Politie arresteert drie buitenlanders Wijkorganen wijzen ook Slachthuis tracé af CORSO Ry ris Broertjes (8 en 9) routine-krakers ms Dali en Mayatoppers Het gaat om kwaliteit van ons bestaan6 Stof beïnvloedt het weer f Dr. Perdeck liclit Rijnmondled en in over ecologie rook met mm ROLEX T l IK Antiek ZMïmMÊM$Ei Le Corbusier Leerlingen Vrouw overleden aan verwondingen DINSDAG 22 DECEMBER 1970 HET VRIJE VOLK De taxichauffeur die de afgelopen nacht werd neergeslagen wordt in de ambulance gedragen voor vervoer naar het Dijkzigtziekenhuis. DAVID LEAN'S nieuwste film na .DOKTER ZHIVAGO /at verwacht 'n yrouv^ als Rösy Ryanfo£;;V van 't leven?.ff Dali en Maya kunst zullen in deze dagen rond de jaar wisseling en daarna wel de grote publiektrekkers blij ven in Rotterdam. Voor Boymans, zag ik, ston den de mensen in de rij en er binnen, zoiets had ik nog niet eerder meegemaakt, verdrongen ze zich voor de schilderijen. Als ze moe wer- den, en in een museum wordt je moe, zochten ze zelfs een plaatsje op de trappen, om dat de provisotische kantine het helemaal niet kan ver werken. Nee, daar kunnen die paar galeries, die wij hebben, niet tegen op. Mis schien doen ze het daarom een beetje kalm aan. i'ismx Italiaanse nachtklok uit 1685. (Van een onzer verslagge vers) ROTTERDAM "Spanjaar den, Turken of Marokkanen zult U in de toekomst in dit Rijnmondgebied wel kunnen krijgen. Maar neem nu de topfunctionarissen. Die heb ben we voor onze economie hard nodig. Zou men het leefklimaat hier zo kunnen houden, dat deze mensen blijven?". ADVERTENTIE mntm Wereldbekend Aroma I Taxichauffeur in zi wagen mishandeld (Van een onzer verslagge vers) ROTTERDAM Vannacht om drie uur is de 54-jarige taxichauffeur J. Dijksman op de Mathenesserlaan bij het Heemraadsplein levens gevaarlijk gewond in zijn au to aangetroffen. De Rotter damse politie hield even la ter drie buitenlanders aan. Zij werden overgebracht naar het bureau Oostervant- straat, waar onderzocht wordt of zij de taxichauffeur hebben afgetuigd. Het drietal heeft tot dusver ontkend. De politie werd gealarmeerd door een in de buurt wonen de pensionhouder. Om half drie had hij de taxi zien staan en er niets bij zonders aan gemerkt. Toen hij een half uur later van deze taxi gebruik wilde ma ken, ontdekte hij de zwaar gewonde chauffeur. De heer Dijksman (Van Adrichemweg 129) is naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht. Hij zou een pink missen. iSs&W (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAMDe vrijkorganen CrooewtJk en het Oude Noorden staan afwijzend tegenover het Slachthuis-tracé, dat als alterna tief van het Botte-tracé is ge noemd. Zij hebben in een schrijven aan de gemeenteraad te kennen gegeven, dat tegen dit alternatief in grote trekken dezelfde bezwaren 2djn aan te voeren als tegen het Botte-tracé. Vanaf donderdag a.s. in (RYATJ'S' DAUGHTER)- VV .->• -lx Tevens in DU MIDI - Amsterdam en ODEON - De Haag. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedam- se politie heeft zondagmiddag enkele nogal jeugdige jongens aangehouden, die zich ophielden op het terrein van de machine fabriek Holland aan de Van Cieeffstraat. Op het politiebu reau bleek dat twee van hen, twee broers van 8 en 9 jaar, in de loop van dit jaar ongeveer 42 inbraken hebben gepleegd. De schade die zij hierbij heb ben aangericht, gebroken ruiten, opengebroken sloten en deuren, en vermissingen, wordt geraamd op 6000 gulden. De jeugdige duo bekende in gebroken te hebben in wonin gen, schepen, winkels bedrijven, gereedschapswagens, in een kerk en in deaula van de be graafplaats.. Na de inbraken gooiden ze de goederen ."meestal directweer., weg.' Op de dag dat ze werden gearresteerd hadden ze al -inge broken bij de Anker- en Ket- tingfabriek, bij Hoek Oxyge- nium en in een woonhuis. Na een onderzoek op het bureau zijn de jongens naar huls'.ge stuurd. Tekeningen, etsen en schilderijen van kunstenaars, die al eens eerder in Ga lerie Maas aan de Oudedijk hebben geëxposeerd, zijn nu in deze galerie te zomen ge bracht op een „wintertentoonstel- ling". Het betekent een weerzien met het naïeve werk van de schil derende huisvrouw Thea Gérard, de serene Italiaanse landschappen van Erik Roos en de poëtische aquarel len van Heidi Daamen. Er zijn voorts monotypes, heiligen in een fraaie toon van Urbanova en etsen van Geroldine Voigt. De Rotter damse Yoeki Simak, die verant woordelijk is voor het hondje Fik kie, toont hier meerdere Fikkies. Van Jan v. d. Vaart is er bekende potterie. Tot 8 januari. Drie antiekhandelaren hebben tot 28 december onderdak gekregen in Galerie Design aan de Stationssin gel I9b. Wat hen beweegt heeft u t, /MP if 7 x i'ï'Mi Z v'-r-'sA «A* f'i <4P v.'.Kvs,* verleden week al kunnen lezen. Ze hebben een hoge opvatting van hun vak, maar ik geloof dat iedere an tiekhandelaar die zich zeil respec teert, dit moet hebben om niet zijn naam te verliezen. Het is een. uit gemaakte zaak dat antiek erg „in" is. De nostalgie van de moderne mens naar het verleden zal daar niet vreemd aan zijn, evenals het feit dat de sluipende inflatie de grote slimmeriken op het denkbeeld zal brengen hun geld in dingen te in vesteren, die ten minste hun waar de behouden en alleen maar nog meer waard kunnen worden. F. Kats toont een mooie collectie an tieke uurwerken, waaronder slinger uurwerken en wandklokken. Een' zogenaamde" nachtklok boeide me' hevig. Er kunnen brandende kaars jes in worden gezet, zodat men, wakker wordende op elke tiid in de nacht, zich kan overtuigen van het juiste uur.Wie dan ook nog een slaapmuts opzet, is helemaal in de ■juiste sfeer. L. v. d. Eerden is er met schilderijen uit de 17e eeuw en later en B. Binnenweg is weer ge specialiseerd in tin, brons en meu belen. Hans en Ellen van Dijk in Viaar- dingen hebben intussen het twin tigjarig bestaan van hun Galerie CCC aan de Hoogstraat gevierd. Zonder een tentoonstelling ging dit uiteraard niet en daarom, haalden ze meubelontwerpen en kleuren litho's van de beroemde Le Corbu sier in huis, beeldhouwwerk van Paul Kingma en emaille-objecten van Loek Lafeber. Er blijkt ten overvloede uit dat Le Corbusier een bijzonder veelzijdig kunstenaar s. Var. Kingma zijn er handzame' plastieken met een vertellende in houd, heel krachtig van vormge ving. Lafeber welt eerst de koper plaat alvorens het emaille er in te branden. De effecten zijn soms zeer verrasssend. Tot 3 januari. In het Gemeentemuseum van Maassluis houden de Rotterdam mers Jan Burgerhout, Jan Goed- hart, Charles Kemper en Maartea Kemper een tentoonstelling van schilderijen en aquarellen. Ook nu weer is ds kwaliteit van dit figura tieve werk uitstekend. Hans van Blooys heeft een andere oplossin? gevonden. Hij doet kond van een ateliertentoonstelling in de Crocs- wijksestraat 128 te Rotterdam. Radio Modem liet me weten dal In het nieuwe pand aan de Sluisjes- dijk 109 permanent tentoonstellin gen zullen worden gehouden, waar toe het publiek ook zaterdags toe gang heeft. Al bij de opening énkele weken geleden was er werk te zien van leerlingen van de aca demie. Verder kocht de directie een beeld aan van Fred Tuynman. Het personeel bood een negen meter lange wandschilderog aan van Ge rard Wolvekamp. BERTHS SCHMIDT Dit zei, gistermiddag tijdens de openbare gecombineerde vergade ring van de Rijnmondraadscom missies 'milieuhygiëne en recreatie, de bioloog dr. A. C. Perdeck, één van de samenstellers van het Mi lieu Manifest vechter voor het be houd van de Waddenzee. Dr. Perdeck gaf het volgende voorbeeld: "Ik ken een belangriike functionaris van een bedriif in Den Haae. Hii werd overgeplaatst en kwam in Bennekom. Voor het eerst van ziin leven woonde hij buiten. De man werd 'n enorme baan aan geboden. Hii kon tweemaal zoveel verdienen, maar dan moest hij wel terug naar Den Haag. Voor geen geld wilde hii meer naar de rand stad Holland De Rijnmondraadsleden bestude ren al enkele weken de door hun staf uitgebrachte nota over de ves tiging van een hoogoven op de Maasvlakte: ambtelijk deskundig rapport waarvoor de heer Perdeck grote lof had. Hem was gevraagd voor het gezelschap commissiele den te spreken over de ecologie, de leer der betrekkingen tussen dieren en planten en de omgeving waarin ze leven en ook die der dieren en planten onderling. Met betrekking tot de mens: de leer van invloeden (Van een onzer verslaggevers; ROTTERDAM Wat is de in vloed van stof op het weer? Deze vraag kwam gisterenmiddag in een vergadering van Rijnmondcommis- sies aan de orde. De bioloog dr. A. C. Perdeek wees op berichten uit Amerika. Hoogovens- en staalbedrijven produceren nogal wat stof. Het stadje Laporta (Indiana) ligt on der de wind van een dergelijk be- 1951 en 1961. Geconstateerd was drijf. Men vergeleek de cijfers van dat in die tijd het aantal regenbui en met 31, het aantal onweersbuien met 89 en het aantal hagelbuien met maar liefst 245 percent was toegenomen. Vele Rijnmondraadsledf n ver bleekten. Daar hadden ,.e nog nauwelijks aan gedacht. Maar hun staffunctionaris dr. L. A, Claren- burg, zojuist terug uit de VB., zorgde voor een geruststelling. De invloed van het stof op het weel was meegevallen. Ergelijker weer- verstoorders zijn de supersonische vliegtuigen. i Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export van het milieu voor zover die niet de menselijke omgeving betreffen. Het hoogoven- en staalbedrijf was hierbij uiteraard een zeer heet hangijzer, maar de bioloog hield zich op de vlakte. Toch brak 'n enkele maal de emotie door een overigens koele, wetenschappelijke facade: "Dat De Beer is verdwenen is verschrikkelijk. Europoort is een miskleun. De duinen van Voome gaan eraan. Maar hoe verkoop ik het?' Liefde voor vogels en planten? Liefde voor de industrie. Dr Per deck stelde^ het met nadruk: 'Het gaat om dè kwaliteit van ons be staan. En zal die kwaliteit zodanig zijn dat we ons gelukkig voelen' Dit, mijne dames en heren, zult u bij uw besluitvorming moeten overwegen.' En A. zal dan aan zijn auto denken en B. aan de verdwe nen goudpievieren. De bioloog toonde vertrouwen In de techniek en meende met haar m goede harmonie tot een verstandig samenspel te kunnen komen. Maar hij zei ook dat de corrigerende acties tegen de milieuverontreini ging nogal wat te wensen overlaten. Dr. Perdeck vond het wel begrijpe lijk; De milieuvervuiling in de huidige snelheid is u de wereld iets ongekends. De t .;:mgsgroèi is een ongelofelijk proo'.v Hij waarschuwde: "Elke verande ring in de maatschappij verloopt met traagheid. Die traagheid maakt dat er iets misgaat. Steeds wordt er een wijkje bijgebouwd. Iedere keer komt er een beetje vuil bij. Je merkt het niet; je went er aan. En dan ineens zie je dat het niet langer meer kan. Dit is het kernpunt: de oorzaken doorgronden en zeggen: Kunnen we hier iets aan doen?' Zeer vele vragen waren er. Een daarvan luidde: 'Heeft de - veront reiniging, en dan vooral de chemi sche, Invloed op de erfelijkheid, ons nageslacht?' Dr. Perdeck dacht van niet. Hij verwachtte dat de samenstelling van onze nakomelingen niet ge netisch gestoord zou worden. Zeer gevarieerd is onze coffectie gouden dameehorfegM van Rotex. Wonderen van precisie gevat in sieraden 'van tijdloze élégante 895,a rtf. RL 17S4 1675.- edelsteenkundïge f.gjt. diamantexpert gJJa. lijnbaan 92 tal. 716670 oostzeedijk 155 rotter dam (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 63-jarige mevrouw H. L. V. Strijdhaftig, die zondag met een hoofdwond en een gebroken been in het Dijkzichtzlf kenhuis was opgenomen, nadat zij bij het oversteken door een auto was aangereden, is gisteren in dat ziekenhuis overleden. Bij het oversteken op de Slingt is de 75-jarige J. de Haan uit de Hezenstraat door een personenauto aangereden. Men bracht hem naar het Zuiderziekenhuis.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2