Contact overheid- kleine bouwerskrijgt aandacht weegt zwaar Gevoelige concurrentie van cash- en carrybedrijven SAMENVOEGING GEMEENTELIJKE EN R.-K. BIBLIOTHEEK EEN SUCCES Tafeltennis kampioen schappen TSF 2 deelt de punten met TO V Hl Communicatie Zeven koren bij volkskerstzang in Groenoorcl V ol kskerstzang in Grote Kerk Kerstconcert Sint-Radboud Esperanto agendo Steun Plaats gmg RECTIFICATIE DINSDAG 22 DECEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er komt geen autoreparatiebedrijf in liet pand Leliestraat 32. De gemeenteraad, die over deze kwestie in een voor gaande vergadering al lang durig liad gediscussieerd, stelde zich gisteravond in meerderheid achter het standpunt van de Beroeps commissie Bouwverorde- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM -- Het gaat goed met de kerstbomenverkoop in Schie< De meeste handelaren hebben hun voorraad in recor- mpo uitverkocht en zitten al lang weer thuis bij de warme kachel. Onder hen die in de bitterkoude dagen voor Kerstmis nog kleumend lopen te wachten op de laatste ko pers, bevindt zich Dick Schaap (46), een handelaar die op de hoek Liduinastraat Nieuwe Haven al twintig-jaar,zoals hij trots vertelt, zijn nering drijft. De heer D. Schaap: hoog houden." ,Als kerstbomenverkoper moet je je naam Bekendmaking j GEMEENTE SCHIEDAM Weekmarkt Broersveld Een beslissing over de verbouwing van de Centrale Bibliotheek aan de Lange Haven is op korte termijn te verwachten. {Van een onzer verslaggevers) Schiedam Van de samen werking tussen de gemeente lijke en r.-k. bibliotheek blijkt getuige de gestadige groei van de bedrijfsresultaten, een po sitieve invloed uit te gaan. Een jaar geleden werd na 'n lang durige periode van onderhan- delingen door beide bibliothe ken besloten de exploitatie op te dragen aan de gemeente Schiedam. Deze overeenkomst tot samenwerking is op 1 januari 1970 ingegaan. GEMEENTE SCHIEDAM Bekendmaking (Van onze sportiedactie) SCHIEDAM Tussen dë eerste en tweede helft van de tafeltenniseompetitie zul len ook dit seizoen weer de jaarlijkse Schiedamse Kam pioenschappen worden ge speeld. Bekendmaking GEMEENTE SCHIEDAM j Te: is moeilijk vast te stellen of men blij of verdrietig moet zijn met de uitspraak, die de gemeente raad gisteravond over de vestiging van een autoreparatiebedrijf in de Lebestraat beeft gedaan. Natuurlijk, de tegenstanders moet 'worden toegegeven, dat ver dere "industrialisering" van dit qua leefmilieu toch al niet koplopende Schiedamse woongebied, de situatie daar alleen maar kan verergeren. Iedere bedrijfsvestiging in een woongebied hoe gering in om vang, hoe schoon, hoe weinig ge- ruchtmakend dan ook kan een verslechtering van het woonkli maat tot gevolg hebben. En dat risico mag men niet nemen, zeker niet als men (als in Schiedam) zekere ervaringen met dit soort aanvallen op het milieu heeft .op gedaan. Aan de andere kant is uit deze zaak wel duidelijk geworden, dat het met de communicatie tussen de plaatselijke overheid, haar dien sten en de kleine ondernemer niet goed zit. Evenals een investeerder in en een bouwer van een torenflat, moeten de "kleine klanten" be hoorlijk worden voorgelicht over de consequenties van hun zakelijke ondernemingen. Wat dat betreft maken een bestemmingsplan en de bestemming van een bestaande straat geen verschil. In het geval van de bedrijfsves tiging in de Leliestraat heeft er duidelijk wat aan die communica- tie ontbroken. Aan het gemeente- L bestuur de taak om daar met on middellijke ingang een eind aan te maken. Deze had eerder al afwijzend be schik op het beroep dat de firman ten van de Schiedamse Auto Repa ratie Dienst hadden ingesteld. Ze wilden in het pand in de Lelie straat (een voormalige winkel) hun bedrijf voortzetten, maar kwamen daarbij in botsing met de bouwverordeningen. Voornaamste argument: de maatschappelijke welstand" van de straat In de Gor zen zou er niet mee gediend zijn. Een tweede: de straat heeft nu eenmaal voornamelijk een woon bestemming. In de raadsvergadering van gis teravond werd het vrij snel duide lijk waar de scheiding der geesten in deze zaak precies liep. De heren G. P. Verhulsdonk (v.v.d.) en V. Broeke (d'66) trachtten bij toer- buurt de overwegingen van de be roepscommissie te ontzenuwen. Verhulsdonk op het argument dat er auto's gestald zullen worden: ..Dat kan onmogelijk, want er staan er al teveel van de buurt bewoners geparkeerd." Hij zowel als de heer Broeke ging in op de behandeling van deze kwestie. De laatste concludeerde, dat de (reeds voor een deel uitge voerde) verbouwing een te laat halt heeft toegeroepen gekregen, om de zaak nu nog terug te kunnen draaien. „Dat zou, op basis van bij de firmanten gewekte verwachtin gen, zeer onfatoenlijk zijn." De democraat kreeg in die uit spraak steun van de heer P. Bosch man (p.v.d.a.-p.px.), zij het dat deze bleef bij de uitspraak die zijn partijgenote mevrouw J. Krikke- Hein in de voorgaande vergadering had gedaan. Deze luidde onverkort: „Verdere bedrijfsvestiging ln deze woonwijk komt neer op een'voort gaande verpaupering." Onder de aankondiging met de Beroepscommissie mee te zullen gaan, plaatste de heer Boschman wèl enige kanttekeningen en vraagtekens bij de gang van zaken die aan de weigering van de bouw vergunning vooraf is gegaan. Hij maakte daarbij vooral bezwaar te gen de wijze waarop men bij ge meentewerken op de aanvraag tot verbouwing sou hebben gereageerd („we zeggen geen ja en geen nee"). Nog kwalijker vond de woord voerder van PvdA-PFR het dat er tijdens de verbouwing in de Lelie straat ambtenaren zijn komen kij ken, dat er installaties zijn goed gekeurd, zonder dat de firmanten ooit iets over mogelijke problemen met het verkrijgen van de bouw vergunning hebben gehoord. De conclusie van de heer Boschman: Jfc ben tegen de vestiging van het bedrijf op die plaats, maar ik vraag wel de steun van de gemeen te bij het vinden van een andere plek voor deze twee Schiedammers, die door de gang van zaken zwaar gedupeerd dreigen te worden." De voorzitter van de Beroeps commissie, de heer C. P, M, Lans bergen (k.v.p.), en wethouder B. E. Collé probeerden daarna de ar gumentaties te weerleggen waar mee voor- en tegenstanders van de visie der Beroepscommissie het aanzien van de beraadslagingen hadden bepaald. Een toezegging van de wethouder: „We zullen eens nader bezien hoe het contact tus sen de overheid en de „kleine bouwers" kan worden verbeterd." Daarna kwam de stemming. Ne gentien raadsleden gingen met de Beroepscommissie mee; 15 raadsle den (te vinden fn de fracties van EVP en D'66) stemden tegen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ruim zevenhon derd leerlingen (op individuele nummers) en 105 estafette-ploegen van Schiedamse lagere scholen doen op maandag 28 december en dinsdag 29 december mee aan het jaarlijkse kerst-toernooi in het Sportfondsenbad: De wedstrijden worden georganiseerd door de Cen trale Schoolsportcommissie Schie dam. Aan dit toernooi zal worden deelgenomen door zowel jongens als meisjes van 44 Schiedamse scholen. De groepen I en II gaan op maandagochtend te water, terwijl HI en IV 's middags aan de beurt komen om de krcchten te meten. Na eik programma-onderdeel wor den, in de hal van het bad, namen bekend gemaakt van leerlingen die naar de halve finale overgaan. Behalve op individuele nummers wordt er ook gezwommen in esta fettes, waarvoor een aantal prijzen beschikbaar is gesteld door de di verse schoolbesturen. Voor elk van de vier estafette onderdelen 'zijn drie prijzen te ver geven; voor de beste estafette ploeg van elke leeftijdsgroep Is er een wisselbèker. De Schiedamse Gemeenschap heeft de aankoop van de prijzen mogelijk gemaakt, Alle leerlingen ontvangen een herinnering aan de ontmoeting, waarvoor het geld bijeengebracht is door Schiedamse schoolbesturen. De organisatie van het toernooi is in handen van de ambtenaar voor jeugdzaken, de heer G. Rens- Voor dat de prijsuitreiking zal plaats SCHIEDAM De wijkvereniging „Groenoord" organiseert deze maand, evenals vorig jaar, een avond voor volkskerstzang. In de St.-Martinuskerk zal vandaag ge zongen worden. De burgemeester van Schiedam, de heer H. Roelf- sema, zal het kerstevangelie voor lezen. De schriftlezingen en de declamaties verzorgt Karei Prins. in totaal zullen zeven koren hun muzikale medewerking geven aan deze avond die begint om acht uur. De koren tellen gezamenlijk onge veer 250 zangers en zangeressen. Verder werken Heieen Hoogendoom aan de harp en een comet-duo van het Leger des Heils mee. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Onder het sfeer volle licht van honderden kaarsen ^zal woensdagavond 23 december in de Grote Kerk aan de Lange Kerk straat de jaarlijkse volkskerstzang gehouden worden. Tijdens deze kerstzang waarvoor vele oude en nieuwe kerstliederen bij elkaar zijn gezocht, zal burgemeester Eoelf- sema een kerstmeditatie uitspre ken. De samenzang zal begeleid wor den door de organist, de heer J. F. F. Békken en de 'christelijke mu- ziekverenkring „Harpe Davids" on- derl eidbH van de heer A. L. Glotz- bach. Ter afwisseling van de verschil lende onderdelen zal het Schie dams Christelijk Mannenkoor ge dirigeerd door Jan van der Ree een aantal Nederlandse, maar ook bui tenlandse kerstliederen ten gehore brengen. Het comité van voorberei ding nodigt alle Schiedammers uit deze volkskerstzang bij te wonen. De avond begint om kwart over acht. SCHIEDAM - De muziekvereniging Sint-Radboud geeft tweede kerst dag een concert in de Sint-Marti- nuskerk aan de Willem Andriessen- laan in Groenoord. Aan dit concert werkt ook mee de zangvereniging Bel Canto uit Kethel. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kerk en in de voorverkoop bij M. van Veen. Kerkweg 46, Kethel en A, Verspeek, Schutdamseweg 57. Kethel. Het concert begint om drie uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedam se raad heeft gisteravond met ptezier 5.000 gulden beschik baar gesteld om tijdelijke voor zieningen op door afbraak vrij gekomen terreinen te treffen. Hét zitbankje hier, het bloem- bakje daar, bleek de meeste raadsleden wel aan te spreken. Op dat punt geen nood. Wèl bleken mevrouw j. Krikke-Hein (p.v.dA-p.px.) en de heer J. van Katwijk (p.c.g.) 'overwegende bezwaren te heb ben tegen de term „welzijns voorzieningen" die het college aan deze verbetering van het leefmilieu hadden meegegeven. „Men moet zo'n belangrijk be grip nou niet voor alles en nog wat. gaan gebruiken," meenden de twee. Ze kwamen, na een wat hul peloos antwoord van wethouder C. J. M. Bolmers, er zelfs in tweede instantie op terug. De portefeuillehouder kwam er ten slotte (zij het met hulp van anderen het moet gezegd) toch nog uit: „Kleine onvoor ziene wijkvoorzieningen." Straks met het zitbakje hier en het bloembakje daar weet de Schiedamse bevolking in ieder geval waar ze met de ge meentelijke zorg aan toe is.... Hij is ondanks de ijskoude wind, die de hele maandag al om de hoek van de Liduinastraat snerpt, best tevreden. 'Het gaat hier prima,' spreekt hij monter, een al uien ge doofd stompje sigaar tussen zijn van de kou, paars geworden, lippen klemmend, 'De meeste collega's zijn al los en bfj mij zal het ook niet lang meer duren.' Hij schuift zijn leren geldtas nog eens èïtra naar achte ren, als hij over de verdiensten praat, die dit keer minder- zijn dan voorgaande jaren. De schuld van de cash- en carry bedrijven, oetoogt. Schaap, zijn vinger beschuldigend oostwaarts, richting Van Deventerstraat uit stekend. 'Die cash- en casryzaken verkopen de bomen voor 1,95 en als je het mij vraagt is het een bar slechte kwaliteit. Ze zetten er op, dat ze uit Luxemburg komen, maar daar geloof ik gee» barst van. En dat durf ik bij hoog en laag vol te houden.' Schaap vertelt dat door de stunt van de cash carry-winkeliers veel handelaren besloten hebben minder bomen in te slaan. Met enkele collega's is hij in augustus naar het Zuidlimburgse getogen om de dennen en sparren op kwali teit te taxeren. 16 december jongst leden zijn de bomen pas op een grote truck in Sehiedam gearri veerd. 'want ook als kerstbomen verkoper" moet je je naam hoog houden.' Wat zijn de.prijzen? Tk doe het al jaren voor' dezelfde bedragen,' zegt Schaap, 'altijd tussen de twee gulden vijftig en de zeveneneen- halve piek, Da's een- eerlijke prijs. Ik had die Limburgse kunnen in kopen, maar die zijn veel te duur en dan gaat het je geld kosten, We verdienen dit jaar toch al minder.' Wat doet hij zelf aan Kerstmis? 'Nou ja,' zegt Dick Schaap tot slot, 'hetzelfde als iedereen, gewoon een houtje eten.' SCHIEDAM Ni deziras al vi ciuj gajajn Kristnasko-tagojn kaj prosperan novjaron. Ni esperu. ke la intencoj por regule viziti la klubvesperojnefekti vigos. j In verbant! met Kerstmis en Nieuwjaar zal de weekmarkt op het Broersveld in plaats van op de vrijdagen 25 december 1970 en 1 januari 1971 gehouden worden op de woensdagen 23 en 30 december 1970. SCHIEDAM, 21 december 1970. VVMf/r- Ook van de plaats die de Open bare Bibliotheek in de Schiedamse Gemeenschap inneemt, blijkt een positieve impuls uit te gaan. Dit staat te lezen in het verslag van de Gemeentelijke Openbare Biblio theek over het jaar 1969. In de huisvesting van de Cen trale Bibliotheek en de filialen kwam vorig jaar geen wijziging. De bouw van het nieuwe filiaal aan «e Minister Donkerstraat is definitief van de baan; er wordt nu overwo gen over te gaan tot de huur van een bibliotheekruimte. De plannen voor de verbouwing van de Centrale Bibliotheek aan de Lange Haven 131 zijn uitgesteld tot meer Inzicht it verkregen in de consequenties van de samenvoeging van de beide bibliotheken. Een be slissing over de verbouwing is ech ter op korte termijn te ver wachten. Het boekenbezit van de biblio theek. aldus het jaarverslag, vol doet aan de eisen, ah moet rekening gehouden worden met de nieuwe nog-aan-te-nemen bibliotheekwet, die hogere eisen gaat stellen aan de samenstelling van het boeken bezit. Niet de verbetering van de ad ministratieve outillage van de bi bliotheek is inmiddels een begin gemaakt. Bovendien ligt het in de bedoeling om het biliotheekperso- neel wat meer armslag te geven ten behoeve van de voorlichting én informatie van de bezoekers. Na aftrek van. subsidies en con tributies restte er, aldus het jaar verslag, een tekort van 354.000 gul den, dat ten laste komt van de gemeente Schiedam. In de samenstelling van de commissie voor de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek kwam in 1969 geen wijziging. In de commis sie hebben zitting de wethouder, mevrouw G. D. Verweij-de Graaff, de heer D. M. Corpel. notaris A. Hoek. mejuffrouw A. C. Suyver, mevrouw E. Everard-Beukers, de arts A. C. Taverne, de arts Ch. A. Poll, de heer W. C. de Vries en ir. C. Hoek jr. Het totaal aantal bezoekers nam in 1969 toe met 680 personen tot 9320. Het aantal uitleningen steeg met 7 pet. tot een totaal 'van 404.600, Gemiddeld werden er per volwassene. 46 boeken en per jeugd lid 38 boeken uitgeleend. Aan de directie-loze periode (1 oktober '68-15 december '69) kwam per 15 december van het verslag jaar een einde duor de benoeming van de heer W. F, van der Blij, In die periode werd de directie waar genomen door- mejuffrouw H J. van Meurs en mejuffrouw G. Th. M. van der Lende. Herkeuring der maten en gewichten. Ter algemenè kennis wordt ge bracht, dat voor de herkeuring van maten en gewichten ln dezé ge meente zitting zal worden gehou den op 4, 5, 6, 7, 8, II, 12, 13 en 14 januari 1971 en wel van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16,30 uur in een lokaal van de B.L.O.-school aan de Gedempte Baansloot nr. 8 alhier (ingang Oude Kerkhof), Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de op' de aanplak borden aangebrachte uitvoerige kennisgeving. SCHIEDAM, 21 december 1970. vinden zullen er in totaal 1628 baantjes van elk 25 meter zijn ge zwommen. De deelnemers mogen pas vijftien minuten vóór de aan vang van elk programma-onder- deel het zwembad betreden. Dit evenement zal verschillende avonden in beslag nemen en ge houden worden op 11, 12, 14 en 15 januari. Op de laatste speelavond zullen d e' finales verspeeld wor-, den. De 'organisatie is weer in handen .van NOAD en TSF tezamen, ter wijl de heer Jos Clazing als toer- nooileider zal optreden. De spelers en speelsters kunnen in de diverse klassen inschrijven, waarbij de or ganisatoren hopen, dat dit jaar ook weer eens vele tliuistafeltennissers zich eens op de wedstrijdtafel zou den willen meten mét andere niet- NTTB-spelers. Voor hen is een aparte klasse geformeerd. Naast de persoonlijke prijzen wordt bij de senioren en junioren gestreden om een verenigingsbeker. De Inschrijving sluit op dinsdag 39 december. De leden van TSF en NOAD kunnen inschrijven bij hun bestuursleden en aan het buffet in de Koopmansbeurs. Degenen, die niet tot de NTTB- klassen behoren en ook geen lid zijn van verenigingen, kunnen alle verdere nlichtingen krijgen bij toemooileider J. Th. Glazing, Troelstralaan 21, tel. 703692. Sluiting gemeentelijke bureaus en diensten i.v.m. de feestdagen. Bureau van de Vleeskeuringsdienst De dienst zal worden uitgevoerd zoals op zon- en feestdagen. De veehouders wordt aangeraden om op donderdag, 24 december en donderdag, 31 december 1970, tüdig aangifte te doen van destructie- materiaal. Museum Het museum zal op le kerstdag gesloten zijn. Op le kerstdag is het museum geo pend van 12.3017.00 uur. Op nieuwjaarsdag is het museum gesloten. Bibliotheek De Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek en de filialen zullen op zaterdag. 2 januari 1971 voor het publiek gesloten zijn. SCHIEDAM; 21 december 1970. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM T.S.F. 2 speelde afgelopen zaterdag nog de uitstelde wedstrijd tegen TOV in Noordwijk. De TSF-reserves hadden zich reeds voor de promotiegroep geplaatst, terwijl er ook voor de gastheren niets meer op het spel stond. Het is dam ook niet vreemd dat er een 55-puntenverdeIing uit de bus tcwft.tn Hans Lingen nam van het tweede team afscheid met twee overwin ningen. H ijverloor echter' van Van de Ploeg. Deze TOV-speler had kennelijk zijn dag. want hij bleei deze avond ongeslagen. Gery Vaessen en Peter van den Breek moesten zich met een ze?e op Turk tevreden stellen. Het vijf de TSF-punt kwam uit een gewott- nen dubbelspel voort. TSF 3 had ook nog een competi tierestant af te werken. In Beurs werd met 2—8 van VDü verloren. Het eerste TSF-punt kwam van het bat van Peter van der Hoeven die in de eerste partij van Leyssen won. Ook het dubbel spel was voor TSF 3. De; 22-stand op dat moment was verdienstelijk maar de partijen daarna eindigden alle in een zege voor de spelers uit Amstelveen Hans Dries en Nol Braak konden niet tot winst komen, al was de nederlaag van Braak tegen Leyssen (20—22 in de derde game) we! ze» minièm. In'de advertentie van de Fa. Het Masker in onze Kerst prijsvraaguitga ve van jl- zaterdag werd per abuis spervuurwerk aangeboden. Dit moet zijn supervuurwerk

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 4