l 1 Ijf ■Efel - - - Isi Rudi Liebrechts traint Vlaardingse schaatsjeugd: 9 BRIEVEN VAN LEZERS Handbalcompetitie komt er karig af met de kerstdagen Je kunt het kunt het niet' Zondag: De Musschen-0vermaas FRITS VAN DUIJVENBODE 'N REUS OP DE ROLLEN MMmMI Feijenoord-Ajax 1 Feijenoord-Ajax 2 AAD VEERMAN t?if^ DONDERDAG 24 DECEMBER 1970 BET VRIJE v f M/®J s| ',.-*4^„ ,^K Rudi Liebrechts met zijn Vlaardingse pupillen. Rechts van' hem: Cora de Bruin. Johan Cruijff scoort tegen Feijenoord. Een treffer die veel heeft losgewoeld. Van onze verslaggever TON VAN HELDEN ROTTERDAM „Ik ben er helemaal geen liefhebber van om bét ijs dp te gaan en dan direct zo hard mogelijk te rijden. Dat moet van lieverlee groeien. Anders gaan ze gelijk stuk." Dit zegt Rudi Liebrechts (30), wiens naam onverbrekelijk verbonden zal blijven met de opkomst van het wedstrijd- schaatsen iw ons land in de jaren zestig. Sinds oktober is hij de ijstxainer van de Vlaardingse Usclub en staat hij iedere Woensdagavond en zaterdagmorgen op de kunstijsbaan van Utrecht met zijn jóngens en meisjes, die hij op enthousiaste en zorgzame wijze de fijne kneepjes van het schaatsvak tracht bij te brengen. ■PPgMIg IBili m MM liiiiliiii VI faam Rudi Liebrechts achtervolgteen van zijn Vlaardingse leerlingen. Schaatstechniek en -stijl kan hij zó goed beoordelen. (Van onze handbal medewerker) ROTTERDAM In de periode waarin de gerechten in de meest uitgebreide zin op de menukaarten worden vermeld, heeft de competitie-kok van de handballers voor het kerst weekend een bijzonder karige 'maal' bereid. Hierdoor krijgen de teams de gelegenheid zich te wijden aan al of niet inter nationale toernooien. 'Schaatsen een ziekte maar 'n gezonde' In zijn woorden liggen de princi pes opgesloten van de bekende schaatsschool van Rotterdamse trainers als Piet Zwanenburg en Ja nus van Herpen, die het o zo mooie, perfecte glijden tot stijl verhieven. En Rudi Liebrechts zelf was één der gaafste voorbeelden die deze school ooit heeft afgeleverd. Die uit gangspunten spelen hun rol In zijn trainingsopvattingen die duidelijk worden gewaardeerd. Cora de Bruin, één van zijn snellere vrou welijke discipelen, zegt na zo'n trai ning beslist: 'Ik vind het best gaan. Ik heb dit jaar meer geleerd dan in vorige jaren. Toen werd er al bij de eerste ijstraining gezegd: je moet direct hard gaan. Zodat je op het laatst uitgeput was en niets meer kon. Dat is niet goed. En als ik dan vroeg: wat doe ik fout, werd er gezegd 'je moet nog harder. Liebrechts: 'Als je voorzichtig be gint en de training langzaam op voert, hebben de jongens en meisjes er helemaal geen erg in dat er op het laatst veel gedaan wordt.' Nu Bij het zien van de televisiebeel den van Feijenoord-Ajax (ik kon zelf tot mijn spijt de wedstrijd niet bijwonen) bekroop mij een gevoel van verontwaardiging over de lei ding van de heer Van der Kroft. Een wedstrijd, meneer v. d. Kroft, duurt toch tweemaal 45 minuten? Alles wat er in die tijd aan onre glementairs gebeurt, moet worden bestraft. Ook die overtreding tegen Kindvall. want die was een straf schop waard, al vond meneer v. d. Kroft dan Kindvall 'alleen maar mooi vallen.' Als Feijenoord door'die penalty met 1—0 voor was gekomen, had het de boel dichtgegrendeld en geen risico meer genomen. Nu kwam het met 10 achter, moest risico's gaan nemen, waardoor Hulshoff en Cruijff konden doorbreken. Als Feijenoord op 10 was komen, zou er niets zijn gebeurd. Nu moest v. d. Kroft gaan mar chanderen omdat hij toch zijn fout moest goedmaken. Ik hoop dat voor dergelijke belangrijke wedstrijden voortaan de beste scheidsrechter zal worden aangewezen. TOON DE JAGER, 't Jagershuis, Hoek van Holland. Wat een geschrijf over Feijen oord-Ajax! Ook Het Vrije Volk bakt ze bruin: Feijenoord kan vrede heb ben met 11, Ajax niet. Maar Ja, dat wordt dan ook geschreven door Jen VUetstra, oud-reservedoelman van Feijenoord... Was al dat geschrijf over buiten spel wel nodig geweest, als Van der Kroft zoals 't hoort een strafschop tegen Vasovic had gegeven? En nu we het er toch over hebben: Ik zat zondag in vak E en kon de Ajax- aanval zien aankomen, Hulshoff stond al buitenspel, toen Keizer hem de bal toespeelde. Van der Kroft floot niet een blunder. Door het gejoel is hij kennelijk wakker geschud en hij besloot toen maar Cruyff buitenspel te verkla ren. Om zodoende zijn fout goed te maken. Maar nogmaals, al die herrie over buitenspel zou niet zijn voor gevallen, wanneer Van der Kroft gewoon Feijenoord een strafschop had toegewezen. Feijenoord was sterker en zou dan sterker zijn ge bleven. Jen VUetstra zou dan waar schijnlijk met tranen in de ogen het stadion hebben verlaten. G. W. DE BRUIN, Mademostraat 296, Rotterdam. /Jen VUetstra stelt er prijs op mee te delen dat hij mèèr was dan Feijenoords reservedoelman red.) DEN HAAG (ANP) Op maan dag 28 december om kwart voor twaalf zal voor de Amsterdamse rechtbank een kort geding dienen, aangespannen door de Rotterdamse bokspromotor Aad Veerman tegen de Nederlandse Boks Bond. Dit naar aanleiding van een voorlopige schorsing die de boksbond Veerman heeft opgelegd wegens een (nog) niet bewezen overtreding buiten NBB- verband. r-. vX-iN? SS ai*» is al wordt er winst geboekt. In de wedstrijden die zijn verreden, werd 'n flink aantal persoonlijke records verbeterd. Volgens Rudi Liebrechts moet deze vooruitgang ook worden toegeschreven aan de realisering van de Utrechtse kunstijsbaan. "Deze baan is prachtig, mooi vlak ijs en zo. Nu heb je meerdere keren de kans om je waar te maken. En daar vecht ik voor! We hebben nu voor de derde keer in vijf weken een wedstrijd gereden. En dat is in Amsterdam niet mogelijk. De eer ste keer dat we daar het vorig jaar mochten rijden, was pas in januari. Ik bedoel, waar blijf je dan? Nu hebben ze er meer zin in. Nu leven ze er naar toe en weten ze dat ze om de veertien dagen, hooguit drie weken een wedstrijd kunnen rijden. En hoe meer wedstrijdervaring, hoe beter het is. Als het een beetje goed weer is, gaan die tijden zo omlaag en daar ben ik blij om.' Mocht er gedacht worden dat de ze voorzichtige aanpak zou resul teren in een wat slappe training, dan vergist men zich. Er moet hard gewerkt worden. Desondanks heerst er tijdens het uitrijden een geani meerde, soms jolige stemming, die de concentratie eerder schijnt te bevorderen dan tegen te houden. De groep werkt onopvallend. En het optreden van Liebrechts staat wel in heel schrille tegen stelling tot dat van sommige trai ners die zich ertoe beperken hun leerlingen met luider stemme aan te zetten tot het maken van nog snellere en daardoor vaak ondoor dachte en energie verslindende schaatsbewegingen, wat hoorbaar is in het woeste gekras van de schaatsen op het ijs, zonder verder veel aandacht te schenken aan stijl en souplesse. Punten waar vooral een ervaren man als Kees Verkerk die eveneens aspiraties heeft om trainer te worden by voortduring op hamert als hij de trainingen le;dt van de Schaats vereniging Rotterdam. Nee, Rudi Liebrechts schreeuwt niet als hij aanwijzingen geeft. El ke oefening doet hij mee voor de volle honderd percent. Rudi Lie brechts: 'Ja, ik heb het ze niet ge zegd, maar als ik na de training thuiskwam, viel ik als een blok in slaap. En dat gebeurt me anders nooit. Het viel me in het begin tegen, want je moet alles voordoen, alles bepraten plus dat je nog met de jongens mee moet schaatsen. Ik ben nog niet zo gek oud, dus dat gaat wel. Maar nu ben ik er door heen. Nu ga ik zelf ook een beetje in vorm komen. Op het ogenblik gaat het lekker.' En dat laatste is niet overdreven als men weet dat hij vorige week zondag in Utrecht een nieuw baanrecord op de drie kilo meter vestigde Rudi Liebrechts heeft zijn hart verpand aan de sport, vooral aan de schaatssport zoals hij zelf zegt 'een ziekte, maar een gezonde ziek te'. Het is voor de Vlaardingse schaatsjeugd te hopen dat hij niet beter wordt. Snelwiek organiseert op 2e kerst dag een groot internationaal toer nooi, waaraan prominente teams deelnemen. Behalve de organise rende vereniging treden aan de teams van Esca VC (Arnhem) Hei- las (Den Haag), Dynamo, Roda, De Schutters. Actief en Snelwiek (Rot terdam), DWS (Schiedam), Zeeburg (Amsterdam) en de buitenlandse he renteams van TV 1861 CWiesbaden) en TV Körschenbroich (Mönchen Gladbach). Vooral van TV 1861 wordt veel verwacht, daar dit team in de Bundesliga een voorname rol speelt. In de Energiehal zullen de drie velden van vroeg tot laat bespeeld worden. Behalve de dames- en he rensenioren komt ook de jeugd aan haar trekken- Zoals gezegd komt de competitie er karig af. In de hoogste klas zal Stratum In Eindhoven .en .en maken tegen Quintus. Interes sant is de Haagse derby tussen Hermes en Hellas. In de 2e klas liet De Schutters zich door West- landia verrassen. Daarom is het voor Roda oppassen geblazen. Bij de dames komen alleen Schiedamse topteams binnen de llifnen. DWS wint gemakkelijk van Kwiek Sport, maar" Wilton zal aan Animo de handen vol hebben. (Van onze verslaggever LOET VAN SCHELLEBEEK) ROTTERDAM Als ik bij Frits v. Dujjvenbode binnenkom, ligt hij languit op de grond. Hij kijkt teevee. In het clublokaal van De Rotterdamsche Leeuw, een paar straten verder, draaien tezelfdertijd met donderend ge raas de rollen. "De leeuw" houdt .een trainingsséance, maar Frits van Duijvenbode ont breekt, Hij kijkt teevee, "Ach," mompelt hij ter ver klaring, want mijn verbaasde blikken zijn hem niet ontgaan, "ach, als ik'tijd heb en zin, train ik eenmaal per week wel een half um, drie kwartier op de club. Maar wanneer Ik buiten de stad ben op woensdagavond (ik vrachtwagenchauffeur, dus dat overkomt me nogal eens) komt het er niet van. Jammer, maar geen man overboord. Werk gaat nu eenmaal voor het meisje." Frits van Duijvenbode, een 24- jarige veelal breedlachende Rot terdammer, Is het zal de le zers verbazen Nederlands wie lerkampioen. Zaterdag, tweede kerstdag, gaat hij trachten die titel voor de vierde keer in suc cessie in de wacht te slepen, een opgave, waarin hij, zeggen zij die het weten kunnen, met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid zal slagen. Des alniettemin verzaakt deze meervoudig gelauwerde Van Duijvenbode drie dagen vóór het (in zijn ogen) belangrijkste eve nement van het seizoen zijn trainingsplicht. Een gang van zaken, dacht ik zo, die enige uit leg verlangt, Frite van Duijvenbode is in middels opgestaan en heeft d< swingende, zingende poppianis; op de buis enigszins de mond ge snoeid, Hij zegt: "Ik ben kampi oen van Nederland op de home trainer en dat stelt, eerlijk ge zegd, niet zo bar veel voor. Vroe ger wel, toen de KNWU het rij den op de hometrainer nog ho ger aansloeg dan het crossen. In die dagen was de grote zaal van Odeon steevast voor drie kwart gevuld als er kampioen schappen werden verreden. Za terdag en ook in voorgaande ja ren is Odeons kleine zaal ge bruikt en die bood ruimte geno noeg. Vroeger reden dan ook man nen als Frans Mahn, Daan de Groot, Schalk Verhoef en Siem Verstraeten op de rollen, te genwoordig zijn het steeds de zelfden, die je ziet. Al jaren maken Albert Dal- meijer, Jo Rüsoord, Jan van Til burg, Sjaak van. de Torre en ik de dienst uit. Strijd !s er alléén tussen deze vijf onderling. De anderen rijden voor niet meer dan de zesde plaats, Venschrik- keiyk vervelend natuurlijk, de meesten blijven dan ook maar weg. Er is toch geen eer te be halen.' In' Odeon zal het zaterdag dan ook vast en zeker weer één van de Grote Vijf zijn, die wint. Frits van Duijvenbode persoon lijk heeft geen enkele reden om aan te nemen dat een ander dan hy dat zal zyn. „Of ik zou wel zo'n verschrikkelijk slechte dag moeten hebben. .Anders pak ken ze me gewoon niet.' Het klinkt ietwat verwaand, maar de renner bedoelt het beslist niet zo kwaad. „Ik wou wat er maar eens iemand kwam, die me een flink pak op m*n broek gaf. Jong bloed kunnen we best gebruiken. De rollenrijdery zit nu eenmaal 'r beetje in het slop. Maar ik zeg het: ik zie het nog niet gebeuren, t Is met het rijden op de home trainer nu eenmaal zo: Je kunt het of Je kunt het niet. Leren kun Je t niet, hoogstens Jezelf verbeteren.' Rijden op de rol (plastic of metaal; Van Duijvenbode ver foeit de zware, metalen rol: een vak apart. Zegt Frits van Duijvenbode, Neerlands beste: „Een goede wegrenner behoeft helemaal geen goede rollenrijder te zijn. Ik heb het er heel wat zien proberen, maar ze moesten stuk voor stuk afhaken. Het is een kwestie van kracht en sou plesse, zou ik zeggen. Je ver trekt en je geeft meteen alles. Je krachten verdelen is er niet by, want er valt niets te ver delen. Je gaat alleen maar so hard als je kunt. Je explodeert als het ware, zodra de lamp brandt.' Frits van Duijvenbode is een reus op de rollen. Eens maaide hy de kilometer in 32,9 seconde onder zich weg een snelheid om koud van te worden. Hijzelf wordt dat allang niet meer./Zo als ok het vooruitzicht van een vierde titel hem nauwelijks iets doet. Frits van Duijvenbode weet wat hij kan, maar vooral ook wat hij niet kan. Hij zegt: Op de weg of in het veld ben ik nergens. Ik heb namelijk één ge brek: Ik kan niet afzien.' (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De Musschen heeft toch zijn .zin gekregen. De derby tegen Overmaas, die zich al- tyd in een behooriyke belangstel ling mag verheugen, wordt ge speeld zonder concurrentie van 'grote broer' Feyenoord. Het kost de spelers van beide clubs rinn we liswaar een vry kerstweekeinde (er wordt zondag derde kerstdag gespeeld), de penningmeester van De Musschen zal zich daar min der om bekommeren. Op instigatie van hem in het byzonder richtte De Musschen - na voorafgaand overleg met Over maas, uiteraard onlangs een verzoek tot de bond om het duel naar zondag 27 december te en verschuiven. De KNVB wees dat verzoek af, maar op de geplande datum was het terrein onbespeel baar. Toen bleef de bond niets an ders over dan De Musscherv-Over- maas vast te stellen voor zondag de 27ste. Piet Boekee, de trainer van Over maas, heeft zijn formatie al klaar. Hy heeft dan ook met heel wat minder moeilijkheden te kamp® dan zijn collega Frans de Kruis van De Musschen, die de training van vanavond afwacht, eer hij zijn beslissing neemt. DE MUSSCHEN: wordt van avond samengesteld: OVERMAAS: van Horik; Van dee, Batenburg. Kreijermaat, Van Gelderen: D® Greef, Wasbeek. Goedkoop; Bou- wens, Spierings, Kwist.

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 2