Sluiting van Windmill niet mogelijk Uitzending Vlaardingse kinderen naar wisselb Ind Macht over het stuur kwijtgeraakt Bejaarde vrouw spoorloos Hoofdhuis van ivaterleiding gesprongen Eedaflegging herbenoeming Geen voorrang Keet in brand Nieuwjaars praatje met burgemeester Mogelijkheid Suggesties Voorwaarde GEEN BLEEKNEUSJES MAAR NERVEUZE JONGENS EN. MEISJES Kerstboom vernield m Lastig Zwembad Autoradio gestolen Voorwiel gestolen Burgerlijke Stand Kommunio Premie Inlichtingen Alarmnummers Spreekuren Bibliotheken ftfAAUDAG 28 DECEMBER 1970 HET VRIJE VOLK PAGINA 11 (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het gemeentebestuur van Vlaar dingen aanvaardt de be staande verontreiniging, zo als die door bet bedrijf Windmill/ENCK wordt ver oorzaakt, niet en zal tot het uiterste gaan om er een ein de aan te maken, zo scbrij: ven B. en "W. in hun advies aan de gemeenteraad over de petitie Hinderwetbeleid, die ingediend werd door een groot aantal inwoners van de stad, die wonen ten westen van de Vlaardingse Vaart en de Oude Haven. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN In Vlaardingen neemt het aantal kinderen dat uitgezonden wordt naar een vakantie- of gezondheidskolonie weer toe. De laatste vijf jaar valt deze toeneming te constateren. In 1965 werden ongeveer vijftig kinderen uitgezonden. Dit jaar waren het er plus minus honderd. ïaV SM Schoolarts mejuffrouw E. A. L. Maartense: He t kind raakt psychisch ln de knoop." (ADVERTENTIE) GEMEENTE SCHIEDAM NIEUWJAARSRECEPTIE De burgemeester van Schiedam en mevrouw M. A. Roelfsema-Poelstra zullen op vrijdag 1 januari a.s. van 15.3018.00 uur recipiëren in de aula van het Stedelijk Museum. Agenda Vlaardingen Bioscopen Apothekers Filiaal Ontslag Stadiekring Bezoekuren Tentoonstellingen ficriyeuwt uw veiligheid! a Hinderwet beleid van het gemeentebestuur nu op scherp gesteld Krachtens de wet, m schrijft het college echter, heeft het gemeente bestuur geen bevoegdheden om over te gaan tot sluiting van Windmill, omdat er van levensgevaar geen sprake is en omdat onduldbare hin der in dezen niet aantoonbaar is. Het advies aan de raad dat In haakt op alle tn de petitie gemaakte opmerkingen en bezwaren, is ge steld in scherpe bewoordingen en niet-ambtelijke taal. Mochten de daden van het gemeentebestuur overeenkomen met de kracht van woorden zoals die in het advies tot uiting komen, dan ziet het er voor Windmill niet rooskleurig uit. In de petitie vragen de Vlaar- dingers om stopzetting van de zwa- velzuurfabrieken één en twee, tot dat een andere opzet is gevonden, waarbij de uitworp van SO 2 niet meer zal bedragen dan 400 kilo per etmaal. Het college schrijft dat de uit worp van beide fabrieken ongeveer 3130 kilogram per'etmaal bedraagt. Dit is gebleken uit de metingen die door TNO Delft werden verricht. Het college acht het onmiskenbaar dat er bij Windmill nadere voorzie ningen nodig zijn om de luchtver ontreiniging tegen te gaan. De enige mogelijkheid die de ge meente heeft op dit moment is het sturen van een kennisgeving van voorgenomen sluiting van het be drijf. Hierop is echter beroep mogelijk bij de Kroon en dat zou de lopende procedure over de nieuwe vergun ning voor Windmill ongunstig be ïnvloeden. De gemeente heeft zich wel ge wend tot de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid om hem erop te wijzen dat de voorzieningen van Windmill voor de sulfecide- installatie onvoldoende zijn om de SO 2-verontreiniging genoegzaam tegen te gaan. „Evenzeer verontrust ais de bur gerij en evenzeer doordrongen van de noodzaak van beteugeling van. de luchtverontreiniging hebben wij de bewindsman met klem verzocht te bevorderen dat geen hoge schoor steen doch een afdoende zuivering van de afvalgassen binnen het be drijf wordt geëist," zo schrijven burgemeester en wethouders. De BUggfesties over deze materie, zoals die in de Vlaardingse gemeen teraad werden geuit, heeft het col lege ter kennis van de minister ge bracht. Afschriften van deze brief aan de minister zijn gestuurd aan de Baad van State en aan de des kundigen van de Kroon. De directe controlemogelijkheid, die de opstellers van de petitie eisen, wenst het college ook te hebben en daarvoor wil men het begrotings bedrag voor deze zaak. verhogen met 25.000 gulden. Onlangs heeft men overigens wel een brief naar Windmill gestuurd, waarin stond, dat, indien er over schrijdingen van de toelaatbare veronfcreinignig worden gemeten door TNO, er direct proces-verbaal zal worden opgemaakt. Aan de hand van het aanwezige bewijsmateriaal wordt op zo'n moment overwogen om sluitingsmaatregelen te nemen. Over het verstrekken van bouw en hinderwetvergunningen schrijft het college aan de raad dat het niet mogelijk is om zoals de petitie dat wenste een bouwvergunning te verlenen op voorwaarde dat de hinderwetvergunning aanwezig is. Deze twee vergunningenstelsels zijn daarvoor te veel, in feite helemaal gescheiden. Over de uitgave van grond voor bedrijfsvestiging en uitbreidingen van bestaande bedrijven schrijft het college door te willen gaan met het voeren van een selectief beleid. Het hinderwetbeleid wordt zoda nig uitgebouwd dat geen bedrijf kan draaien voordat voldoende is aan getoond dat er niet meer dan de toelaatbare vervuiling zal optreden. Burgemeester en wethouders ad viseren de raad om hun beleidsvisie, zoals hier weergegeven, ter kennis te brengen aan de initiatiefnemers van de petitie. SCHIEDAM (ANP) De 85-ja- rige mevrouw Maatje, Willebrordse- Cevaal, uit Schiedam is sinds 7 de cember zoek. De bejaarde vrouw ging die dag naar het ziekenhuis voor een routine-onderzoek. Toen zij weer door personeel van een rusthuis waarin zij verblijft werd afgehaald, bleek zij te zijn ver dwenen. Namens de familie van de vrouw verzoekt de Schiecamse politie ieder die inlichtingen over de ver blijfplaats van de vrouw kan ver schaffen zich met haar in verbin ding te stellen. SCHIEDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag is op het Jo- hann Straussplein een hoofdbuis van de waterleiding gesprongen. Door de druk waarmee het water ontsnapte, ontstond een gat van 9 x 2 meter in het wegdek. De GTB heeft het lek gerepareerd. SCHIEDAM Na een telefoni sche tip van omwonenden heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag vier Rotterdamse jonge lui aangehouden, die Juist bezig waren met de afbraak van een kerstboom, eigendom van een ben- Kinestation aan de Rotterdamse- dijk. Een groot deel van de verlich ting van de boom was reeds ver nield. Tegen de Rotterdammers, ongeveer 17 jaar oud, is proces-ver baal opgemaakt. VLAARDINGEN Burgemees ter J. Heusdens van Vlaardingen zal vandaag de vereiste eed afleg gen bij de commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland voor zijn herbenoeming. De heer Heusdens zal met ingang van 1 januari weer zes jaar als burgemeester aan Vlaardingen verbonden zijn. Hij is momenteel zestig jaar. - VLAARDINGEN Op het kruispunt Florislaan—Riouwlaan verleende zondagmiddag de 16-ja- rige M. C. V. met zijn fiets geen voorrang aan een personenauto. De jongen werd aangereden en liep een gekneusde rib op. Zijn achtja rige zusje, dat achterop zat, werd eveneens licht gewond. i My'.}B '-1 De redenen waarom kinderen nu naar een gezondheidskolonie wor den gestuurd verschillen met die van vijf tot tien jaar geleden. Toen speelde een factor als ondervoeding een rol. Ook werden astmatische en slecht etende kinderen uitgezon den. Tegenwoordig ligt dat anders. Nu zijn het meer nerveuze kinderen die naar een gezondheidskolonie gaan. Kinderen die door milieuom standigheden uit hun normale doen zijn geraakt. Omstandigheden die zich voordoen In het gezin, op school en in hun vrije tijd. In tegenstelling tot Vlaardingen is het aantal kinderen in Schie dam, dat uitgezonden wordt, vrij constant. In Maassluis echter is er van uitzending haast geen sprake meer. Incidenteel wordt een kind naar een gezondheidskolonie ge zonden, Dit jaar was het slechts één kind, die moeilijkheden had waardoor een. aantal weken buitens huis vertoeven noodzakelijk was. Over het 'waarom dan wel een toeneming in vlaardingen' zegt mejuffrouw E. A. L. Maartense (32) schoolarts in Vlaardingen: 'In de afgelopen tien jaar is Vlaardin gen enorm gegroeid. Tegenwoorig woont men in een flat met voor het kind weinig ontspanningsmoge lijkheden in de naaste omgeving. Het is ook niet zo verwonderlijk dat het kind zich op velerlei gebie den geremd voelt. Niet alleen bui tenshuis maar ook binnenshuis. Als hij in een flat woont mag hij niet te veel lawaai maken. Dat is lastig voor de buren. Er wordt te gen hem gezegd dat hij in zijn ka mertje moet spelen terwijl hij ook eens graag door de huiskamer holt. Als hij een keertje onder de mod der thuiskomt, omdat hij niet op de speelplaats heeft gespeeld maar in de modder, krijgt hij de wind van voren, om maar een paar van de tele oorzaken te noemen waardoor een kind 'overnerveus' wordt. Het kind raakt op deze manier PSfchisch in de knoop. Niet alleen de huisvesting maar ook de finan- cieie toestand en eventuele huwe lijksmoeilijkheden kunnen het kind m zijn ontwikkeling storen. Het is niet meer het bleekneusje, dat ondervoed uitgezonden wordt, maar een nerveus kind, geremd in rijn normale ontwikkeling. Vroeger zei men als een kind slechte cijfers naaide op school dat bet toch niet kon ler»n Gelukkig is deze instel ling ook veranderd. In vele tehui zen wordt nu ook onderwijs gege ven. Onze instelling is ook anders ge worden. Als een kind vroeger flat neurose had werd gezegd dat het wel meeviel allemaal. We hebben nu de gevolgen gezien. Het kind raakt 'ingekapseld.' Het "klapt dicht.' Nu wordt op deze verschijn selen, veel meer gelet. Daarom ook worden er steeds meer kinderen uitgezonden. Nu is het ook weer niet zo dat elk kind naar een gezondheiskolo- nie gaat. Er wordt wei degelijk be keken of het verantwoord is. Het kind kan zich verstoten voelen om dat het uit het gezin wordt ge haald. ,.Zodra het heimwee heeft, gaat het direct terug naar zijn ouders. Mejuffrouw Maartense, die alle kinderen moet keuren voordat ze uitgezonden worden, werkt voor namelijk in de wijk Holy. Een wijk vol met flats. 'Het is typisch,' zegt de schoolarts, 'dat kinderen daar meer naast dan op de speelplaats spelen. Dit is echter lang niet al tijd naar de zin van de ouders. Als het kind d an flatneurose heeft krijgt het plotseling huilbuien. Het is stil. Het vertelt niet meer hoe het op school gaat. Het vertelt niets over zijn vriendjes Het kind gaat dan. geestelijk kapot. Daarom vind ik het zeer belangrijk dat de ouders daar op letten. Als het kind zich niet meer uit dan is het mis. Dan moet het opgevangen wor den.' Het liefst zou mejuffrouw Maar tense een z wembad gerealiseerd zien in Holy. De afstand naar het Kolpabad is vaak te groot en te gevaarlijk voor de kinderen. Het bad i n Holy zou. volgens de schoolarts, zeker in een behoefte voorzien. Over het gebrek aan speelruimte in Holy zegt ze: 'Sluit maar rustig een straat af waar de kinderen kunnen spelen. Waar ze kunnen doen wat thuis verboden is en waar ze op de speelplaatsen de gelegenheid niet voor hebben.' fJtViZ ;-:<8SüStoeE: (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM ,Ult een afgeslo ten auto die geparkeerd stond aan de Oudesluis in Schiedam is zon dag een transistorradio gestolen. De auto is eigendom van de Rot terdammer W. A. W. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een houten, door jongens gebouwde keet staan de op een braakliggend terrein naast de bejaardenfiat aan de Holysinge! stond gisteravond in brand. De brandweer heeft het vuurtje gedoofd. Vermoed wordt dat een aantal jongens de keet hebben aangestoken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemeester en mevrouw RoeUsema zullen op Nieuwjaarsdag, vrijdag 1 januari, weer de gebruikelijke Nieuwjaars receptie houden in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoog straat, van 15.30 tot 18.00 uur. Deze receptie is «oor een ieder toegankelijk. Het is bepaald niet de bedoeling, dat bij deze gelegen heid alleen autoriteiten en ambte naren hun gelukwensen komen aanbieden. Het zal op prijs gesteld worden wanneer ook anderen, de gewone burgers van Schiedam, die gele genheid zouden aangrijpen om het burgemeesterspaar te ontmoeten en om ee kort praatje te maken. VLAARDINGEN Op het Emaus is de 23-jarige C. van D. zaterdagavond de macht over het stuur kwijtgeraakt. Hij reed met zijn auto de stoep op, kwam tegen een muur en botste tenslotte tegen een lantaarnpaal. De autobestuurder en de 27-ja rige J. C. van de V. die naast hem zat werden licht gewond. Zij 'zijn voor behandeling naar het Holy- ziekenhuis gebracht. De auto werd (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zondagmorgen ontdekte de Schiedammer J. V. dat van zijn auto die aan het Schu- bertpletn stond geparkeerd, het rechtervoorwiel was verdwenen. De dieven hadden ter compensatie wel een oud wiel op de wagen gemon teerd, maar de moeren niet aan gedraaid. De Schiedammer heeft aangifte geijaan bij da -^Dlitie. wmw-tmwim MAANDAG Stadsgehoorzaal, 20.00 uur, film My Fair Lady (aj.) DINSDAG Stadsgehoorzaal, 20.00 uur. film My Fair Lady (ad.) Kerkcentrum Holy, 18.45-19.45, re petitie kinderkoor Holy Kerkcentrum Holy, 20.00-22.00. re petitie Gemengdkoor Hoiy'. Luxor dinsdag tel. en VLAARDINGEN: 343237, maandag, woensdag gesloten. SCHIEDAM: Passage, tel. 269593. You only live twice (14j.). Dage lijks 14.00 en 20.15 uur. SCHIEDAM: Van 's avonds zes tot 's morgens acht uur: apotheek Jansen, Van Swindensinge! 42, tel. 264917. VLAARDINGEN: Van 's avonds zes uur tot 's morgens acht uur, Hoylede apotheek, De Loper 18, tel. 350458. MAASSLUIS: Tot donderdagmor gen 31 dec. 8 uur: aptotheek Rijn mond. Mozartlaan 1. tel. 2209. MAASSLUIS GEBOREN: Harald Rainier, zn v D. Panjer en J. Streekstra, Van Beethovenlaan 1? Miranda Jolanda, dr v J. Westein en J. J. P. van der Sluis, Mozart laan 68 Elisabeth, dr v J. A Teriouw en A. M. Vroombout, Jeroen Boschstraat 1 Mark, aivW.H. den Ouden c M. L. V de Blois,Burgemeester de Jonghkade 2 rood Marco, zn v C. H. van der Hoek en L. M. Melnster, Schubertlaan 53 Niko Joost, 2m v H. de Heer en A. Kooij, Van Beothovenlaan 361 Edwin Adriasn, zn v V. Deen en B. A. Molenaar, Seringenstraat 46 GETROUWD: A. T. D. Latil en H. H. de Bruin, Luynes (Pr.), Chemin des Frères Gris. Quartier Malouesse C. P. H. Kettenes en S. M. Hoorn weg. Havikstraat 5 C. Kruiniger en E. A. van den Bos. Hoek van Holland, Concordiastraat 12 n C. A. van Reeven en D. de Lange. Damplein 3 M. G. Borsboom en M. Gouma. Zuidbuurt 7 G. Leuvekamp en P. J. Looij, Jou- bertstraat 27 G. van der Meijden en C. W. D. Kr ouwel, Hendrik Schoonbrood- straat 7 rood C. W. Westein en H. Peute, Mat- thijs van Heelstraat 7 J. N. Labouré en A. Boutesteijn, Hendrik Sehoonbroodstraat 13 rood OVERLEDEN Cornells de Bloois, ongehuwd, 80 jaren. Vondelpark 2. oud De volgende week wordt in Maasland het huisvuil als volgt opgehaald: op 28 en 30 december binnen de bebouwde kom en op 29 en 31 december buiten de bebouwde kom. Het Maaslandse gemeentebe stuur wj}st er nogmaals op dat voor het verbeteren, splitsen en samen voegen van particuliere, vooroor logse woningen de premie van het rijk met 20 percent wordt verhoogd. Dit alleen wanneer het werk wordt uitgevoerd voor 1 maart en gebeurt door bouwvakpatroons of htm per soneel. Meer inlichtingen hierover kan men krijgen op het gemeente huis. Woensdag gaat het filiaal in Holy (Loper 28) van de Vlaarding se gemeentebibliotheek open. De collectie omvat meer dan 4000 jeugdboeken en 5.500 boeken voor volwassenen. Om 10 uur 's morgens gaan de deuren open. Nieuwe lezers kunnen dan worden ingeschreven. Anderen kunnen zich laten overschrijven. De Studiekring Vlaardingen houdt morgenavond een algemene ledenvergadering. Deze begint om 8 uur in Triangel. Op de agenda staat o.a. een bestuursverkiezing. Voorzitter P. de Goede en secreta ris C. Kfjae zijn aan de beurt af te treden. De eerste is wel, de tweede niet herkiesbaar. SCHIEDAM: Gem. Ziekenhuis, tel. 269126 Zaal: 1330-14; 19-19.30 uur: klas: 13.30-15; 19-2030 uur; kraamaf deling13.30-1430 19-1930 uur Dr Nolststiehting: tel 260080, 3e klas dagelijks bezoek ran 1330— 14.00 uur x 19.00—1930 uur; 2e klas 13.30—1430 en 19.00—20.00 uur; le klas 10.30—1130 uur, 1330—1430 uur en 19.00—20.00 uur. Kinderbezoek iedere middag van 1330—1400 nur, behalve op maan dag en donderdag: dan alleen des avonds van 18.0018.30 uur VLAARDINGEN: Holyziekenhuis, tel. 345666. dagelijks van 14.00 tot 1430 uur en van 19.00 tot 1930 uur. Kinderzaal: dagelijks van 14.00 tot 14.30 uur en van 18.00 tot 1830 uur. Klasse: dagelijks van 14.00 tot 15.00 uur en van 19.00 tot 20.00 uur. In het Schiedams Stedelijk Mu seum tot 11 januari: Leo Gestel (1881-1941)Aanwinsten 1970; kunstklassen; Saskia Koenraads; Sjef Henderickx. In het Schiedamse Stedelijk Museum wordt tot en met 10 ja nuari een tentoonstelling gehouden onder de naam „50 x 50 Prenten- show in veelvoud". In het gemeentemuseum van Maassluis wordt tot 10 januari een expositie gehouden van aquarellen en schilderijen van Charles en Maarten Kemper en Jan Goedhart en Jan Burgerhout, allemaal uit Rotterdam. In Galerie C.C.C. aan de Hoog straat in Vlaardingen wordt tot en met 2 januari geëxposeerd door Paul Kingma, beeldhouwwerk en Leek Lafeber, emaille objecten. Geopend op werkdagen van 11 tot 5, zondags van I tot 5 en 2e kerst dag van 1 tot 5. In Galerie Zwart-Wit, Dam 2 in Schiedam tot 3 januari kleurhoog- drukken van Cees vlag en keramiek van Jaap Ravelli. Dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. RIJNMOND: Meld- en Regelka- mer (voor klachten over geluida- hinder en stank) tel 262628 SCHIEDAM: Alarmnummer politie (uitsluitend in spoedgevallen), tel. 264666: hoofdbureau, Lange Nieuw- straat 55, tel 289333 Brandmel ding: 269123: GG en GD, Tulnlaan 80: 269290: Gem. Wontogdienst (voor dringende klachten bulten kantooruren vla de gem. brand weer) 268578. VLAARDINGEN: Alarmnummer (alleen voor melding brand en on gevallen) 344444; politiebureau Westhavenkade: 342355; hoofdbu reau Delftseveer 6, 342355: Brand melding: 344444: GG en GD. Ke- theiweg 17, tel 345555 (b.gg 342541) MAASSLUIS: Alarmnummer poli tie: 3333: politiebureau, Westland- seweg, telef. 3444: Alarmnummer brandweer: 3333. MAASSLUIS: Klachtendienst CAR (voor klachten over o&. stank en geluidshinder), tel 6109, b.g.g. 7471, 8703 of 5136. VLAARDINGEN: Gemeentelijk Inlichtingenbureau. Veerplein 118, iedere vrijdag van 19.00-2030 uur. Wijkspreekuur Gemeentelijke So ciale Dienst Goudseslngel 81a: 10.30-13.30 uur. Informatiebureau voor dienstplicht en alternatieven. Emmastraat: 19.00-20.00 uur VLAARDINGEN: Het jeugdservice- bureau aan het Weeshuisplein 18 is iedere dinsdag- en donderdag avond van 7 tot 9 uur open. Bij de Vlaardingse brandweer wordt op 1 januari op eigen verzoek eervol ontslag verleend aan de he ren C. L. J. van den Heuvel, vrijwil lig brandmeester en J. van Kroch ten sr., vrijwillig brandwacht ie klasse. Dienstencentrum Maassluis: da gelijks van 10 tot 11 uur spreekuur leidster: eerste en derde dinsdag van de maand van 4 tot 5 uur, spreekuur wijkverpleegster Oranje Groene Kruis: iedere donderdag middag van half 4 tot half 5, spreekuur ambtenaar Gemeentelijke Sociale Dienst. De consumenteninfonnatrice van de Natioiiale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlich ting afd Vlaardingen houdt iedere dinsdagmiddag van half 2 tot half 4 en iedere woensdagmorgen van 10 tot 12 uur spreekuur in „Het Hoek punt- Broekweg 82 te) 349264 SCHIEDAM: Maatschappelijk werkster iedere woensdagmiddag van 14.00 tot 15.00 urn tr> de Dr v. d Kuyschool Bachplein 581. SCHIEDAMGem Openbare Bibliotheek' Centrale Lange Ha ven 131, te) 26877. Centrale Jeugdbibliotheek Dam 8 tel 266586 Filialen: Lorentzlaan 6, Dt Wi- bautplein 129 Parkweg 220 Lelie straat 10 De Biestraat 4 Jeugd- fiiiaai; Arehlmedessiraat VLAARDINGEN Gem Biblio theek: Centrale' Fransenstraat 6, tel 34.4190 Filialen Dirk de Der- dclaan 43 Van Hogermorplaan lOOb BMH24 (100 msthttrhetsudhu») SCHIEDAM TELEFOON (Olm mhi ci lï "k""""

Het Vrije volk | 1970 | | pagina 1