23.80 2980 CLUBHUIS- EN BUURTWERK IN GREEP VAN GELDGEBREK Te luidruchtige inbrekers snel ingerekend Richtlijnen nodig voor leerlingen Kostbare kliniek zonder personeel Geef tijdelijk bijdrage aan muziekschool STERFLAT IN ALEXANDERPOLDER EIND FEBRUARI IN GEBRUIK Dali: 150.000 Interieur wordt vernieuwd Verrassingen Onderhandelingen Dordtse actie na zaak-Paula F.: Statenlid vraagt: Misselijk door methyl-paralhion DINSDAG 12 JANUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 Van onze verslaggeefster IRIS WASSENAAR ROTTERDAM Driehonderddertig studenten kijken uit naar de afbouw van de grote sterflat aan het Jacob van Cam- penplein in Alexanderstad. Volgens de bouwplannen zouden ae de sleutels van hun woning eind mei van dit jaar krijgen, maar het ziet er naar uit dat dat al in V oruari gaat gebeuren. Daarmee zal een klein stukje zijn ingehaald van de vertraging waarmee de sterflat op 26 augustus 1969 begon. 'A/J 18- De sterflat: Al volgende maand klaar? (ADVERTENTIE) 140x200 cm 160x210 cm 180x215 cm (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Buurthuiswerkers, directies en besturen van het Rotterdamse club- en buurthuiswerk luiden gezamen lijk de noodklok van het geldtekort dat hun werk bedreigt. Volgende week woensdag komen alle buürthuiswerkers uit Rotterdam en wijde omgeving bij elkaar om een actie voor te bereiden, die zal uitmonden in een grote demonstratie op 25 januari in Utrecht. xm* (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM -- De uitkijktoren van de Diergaarde is in het komende seizoen voor het publiek gesloten. Enige jaren geleden is de buitenzijde van de toren gerestaureerd, maar nu is ook het interieur aan vernieuwing tóe. De kosten daarvoor, inclusief die voor nieuwe liften, zijn .zo hoog en de opbrengst van de toren na aftrek van kosten voor personeel is zo gering, dat exploitatie dit seizoen niet verantwoord is. SLUITING DREIGT j! (ADVERTENTIE) 6 8 g Huisvesting voor studenten - worstelen tegen de stro om in Ideaal voor van de winter zo'n gestikte cretonne deken met heerlijk warme acryl vulling en het frisse bioemdessin zorgt voor een fleurige noot in Uw slaapkamer. Deze gestikte cretonne deken met behaaglijk warme acryl vul ling, in een fleurig bioemdessin, koopt U in de snijmaten 140 x 200, 160 x 210 en 180 x 215 voor interessante prijzen. Op de Ie etage verkopen wij deze gestikte cretonne dekens met heerlijk warme acryl vul ling, in een fris bioemdessin en de snijmaten 140 x 200,160 x 210 en 180 x 215 cm. Ook maandagmorgen open Géén tel. of schrift, best Bezwaren van omwonenden tegen de twaalf lagen hoge kolos waren daar de oorzaak van. Het zijn nu negen lagen 'geworden en dat scheelt wel honderd studentenka mers. Met de afronding van de flat is het huisvestingsvraagstuk voor de Rotterdamse studenten dan ook geenszins opgelost. De Stichting Studentenhuisvesting heeft echter meer noten op haar zang. En dat is hard nodig want de studenten •fcromen toe in Rotterdam. De verwachting is dat er in 1974 rond 7750 studenten in Rotterdam zullen studeren, een aantal dat zes jaar later opgelopen zal zijn tot 8650, waarvan 5400 in de economi sche faculteit. De Stichting Stu dentenhuisvesting schat daarvan dat zij 2250 studenten in '80 zal moeten opvangen. De vraag is hoe. De stichting wil liever niet den ken aan weer een groot complex als de sfcerflat en als de Maasbou levardflat. Onderzoek heeft, uitge wezen dat studenten de- voorkeur geven aan .kleine wooneenheden, waar het gemakkelijk is contact te hebben met medstudenten maar ook met omwonenden - de student van morgen wil niet geïsoleerd van de maatschappij leven. Dat wil niet zeggen dat de twee hoge flats niet in trek zijn. Voor de Maasboulevard, het eerste stich tingsproject uit 1965, bestaat een wachtlijst van 150 studenten. (Er zijn 184 kamers). Het zijn vooral de eerste- en tweedejaars die in korte tijd veel mensen willen le ren kennen en nog niet zo'n grote behoefte aan studierust hebben. Tot voor kort vond deze groep stu denten ook onderdak op het 'schip de Seven Seas aan de Parkkade, maar dat moest vanwege de hoge exploitatiekosten worden afgesto ten. Dat betekende het opgeven van 250 hutten. De kleine panden in de oude wij ken zijn erg geliefd. Maar ook voor de kleine flat aan de Vondelweg was belangstelling genoeg,mis schien ook om de combinatie met de sociëteit Huesca. Er waren bij de opening op 1 juli 1970 drie maal zoveel'gegadigden als plaatsen. Een van de grootste en interes santste projecten die de stichting studentenhuisvesting op stapel heeft staan is een complex van "600 woningen op het terrein van de gashouders in Kraliugen. Het be looft een riante behuizing te wor den waarvoor de liefhebbers onder de studenten wel iets meer geld op tafel zullen moeten leggen. Nog een project met verrassingen wordt de bouw van 91 kamers aan de Robert Baeldestraat met een hoogte van vier lagen. Een aantal woningen krijgt een gemeenschap pelijk voorhuis, waarin de natte cellen (sanitaire voorzieningen) zijn ondergebracht. Dat betekent in de eerste plaats dat de lange som bere gangen overbodig zijn gewor den. Bovendien is de ruimte van het voorhuis eigenlijk een. soort ge- luidisólerende sleuf. Aan de Struissenburgdwarsstraat komen nog eens 41 kamers. In feite worden die gebouwd in de tuin van twee panden aan de Oosxzeedijk die al van de stichting zijn. Op de Kortekade, hoek 's-Gra- venweg komt een complex met 70 kamers en een zogenaamde „eet- in." Naast de sterflat wordt er voor nog meer huisvesting van studen ten in de Alexanderpolder gezorgd. Er wordt gedacht aan een woon groep met een speelse opzet. Zo zullen zowel hoogte als exterieur sterk verschillen. Het accent moet hier komen te liggen op individuele bewoning, maar er is ook gedacht aan een gemeenschappelijk tref punt. Waarschijnlijk komen aan de Koningslaan nog eens 450 kamers te staan, maar hierover wordt nog met de gemeente onderhandeld. In 1974 zal bijna driekwart van het hele kamerbestand in de buurt van de hogeschool of de medische faculteit liggen, het overige deel zal gesitueerd zijn in Alexander- polder. De afstand vanuit de pol der naar de hogeschool, meer dan drie kilometer, hoeft tegen die tijd ook al geen bezwaar meer te ziin. De metro .zal voor een snelle ver binding zorgen. In het clubhuis van De Arend en De Zeemeeuw aan de Tollensstraat is het Rotterdamse actiecentrum van de club- en buurthuiswerkers gevestigd. De club- en buurthuis- werkers vragen hetzelfde als hun directies en de stichtingsbesturen: meer subsidie van het ministerie van CRM en van de gemeente op de hoge personeelskosten, die 75 percent van de lasten uitmaken. i De Katholieke Stichting voor Gezin en Jeugd is de eerste die gisteren met wanhopige cijfers kwam. Een deel van de zeventien clubhuizen van de Stichting moet gesloten worden als het rijk en de gemeente hun 45 percent subsidie op personeelslasten en huisves- tingskoten niet elk met vijf percent verhogen, zodat de subsidie 100 Percent bedraagt. Op 29 januari onderhandelt di recteur M. A. Kolster met de twee subsidiegevers. 'Ik sta voor het slachtblok' zegt hij. 'Misschien is het bij de anderen nog niet zo ver ROTTERDAM (ANP) In de grote drukte van het bezoek aan de tentoonstelling Salvador Dali Is zondag de 150.000-ste bezoeker ge passeerd. Deze massale /belangstel ling is niet alleen aanleiding ge weest de tentoonstelling te verlen gen tot en met zondag 17 Januari (sluiting 17.00 uur), maar ook om de tentoonstelling elke avond open stellen van 19 tot 22 uur. Een verdere verlenging van de tentoonstelling is volstrekt uitge sloten. als bij ons. Eind december wist ik nog wel wat ik moest doen. Nu weet ik het niet meer'. Eind december k;eeg de Katho- lieek Stichting voor Gezin en Jeugd de plannen die zij had ge maakt voor de sanering van minister Klompé terug. De sane ring zou inhouden: Sluiting van zes clubhuizen en besparing op salarisposten van het centraal or gaan. Bovendien zouden personeel en huisvesting voor honderd per cent gesubsidieerd moeten worden. Minister Klompé wees de plannen af. Doorlichting van alle uitgaven per clubhuis en reorganisatie van de instelling zouden volgens de minister meer effect hebben. Directeur drs. P. F. M. Repko van De Arend en De Zeemeeuw wacht op een bespreking met wethouder drs. J. G. van der Ploeg (jeugd zaken), die begin februari wordt gehouden. 'Als we met de gemeente overeenstemming kunnen bereiken over de vijf percent meer subsidie zijn we er voor een deel uit. Ook aan het Rijk hebben we vijf per cent extra gewaagd. Daar hebben we nog geen antwoord op gekre gen'. Arend en Zeemeeuw hadden in 1970 een geraamd tekort van ƒ25.000.—. De directeur van de Jeugdhaven G. A. Nap: 'De Katholieke Stich ting voor Gezin en Jeugd staat er op het ogenblik wat liquiditeit be treft het slechtste voor. Zij leggen op 29 januari hun cijfers bij de wethouder en het rijk op tafel. Wij zullen daarna komen.-Nu zoe ken we naar manieren waarop we zelf kunnen bezuinigen en aan meer geld kunnen komen. Begin februari zullen we met alle Rot terdamse club- en buurthuizen naar de overheden kunnen stappen met onze overzichten.' ■Mïrf Een rechercheur met ge trokken revolver en een agent brengen een van drie Rotter dammers die de afgelopen nacht op heterdaad werden be trapt bij een inbraak in een kantoor aan de Eendrachts- weg 64 in Rotterdam naar de arrestantenwagen. De agent draagt in zijn linkerhand (zie PÜU het' mes dat een van de drie bij zich had. Op de ach tergrond houdt een politieman een tweede arrestant in be dwang. De inbrekers, H.R.P.H. (17), J.W.R. (18), en R.J.H. (18), werden betrapt door de 52-ja- rige. kantoorbediende W. Hem mes, die In het pand, waarin de United States Investment Services N.V. en de N.V. Franz Hage gevestigd zijn. woont. Ze maakten zoveel lawaai dat de kantoorbediende wakker werd cn op onderzoek uit ging. De man raakte in gevecht met een van de drie inbrekers en liep daarbij lichte verwon dingen aan zijn lip en een hand op. Een door het lawaai van de worsteling gewekte buurt bewoner had inmiddels de po litie gewaarschuwd, die het ge bouw omsingelde en het trio inrekende. Blijdorptoren seizoen dicht (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Verpleegkun digen van het Gemeenteziekenhuis in Dordrecht hebben staatssecretaris van Volksgezondheid Kruisinga een brief geschreven waarin zij naar aanleiding van de veroordeling van de Rotterdamse leerling-verpleeg ster Paula F. vragen om een betere wettelijke bescherming van de ver pleegkundigen en leerlingen. Zij zijn van mening dat in de rechtspraak door onvoldoende ken nis van de gebruikelijke gang van zaken in de ziekenhuizen bij het toedienen van bloedtransfusies sprake kan zijn van gerechtelijke dwaling. Het is; zeggen zij niet ge bruikelijk dat een leerling-verpleeg kundige bij bloedtransfusies zelf standig handelt zonder toezicht van een bevoegde verpleegkundige of arts. Zij vragen de staatssecretaris te willen bevorderen dat duidelijke richtlijnen worden opgesteld voor de verpleegkundige handelingen welke mogen worden verricht door eerste- tweede- en derdejaars leerling verpleegkundigen waardoor een be tere wettelijke bescherming verkre gen kan worden van de verpleeg kundigen. De ondertekenaars van de brief vragen de staatssecretaris ook te willen aandringen op vernietiging van h'et vonnis tegen Paula F. en te willen zorgen voor haar rehabi litatie. Ook dringen zij aan op het vor men van een tuchtcollege voor verpleegkundigen dat fouter beter kan beoordelen dan een rechtbank, verpleegkundigen dat fouten beter de actie van de Dordtenaren willen ondersteunen, kunnen zich melden bij de ondertekenaars Bijmolt en Van Eenermaam, Dordrecht, Leeuw- straat 98. Paula F. is voor het toedienen van een verkeerde bloedtransfusie waardoor een patiënt is overleden, veroordeeld tot een week gevange nisstraf voorwaardelijk. Om toch van de toren enige in- komsten te trekken, wordt gepro beerd een gegadigde te vinden, die een lichtreclame op de toren te plaatsen. Dit minder prettige ge luid staat naast vele vernieuwin gen. Zo heeft Blijdorp een 'Die- renwiel' uitgegeven, waarop van 30 verschillende zoogdieren is af te le zen waar zij leven, hoe oud zij gemiddeld worden, hoeveel jongen ze krijgen en dergelijke gegevens. 'Blijdorp-geluiden' verschijnt een paar maal per jaar in kleur. Er is ook. een nieuwe gids met platte grond voor de bezoekers en nieuw zijn ook de 'Blijdorp Speurtochten', die de zelfwerkzaamheid van jeug dige bezoekers willen bevorderen. De kinderen kunnen antwoorden op allerlei vragen vinden op de borden die bij de dierenverblijven zijn opge steld. Verder zijn er lesbrieven met illustratiemateriaal aan te vragen door scholieren voor biologieles of spreekbeurt. Het onderwijs krijgt ook °en kans via het plan om in het Dio ramagebouw een klaslokaal in te richten aawr scholieren in klasse- verband onderwijs kunnen krijgen met dia's, films en dergelijke. Mis schien kunnen tijdens de lessen zelfs levende dieren worden ge toond. Nog deze maand hoopt men door een kleine verbouwing het Diorama-gebouw 'n betere plaats in het Diergaarde-geheel te geven. Bij dat aiies komt vernieuwde en uitgebreide werving, opknappen van afrasteringen en kooien enzovoort. Er kwamen 600.000 bezoekers in het afgelopen jaar (in 1969 595.000). De topdag was 28 juli. toen 12.770 beta lende bezoekers de hekken passeer den. De verhuring van de Rivièra- hal geeft bevedigende resultaten. Door geboorten en schenkingen werd het dierenbestand weer aanzienlijk vergroot. Binnenkort verschijnen in Blij dorp twee dwergnijlpaarden, die zo goed als zeker worden aangeboden door de Vrienden van Blijdorp. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het geheel ge moderniseerde beademingscentrum van het Zuiderziekenhuis, dat mor gen officieel in gebruik wordt geno men. heeft ernstig te kampen met personeelsproblemen. Als er op •korte termijn geen verbetering in de personeelssituatie komt. zou de kliniek moeten sluiten, wat voor'de stad en de omgeving wel eens een ramp zou kunnen betekenen, aldus dr. G. J. van Weerden, pathofysio- loog van het Zuiderziekenhuis. In de jaren 19621965 moest de kliniek soms al tijdelijk worden gesloten wegens personeelsgebrek. Men kampte toen met een tekort aan artsen, gins over op ouderjaars medisch studenten en moest ten slotte overgaan tot de opleiding van geselecteerde verpleegsters en verplegers. Deze werden na een jaar durende cursus aangesteld als zelfstandig werkend beademingsassistent. Het systeem heeft uitstekend voldaan, maar nu begint er verloop te ontstaan onder dit hooggekwali ficeerd personeel, als gevolg van ook elders naar voren komende be zwaren tegen de uiteraard noodza- keliifce continu- en weekenddienst, zegt dr. Van Weerden. Bii dit benauwend vooruitzicht vindt de staf het niettemin vera demend, dat de kliniek nu ruimer gehuisvest is- Er is plaats voor tien tot elf acute beademingspatiënten en zes ijzeren longen voor ambulan te chronische patiënten. Over het bijplaatsen van bedden, zoals dat vroeger gebeurde, zegt dr. Van Weerden: "Juist op een beademingsafdeline, waar men gezien de omvangrijke beademingsmachines, de talr'jke controle- en regelapparatuur en andere technische hulpmiddelen, rekent op een beschikbaar vloerop pervlak van minimaal 16 m2 per bed, leidde het plaatsen van over- bedden al snel tot een onoverzichte lijke chaos, meer geliikend op een machinekamer van een onderzee boot." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het liberale statenlid mej. drs. I. Günther heeft Gedeputeerde Staten gevraagd de streekmuziekschool in Waddinx- veen, ter overbrugging van de hui dige moeilijkheden, tijdelijk (fi nanciële) hulp te verlenen. De muziekschool verkeert in een precaire situatie, omdat de docen ten gedreigd hebben ontslag te nemen wanneer hun salarissen over december niet binnen veertien dagen worden uitbetaald. Mej. Günther gewaagt van een hoogst ongewenste situatie, zowel voor de docenten als voor de ama teuristische kunstbeoefening waar voor de muziekscholen van essen tiële betekenis zijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 32-jange bootsman A. J. A. Wagenmakers uit Zundert is gisteren ziek naar huis gebracht nadat hij enkeie uren ge werkt had tussen 250 vaten methyl- parathion aan boord van het Liberi aanse schip Island Skipper in de Prinses Beatrixhaven. De man klaagde over hoofdpijn en misse lijkheid. Vermoedelijk was een van de vaten gaan lekken Het spijt ons dat soms de indruk gewekt wordt dat alleen stenotypistes bij ons terecht kunnen. Alle ervaren (en let u wel op dat woord ervaren) kantoorkraehten, zoals typistes, ponstypistes, corresponder tcs e.d. werken graag bij Stenotyp, het adres waar men weet dat alleen uitrenden niet veel is, maar dat het gaat om de inzet van de juiste mensen. ROTTERDAM,GrcothandelsgebouwA 5, Tel. 010 -113150.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1