Niemand weet hoe vuil onze lucht is STEEDS MINDER VOGELS BIJ BRIELSE MEER Half jaar voor dietstal bij baas Help buiten landers schrijven Nieuwe smaldeelbaas De doordrukken ïstizio HAL koopt toerbedrijf RIJNMONDRAAD PRAAT LANG OVER ZICH ZELF INDUSTRIE STELT ZELF ONDERZOEK IN NAAR VERVUILING DOOR S02 BOOSHEID IN ROTTERDAM OVER ADMINISTRATIEVE ROMPSLOMP' Machinist neergeslagen en beroofd Stank in V laardingen - lawaai in Krimpen I Betrapt bij inbraak P' DINSDAG 19 JANUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 fe I (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Men kan en zich als leek de ogen bij uitwrijven, tot aan de dag van vandaag weet men in het Rijnmondgebied niet wat bij de industrieën de "uitworp" aan zwaveidioxy- de is. En nog veel minder weet men over de oxydan- ten en ozon, die voor de mi lieuverontreiniging nóg be langrijker kunnen zijn. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Geen volkstelling zonder tellers maar zullen er genoeg komen opdagen? Nieuwe voorschriften, door Den Haag uitgevaardigd, maken het twijfelachtig of wel alle amtenaren, die dat eerder hadden toegezegd, nog willen mee doen aan het tellen. '*v X Vanmorgen om kwart voor tien hébben de scheepsbemannin gen van het permanente NAVO smaldeel Atlantische Oceaan (Stanavforlant) kennis kunnen nu.ken met hun nieuwe com mandant, captain R. Allen van de Amerikaanse marine. Na het inspecteren van de erewacht op Cs Parkkade bracht de nieuwbakken vlootvoogd een bezoek aan de NoorseBritse, Amerikaanse en Nederlandse schepen die-tot het smaldeel behoren. Daarna nam de nieuwe com.nandant om elf uur in de Van GKentkazerne officieel het commando over van de Canadese commodore Douglas S. Boyle. fADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM "We spre ken voor de zoveelste maai over hetzelfde en wel over ons zelf," verzuchtte gister middag tijdens de vergade ring v,h. openbaar lichaam Rijnmond de pittige, commu nistische mevrouw H. de Vos- Krul. Ze vond het maar ver moeiend. FIBBE: boeiend (ADVERTENTIE) 3 maanden garantie 30 t/m 33 34 t/m 37 38 t/m 42 it jf •■i ;s |iï f), w Tijdens de maandagavond ge houden vergadering van Rijnmond kon gecommitteerde Joh. de Jong er tenminste weinig zinnigs over zeggen. De Werkgevers van Rijn mond stellen een onderzoek, in. Hun rapport over de zwaveldioxy- de zal binnenkort verschijnen. Vooral mr. L. Hanekroot (d'66) toonde zich enorm geschrokken. Hij hield een interpellatie over de komende behandeling van een door de Rynmondraad uit te bren gen advies aan Rotterdam over de vestiging van een hoogoven- bedrijf op de Maasvlakte. Hij zei: De precieze gegevens kennen we niet. Maar hoe moeten we dan oordelen over de consequenties ten aanzien van de milieuhygiëne bij de vestiging van een hoogovenbe- drijf?" De heer Hanekroot had twee vragen gesteld. Wait houdt het Rijnmondplan tot terugdringen van de luchtverontreiniging in cms gebied in? Is het dagelijks be stuur bereid een onderzoek in te stellen naar de hinderwetproee- dures? Aan het plan, zei gecommitteer de De Jong, zijn twee werkgroe pen bezig, een bestuurlijk-organi satorische en een technische. Sn wat de hinderwet betreft: de uit voering daarvan ligt in handen van de gemeenten. Moeilijke zaak vond hij. Vaak krijgen de bedrij ven een voorlopige vergunning om te produceren. En dan wordt achteraf bekeken welke voorwaar den ten opzichte van de milieu hygiëne men het bedrijf moet stellen. Er is een bedrijf dat al acht jaar met een voorlopige ver gunning werkt. Maar men heeft de zaak niet altijd in (Nederlandse) handen. In de internationale concerns wordt ver over onze grenzen aan de touwtjes getrokken en de Ne derlandse bedrijfsleiders weten er niets van. Dat kan tijdens de bouw van een fabriek al of niet katastrofale ontwikkelingen ver oorzaken en niet voorzien kan dat ook invloed hebben op de milieuverontreiniging. De heer De Jong had enkele voorbeelden. Esso-chemie wil de kunstmestmarkt veroveren. Het bedrijf denkt daarbij aan zijn fabrieken op Aruba en in Rotter dam. Maar het lukt niet. Het bedrijf in Aruba is ter ziele en in het Rijnmondgebied wordt de ge reserveerde grond voor het doel niet gebruikt. Rijnmond-chemie Staatsmij nen i denkt een nieuwe phenol- fabriek aan het bedrijf in de Bot lek toe te voegen. Volkomen ver rassing was de rede van de pre sident-commissaris dat de plie- nolfabriek naar Zuid-Limburg zal gaan als daar een raffinaderij wordt gevestigd. Verheugend nieuws: Rijnmond krijgt een beter soort verontrei- nigingsmeter. vooral voor de oxy- danten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vogel stand in de omgeving van Briel- le en het Brielse Meer geaft een onrustbarende achteruitgang te zien. In sommige gevallen gaat het zelfs om een vermindering van meer dan negentig percent, schrijven Gedeputeerde Staten naar aanleiding van vragen van statenleden. Het gaat m dit geval niet alleen om de broedende watervogels als de knobbelzwaan en de fuul. maar ook om de „wintergasten". Vooral de kuifeenü wordt in steeds kleinere aantallen in de omgeving van Brielle gesigna leerd. GS schrijven de achteruitgang van de vogelstand in de eerste plaats toe aan de slechte water kwaliteit, met name aan het geringe zelfreinigend vermogen van het water van de Brielsche Maas. Het wachten is op uit voering van het plan voor de zuivering van het afvalwater, dat nu nog op de Brielsche Maas wordt geloosd- Andere oorzaken van de terug gang zijn volgens GS wellicht de vermindering van de broed- gelegenheid (vele gedeelten met een wilde vegetatie zijn verdwe nen en de toenemende druk van de recreatie. Over een achteruitgang van de flora in de omgeving van Den Briel is GS niets bekend. Volks tellers kopschuw na mars orders (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 40-jarige telefonische verkoper T. C. van E. uit Capelle aan den ÏJssel is van morgen door de Rotterdamse recht bank wegens diefstal en verduis tering veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes maanden. De man had in 1969 en 1910 huishoudelijke artikelen gereed schappen, elektrische dekens en schaatsen gestolen van N.V. Hel- ders-Van der Wall te Rotterdam, waar hij al geruime tijd werkzaam was en het volste vertrouwen ge noot. De verkoper leverde de gestolen goederen aan de Dordtse winkelier H. W. (461, die daarvoor ƒ3500,— tipgeld gaf. De waarde van de ar tikelen was echter circa ƒ35.000, De rechtbank veroordeelde de win kelier tot vijf maanden gevange nisstraf. De officier van Justitie, mr. J. D. de Jong. had tegen de verkoper tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, en tegen de winkelier een half jaar gevan genisstraf geëist. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het actiecomité Pro Gastarbeiders zoekt vrijwilli gers die buitenlandse arbeiders wil len leren lezen en schrijven. Voor al onder de Turken. Marokkanen en Kaap-Verdianen zijn er nog veel analfabeten. Bovendien heb ben de Grieken en Marokkanen die vvel kunnen lezen en schrijven, moeilijkheden met de Westeuro- pese letters. Ook dat zal ge leerd moeten worden. Het "alfabetiseringsproject" van Pro Gastarbeiders kan nu eindelijk van start gaan, nadat tegelijkertijd drie zalen in het centrum van de stad gratis werden aangeboden. Dat geeft zoveel mogelijkheden, dat er te weinig mensen zijn om les te geven. Pro Gastarbeiders zegt dat een speciale opleiding absoluut niet nodig is om groepjes van zes bui tenlanders les te geven, leder kan zich dan ook als vrijwilliger opge ven (Jacobusstraot 45a. Rotterdam, tel. 284566). n? lessen zijd op za terdag- en zondagmiddag De voorschriften, waartegen tal van ambtenaren bezwaar maken zijn: - Opdedere teldag zai iedere-tel- Ter 's '"avonds na tienen'naar hét stadhuis moeten komen om zijn enveloppen met kaarten in te leve ren. De gemeenten moeten loonkaar- ten voor de volkstellers aanleggen. Wat gaat er van onze dertig gulden per dag af aan belasting? vragen de tellers meest ambtenaren zioh af. Drs.' Chr. Fransen, hoofd van het Bureau voor de Statistiek in Rot terdam, zegt, dat deze twee laat ontvangen orders van Den Haag bovendien 'n 'administratieve romp slomp' zullen geven, waarop in het geheel niet gerekend was. Hij weet nog niet of hij aan de ministeriële verlangens zal kunnen voldoen. Verder zegt drs. Fransen: 'Hoe kunnen we de tellers verplichten, elke avond laat met hun gegevens te komen, ook uit de verste wijken? En waar halen we de ambtenaren vandaan, die al die gegevens nachts nog moeten verwerken?' In Rotterdam zijn op het stad huis al boze telefoontjes ontvangen van tellers, die op deze voorwaar den niet wensen mee te doen. Dat maakt het onzeker, dat er ten slot te genoeg beschikbaar zullen zijn, al is er een reserve. In Rotter dam heeft men voor de volkstel ling een 2800 tot- 2850 tellers nodig. Er hebben er zich 3300 aanvanke lijk aangemeld: 2200 ambtenaren, en verder gepensioneerden en ge trouwde vrouwen zonder werkkring buitenshuis. In Amsterdam is bij het Comité Waakzaamheid Volkstelling te be luisteren dat niet alleen praktische bezwaren een aantal tellers huive rig maken. Er zijn ambtenaren, zo zegt dit comité, die er voor terug schrikken de huizen langs te gaan en zich impopulair te maken. De kans dat de tellers niet overal vriendelijk zullen worden ontvan gen. neemt volgens dit comité toe, want het regent (zegt men) klach ten en onwiis-betuigingen in ver band met d-e telling. Overigens wordt bij de gemeente Amsterdam minder zwaar aan de administratieve romplslomp getild dan in Rotterdam. Men zal er de tellers bun enveloppen laten inle veren in 52 wijkiokaïen. Vandaar worden ze dan naar het stadhuis gebracht. sv* -"-Tv- r-*v Hl 'S i <V' Als de stoelgang meer 'n moeilijke zit wordt, helpt hij pijlsnel. De doordrukker van Istizin. Laxerende tabletten in dootdrukstrip. Handig. Verstandig. Tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar n beetje hulp dringend nodig is. Istizin tabletten. Gewoon de beste oplossing. ROTTERDAM De Holland Amerika Lijn gaat het Amerikaan se toerojrerator-bedrijf Wesours Inc. in Seattle overnemen. Dezer dagen heeft de HAL met Westours Inc. een voorlopige overeenstem ming bereikt. De HAL zai een meerderheidsbelang verwerven in het Amerikaanse bedrijf. Een defi nitieve overeenkomst is nog afhan kelijk van de goedkeuring van de Nederlandse en Amerikaanse auto riteiten. Westours is een van de bekendste Amerikaanse toeroperators. Het bedrijf houdt zich bezig met het samenstellen, verkopen en uitvoe ren van vakantiereizen. Westours heeft eigen cruiseschepen, touring cars en hotels. Het bedrijf zal on der eigen naam blijven werken. (ADVERTENTIE) WL?-i „Wiens beren. Naar aanleiding van u scLrij ven...". Typt u zó? Dar is deze advertentie (nog) niet voor u bestemd, maar als u snel èn foutloos kun: typen, dan bent u altijd van barte weikon-. Kil onze relaties en dat zijn er erg veel. En dus ook bij Stcnotyp, hét adres waar men weet dat alleen uitzenden niet vee! is, maar dat het gaat om de inzet van de juiste mensen. ROTThRDAM.Grootbandtisgebou» A5, TeL 010-1U150. Voorzitter W. A. Fibbe was het met haar eens, „maar voegde hij er snel aan toe. „wij van het dage lijks bestuur vinden het ook boei end": waerbü dachten we een aantal Rijnmondraadsleden enigs zins meesmuilden. Wéér over ons zelf! Onder-werp: „de nota van het dagelijks bestuur betreffende de opvattingen van de staatssecretaris van binnenlandse zaken inzake de toekomstige juri dische structuur van Rijnmond." Deze zaak had toch nog twee man naar de publieke tribune getrok ken. Zoals dit bij het omvangrijke openbaar lichaam gebruikelijk is, hebben velen er het hunne (en dat was vaak hetzelfde) over gezegd. Drie en een half uur later was de heer Fibbe 'n blij man; 't dagelijks bestuur kan in de besprekingen met staatssecretaris Van Veen op de ingeslagen weg voortgaan. Ai- leen de drie .staatkundiggerefor meerden waren tegen. De klanken zijn zo langzamer hand overbekend. We moeten een duidelijk pakket bevoegdheden hebben en een duidelijk financieel statuut. Er moet zeer grote spoed betracht worden met het vooront werp wet op het openbaar lichaam. We kunnen niet zo blijven voort tobben. „En," voegde mevrouw Heiltje de Vos eraan toe: „het mag geen nieuwe flop worden." Hoe het pakket bevoegdheden ook samengesteld zal worden: het zee- havenbeleid —zo wit de staatsse cretaris hoort er voorlopig mei bij. En „het ene been waarop Rijn mond staat," de bevoegdheid om streekplannen te maken, gaat weer terug naar Gedeputeerde Staten. Verscheidene leden van het lichaam vinden dit moeilijk te verteren. En onlogisch! „Hoe kun je nu zonder een belangrilk eco nomisch aspect en zonder de streekplanbevoegdheid tot het door de staatssecretaris gewenste ontwik kelingsplan komen?" vroeg voor de Partij van de Arbeid mr. C. J. N. Brunner. Bij de ontwikkeling van zo'n plan dringt de staatssecretaris aan op samenwerking tussen Rijnmond en de gemeenten De heer Brunner toonde zich zeer pessimistisch. Hij dacht aan de ervaringen in het verleden en hij dacht daarbij voor al aan Rotterdam. Voorzitte Fibbe was optimisti scher. Wijzend o.m. op de brief van burgemeester Thomassen aan staatssecretaris Van Veen, meende hij dat het besef om van Rijnmond iets te maken, groeiende is. De li berale heer Bliek toegevend, dat Rijnmond moet voorkomen ook zelfs maar de schijn van een auto ritair optreden op zich te laden, verzekerde hij: „We willen Rotterdam niet uithollen. We wil len niet over Rotterdam heenlopen. Maar bij een ontwikkelingsplan horen de economische aspecten en bij economische aspecten hoort het havenbeleid Een winterschoen moet warm en waterdicht zijn, maar kan er desondanks toch zeer sportief uitzien. Deze warme wintermolières in lederprint hebben een slijtvaste anti-slip zool, zijn waterdicht en vragen praktisch geen onder houd. Wij geven er daarom graag 3 maanden garantie op. 'Morgenvroeg om 9 uur begint op onze schoenenmarkt, entre sol, de verkoop van deze war me wintermolières in leder print, met slijtvaste anti-slio zool, in bruin. Duur van de opruiming 14 januari tot 4 ftbruari Géén tal. of schrift, best (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Drie mannen hebben de afgelopen nacht de 39- jarige machinist L. B. uit Breda op het Deiiplein overvallen. De man nen sloegen de machinist tegen de grond en beroofden hem van een portefeuille met 6000. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Maandagavond is de 19-jarige kantoorbediende A. J. V, uit Schiedam aangehouden. Hij wordt verda-ht van een in braak bij fle N.V, Cebeko aan de Blaak, waarbij hij 150 gulden buitmaakte. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij de Centrale Meld- en Regelkamer van Rijn mond zijn maandagavond ongeveer 6*0 klachten over lawaai en stank binnengekomen. De klachten over lawaai kwamen uit het oostelijk deel van Rotterdam, uit Capelle aan den IJssel en uit Krimpen aan den IJssel. De herrie bieek afkom stig te zijn van de werf van Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan den IJssel, waar de stoomke tels van de Abel Tasman werden afgeblazen. De stank, waarover vooral klach ten kwamen uit Vlaardingen en omgeving, werd veroorzaakt door een lekkend koppelstuk van een tank bij een chemisch bedrijf op de Vondehngenplaat. Door het iek. dat omstreeks drie uur ontstond stroomde een sterk ruikend residu van het erm opgeslagen tertiair dodecylmercaptaan weg. Hoewel het euvel om half vijf verholpen was, bleven bij de Meld- en Regel kamer tot laat in de avond klach ten binnen komen. i U, II 5}

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 3