we voor een s Bijdorp vulde alle formulieren in Kermis in Schiedam m a én wind in de augustus VAND AA G Ruilbeurs in Arcade I Zaalliandbal- loens voor junioren Vlaardmgse Zuidmolukker aangehouden Cursus voor scheidsrechter Positief Opsomming Taak T.Y. DEFECT Wij helpen direct Verandering Rood In plaats van o Betaald-voetbal scheidsrechter naar Schiedam WOENSDAG 20 JANUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 SCHIEDAM De medewer kers van de Stichting Zieken omroep Schiedam hebben on langs een enquête gehouden onder de patiënten van de Dr. Noletstichting en het Ge meenteziekenhuis. De bedoe ling ervan was een beeld te schetsen van de waarde van het ziekenomroepwerk voor de patiënten. Hiermee wil de stichting aantonen dat zij in een behoefte voorziet en reclit heeft op de subsidie, waarvoor ze in augustus een verzoek bij de gemeente heeft ingediend. ïm&Èfi'Él- - *-V" fW, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De huis-aan-huisenquète inzake de gasvoor ziening in Bijdorp, die in overleg met de Technische Bedrijven door de wijkvereniging Bijdorp georganiseerd en uitgevoerd is, is zeer goed geslaagd. Van de 97 geënquêteerden hebben dank zij het intensieve werk van de wijkvereniging, allen het for mulier ingevuld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Sehie damse middenstand heeft het afgelopen jaar de wind in de zeilen gehad. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In café- restaurant De Amstelbrori in Schiedam zijn gistermiddag de plaatsen verpac.ht voor. de komende kermissen in april en'augustus. Tijdens de ver pachting werden ook de pre cieze data bekendgemaakt, waarop jeugdig Schiedam zich kan gaan vermaken met de talloze attracties, die dit jaar op 't grasveld langs de Broers- vest en hét Emmaplein zullen worden opgericht. De voor- jaarskermis staat van 28 april tot 2 mei; de feestweekkermis wordt van 7-14'augustus ge houden. (ADVERTENTIE) Door HANS VAN DER SLOOT Het wordt gekker en gek ker in Schiedam. Progressief is deze stad ninnner geweest, integen deel zelfs. In de rij van Maassteden was Schiedam immer een oase van rust. Een stad die zich van de anderen onderscheidde doordat ze niet werd ge teisterd door protest, of andere acties van 't lang harige, werkschuwe tuig. iil Dc gemeente verleent een eenmalige bijdrage van tachtig percent in de inrichtings kosten van het pandje in het Proveniershuis, waar de Vredesbeweging haar activiteiten verder gaat ontplooien. •ill m Ü3 Éi (Van een onzer verslaggevers) In de enquête werd ook geïnfor meerd naar de wensen van de pa- tiënten Inzake het ziekenomroep- werk. De resultaten zijn inmiddels toegestuurd aan de gemeentelijke commissie Gemeenteziekenhuis. Zn een begeleidend schrijven zegt de Stichting Ziekenomroep Schie dam (de ZOS) erop te hopen, dat deze recente gegevens ertoe zullen bijdragen, dat aan een verzoek om subsidie zal worden voldaan, "waardoor onderschreven wordt dat het werk in beide ziekenhuizen een activiteit vormt welke door de Sehiedamse gemeenschap In haar geheel wordt ondersteund." In het Gemeenteziekenhuis werd aan 37 patiënten het verzoek ge daan een enqu'te-formuüer in te vullen, van wie dertig personen meer dan twee weken in het zie kenhuis hadden doorgebracht en negen langer dan vier weken wer den verpleegd. Dit betekent, aldus de ZOS. dat het merendeel van de patiënten ruimschoots in de gele genheid is geweest de wekelijkse uitzendingen té beluisteren. De programma's van de ZOS peppen ie zieken op. Van het totaal aantal onder vraagde patiënten konden er 28 de initialen ZOS thuisbrengen, wisten zeven geen antwoord, terwijl twee patiënten een vaag vermoeden hadden. De programma's van de ZOS werden over het algemeen positief door dé patiënten beoordeeld. En kele opmerkingen, die op het for mulier voorkwamen, zijn: afleiding is goed voor een zieke; fijne ont spanningsavond voor zieken; reus achtige aanvulling op een goede verpleging; je kunt er een boel ellende door vergeten; het pept de zieken op; programma's bevorderen de saamhorigheid. Voor Tiet platenprogramma van de ZOS werd door 21 van de 37 ondervraagde patiënten een ver zoek ingediend: in totaal worden door .de ZOS, aldus de brief aan de gemeentelijke commissie. zo'n tweeduizend verzoeken per jaar behandeld. Op de vraag of een ziekenomroep een taak heeft in een ziekenhuis reageerden 36 van 37 ondervraag den positief. Het merendeel van de deelnemers (33 personen) was te vens van mening, dat de overheid dit werk financieel moet onder steunen. zodat er meer armslag komt voor betere programma's. Ook werd de vraag gesteld aan welke uitzendingen de patiënten het meeste plezier beleven. Vijftien deelnemers gaven de voorkeur aan verzoekplatenprogramma's, waarin de naam van de aanvrager wordt genoemd; tien deelnemers vonden het persoonlijk contact presentator- luisteraar doorslaggevend; zes deelnemers hechtten veel waarde aan Schiedams nieuws, terwijl nog eens zes deelnemers zich' vooral interesseerden voor "zo maar wat plaatjes 'gezellig aan elkaar ge praat." De patiënten in het Gemeente ziekenhuis oordeelden door de bank 'genomen zeer positief'o.ver de pro gramma's van de ZOS, wat vooral tot uiting kwam in enkele op de enquête-formulieren geschreven opmerkingen: de ZOS is persoon 'lljker dan Hilversum; de ZOS praat dé plaatjes gezellig aan el kaar en de ZOS is onze eigen om roep. ik luister er al acht weken naar. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De nationale ju niorkampioenschappen zaalhand- zal worden op zaterdagavond 13 maart in Rotterdam in de. sporthal IJsselmonde van 19-00-23.00 uur en op zondag 14 maart van 9.30-16.00 uur in de Energiehal gehouden. Omdat er in dat weekend nauwe lijks competitie-wedstrijden ge speeld zullen worden, hoopt het bestuur van D.V/-S., op een grote toeloop van toeschouwers. De toe gang voor deze wedstrijd is gratis. De ZOS geeft in haar schrijven ook een opsomming van de speciale programma's, die zij ten behoeve van de zieken verzorgt. Hierin wordt 'volgens de ZOS vooral de nadruk gelegd op korte reportages van bijvoorbeeld koninginnedag, nieuwjaarsdag, speciale kerkdien sten, de intocht van SInt-Nicolaas, het voet- en handbaltoernooi van de Dr. Noletstichting, het jaarlijk se drumband-concours, etc. De Stichting Ziekenomroep Schiedam rond de resultaten van de enquête, die in het Gemeente ziekenhuis werd gehouden, af met een opmerking, die op één van de formulieren werd aangetroffen: "onze ziekenomroep voorziet in een behoefte, zorgt ervoor, dat het con tact met de wereld buiten het zie kenhuis blijft bestaan,, en laat je soms even vergeten, dat je in een ziekenhuis bent." In de Dr. Noletstichting werden 105 patiënten bereid gevonden antwoord te geven op de vragen van het enquêteformulier: de vra gen, die hier werden gesteld, weken nauwelijks af van die, welke in het Gemeenteziekenhuis aan de patiën ten werden voorgelegd. Om de investering financieel verantwoord te doen zijn, had de gemeente de voorwaarde gesteld dat ten minste de helft van het aantal woningen in Bijdorp op het aardgasnet aangesloten zou moeten worden. Van de 105 personen kenden ongeveer veertig patiënten de af korting ZOS. de wekelijkse werden hier door 67 personen beluisterd, en er werden 49 verzoeken om een grammofoonplaat ingestuurd, ter wijl 97 van de 105 ondervraagde personen van mening waren, dat een ziekenomroep een taak heeft in een ziekenhuis. De Hoogstraatwinkeliers kregen in dat jaar hun sierbestrating, zo dat er „een echte boulevard" ont stond. Bovendien is de teruggang die in de eerste maanden van 1969 ontstond door de invoering van de BTW, in het vorig jaar teniet ge daan. Dit valt op te maken uit het jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden Maas. Of de in 1970 gemaakte winst ook van invloed is op de netto-op brengst is nog niet bekend; ook al omdat de stijging van de Ionen en de kosten de opbrengst zeker nade lig zal beïnvloeden, aldus het jaar overzicht. Een aantal middenstan ders in Schiedam heeft in 1970 hun bedrijf moeten sluiten, doordat men de grens van het bestaan had overschreden. De Kamer van Koophandel stelt in het jaaroverzicht dat er nogal wat bezwaren bestaan' tegen de ligging van het toekomstige mid denstandswarenhuis aan de Hoog straat, maar men ziet de realisatie toch met vertrouwen tegemoet. Uit het jaaroverzicht blijkt tevens dat veel Sehiedamse winkeliers bezorgd zijn over de stadssanering, vooral omdat er over de uiteindelijke vorm nog niets, bekend is. De plannen voor het winkèleentruin' aan de Zwaluwlaan komen in 1972 in uit voering. Volgens de organisator van de verpachting, de heer H. H. Janvier, doet de animo van de exploitanten voor de voorjaarskermis (28 3 "ril 2 mei) niet onder voor vorig jaar. „Men mag voor deze kermis reke nen op zo'n dertien attracties, waaronder een vliegtuigmolen, een gebak-kraam, een schiettent, een draaimolen. Ongeveer hetzelfde als vorig jaar, wat' ik overigens niet kantie), 'aldus de heer Janvier, kan zeggen van de zomerkermis." De matige belangstelling van het publiek voor de zomerkermis van vorig jaar (oorzaak: bouwvak-va- heeft de. pachtsommen die" nu be taald worden, sterk gedrukt. „Je kunt wel zeggen dat we zo'n twin tig percent minder, ontvangen. Die reactie kun je niet ontlopen." Er gaan wel'verhalen van vecht partijen tussen kermisexploitanten onderling over een standplaats? „Ach, een beetje overdreven," sust Janvier, „de concurrentiestrijd in het kermis bedrijf is verschrikkelijk. Ze willen allemaal tot het uiterste gaan. Wie vier of vijf jaar op de zelfde plaats heeft gestaan en die plek plotseling aan een hogere bie der kwijtraak!., zal misschien we! op de vuist gaan. Toch rijn 't fy mensen," besluit h(j diplomatiek, „maar ze hebben hun eigenaardig heden." Van de 97. geënquêteerde perso nen in Bijdorp hebben 63 'positief gereageerd. Hierbij was het opval lend dat de belangstelling van de bewoners in de Sehietbaanstraat '74%), Spoorbaanstraat (75%) Burg. Verveenstraat (71 en Westpolderstraat (69 aanmerke lijk hoger lag dan die bij de be woners van de Schiedamseweg (35%). B(j de enquête is niet alleen de vraag gesteld óf men een aanslui ting op het aardgasnet wenste, maar ook voor welke doeleinden men het aardgas wil gaan gebrui ken: voor verwarming, douchen óf koken.In het merendeel van de gevallen bleek de voorkeur uit te gaan naar koken: hierna werden verwarming en douchen genoemd. Van de 34 personen die geen aansluiting wensten, gaf men in zestien gevallen als reden cp te vreden te zijn of de voorkeur te geven aan de reeds gebruikte brandstofsoort, in tien gevallen vond men het aardgas „te duur' in één geval was de verklaring dat men „bijna nooit thuis was"; de rest gaf geen reden op. DEN HAAG (ANPI pp ver zoek van de Haagse politie is gis teren weer een Zuidmolukker aan gehouden, die evenals de zeven die maandag aangehouden werden, verdacht wordt van openlijke ge weldpleging bij de demonstratie voor. het huis van bewaring in Scheveningen op 26 september. Het is een 29-jarige inwoner van Vlaardingen. In het weekeinde van 9 en 10 januari werden al acht Zuidmo- lükkers aangehouden in verband met de ongeregeldheden bij de demonstratie. Zes anderen die o.m. in Rotterdam en Dordrecht waren ingesloten, werden eveneens over deze kwestie géhoord. De Haagse politie, die het onderzoek verricht in samenwerking met de Rijksre cherche. verwacht in totaal een dertigtal aanhoudingen van bij de rellen In Scheveningen betrokken Zuidmolukkers. .'Evtr-vooraf prysonftive st Liduin.isJraat 78 a Schiedam' Tèléfqori >,010^-26'8G 38 Off Philips draler Actie tegen de zwarte reactie Een stad. waar goddank ORDE en RUST nog altijd door de plaatselijke politie gewaar borgde zekerheden zyn, waar bijbelteksten vaak handzamer politieke instrumenten blijken dan deugdelijke argumenten en waar verzoeken om hooghou ding van de zedelijke nonnen der vaderen nog steeds niet door de voorzitter van de raad worden afgehamerd zoals in het rijke, doch goddeloze Rotterdam steevast gebeurt. Schiedam werd door buiten staanders dan ook gezien als een slaperige stad. Ate een haast landelijke gemeenschap, de eni ge die zich te midden van het drukke Rijnmondgebied nog 'n rustig middagdutje durfde te veroorloven. En niet ten on rechte. Schiedam was een slaperige stad. Heel veel gebeurde hier later dan. elders in den lande. Schiedam offerde zijn wethou ders op aan een grondpolitiek die nog lijnrecht stamt uit de Coüjnse tijd. Schiedam was Ran de late kant met de ontwikke ling van zijn stadscentrum en Schiedam gebruikte de rappor ten die hem tijdig hadden kun nen opstoten, in de vaart der volkeren slechts ter vulling van zijn meest vergeten culturele instelling: het Gemeente-ar chief. Maar ineens lijkt daar veran dering in gekomen. Plotseling wordt de rust in het raadhuis op de Brink verstoord door zeer vooruitstrevende geluiden: „De boel moet worden opengebro ken. Inspraak moet er komen. Er moet openheid zijn. Schie dam moet vooruit." Wie daaruit maar meteen meent te mogen concluderen dat de Sehiedam se leeuw rich brullend tussen Rotterdam en Vlaardingen zal oprichten, vergist zich. Verkeerde voeding, gemak zucht en de tand des tijcis heb ben van ons stedelijk zinnebeeld ene luie kater gemaakt die rich voorlopig alleen maar beperkt tot spinnend uitrekken. De resultaten zijn er overigens niert minder verbazingwekkend om. Weliswaar hoort Schiedam met zijn nieuwe college aan het roer nog lang niet tot Neder lands meest vooruitstrevende gemeentes, doch er schijnt schot in de zaak te ritten. De woningbouw en huisves ting worden progressief aange pakt, de inspraak van de be volking wordt in hoog tempo gerealiseerd, onderhuids wordt nijver gestudeerd op 'n opvang centrum voor druggebruikers indien nodig en ORDE en RUST blijken het gemeentebe stuur plotseling lang niet meer zo na aan het hart te liggen als altyd werd verondersteld. Hoe anders kan men het voor stel van B. en W„ zien om de Vredèswérkgroep Schiedam eéri subsidie toe te kennen. Ten slotte is de Vredeswerk- groep een rode organisatie, dat blijkt duidelijk uit de lectuur en posters die ze verkopen en uit haar verklaringen waarin ze zegt in te zfjn voor alle acties Segen de gevestigde orde en het gezag. Toch heeft Bet college van B. en W. (terecht) voorgesteld de groep een subsidie toe te kennen waarmeen het Schiedam in één klap tussen de aller-alerpro- gressiefste steden heeft ge plaatst. De mogelijkheid dat de raad met dat verzoek wel eens niet kan instemmen, doet daar aan niets meer af. evenmin trouwens als de sussende ver klaringen van het college ach teraf. „Ja," wordt er gezegd tegen teder die zijn verwondering uit spreekt over dit van verbazing wekkende linksheid getuigende stuk: ,het gaat hier om een éénmalige subsidie die we willen geven om die jongens in de in richting van hun pandje tege moet te komen. Het is 'n schen king zonder verdere politieke betekenis." Welnu, dan had het college dat in het desbetreffende voor stel moeten zetten in plaats van nen. „Daarnaast kan de vraag ge steld worden of de gemeente aan het enthousiasme van de leden van de werkgroep, dat bij meer dere inwoners toch wel weer klank vindt, zonder meer voor bij kam gaan of dat er gezocht moet worden naar een moge lijkheid om dit stukje particu lier initiatief op een daartoe ge- eigende wijze financieel te steu nen." Ons college stelt voor om de groep financieel te steunen. Hei denkt hierbij aan een eenmalige bydrage van 80 percent in de inrichtingskosten met een maxi mum van 2000 gulden. Dit be drag zou dan betaalbaar gesteld kunnen worden aan de hand van overgelegde rekeningen en nota's. Op deze wijze za! de werk groep in de gelegenheid worden gesteld haar doelstelling waar te maken door én eigen inbreng én steun van de gemeente." Werkelijk, wanneer het ge meentebestuur op deze weg voortgaat wat ik van harte zou toejuichen is de tijd niet ver meer dat de voorzitter van de raad in plaats van met de nu gebruikelijke formule de raadsvergaderingen opent met: „Eenheid van actie tegen de. zwarte reactie." (Van onze sportredactie) SCHIEDAM In het voorjaar organiseert het Sehiedamse afde-, lingsbestuur van het Nederlands Handbal Verbond een scheidsrech- terscursus voor beginners. Voor de handbalvereniging D.W.S, een dringende noodzaak, omdat ieder senioren- en junioren team, dat aan de competitie deel neemt, een scheidsrechter beschik baar dient te hebben. Aangezien er echter ook plannen zijn om het aantal teams nog verder uit te breiden, doet het be stuur van D.W.S. een beroep op de leden de scheidsrechteriessen te volgen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Nedelandse ver eniging "De Verzamelaar" organi seert op donderdagavond 21 januari een nieuwjaarsruilbeurs ln gebouw Arcade, Lange Haven 71. Op deze beurs kan men terecht voor het rullen van postzegels, munten, si garenbandjes, lucifersmerken, oude prentbriefkaarten/etc. ROTTERDAM In het NIVON- jongerencentrum, Van Eversdijck- straat 25, wordt morgenavond een informatie- en actieavond gehou den. waarop gepraat zal worden over de volkstelling. -De bijeen komst begint om acht uur. 'Van onze sportredactie) SCHIEDAM De Zwolse scheidsrechter P. Gans. die dit jaar voor het eerst fluit in het betaalde voetbal, gaat in Schiedam wonen. De heer Gans. die bij de Unilever in Zwolle werkt, is overgeplaatst naar Rotterdam, maar heeft een woning gekregen in de wijk Groen- oord. Hiermee heeft de Sehiedamse scheidsreclitersverenlging nu twee leden gekregen die uitkomen in de sector betaald voetbal. De enige Sehiedamse fluitist, die tot nu toe op de vaderlandse velden arbi- treert. is Lau van Ravens. M V tl ijl'

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1