Werkgroep in geweer tegen afval, chemicaliën en vergif: pgr Afgelegen huisje voor 31 x kostprijs FOUR, THREE, TWO, ONE, ZERO' Rijnmond denkt niet genoeg aan de arbeidsmarkt Naar warmer wateren De doordrukker. Stichting Rijn metaal vervangt koppel bazen- systeem 4|r VRIJWEL GEEN CONTROLE FLAKKEE JACHTGEBIED TWEEDE-HUISZOEKERS «■■Ril Studenten van MFR willen meer zetels in raad days makkelijk! Is i i de postgiro is voor en van ons allemaal! "Uw DINSDAG 2 FEBRUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) BERKENWOUDE „Het leven in de Krinipenerwaard wordt bedreigd door vuil. Op veel plaatsen wordt klan- destie.ii afval gestort, zonder dat er afdoende toezicht is op de aard van het aangevoerde materiaal. We hebben bewij zen in handen dat er onder meer giftig industrievuil wordt gestort. Dit alles levert voor de bewoners van dit gebied acuut gevaar op. Het is niet onmogelijk dat we straks met een rattenplaag komen te zitten. Ten slotte heerst in de ri vier De Berkel al de ziekte van Weil." Deze alarmerende mededeling komt van de heer A.T. Don ker, lid van de werkgroep Schone Krimpenerwaard. Na een half jaar acties achter de schermen, treedt deze nu naar bui ten. De werkgroep is behalve tegen het illegaal storten van vuil, nu ook zeer afwijzend tegenover het plan van wet houder J.A. Rooken van Bergambacht om honderdtwintig hectare sloten met huis en industrievuil te dempen. Rjjjjj Hc. vc.7i cc familie Bakelaar: „.ui 48.000 waard. Comité Leefbaarheid: Onhoudbaar Geen vergunning Voor f 3000 pruiken en sieraden weg (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Comité Leefbaarheid Waterwegge bied vindt, dat in de ruimtelijke structuurschets van Rijn mond, te licht wordt heengestapt over de structurele over spanning op de arbeidsmarkt in het Rijnmondgebied, welke spanning nationale inflatie in de hand werkt. De Cunard Adventurer glijdt te water deze zomer volgt de proefvaart. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Four - three - two - one - zero" klonk vanmorgen om kwart over negen bij de RDM een spreek koor van kinderstemmen. Wa ren er onder de tientallen Engelse gasten bij de tewater lating van de Cunard Adven turer misschien ook* Engelse schoolklassen ADVERTENTIE ÉM Al één werknemer (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Stich ting Rijnmetaal is gisteren van start gegaan. Het is een door de metaalbedrijven ge zamenlijk opgezette pool van arbeidskrachten, ongeveer naar het voorbeeld dat al jaren in de haven door de Scheepvaartvereniging Zuid wordt gegeven. Er doen 21 bedrijven aan mee die samen zowat de helft van alle me taalbewerkers in het district in dienst hebben. Advertenties Strenge eisen Buiten de wet Drie maanden ADVERTENTIE (C 'vüfe' Provinciale Waterstaat is ook niet blij met al het vuil in de Krimpenerwaard. "Maar we zijn vrijwel machteloos", zegt een amb tenaar van het bureau milieuhy giëne. "we kunnen alleen voor schriften geven voor vuil, dat in het landelijk gedeelte van de Krimpenenerwaard wordt gestort. En dan gaat het slechts om inrich ting en plaats van de vuilstorting en niet om controle op wat er op gegooid wordt. Die berust bij de verschillende gemeenten." 'Kriiiiip>enerwaardl bedireigd door liet vuil' (Van een onzer verslaggevers) GOEDEREEDE Het wa~ druk gistermiddag in Hotel De Gouden Leeuw te Goedereede. Het huisje van de familie Bake- laar, gelegen in het Oostersebor tussen Ouddorp en Goedereede zou worden geveild. Veel belang stellenden uit Botterdam en om geving, veel nieuwsgierigen var het eiland. De familie Bakelaar heeft hc' huisje veertien jaar geleden voo: 1500,gekocht, waarbij de grond in eeuwigdurende erfpacht werd verkregen voor 30.pe. jaar. De familie heeft hard moe ten werken om het huisje af t' betalen. Vader en moeder Bak*- laar zijn onlangs overleden en de waarde van de woning moest worden bepaald om de erfenis -tc kunnen delen- Welnu, die waarde is bepaald. Aislager G. van der Bok uit Ouddorp begon gistermiddag op verzoek van notaris A. A. Ris- seeuw te Goedereede met een bedrag van 80.000,Er heerste grote stilte in de zaal. Er was Iets bijzonders aan de hand, voor Flakkeese begrippen, voor Rot terdamse begrippen. De steeds intenser wordende stilte werd verbroken, toen me vrouw Schuling-van Es uit Ba- rendrecht bij ƒ48.100 'mijn' riep. Zij was op dat moment de geluk kigste vrouw in de zaal, want zij I *7 had zich verzekerd van een bij zonder rustige plaats. Het huisje staat in een ongerept natuurge bied met voor het huisje een halve hectare woeste grond en erachter het terrein van de Drinkwaterleiding, een beschermd natuurgebied. De Flakkeeërs konden er niet over uit. Zó'n bedrag voor een afgelegen huls. 's Winters komt er geen pest. de reinigingsdienst haalt het vuil wel op, maar men zal er toch eerst 'n heel eind mee moeten lopen. Als het gesneeuwd heeft is men volkomen geïsoleerd. Ook de Rotterdammers in de zaal snapten er trouwens niet veel van. Dat iemand zo'n lande lijk plekje kan verlaten! Eon veiling als gistermiddag komt de laatste tijd op het eiland nogal eens voor. Men koopt een krot om het af te breken en op dezelfde plaats een bungalow, een tweede woning neer te zetten. Steeds mee: Randstedelingen wil len hun neuroses en hun gld ach terlaten op het stille eiland. Op Goeree-Overflakkee heeft men daar voorlopig weinig bezwaar tegen. De heer Donker, leraar geografie aan een Rotterdamse Pedagogische Academie, is twee jaar terug als eenling de actie tegen het vuil be gonnen. Hij ontdekte bij een bo demonderzoek in Lekkerkerk dat in een gebied dat voor waterzuivering gebruikt werd een klandestiene stortplaats was van chemicaliën. "Dat was een onhoudbare situatie, maar er is bjj mijn weten, ook na al mijn klachten nooit iets aan ge daan." Na enige tijd trof de heer Donker een aantal gelijkgezinde mensen in Berkenwoude, die samen het actiecomifc hebben opgezet. Een van de activiteiten waar de werkgroep zich tegen verzet is de manier waarop de nieuwe wijk Bakwetering-West in Lekkerkerk wordt aangelegd: op vuil. Daarmee is Lekkerkerk de eerste gemeente die het vuilprobleem op deze ma nier probeert op te lossen. De ze daar op kunnen heien weet ik niet." De stortplaats* draait nu al bijna een half jaar, zonder vergunning. Dinsdag 18 februari wordt ill het gemeentehuis van Lekkerkerk een openbare hoorzitting gehouden over verlening van een hinderwetver gunning. "Een belachelijke zaak", vindt de werkgroep, die verder van mening is dat de procedure van de wet niet goed wordt toegepast. "De eigenaar moet een vergunning vra gen. en niet degenen die vuil gaan storten. Dit betekent dat de ge meenten eigenlijk aan GS vergun ning zouden moeten vragen. Mis schien zou er op die manier toe zicht kunnen komen. Dat kan veel gevaar voor de bewoners van de Krimpenenrwaard voorkomen." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Inbrekers heb ben vannacht uit een kappers- en parfumeriezaak aan de Beijer- landselaan voor ongeveer ƒ3000, aan sieraden en pruiken gesto len. Bij Junghans Handelsmaat schappij aan de Nassauhaven zijn vannacht vier Sony bandrecorders en 730 tafelaanstekers gestolen. De totale waarde van de buit be draagt 1100,—. De openbare school De Zonne- kant aan de Hollandsestraat heeft vannacht ook bezoek van inbrekers gehad. Hier werd een filmprojec tor van ruim 17Ó0,ontvreemd. Uit het pand van het electro- technlsch bureau Schweers aan de Oudedijk is een partij gereedschap met een waarde van 1000,ge stolen. om«SS fNTNr'/E "i Toch niet, want toen er nogal wat blokken weggeramd moesten worden voordat de klap met het bijltje een feit kon zijn, schakelden de kinderen over op 'Een-twee-drie vier-komt er nog wat van.' Gewoon Heijplaters, gewoon attente tv-kij- kertjes. Met een minuut of tien vertra ging was het zover. Lady-Mancroft, echtgenote van de vice-presicjent van Cunard Line, deed wat van haar verwacht werd en de Cunard Adventurer eveneens. Voor het eerst sinds 1959 ging er bij de Rot terdamse Droogdok Maatschappij weer een passagiersschip te wa ter. Het ir een betrekkelijk klein pas sagiersschip, 144 meter lang. be stemd voor 740 vakantievierende passagiers. Lord Mancroft: 'De Cunard Ad venturer is een volledig cruise schip, bestemd voor korte vakantie reizen in warmere streken, in eerste instantie in het Middellandse Zee gebied en de Caraïbische wate ren.' Lord Mancroft wees op het unie ke feit dat voor het eerst sinds 130 jaar gedurende acht weken deze winter niet per passagiersschip naar de VS kan worden gevaren. De dagen van de transatlantische vaart zijn geteld, maar er zijn in de wereld 21 passagiersschepen in aanbouw. 'Ik ben van mening dat het passagiersschip van de toe komst een gespecialiseerd schip moet zijn, een cruiseschip.' Bedrijfsdirecteur ir. H. W. Stapel van de RDM betuigde zijn voor liefde voor gespecialiseerde sche pen. zoals passagiersschepen en booreilandende marktprijzen schommelen maar weinig. De Cunard Adventurer is oor spronkelijk besteld door de Over seas National Airlines, maar is tij dens de bouw overgenomen door dc Cunard Lines, die met de OVr gaat samenwerken. Lady Mancrof onthulde dat het contract tussei ONA en Cunard door haar to stand is gekomen. CDe ONA-men- sen zijn goede vrienden van mij'). Te weing wordt ook. aldus het comité, rekening gehouden met de gevolgen van nieuwe schaarste als j gevolg van verdere expansie. Ver- j betering van de kwaliteit van het milieu dient vooraf te gaan aan vérdere industrievestiging. Vesti- ring van niuewe milieuverontreini- ->ende bedrijven past niet in dit streven- Gestreefd moet ook worden naar behoud en uitbreiding van de be staande natuur- en recreatiegebie- ■'en en intensieve verbetering van de milieuhygiëne. Ter behoud van "groene longen" moet gestreefd v/orden naar doelbewuste afrem ming van de bevolkingsgroei in het gebied. Als uitbreiding al nodig is, ver kiest het comité "de Dordtse rich ting" in plaats van de "'Zoomse richting" en het bepleit behoud van agrarische bedrijven met een totale minimale grootte van onge veer 10.000 ha op Voorne-Putten. Ook voor de Hoeksche Waard geldt zo'n minimum. Al met al zet het comité vraag tekens achter het volgens Rijn mond noodzakelijke zoeken naar 3500 ha zeehavenindustrieterrein en achter de vestiging van een hoogovenbedrijf op de Maasvlakte, die gereserveerd moet blijven voor het diepstekende schip. Een vraag teken ten slotte achter de vestiging van een vliegveld in de Rotterdam se agglomeratie. ROTTERDAM f ANP) Het be stuur van de studentenvereniging van de medische faculteit in Rot terdam is verontwaardigd over het advies, dat het algemeen bestuur van de instelling op 18 januari heeft uitgebracht aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen voor de samenstelling van de toe komstige universiteitsraad van de MFR. Het advies is volgens de Me dische Faculteitsvereniging con form de eisen van de hoogleraren opgesteld, zonder echter rekening te houden met de wensen van de studenten, die een gelijke verte genwoordiging van dc geledingen willen. Het advies houdt in dat in dc uit 28 leden bestaande univxersiteits- raad 9 wr.tenschappe'ijke stafle den. 8 technische en administra tieve leden, G studenten en 5 bui tenuniversitaire kroonieden zullen zitten. Donderdag zullen de studenten in een ledenvergadering beslissen ot zij al dan niet zullen meewerken aan een volgens dit advies samen gesteld bestuursorgaan, Handig. >erstandig. Tabletten met 'n beschermend laaei*> Isti^nTabkttenPlaatS T',U"P dringend Gewoon de beste oplossing. De start van gisteren betekent niet, dat alles nu ineens op volle toeren draait en evenmin dat er voordien nog niets gedaan is. Na voorbereidingen in de afgelopen maanden is de stichting gisteren officieel naar buiten getreden. In de volgende week komen de eerste wervingsadvertenties. Zonder deze heeft zich gisteren één man aan gemeld. De grote toeloop van werknemers naar de pool wordt volgende week, na de advertenties, verwacht. Daar komt bij dat zeer binnenkort de vergunningen van het ministerie van Sociale Zaken afkomen voor koppelbedrijven. De verwachting is. dat er niet veel van die vergunnin gen verstrekt worden. Ongeveer tachtig percent van het huidige koppelbazènbestand zal afvallen. De meeste bedrijven voldoen namelijk niet aan de strenge eisen die de nieuwe wet stelt. Zonder vergunningen kunnen zij ook niet voldoende sociale zekerheden ver schaffen aan hun werknemers. De kans bestaat dan ook dat de men sen van die koppelbazen naar de Stichting Rijnmetaal toekomen. Deze kan niet als ..gelegaliseerde koppelbaas" worden gezien, maar als een soort „vliegende patrouil le". De vorm van „arbeidsreserve" valt buiten de wet en kan dus zijn gang gaan, zij het dan dat in on derling overleg goede regelingen zijn getroffen. Ook op andere pun ten verschilt deze methode van het koppelbazensysteem: het gaat veel meer om het opvangen van pieken bij de bedrijven en niet om een ooging het structurele arbeiderste kort op te lossen. De door de Stichting naar een bedrijf afgevaardigde werknemers 'olijven daar dan ook beslist niet langer dan maximaal drie maan den werken, terwij! de mensen van de koppelbedrijven soms jaren aan een bedrijf worden uitgeleend. De Stichting Rijnmetaal gaat zelf ook omscholing en opleiding ter hand nemen voor de meest gevraagde en voor de mensen meest geschikte functies- Directeur van de nieuwe stich ting is de heer H. Batenburg. heus,

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1