Ontbinding huwelijk m ,Open huis' in telef ooncen tr ale vis se!Hnd vergadering Animo- leden GEEN GEBREK AAN V OLKS- TELLERS IN SCHIEDAM Organisatie ziet tegen telling op SCHIEDAM VANDAA G Goed jaar voor Spaarbank 1820 m? Hair krenkt nu geen haar meer Sf se leis pecfah boetiek Gébr de Veh Start dam kampioenschap van Schiedam Samenlevings activiteiten in Groenoord Feestmiddag voor verkeers- brigadiers Wandkleden Richtlijnen Alle moeite Vergeefs bellen Geen potje H3H m WOENSDAG 3 FEBRUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 1: Het „huwelijk" tussen de SG en de VVV in 't houten nood gebouw aan de Plantage zal binnenkort zeker ontbonden moeten worden nu blijkt dat de verbouwing aan het SG- pandje in het Proveniershuis bijna klaar is. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het wijk- lokaal van de Nederlands Hervormde Kerk aan de Oude Maasstraat start op 12 februari de traditionele strijd om het persoonlijk damkam pioenschap van Schiedam. WMMÊ® tierqjeuwt uw veiligheid! a (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In Schie dam heeft zich zo'n groot aantal volkstellers gemeld, dat de heer A. Noordzij, plaatselijk leider van de tel ling, nu al kan zeggen, dat er een reserve is van tien percent. Van de tellers komt één derde uit de burgerij, terwijl het resterende deel uit gemeente-ambtenaren bestaat, die hun dagelijkse werk zullen verwisselen met het huis-aan-huisbezoek. In totaal kan de gemeente over ruim viei'honderd tellers be schikken. Door HANS VAN DER SLOOT Voor wat, Schiedam be treft kan de volkstelling beginnen. Wij zijn gereed. Ruim vierhonderd ryarso- nen deels burgers, deels ambtenaren staan klaar om hun wettelijk bescherm de neus in andermans za ken te steken. Op papier ziet de telling er voortref felijk uit. Aan' allés is ge dacht. niets is vergeten. Neem alleen maar 't ruim zestig pagina's tellende na slagwerkje „Instructie voor het tellen van de bevolking- in woningen en andere be woonde ruimten", dat een wonder is van helderheid en vindingrijkheid. t S Ëfl WMmmmmaMmmiBBmmmmmm, Wie dacht dat het tellen van de bevolking zoiets zou worden als het turven van opge stoken handenwordt door dit boekje uit de droom geholpen. BH IVfffJlfifj fj teer keus, betere pasvorm Hoogstraat 86. schiedam, tel. 268981 tango achterweg 1 JWij rftel nUdïrect! Openbaarheid ver SG uitgesteld (Van een onzer 'ersiaggevers) SCHIEDAM De leden van de Si'ciilzn^sraad yan de Schiedamse Gemeenschap hebben zich afgelopen vrij- dag beraden over de vraag of er binnenkort in het open baar vergaderd zal worden. Besloten is dit punt opnieuw aan de orde te stellen als de nieuwe directeur van de Schiedamse Gemeenschap, de heer H.R. Pillard, zijn func tie heeft aanvaard. Tevens werd aandacht besteed aan de problemen, verbonden aan de omschakeling van het maand blad van de SG in een huis-aan- huisblad, dat in samenwerking met de gemeente zal worden uitge geven Uit de discussies kwam naar voren dat de problemen hoofdzake lijk op het financiële en organisa torische vlak liggen. Ook liet ontbreken van de direc teur van de Schiedamse Gemeen schap en van de voorzitter van de redactiecommissie heeft in dit verband vertragend gewerkt. Men zal niettemin haastig blijven zoe ken naar een oplossing voor de ge rezen moeilijkheden- Tijdens de vergadering is een commissie.in het leven geroepen, die tot taak heeft de subsidierege- lingen ten behoeve van de SG te bestuderen. Tevens werd meege deeld dat er goede vorderingen worden gemaakt met het in ge- reedheid brengen van de nieuwe behuizing van de SG in het Pro veniershuis. Volgens het informatie-bulletin van de organisator van deze wed strijden. de damclub Schiedam wordt er in drie groepen gespeeld hoofdklas, eerste klas en tweede klas en ontvangen de finalisten, die door deze klassering volgend jaar tevens in een hogere groep mogen uitkomen, een fraaie prijs Het inschrijfgeld voor deze wed strijden. die telkens om 19.30 uur aanvangen, bedraagt vijf gulden, waarvan twee gulden wordt terug betaald na de verplicht gespeelde wedstrijden. Er wordt gespeeld volgens de be palingen van de Koninklijke Ne derlandse Dambond. terwijl het bestuur zich het recht voorbehoud de plaatsing in de klassen vast te stellen. Iedere inwoner van Schiedam kan zich voor deze wedstrijd schrif telijk of telefonisch opgeven bij het wedstrijdsecretariaat, Vivaldilaan 179 (tel. 703033) of op de club avond elke vrijdagavond. «S«; (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het voorlopig be stuur van de Stichting Sociaal- Cultureel Vormingswerk in Ketliel en Groenoord koestert plannen voor de oprichting van een stich ting voor sociaal, cultureel en vormingswerk om het samenleven in de wijk te stimuleren. Er worden pogingen in het werk gesteld om ook de andere wijkvereniging bij dit initiatief te betrekken. Zowe! de kerk als de wijkvereniging hebben reeds hun medewerking toegezegd. Het bestuur hoopt dat de activi teiten door de nieuwe stichting een betere coördinatie krijgen en wel licht zelfs kunnen worden uitge breid. Activiteiten waar in dit ver band aan gedacht wordt zijn on der meer een goede en betaalbare opvang voor kinderen in crèches en een goede ontspanningsmogelijk heid voor de jeugd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De telefoonabon nees die in december betrokken zijn geweest bij de ingebruikneming van de nieuwe telefooncentrale in Groenoord, zullen binnenkort een schriftelijke uitnodiging in de bus krijgen voor een bezoek aan de centrale aan de Laan van Bol'es. Tijdens dit zogenaamde "open huis" van 8 tot 12 februari zuilen 'de bezoekers de gelegenheid krijgen het inwendige van de nieuwe centrale uitvoerig te bekij ken. Men wil het publiek ook een indruk geven van de omvangrijke werkzaamheden die aan de open stelling van de telefooncentrale zijn voorafgegaan. Op de genoemde dagen zal de centrale 's avonds van zeven tot negen uur geopend zijn. In de auto- matenzaal zal onder meer gede monstreerd worden hoe een verbin ding tot stand komt. Verder kan men rekenen op een kijkje in de accu- en machinekamer, waar behalve enkele demonstraties ook een serie kleurendia's getoond zal worden. Het ligt eveneeens'ln de bedoeling om uitvoerige informatie te verschaffen over nieuwe appara tuur en aansluitingen. RAAM 26 (100 m achter httstadte^SCHIfflH TEUfOOH (010)26 83 5! Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De dir. gymnas tiekvereniging „Animo" in Kethel organiseert op donderdag 11 febru ari de jaarlijkse algemene leden vergadering in gebouw De Rank aan de Schiedamseweg. De verga dering begint om 20.15 uur. Een van de agendapunten is de verkiezing van een aantal bestuurs leden voorzitter, algemeen ad junct, secretaresse, penningmeester en commissaris materiaal waar voor eventuele kandidaten zich tot uiterlijk drie dagen voor de leden vergadering kunnen aanmelden bfj het secretariaat. Voor de functie van algemeen ad junct en secretaresse stelt liet be stuur de dames Groeneweg en Ke gel voor: de voorzitter is herkies baar. Een aantal gemeentelijke dien sten zal op halve kracht werken of helemaal gesloten zijn gedurende enkele dagen. Behalve de af deling Burgerlijke Stand zullen al le secretarie-afdelingen gesloten zijn. De heer Noordzij en zijn me dewerkers zien toch wei 'een beetje' tegen de volkstelling op, hoewel er in Schiedam volgens hem echter 'weinig weigeraars' zullen zijn. Het zal ook tot zijn taak behoren om eventuele weigeraars door te geven aan de commissaris van poli tie. die de beslissing zal moeten nemen wie in aanmerking komt voor een proces-verbaai. 'Daar be staan nog geen directieven voor.' aldus de heer Noordzij. Wel verwacht hij dat er een soe pel beleid gevoerd zal worden. 'De zaak van de weigeraars is iets voor het Openbaar Ministerie. De politie moet proces-verbaal opmaken, maar als er bijvoorbeeld 1200 wei geraars zouden zijn, vraag ik me af of de hele zaak wordt geseponeerd. Het is niet doenlijk om zoveel ver balen op te maken.' De lieer Noordzij iioopt dat voor- dat de volkstellers uitzwermen over de stad, uit Den Haag nog eens duideUjke richtlijnen komen aan welke regels de volkstellers zich hebben te houden. Op maan dag 15, dinsdag 16 en woensdag 17 februari worden al voorlichtings bijeenkomsten voor tellers gehou den in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. In overleg met de. burgemeester is al besloten dat de onderwijzers om de lessen niet te onderbreken, niet aan de volkstelling hoeven deel te nemen. Voor het invullen van liet pakket formulieren dat Iedere Schiedam mer krijgt thuisbezorgd, mag geen pen of ball-point, worden gebruikt. Het invullen moet met een zwart potlood gebeuren; wie er geen heeft, krijgt het van de gemeente. Er zijn 27.000 kleine potloodstomp jes ingeslagen, evenals een groot aantal stukjes vlakgom. De tellers krijgen een koffertje met materiaal mee. De richtlijn van de minister, dat de enveloppen waarin de gegevens moeten worden gestopt, in tegen woordigheid van de invuller door de teller moet worden dichtgelikt zal in Schiedam niet worden opge volgd. 'Ten slotte is het voor de teller altijd mogelijk,' aldus de heer Noordzij, 'om buiten gekomen de inhoud te lezen en de envelop weer dicht te plakken. De telling blijft een kwestie van vertrouwen.' De organisatoren van de plaatse lijke volkstelling verwachten in Schiedam dus niet veel moeilijkhe den. alhoewel men graag toe wil geven opgelucht te zijn. als het hele karwei 'achter de rug' is. r (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse jeugdverkeersbrigadiers krijgen op woensdag 17 februari in zaal Arca de aan de Lange Haven hun half jaarlijkse feestmiddag aangeboden, die om 14.00 uur begint. Het be langrijkste programma-onderdeel van deze middag is de avonturen film 'Smokkel in Tanger,' die voor afgegaan wordt door een humoris tische tekenfilm, waarvan de titel nog niet bekend is. Er za! naast de gebruikelijke tractaties ook een presentje worden aangeboden. Instructief tellen Wie dacht dat het .tellen van de bevolking zoiets zou worden als het turven van opgestoken handen wordt door dit boekje spoedig uit de droom geholpen. In zes hoofdstukken, verdeeld in bijna veertig paragrafen, wordt de aspirant-volksteller uiteen gezet hoe hij moet teilen, wat liij moet tellen, wat hij eventu eel ook rkag meetellen en wat hij absoluut moet nalaten te tellen om de hele volkstelling- niet in de war te schoppen, want het is met de volkstelling precies als met elke perfect op gezette actie: het kost ruim vier jaar om hem op poten te zetten. Eén weggelopen en daardoor mogelijk verkeerd geteld knaap je kan de zaak dusdanig ontre gelen dat het Schiedamse tel- peioton tot 1975 bezig is om de zaak weer in het rechte spoor te krijgen. Althans, die indruk Wekt-het boekje. De instructeurs geven zich d.m.v. hun boekje dan ook al le moeite om de aanstaande tel lens vertrouwd te maken met de vele voetangels die zij op hun weg kunnen tegenkomen. Met de geschatte tachtig percent normale gezinnen die wonen in normale huizen en die naar verwacht wordt op normale wij ze de antwoorden zullen geven op de hun gestelde vragen, heb ben de voorbereiders van de tel ling geen enkele moeite. Minder fiducie hadden ze ech ter in het gedrag van de tellers wanneer ze geconfronteerd gaan worden met bij elke ambtelijke actie zo gevreesde 'bijzondere gevallen'. Wat de teller onder 'bijzonder geval' dient te ver staan en hoe hij zich daarbij moet opstellen wordt dan ook zeer nauwkeurig omschreven. Heel precies kan hij uit het boekje leren wat hij dient te doen wanneer de vrouw des hui zes zich de rol van hoofd van het gezin toeeigent of hoe hij moet handelen als een inwoner van dit land de Nederlandse taal niet machtig blijkt. In het eerste gevaldient hij beleefd te vragen of hij even binnen mag komen om zijn ad ministratieve taken te vervullen (Hoofdstuk n, paragraaf D) en trekt zich verder van de mening van de vrouw niets meer aan, omdat hij uitsluitend boodschap heeft aan de definities van het CBS. In het tweede geval stelt hij de papieren ter hand van degene die wel enigszins met de buitenlander kan spreken. Oplossingen, die hij, ook zonder instructies, ongetwijfeld zou hebben gevonden. Zelfs vergeefs bellen hebben de voorbereiders van de telling niet vergeten. In het hoofdstuk Bijzondere Gevallen hebben ze er maar liefst vier pagina's aan gewijd onder het bijzonder sug gestieve kopje 'Er wordt niet opengedaan'. Wie dacht dat het oplossen van deze storing een zaak was die men best aan de tellers zelf kon overlaten, vergist zich in de degelijkheid waarmee het CBS de volkstelling heeft voorbereid. Omstandig wordt de volksteller gezegd dat zelf handelen bij het herhaald constateren van de afwezigheid van de bewoners niet is toegestaan. Eerst dient hij de reden van het niet opendoen te onderzoe ken, waarvoor de instructie hem vier mogelijkheden plus de bij passende oplossingen aan de hand doet: De bewoners zijn niet thuis, het woonverblijf is inge- bruik van tweede woning, het woonverblijf beeft geen hoofd bewoner en de woning staat leeg. Duidelijker kan het ai niet. Overigens, niet alleen de tel lers worden door het CBS geïn strueerd. Ook aan de onder vraagden is gedacht. Voor hen is de instructie 'Hoe u meetelt' bedoeld waarin wordt aange drongen van de telling geen potje te maken en zich precies te houden aaü de door het CBS en de minister van Economische Zaken opgestelde regels Ge bruik daarom voor het invullen der kaarten alleen een zwart potlood en hanteer dat op de in de instructie genoemde wijze. Kras niet, kruis niet en streep niet. doch maak beschaafd uw hokjes zwart. Hebt u eventueel geen zwart potlood in huis; geen nood. Grijp niet naar de verboden ballpoint. Speciaal met het oog óp' de volkstelling heeft het Schie damse Gemeentebestuur zich zevenentwintigduizend stompjes potlood hele werden te be grotelijk aangeschaft plus een evenredig aantal stufjes. Hoe u daar echter aan moet komen, ir met alle duidelijkheid en degelijkheid nog een, open vraag. Op de persconferentie over de volkstelling waarin deze genereuze tegemoetkoming aan de Schiedamse bevolking werd bekendgemaakt, werd ook ver teld dat het grootste gedeelte van de gemeentelijke diensten, de Gemeentesecretarie voorop tijdens de volkstelling gesloten zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De Schiedamse Spaarbank anno 1820 heeft ook de laatste maand van het afgelopen jaar met positieve resultaten af gesloten, In december werd in to taal 7,7 miljoen ingelegd en 7,4 miljoen terugbetaald. De totaaiin- leg en terugbetaling kwam hiermee op respectievelijk 91,1 miljoen en 86 miljoen, wat een iniegoverscho; oplevert van ongeveer 5 miljoen In het recordjaar 1969 was het over schot 76,000 gulden meer. Het gezamenlijk tegoed van de inleggers bedroeg op 31 december 1970 na bijschrijving van 2,7 mil joen aan rente, ruim 89 miljoen twas 81,2 miljoen in 1969). Het tegoed en de reserves waren per 31 december 1970 voor 41,5 miljoen belegd in effecten, voor 9,1 miijoen in hypotheken en voor 28,9 miljoen in leningen aan gemeen ten e.d., terwijl de onbelegde en de :>p-korte-termijn belegde middelen 13,1 miljoen bedroegen. In i970 werden ruim 8.000 nieuwe rekeningen geopend tegen ongeveer 7.000 in 1969, zodat bg de Spaarbank thans 65.625 personen een rekening hebben uitstaan tegen 62.309 in 1969, Tot slot werden in 1970 5190 rekeningen afbetaald. (Van éen onzer verslaggevers) SCHIEDAM De directeur-ge neraal van de Rijkswaterstaat, ir. J der Kerk, zal zaterdag 13 febur- ari.'s middags om half vier in hei 1 Stedelijk Museum een tentoonste' !ing van wandkleden van WI" i Fruytier openen. De expositie 'al van 14 februari tot en met 14 maart te bezichtigen zijn. I (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Zeker twee duizend mensen zuilen donderdag avond in de Viaardingse Stadsge hoorzaal genoten hebben van het brok amusement het enige wat overgebleven is van de musical Hair. Is West Side Story een gege ven waarvan de problematiek nu nog opgaat. Hair is wat dat betreft toch wei grotendeels achterhaald. Het amusement wat het biedt li er echter niet minder om. De eerste groep van de tweeduizend mensen heeft dat gisteravond in de Stads gehoorzaal ondervonden. Niet ai- ieen Vlaardingers. Volgens de di recteur van het theater, de heet W, B. van Ginneken, waren zelfs men sen uit Breda. Spijkentsse en ande re omliggende plaatsen gekomen om het in het Engels en Neder lands uitgevoerde brok entertain- nent te ondergaan. Dat de mentaliteit van de Vlaar dingers veranderd is bleék uit de naakt scène. Niemann hep weg of voelde zich gekwetst M-t werd al lemaal meT "'hikt oe Vlaard"-,gse bv. o't'ng is omge turnd. dat is duidelijk. rSy, ffiBS}- Idduinastraat' -78 a. ffigSa Schiedam- 86;§T KzA?' Óff. Philips idealer

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1