van 9 er explosie bij Gusto: Zij 11 Eerste boetes voor sportuitlaten Geknoei pas na vijf jaar ontdekt Verfgas vrijwel zeker oorzaak Toren r'¥PuT'"JW Tijdens vei hoor over dood van schilder: Geld gestolen uit speeltafel Matroos valt 15 meter Te veel lm va ai: (f 73.000) Bemanningslid verdacht van brandsti ch ting Stichting gaat woningen Borsje N.V. afhouwen Niets gedaan Roel knirps Ongeluk op Darius DONDERDAG 4 FEBRUARI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 17' SCHIEDAM „We moeten maar afwachten of hij zijn handen ooit nog eens kan gebruiken". Mevrouw Van Noort heeft moeite om haar tranen te bedwingen als zij dit zegt. Haar 21-jarige zoon Gerard ligt met zware brand wonden aan gezicht, handen en voeten in het ziekenhuis. Hij werkte als electriciën aan boord van de zuiger Humber River, die bij de Schiedam- se werf Gust in aanbouw is, toen daar dinsdagmorgen een explosie plaatsvond. Sm: De heer Van Noort laat de door de explosie platgedrukte bril van zijn zoon zien. .■e** ijA fbi V. (Van een onzer verslaggevers) ABBENBROEK De Abbenbroekse boer A. T., die de daarna in het ziekenhuis overleden Haagse huisschilder A. de Bruin tot twee keer toe in een moddersloot gooide, heeft geen spijt van het gebeurde. „Het is zijn eigen schuld," liet hij gisteren aan zijn ondervragers in het bureau van de rijkspolitie te Rockanje weten. Mevrouw Van Noort: „De dag voor het ongeluk zei Gerard al tegen me dat hij van die boot af wilde." (ADVERTENTIE) opvouwbare paraplu's SPIEKERMAN Deze stalen torenconstructie die bij De Vries Robbé in Gor- kum wordt gebouwd, is 130 meter hoog, de onderbouw is 90 meter hoog. Het is een on derdeel van de nieuwe hoog oven VII die in IJmuiden wordt opgetrokken. De totale bouw wordt verzorgd door het Schiedamse bedrijf Gusto. De order van de Koninklijke Ne derlandse Hoogovens aan De Vries Robbé beloopt een klei ne tien miljoen gulden. In to taal is er 5500 ton staal mee gemoeid. Eind 1972 moet de hoogoven in gebruik genomen worden. ROTTERDAM (ANP) De kantonrechter in Rotterdam heeft woensdag twee Rotterdammers, de 26-jarige K. van T en de 25-jarige W. F., bij verstek veroordeeld tot een geldboe- ,,te van J 75, omdat de uitlaten van de auto's van verdachten meer geluid voortbrachten dan bij ministeriële beschikking was toegestaan. LEEUWARDEN (ANP) Vijf jaar duurde het voordat de Dokkumse werkgever van de 49-jarige vertegenwoordiger C.G.D. uit Gouda merkte dat de laatste al die jaren be langrijke sommen had ver duisterd: 73.000, van *Z' f i 7 (Van een onzer verslaggevers) Gerard - werknemer van het uit zendbureau Stand-In, dat door on deraannemer Groenpol was inge schakeld - was bezig met het aan leggen van leidingen in het ruim waar liét gas ontplofte. „Hij was halverwegde de trap om het ruim te verlaten toen het gebeurde," vertelt zijn zeer gespannen moeder. „Door de explosie werd hij zeker acht meter de lucht ingeslingerd. Hij heeft nog een paar meter op het dek gelopen. Toen is hij neer gevallen. De mensen van de EHBO dachten eerst dat hij in het water was gevallen. Ze zijn een kwartter aan het zoeken geweest. De vader, de heer G. van Noort, zegt: „Met z'n vieren waren ze in het ruim bezig. Twee Spanjaarden en twee Nederlanders. Boven hen •was een Spanjaard bezig met het branden van een gat waar de lei dingen door moesten,,; Toen. de vuurvonken het ruim in kwamen is er een naar boven gegaan om te zeggen dat ze er last van hadden. Twee Spanjaarden en mijn zoon bleven achter. Nou begrijp ik niet dat de man, die naar boven ging, geen maatre gelen heeft getroffen. Hij heeft al leen tegen die brander gezegd dat ze er last van hadden. Verder heeft hy niets gedaan. En dat begrijp ik niet. Want hij moet toch gas gero ken hebben en de gevaren moeten inzien." Mevrouw Van Noort: „De dag voor het ongeluk zei Gerrd al te gen me dat hij van die boot af wil de. Hij rook het gas al. Het was de eerste dag dat hij op het schip werkte. Hij heeft 's avonds nog zijn baas van Stand-In'gebeld en ge zegd dat hij geen zin had om in de lucht te vliegen. Begrijpt u dat nou? Dat hij dat zegt. niet wetend dat hij de volgende dag de lucht in zou vliegen." Stand-In zei ons later, dat er wel contact is geweest maar dat daarbij niet over gas- lucht .is gesproken - red. De moeder van Gerard gaat steeds, sneller praten. Het wordt haar met de minuut moeilijker om haar zenuwen in bedwang te hou den. „Als ik die jongen die naar boven ging maar even kon spreken en hem vragen waarom hij verder niets gedaan heeft. Al ziet hij alieen mijn zoon maar even om te zien wat er van terecht gekomen is. Ik ben een beetje verbeten, maar ik wil ook dat ze dergelijke ongelukken in de toekomst voorkomen." De heer Van Noort: „Nou. mij hoeft hij niet onder de ogen te kómen. Mijn zoon blijft volhouden dat het niet had hoeven te gebeu ren. Eigenlijk heeft hij nog geluk gehad want voor hetzelfde geld had hy een paar gebroken li chaamsdelen gehad na zijn val. Hij heeft een engeltje boven 'm gehad. Toen ze mijn zoon vonden had hij alleen nog maar zijn ondergoed aan. De rest was verbrand. Mijn dochter heeft Gerard één keer gezien in het ziekenhuis. Ze durft niet meer te gaan kijken. Zo erg is het. Gelukkig is mijn zoon momenteel nogal vrolijk maar als hij zelf kan zien:; hoe erg zijn ge zicht verbrand is dan is hij morgen dood." De collega op wie het echtpaar Van Noort zo gebeten is, is de 21- jarige elektricien M. van Ooijen. Hij heeft tegenover de politie ver klaard dat hij naar boven is ge gaan om de brander op do hinder van vuurdeeltjes te wijzen. Toen hij dat gedaan had voeide hij het (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De explosie op d. Huber River die dinsdagmorge, plaatsvond bij werf Gusto te Schie dam is voor 80 pot. zeker te wijten aan gassen die afkomstig zijn van bepaalde verfsoorten, zo heeft een woordvoerder van de werf meege deeld. Op het in aanbouw zijnde schip vond dinsdagmorgen een ontplof fing plaats die drie zwaargewon den eiste. Met zekerheid durft de woord voerder echter nog niet te zeggen dat de ontsnapte gassen de oorzaak waren omdat de laboratoria nog met het onderzoek bezig zijn. De politie die nog niet in het ruim waar de ontploffing plaats voivd heeft kunnen komen, is echter nog niet overtuigd van deze oorzaak want de verf zou veertien dagen geleden aangebracht zijn. iièS; i'":|;ïJ schuld .G i. '- jS: A 3 fi\xrï ,y?. gjsjiö tt® schip trillen waarop de ontploffing volgde, zo luidde zijn verklaring. Over, gaslucht heeft hij volgens de politie niets gezegd. Wat de oorzaak van de ramp be treft tast de politie nog in het duister. Het was onmogelijk om het betreffende ruim in te gaan omdat er nog gasvorming en een concen tratie van roet was. Dit laatste wijs er volgens een woordvoerder- van Gusto op dat de gassen afkom stig zijn van verf. Deze verf wordt dan ook momenteel in laborator riums onderzocht. De politie zegt dat het hele schip met deze bedekkingslaag is geverfd en dat op andere plaatsen van gas lucht niets is gemerkt. De verf zou ook al twee weken geleden aange bracht zijn, zodat de gassen al ont snapt zouden moeten zijn. Het is voor de politie ook moeilijk omdat ze de gewonden nog niet heeft mogen bezoeken. Mevrouw Van Noort wil geen kwaad woord over de werf Gusto horen: „Ik heb alle lof voor Gusto. Ze hebben ons zelfs fruitmanden gestuurd." Als we weg gaan wordt het haar te machtig. Ze huiït in de gang uit aan de borst van haar man. Het is half zeven. Ze moet naar het ziekenhuis. Naar haar zoon. Die is de platte ETUI-KNIRPS ook in mini. De grootste sortering - ook voor Keren -vindt U bij Hoogstraat 1S8 - Tel. 13 79 03 ROTTERDAM Ook overtrekken en repareren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vannacht is ingebroken in een café aan de 's Gravendijkwal. De inbrekers for ceerden de geldiade van een speel tafel en namen een bedrag van 800 gulden mee. Bij een inbraak in de kleuter school Prins Willem Alexander aan de Winkelhagen zijn vannacht drie zendingsbusjes met een totale inhoud van 900,— gestolen. Opper Oning van de Rijkspolitie te Abbenbroek, die samen met de Dordtse recherche het onderzoek in handen heeft, zei ons vanmorgen, dat T. een harde jongen is. "Toen De Bruin meer dood dan levend in de sloot lag heeft hij de man nog geld ontnomen". Het bedrag wil opper Oning niet noemen. TT. heeft het feit inmiddels bekend. De heer Oning is niet te spreken „ver de publikaties over T, in ver- .chiilende dagbladen. "Over het algemeen neemt men het voor T. op. De goede boerenzoon, die de dupe is geworden van een complot van de Haagse onderwereld. Wij hebben er hartelijk om gelachen." De heer Onink benadrukt nog eens, dat er van De Bruin niets ongunstigs bekend is. Niet uit. Den Haag en niet uit het gebied waar hij nu werkt. „Natuurlijk, De Bruin zal ook geen lieve jongen zijn ge- weest.Waar er twee vechten, heb ben er twee schuld," vertelt hij. T. was ook volgens opper Onink een zonderling. Het is een man, die ais hij iets leende het nooitterug gaf. "Omdat hij het dan volgens zijn gedachtengang had gekrégen," aldus de opper. Zo zou ook ongeveer de zaak met De Bruin zijn geweest. De Abben broekse politie heeft de affaire op de voet gevolgd, hoewel het voor een groot deel een civiele aangele genheid was. De heer Onink vertelt, dat T, pas hulp van de politie inriep, toen de schilders het werk in zijn huis bijna hadden voltooid. "Er waren mensen in zijn huis bezig en daar stelde hij geen prijs op. Maar dat had hij ons ook zes weken eerder "Runnen latenweten". Ik kan mij dan ook niet aan de indruk ont trekken, dat T. dacht: "werken jul lie maar. ik betaal toch niet". Volgens de heer Onink heeft T. aan buren verteld: "Ik heb ze te pakken. Ik heb ze beet". Dit tekent T. helemaal, zegt hij. T. heeft eens in een interview verklaard dat De Bruin hem geld schuldig was. Opper Onink zegt hierover: "De Bruin had een schuur van T. afgebroken, maar weigerde hem op te bouwen, omdat hij geen geld kreeg. T. heeft het toen zelf gedaan. Dat kostte hem 6000 gulden en dl? wilde hi) van De Bruin terug hebben." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 41-jarige Spaanse matroos J. M. Altide Mal- loa, opvarende van het Liberiaanse ss. Albia, is gisteren in de Maasha ven aan boord van zijn schip over eeen luikhoofd gestruikeld en 15 meter lager op de buikdenning te rechtgekomen. De man liep diver se fracturen op. Hij is in ernstige toestand in het Dijkzigtziekenhuis opgenomen. De officier van Justitie, mr. W D. Meeter, zei in zijn requisitoir, dat deze zaak. de eerste met be trekking tot de geluidshinder in het arrondissement Rotterdam, eer principieel tintje heeft. „Wij hebben er ons op beraden hoe de geluidshinder in het Rijn mondgebied te verhinderen", aldus mr. Meeter. „ik geloof dat wij ge let op de milieuhygiëne een steen tje moeten bijdragen op het gebied "an sportuitlaten." Volgens de kantonrechter, mr. I) HiUler. is het veroorzaken vai tvermatig lawaai nadelig voor dl 'alksgezondheid. ..Uit studies is ge bleken' dat gehoor en hersenen ei door worden aangetast", aldus mr Muller,.„Dit moet worden tegenge gaan." Een getuige-deskundige. die de geluidsbron van de auto's van de verdachten haci genieten, vertelde op de zitting dat de Kralingsezoom in Rotterdam ais testzone dient voor het meten van de geluids sterkte. „Het is mogelijk in alle delen van de stad het aantal de cibels te controleren, als men maar weet wat op die plaats de afwijking is ten opzichte van de Kralingse- •nom." De deskundige zei voorts dat het a inta! decibels die een nieuwe auto mag voortbrengen 83 bedraagt. Bij een gebruikte auto mag het aantal iecibels niet. hoger zijn dan 85. De auto's van verdachten, die de uitla ten hadden verwisseld voor een sportuitlaat, produceerden ruim 90 decibel. 'Onverklaarbaar' noemde een van D.s raadslieden het gisteren voor de Leeuwarder rechtbank dat de verduisteringen niet eerder waren ontdekt. 'Dan moet er v el ontzet tend veel verdiend worden in die automatenhandel.' D.'s werkgever exploiteert een fabriek van siga rettenautomaten.) Vijftien maanden gevangenis straf eiste de officier tegen de ver tegenwoordiger, die in 1965 op free lance basis automaten aan de man probeerde te brengen. De markt raakte echter verza digd. waardoor zijn inkomsten ach teruit gingen. Toch wilde D. zijn vrouw tonen dat hij wel wat kon en zo kwam hij ertoe geïncasseer de gelden achter te houden om zijn luxueuze levenswijze voort te kun nen zetten. De verstandhouding met zijn vrouw werd er wel beter door maar het was een leven van angst en vrees. Wanneer zijn werk gever informeerde naar posten die te lang open bleven staan, maakte D. de zaak met gefingeerde papie ren snel In orde. Hulde bracht de officier aan de provincie-ambtenaar die de weg had weten te vinden in de admini stratieve doolhof die door D.'s frau duleuze handelingen was ontstaan. Uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De 40-jarige En gelsman O. M., bemanningslid van de Britse bulkcarrier Darius, is door de Schiedamse politie aange houden. De man wordt ervan verdacht de hand te hebben gehad in de brand, die in de nacht van zondag op maandag het grootste gedeelte van de bemanningsaccommodatie van de Darius in de as legde. Bij de brand kwam de derde machinist om het leven en liep een ander bemanningslid zware brand wonden op. De Darius ligt voor een reparatie aan de hoofdmotor bij da werf Wilton Pijenoord. (Van een onzer verslaggevers) LEKKERKERK Een nieuwe stichting gaat zorg dragen voor de afbouw van de 662 woningen van het bouwbedrijf Borsje N.V.. dat a! enige tüd in financiële moeilijk heden verkeert. Het bouwbedrijf heeft surseance van betaling sinds oktober vorig jaar. De stichtingsakte is ten over staan van notaris Van Oosterom te Lekkerkerk gepasseerd. Doel van de stichting is zo snel mogelijk af bouw van de huizen, die in geheel Zuid-Holland in aanbouw zijn. te bevorderen. In het bestuur van de stichting hebben onder meer zitting burge meester J. Huurman van Gouderak en de heer H. Rozendaal te Krim pen aan den IJssel. technisch di recteur van een woningstichting. De stichting is tot stand geko men na overleg tussen de colleges van B. on W. van de betrokken gemeenten, de besturen van woning bouwcorporaties en vertegenwoor digers met het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, Het is de bedoeling dat de nieuwe stichting ophoudt te bestaan, wanneer alle 662 woningen zijn af gebouwd en alle verrekeningen nebben plaatsgevonden. Op het terrein van Muiier Pro gress aan de Schiebaven is gisteren de 47-jarige machinist M Meertens van boord van het schip Lukas M. gevallen. De man is met behulp van een touw op het, droge ge bracht en in bewusteloze toestand naar het Havenziekenhuis ver voerd.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 3