II Eddy PG Hardernep Bas en dat kostte hem DR|E DUELS de eerste plaats schorsing Damresultaten Kees van Herpen RICHARD DE JONG MEE NAAR ISRAËL en Cor Veldhoen tussen 'groten' 1 OSTERHOLT: m ZATERDAG 13 FEBRUARI 1971 jjET VRIJE VOLK Richard de Jonggeen rancune. Kees van Her-pen: ruwe bolster-werk vindt toch waardering. Bloemen voor Bas Hordijk. Het baanwerk sint hem. Van onze verslaggever JAN D. SWART ROTTERDAM Ri chard de Jong laat voorlo pig rustig met zich flirten. Eerst pakt hij met het Ne derlands amateurelftal een week-tripje mee naar Is raël en wat daarna volgt is voor hem nü nauwelijks een punt van discussie. M Richard de Jong „In elke redelijke amateurclub zit een speler die gemakkelijk met ons mee zou kunnen doen." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het experiment is geslaagd De wieler baan van Ahoy' gaat binnen de kortst mogelijke tijd een aantal jonge demy-amateurs van klasse leveren. Goed, het ging gisteravond als intermezzo van de NederlandBelgië- wedstrijd allemaal nog een beetje onwennig, de lef om op millimeterafstand van het demyspatbord te rijden had nog niemand van de zes, maar baancoach Frans Mahn kon zicht baar blij uitroepen„Dit is het mooiste wat er tot nu toe is geweest in het Sportpaleis op zijn qui-vive Na de uitnodiging van Arie de Vroet zijn er twee betaalde clubs op zijn spoor gekomen maar hij heelt voorshands eerst uitstel van overleg gevraagd. De invi tatie heeft bij de Xerxaam even goed honderden lampjes in wer king doen treden en hij weet dat hij nu op zijn qui-vive moet zijn. Het is zaak eerst de mix ture van vree en onvree, het gevoel waarmee hij maandag aan zijn reisje naar Israël be gint, van zloh af te schudden; daarna zal hl) wel verder zien. Er is de afgelopdn week even een breekpunt geweest in de ambities van de 23-jarige vleu gelverdediger. Door de des-inte resse bij Cor Mel van DCG had den de bondstrainers De Vroet en Plooijer in een paar weken tijd een oeel van tips moeten afwerken om zeker te zijn van een goede aanvulling en de enige back die bij deze tempo-aotie overbleef was Richard de Jong. Hij werd ogenblikkelijk geselec teerd bij de laatste zestien en beproefd in de wedstrijden te gen de b-fonnatie en DWS. „En het ging soepel. Ik stond gewoon lekker," vertelt hij. „Vooral tegen DWS. Ik had Vrauwdeunt tegen en hij is niet langs me geweest. Op het einde van de eerste helft ging hij meer en meer terug en na de rust is hij op de aiidere vleugel gaan spelen. Toch schijn ik niet voldaan te hebben. De tweede helft ging Bisschop op rechts en Van Pelt op links spelen, wat weliswaar van tevoren was af gesproken, maar die formatie is tegen Dynamo Zagreb gehand haafd en dat zegt mij genoeg." Leeft Richard de Jong op basis van zelfkritiek? Hij: „Ja. Ais ik gefaald had, zou ik dat ook gezegd hebben. Je voelt als bock goed of je voorby gelopen wordt of niet. En ik ben me dat tegen de b- fonnatie en tegen DWS niét bewust." Het lijkt of Richard de Jong. pas bekomen van de allereerste huwelijksweken, rancuneus is, maar hij is het niet. Wat hij zegt, lijkt een ontlading, maar het is slechts het weloverwogen weergeven van de feiten. Ri chard de Jong heeft niet de smoor in. Hij heeft genoeg rea liteitszin om te beseffen dat de andere kandidaten tegen Dyna mo Zagreb op de backplaatsen goed werk hebben gedaan, maar hij is alleen in stemming en geprikkeld om het beter te doen. Hij zegt; „Ik moet de tijd hebben. Vorig jaar werd ik uit genodigd om een proefwedstrijd te spelen bij de amateurs, nau welijks twee dagen nadat ik van vakantie was teruggekeerd. Geen greintje conditie had ik en ik werd gelijk weer afgevoerd. Nu word ik er ook weer bij gehaald zonder voorbereiding. Dat ver eist een speciale instelling. In die eerste wedstrijden ben je altijd gespannen en dat veroor zaakt misschien een bepaalde verkramptheid. Je wilt het zo goed mogelijk doen en daarvoor heb je geluk nodig. De heer Plooijer heeft mij tweemaal in Xerxes gezien zonder dat ik het wist. Ik weet welke wedstrijden en ik speelde die lang zo goed niet als met de amateurs tegen de b-formatie en DWS. Maar bij Xerxes speelde ik ontspan nen en dat heeft misschien de doorslag gegeven." Richard de Jong is overigens niet onder de indruk gekomen van de kwaliteit van het totale national^ amateurgezel schap. Gelijk velen, wist hij dat er nog al wat verschil was met het team dat verleden jaar doordrukte tot de finale, maar dat de selectie zo dicht naar het restant is gegroeid was voor hem nieuw. „Er zijn er zestien geko zen," zegt hü, „maar van dié kwaliteit hadden er veel meer uitgenodigd kunnen worden. Ik ben ervan overtuigd, dat er in elke redelijke amateurclub wel een speler rondloopt, die in ons gezelschap zou meekunnen. Maar dat hoeft niets te zeggen. Mis schien was het vorige amateur- elftal aan het begin ook zo com pact niet en komt dat pas later." (Van onze sportredactie) ROTTERDAM In het Schotse Edinburgh is donderdag de finale gespeeld van een Internationaal zaalvoetbaltoemooi van ex-topvoet- ballers tussen het Europese A en het Europese B-zestal. De B-gese- lecteerden, waarvan Eddy Pieters Graafland aanvoerder was «1 waarbij ook Mlck Clavan en Cor Veldhoen speelden, versloegen de elite-formatie met 42. In het Europese A-zestal speelde in de finalewedstrijd oa. Stanley Matthews, Ferenc Puskas, Alfredo di Stefano en Danny Blanchilower. In het najaar zal het revanche- toernooi plaatsvinden. De wissel trofee van het toernooi der gigan ten, dat twee dagen heeft geduurd, is momenteel in bezit van Eddy Pieters Graafland. ,Jk ben er zeer enthousiast over", vertelde de cud- Feijenoord-doelman, „ik zou een dergelijk toernooi wei eens in Ne derland willen organiseren". Er is afgelopen week veel ge traind op snelheid achter de demy én achter de KNWU-brom- fiets. Nico Been (Groningen) en Joop Rijnlnk (een in vergelijking met de anderen geroutineerde Am sterdamse pister hy was als HILVERSUM Terwijl er nog steeds gevochten wordt voor een Nieuw Mereveld koerst Hilversum rustig door. Zondag zijn er negen draveryen, waarvan de eerste om half twee start. Een programma met twee hoogtepunten en veel cracks. In de Looperprys is Anton over de afstand van 1600 meter zeer kansrijk achter de startauto, met Florissant en de paarden van Stal Harry Pools MSrzfuchs en Sa tan Hanover als gevaarlijke ontsi- dus. (Van onze dammedewerker) ROTTERDAM Ivens jr. en Rotteveel wonnen ook hun partij in de negende ronde van de strijd om de Haagse damtitel. Ivens liet Storm kansloos, Rotteveel bleef baas over Van Reenen. Met nog twee ronden voor de boeg leidt Ivens Jr. met twee punten voor sprong op Rotteveel. De Koning die in de negende ronde remise speelde tegen Kain, neemt de derde plaats in met drie punten achterstand op Ivens jr. en een partij méér ge speeld, Simons, die tot aan deze ronde ook nog kansen op de titel had, verspeelde die door onver wacht van Tims te verliezen. Titelhouder H. van der Wouden moest in de 5e ronde van het Goudse hoofdklasse-kampioen- schap een veer laten tegen Groe nendijk. In vrijwel gewonnen posi tie deed hij een misgreep, waardoor de partij ten slotte in remise ein digde. Van der Wouden heeft in het algemeen klassement een punt voorsprong pp Den Ouden en De Vries. derde stayer-amateur in Leicester) wekten de indruk in de 15 km-race vry dagavond de dienst uit te gaan maken. Maar een wedstrijd is toch weer heel wat anders. De Haarlemmer Ron Bakker had het voordeel van kop af te vertrek ken en hy hield die tot twee ron den voor het einde. Bas Hordyk was meegegaan in het wiel van Peter Nieuwenhuls, nadat hy zich eerst al uit vyfde positie naar vo ren had geworsteld. Het duo Nop Koch-Bas Hordyk zag even aan wat er met Nietiwenhuis ging ge beuren en toen deze inderdaad moest lossen sprong Hordijk naar de eerste plaats. Hy .riep: "Harder", nog niet op de hoogte met de demywetten. Gangmaker Koch dacht dat Hor dyk teveel moest geven (roepen is: gas terug) en stopte, wat af. Bak ker, nog niet aan het eind van zyn krachten, viel opnieuw aan en hy klopte Hordyk met een half wiel. De 2.000 toeschouwers hadden er een ovatie voor over. Wat de amateurs in Ahoy' bieden staat doorgaans toch pp een zeer hoog sportief peil. Ook in de afvai- race en de klassementsspurtjes werd weer pure sport geboden. Waarby het opvallend was, dat Rotterdammers als Moret, Perfors, Van der Leist en anderen steeds meer durven te wagen, én in de prijzen rijden. Een in Antwerpen gerodeerde man als Cees Priem heeft dat aan den lyve ondervon den. Hy plaatste zich niet eens in zijn serie. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Aad Osterholt, de centrumverdediger die twee weken geleden zijn rentree maakte in SW's eerste elftal, is door de strafcommissie van de KNVB voor drie wedstrijden van SW's A-elf tal geschorst. Osterholt werd zon dag in het vinnige duel tussen SW en De Graafschap- in het boekje van scheidsrechter K. de Vos genoteerd wegens herhaalde lijk ruw spel. De strafcommissie oordeelde dat een wedstrijd .waard', maar Oosterholt had nog een voorwaardelijke straf van twee duels staan. Chris Geutjes, De Graafschaps aanvoerder die, evenals zijn club genoot Harry van Buuren in het boekje van scheidsrechter De Vos belandde, kreeg één wedstrijd schorsing, alsmede honderd gulden boete en mag drie maanden geen aanvoerder zijn. Harry van Buuren moet één duel van het in ernstig degradatiegevaar verkerende De Graafschap missen. \feel voetbalkijkers trekken nog vrijwel wekelijks de ver standelijke vermogens van de door talloze profclubs op pad gestuurde talentscouts sterk in twijfel. Tien tegen één bezoeken zij één van die vandaag aan de dag veelvuldig voorkomende duels, waarin een zojuist uit het leger der naamlozen geplukte neo-prof de ene gerenommeerde broodvoetballer na de andere voor schut zet. "Begrijp je dat nou," hoor je ze dan zeggen, "begrijp je nou, dat ze zo'n jon gen niet veel eerder bij dat kluppie hebben weggehaald?" Er zijn inderdaad gevallen (denk aan Jan Mulder, FC Utrechts Jan Groenendijk en de zaterdag-international Jantje den Rooyen, die reeds in zijn allereerste MVV-seizoen een vaste plaats in het Maastricht se topteam heeft veroverd), waarin het scouting-systeem min of meer heeft gefaald. Maar aan de andere kant kan ik me levendig indenken, dat men niet meteen "Eureka!" roept, wanneer men hardlopers als de gebroeders Van de Kerkhof be zig ziet in een wedstrijd van MULO, in de tweede klasse van het district Zuid I. Arie de Vroet, de nationale amatewrbondscoach, riep even min onmiddellijk "Eureka!", maar bij hem. en daarvoor verdient hij onze dank en groot ste bewondering ging wel een lichtje branden. Met het beken de gevolg. Een dergelijk lichtje floepte alweer enkele jaren ge leden eveneens aan bij Excel siors Gerrie den Hartog, die op bezoek bij HOV een breedgeschouderde aanvalslei der een niet geringe snelheid zag ontwikkelen. "Hé!" dacht Den Hartog en hij alarmeerde Woudestein. Maar na één de monstratieduel had men het daar wel gezien. Of beter: niet gezien Kees van Herpen (want hij was hetkon er niets van, vond Excelsior. Het duurde enige tijd, alvo rens er weer iémand aangenaam werd verrast: Henk Könemann, hulptrainer bij SVV, die de ver dedigers van SW's B-elftal telkens de boot zag ingaan Boosdoener: opnieuw Kees van Herpen, inmiddels van club veranderd (HOV werd Steeds Volharden), enigszins op jaren (27), maar naar de mening van Könemann nog uitstekend bruikbaar in SW's uitgedunde selectie. En hoewel men in Schiedam aanvankelijk ook sceptisch tegen het ruwe bolster- werk van de blonde "Bomber" aankeek, stelde men toch üoveel vertrouwen, in het inzicht van "de Kuun" (die immers ook de ontdekker was van ene Koudij- zer, later goed voor ruim een ton), dat met Kees van Herpen in zee werd gegaan. Hoe terecht SW's keuze is geweest, blijkt nu de formatie van Jan Bens na moeizaam "stemmen" eindelijk het ritme te pakken schijnt te hebben. Van Herpen is het type van de "ouderwetse" midvoor: groot en fors, desondanks tamelijk snel, voor niemand bang en met een goed schot in, jammer genoeg, vooral het rechterbeen. Zondag nog sprak Graafschap-trainer Bert van Lingen met ontzag over hem en in de rust achtte hij het, speciaal met het oog op Van Herpen, noodzakelijk, dat de laatste linie werd omgezet. Kees van Herpen is geaccep teerd, eindelijk. Eerste divisie verdedigers rijzen de haren te I rge als hij richting doelmond dendert, keepers nemen zich steeds weer in acht. En op de tribune hoor je: "Begrijp je nou, dat zo'n jongen, enz. enz.?" Gerrie den Hartog hoeft zich dat niet aan te trekken. LOET VAN SCHELLEBEEK

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1