LEZERS-SERVICE SCHIEDAM VAND AAG GEMEENTE-ARCHIEF Knipscheer bedroefd over kermis op zondag Hulp bij het opgeven van belastingen Films in het Stedelijk Volksfront van linkse krachten onherroepelijk i W oudlioek-zuid krijgt er 330 woningen bij eurotax 15.11.22 illemien van Hanegem' Vuilniszakken 1 mei verplicht Fré Mej,s over samenwerking communisten en socialisten Bom barden] en te n Bediening Ondoelmatig Verhuizing Lezing over drugs Lezing Tentoonstellingen Opening Bioscopen Bezoekuren Bibliotheken Tentoonstellingen Inlichtingen PvdA-vrouwen ZATERDAG 13 FEBRUARI 1971 HET VRUE VOLK PAGINA 10 r-Mi$èwè^^$kiW&'f Mevrouw L. van Duin-Spruit trapt af. Door HANS VAN DER SLOOT Het staat er zo heel bescheiden. „Er vonden in het verslagjaar geen onderhoudswerken plaats. Waren het voor enige jaren de belendende leegstaande en vervallen pandjes die een gevaar opleverden voor de veiligheid van het archief, gedurende het verslagjaar baarde de zich achter en naast het archief uitstrekkende puinvlakte zorgen. (ADVERTENTIE) PKRMA ZONWERING N V. (ADVERTENTIE) Agenda Schiedam Agenda Viaardingen Agenda Maassluis Huisartsen Apothekers Spreekuren Alarmnummers Eastern Jam De puinhoop aan de achterkant van het gemeentearchief. V&n (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Als een ras echte "WUlemien van HaneBem" verrichte de wethoudster mevrouw L. van Duin-Spruyt gistermiddag met een forse schop de aftrap van de voetbalwedstrijd tussen de Vlaardingse en de Schiedamse journalisten. Het ronde leer be landde met een plof in het veld en de "persmuskieten" schoten als gieren op hun prooi af. De concur rentie onderling werd gelaten voor wathet was en de beide teams het hele Nederlandse volk,' riep hij op de van hem bekende wijze uit. Hij probeerde dat duidelijk te ma tei aan de hand van de praktijk. In vogelvlucht noemde hij een aantal zaken waar volgens hem niets van deugt, zoals de loonpoli tiek, het woningbouwbeleid, de maatregelen die de regering wil gaan nemen om gemeenten die nogal gul rijn met geld uitkeren (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het raadslid, de heer L. H. Knipscheer heeft op de ledenvergadering van de plaatse lijke afdeling van de SGP in ge bouw Irene zijn droefenis uitge sproken over het feit dat geen enkele Schiedamse kerk heeft ge protesteerd tegen het houden van kermis op zondag. Het college van B. en W. heeft onlangs besloten de kermis in Schiedam voortaan ook op zondag normaal te laten draai en. De heer Knipscheer was onder meer van oordeel dat de kerken de dure roeping hebben tegen de over heid. om Gods woord niet te laten ontheiligen. "En we zullen zeker geen water in de wijn doen', be sloot de heer Knipscheer zijn be toog. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDA Leden van het N.VM.V, en de daarbij aangesloten afdelingen in Schiedam, die hulp willen bij het invullen van het 1970, kunnen zich hiervoor op za terdag 20 februari in het zaaltje aan de Stadhouderslaan 119 (in gang parkeerterrein) laten in schrijven. Aan de hand van de in schrijving, die van 10.00 uur tot 14-00 uur gehouden, wordt, krijgt men in maart een oproep om het biljet met hulp van NW-deskun- digen In te vullen. Deze service voor de leden isgratis. stelden verwoede pogingen in het werk om het wedstrijdbeeld iets van de sport voetbal mee te geven. De tweeëntwintig bierbuikjes in- eengekrampt. renden de nieuwsja- gers met korte ademstoten over het drassige terrein. Een miezerige re gentje droop gestatig op de sportie- velingen neer. Na een 51 stand in het voordeel van de Schiedamse journalisten regelde de Vlaarding se scheidsrechter het in samenwer king met de Schiedamse Parool keeper zódanig, dat de stand in vijf minuten op 5—5 werd gebracht. om een gedisciplineerde leiding te geven-aan de strijdende arbeiders tegenóver de georganiseerde werk gevers Meende hij. Een ander onderwerp dat aan de orde kwam was de samenwerking tussen communisten en socialisten. Hij gelooft in deze samenwerking: 'Een volksfront van alle linkse krachten zal er onherroepelijk ko men.' PERMA aiuminlum JALOEZIEËN' Zweedse kwaliteit Hoge kortingen Vraag vrijblij vend advies en prijsopgave Willem Brouwerstr 32-36 Schiedam Tel. 26.16.38-26.64.26 (Van een onzer verslaggevers* SCHIEDAM Vier films zullen ln het weekend-filmprogramma van deze week in het Stedelijk Mu seum vertoond worden. Begone dull care, een tekenfilm van Norman McLaren, waarin vloeiende lijnen en heldere kleuren de jazzmuziek van het trio Oscar Peterson visueel makenTussenspel bij kaarslicht, een film over de kunstenaar Harry van Tussenbroek, die ogenschijn lijk waardeloze materialen gebruikt voor het vervaardigen van zijn poppen en marionetten. Zwervend langs het strand doet hij zijn in spiratie opeen aangespoeld stuk hout of een halfvergane vogel schedel zijn voldoende om een be paald karakter uit te beelden. Ten slotte de films dinsdagavond en Skidoo. Dinsdagavond verhaalt over een kamerbewoner die het plan opvat op reis te gaan, maar uit eindelijk toch maar besluit om op zijn kamer te blijven; Skidoo, is een stad in Noord-Amerika zonder enig menselijk leven. Aan het eind van de film blijkt de oorzaak daar van: de waterstofbom, een. uitvin ding om alle levende organismen te vernietigen. Vrijdag draait het programma om 12.30 en 20.30 uur; zaterdag om 11.00 en 13.00 uur en zondag om 13.00 en 15.00 uur. Jeugdige en andere onbezonnen personen hebben vele malen in de directe nabijheid van het ge bouw brandjes gemaakt van materiaal uit sloophuizen af komstig, terwijl de uit liet pla veisel gebroken, her en der ver spreid liggende stenen een wel kom materiaal vormden voor de bekogeling van het pand. Op 25 november was er een bespreking met de heren dr. J. L. van der Gouw. provinciaal inspecteur der gemeente- en watersehapsaxchieven en J. C. Putter, chef van de atdeling Utiliteitsbouw van Gemeente werken, over de mogelijkheid om de panden Korte Haven 31 en 33 tot gemeente-archief te ver bouwen. Naar is te verwachten, zul len de plannen in 1971 ter goedkeuring kunnen worden voorgelegd." Toch geeft zo optimistisch als het eind ook klinkt deze passage uit het jaarverslag van het Schiedamse gemeente archief te denken. Ik heb het niet over die merkwaardige zinsnede; „jeugdige en andere onbezonnen personen". Dat het gemeente-arch' soms danig te lijden-heeft on der ware bombardementen moge bekend zijn. Dat komt al thans volgens de gangbare me ning door de op de puinvlak te rond het archiefgebouw spe lende jeugd. Die overtuiging blijkt dan met het -verschijnen van dit laatste jaarverslag onjuist. Maar en daar geeft het jaarverslag he laas geen uitsluitsel, wie is die andere onbezonnen persoon. Tot de jeugd die zich doorgaans rondomhet gemeente-archief ophoudt, wordt hy niet gere kend. Het moet dus een ouder iemand zijn, aangezien een kleu ter een te geringe kracht heeft om rich met succes tot in het jaarverslag te werpen. Een ouder iemand dus, maar wie? Een grijsaard misschien, die middels het gemeente archief een langverbeide erfe- SCHIEDAM Het college van burgemeester en wethouders vraagt de raad het gebruik van plastic vuilniszakken met ingang van 1 mei verplicht te stellen. Deze plas tic zakken zullen om bij de ver branding geen schadelijke stoffen te laten vrijkomen, vooralen moeten rijn van het keurmerk KOMO. De reinigingsdienst zal voorts opge- nis door de neus is geboord? Of een teleurgesteld man die na lang genealogisch onderzoek heeft ontdekt dat de wortels zijner stamboom niet z» hecht zijn gefundeerd als in zijn fa milie doorgaans werd aangeno men? Of een archief bezoeker, die het zitten in de veel te klei ne studiezaal zo zat is gewor den dat hij zijn gemoed niet anders meer kan luchten dan door stenen te gaan gooien. Hoe dan ook. snel optreden tegen deze andere, waarschijn lijk oudere onbezonnen persoon van nog onbekende kunne is ge boden. Het gaat ten slotte niet aan om welkom materiaal uit sloophuizen afkomstig tegen het gemeentelijk bezit te keilen, hoe vol het gemoed ook Is. Maar dat terzijde. Dat het Schiedamse gemeente-archief meer dart plaatselijke bekend heid geniet heeft twee oorzaken: de bediening en de in boven staande passage aangehaalde huisvesting. Enerzijds ringen Nederlandse historici eendrach tig de lof van Schiedam, ander zijds wordt dit archief diep be klaagd. Het waarom ervan is niet moeilijk te raden. Het Schiedams gemeentearchief staat alom bekend als één der gezel ligste van heel Zuid-Holland. De plechtstatige rust die elk ander arohief kenmerkt, de bordjes: Verboden te roken. Verboden luid te spreken. Verboden vulpen of anderszins lekkend schrijfge reedschap te gebruiken, Voeten vegen a.u.b.. Stilte, of Kuchen slechts met eerbied, ontbreken ten enenmale in Schiedam. Ze zouden ook geen zin heb ben ln een studiezaal ter grootte van een kleine huiskamer waar de koffie staat te pruttelen tus sen de gootsteen en liet bureau van de studiezaalbeambte. De- keerzijde van de medaille is echter minder florissant. Met al z'n gezelligheid, met al het dragen worden allleen die laadkis- ten en vuilnisvaten te legen, die aangeschaft zijn bij de gemeente. Voor het weghalen van huisvuil zal een tarief van 24 gulden per woning per jaar worden berekend. gemak waarmee ambtenaren en vaste gasten uit eikaars pakje eein zware draalen, is het Schie damse gemeente-archief hoogst ondoelmatig. Goed, de grootsheid van een Rotterdams gemeentearchief met z'n marmeren trappen en kan delaars mag dan overdreven zijn, de manier waarop in Schie dam de historie moet worden bedreven is wel aan de zeer minne kant. Een fatsoenlijke studiezaal en dat is toch wel het minste dat een bezoeker mag verwaohten ontbreekt. Meer dan drie bezoekers kan het archief eigenlijk niet hebben. Met vier is de temt overvol. Een behoorlijke bibliotheek ontbreekt eveneens. Wie een boek wil Inzien moet dat doen in de archivarisfcamer waar de boeken ln sjofele kasten langs de muren staan. Misschien was de toestand waarin het gemeentearchief zich al sinds zijn oprichting bevind vroeger nog wel te dragen. De oudere vriendelijke heren van vroeger die de geschiedenis lou ter als hobby beoefenden .zullen wel niet zo nauw hebben geke ken. Het grootste gedeelte van de tegenwoordige bezoekers: ge nealogen, studenten, journalisten bouwkundigen en vakhistorici, komt er echter om arbeid te verrichten en hoe vreemd het ook moge klinken, ook voor hen is de tijd kostbaar. Zeker als er door gebrekaan outillage veel van verloren gaat. „Naar is te verwachten," staat er in het jaarverslagvan het gemeente-archief,' „zullen de plannen (voor een verhuizing) in 1971 ter goedkeuring kunnen' worden overgelegd. Het Is te hopen dat die goed keuring er dan ook komt (en alles wijst daar gelukkig op). - Het zou trouwens wel eens tijd worden dat t gemeente-archief eindelijk echt een nieuw gebouw krijgt. Het gemeentebestuur be looft het ten slotte al zeventig jaar lang. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De heer C. Schreurs houdt op woensdag 17 fe- Schiedamseweg in Kethel een le zing over verdovende middelen. De bijeenkomst georganiseerd door de Nederlandse Christen Vrouwen Bond begint om kwart voor acht. Ook niet-leden zijn welkom op de ze avond. ZATERDAG Arcade, 19.30 uur, Cuby and the Blizzards in Bluesville 69 Club. Stedelijk Museum, 11.00 en 13.00 uur. filmvoorstellingen. ZONDAG Stedelijk Museum. 13.00 en 15.00 uur, filmvoorstellingen Zaterdag Stadsgehoorzaal. 20.00 uur. con cert door harmonie Wilton Pijen oord. ZONDAG Harmonie, 10.30 uur. Convent van Kerken. ZATERDAG •De Toverbal, 19.00 uur, film Butch Cassidy and the sundance kid. ZONDAG De Toverbal, 19.00 uur, bar open, gratis film. MAANDAG De Toverbal, 19.00 uur. inleiding ln de Hatha-yoga, met discussie en demonstratie. PERP 2 Dr. J. J. Okker uit Rotterdam zal dinsdag 16 februari voor leden van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen in Viaardingen een lezing houden over "Een bezoek aan het oude Mesopotamia. De bij eenkomst begint om 8 uur. In de expositiekelder van De Kattenbeker in Viaardingen zal tot 6 maart werk van de tekenaar Henk Valstar tc zien zijn. De expo sitie is geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 9 en 18 uur. Het filiaal van de Vlaardingse gemeentebibliotheek aan De Loper zal donderdag 18 februari officieel worden geopend. VLAARDINGENL u x o rtel. 343237, dagelijks 20.00 uur, Vreemde minnaars (18 jr.). Zon dag 14.30 uur, Een moderne Ro binson Crusioë (al), 17.00 uur Moordenaar zonder gezicht (14 jr.). VLAARDINGENVan zaterdag morgen tien uur tot maandagmor gen acht uur ln noodgevallen bel len nummer 206611. SCHIEDAM: In noodgevallen bellen nummer 206611. MAASSLUIS: Van zaterdagmor gen elf uur tot maandagmorgen acht uur, dr. Wekker, A. Brouwers straat 26, tel. 2125, VLAARDINGEN: Van vrijdag avond zes uur tot maandagmorgen acht uur, apotheek Backer, Hoog straat 228. tel. 342162. SCHIEDAM: Van vrijdagavond half zes tot maandagmorgen acht uur, voor spoedrecepten bellen nummer 264918. MAASSLUIS: Van zaterdagmor gen acht uur tot zaterdagmorgen acht uur. apotheek De Jong, Markt 11, tel» 2234. Dr. J. Rutgersstichting, consul tatiebureaus voor seksualiteit Abraham Kuyperstraat 4, Viaar dingen, tel. 347450, spreekuren maandag van 19.30—21.00 uur, dinsdag van 13.30 tot 15.00 uur en van 19 30 tot 21.00 uur. woensdag van 10.00 tot 11.30 uur en van 19.30 tot 21-00 uur, donderdag van 13.30 tot 15.00 uur en van 19.30 tot 21.00 uur. SCHIEDAM: Gem Ziekenhuis tel. 269126 Zaal: 13.30—14; 19- 19.30 uur; klas: 13.3015, 19—20.30 uur: kraamafdeling: 13.3014.30, 19—1930. Dr. Noletstichting: tel. 260080. 3e klas dagelijks bezoek van 1330— 14.00 uur en 19.0019.30 uur; 2e klas ■13.30—14.30 en 19.00—20.00 uur: le klas 10.3011.30 uur 1330—14.30 uur en 18.0020.00 uur Kinderbezoek iedere middag van 13.30—14-00 uur behalve op maandag en donderdag; dan alleen des avonds van 18.0018.30 uur. VLAARDING: Holyziekenhuis, tel. 345666. dagelijks van 14.00 tot 14.30 uur en van 19.00 tot 1930 uur. Kinderzaal: dagelijks van 14.00 tot 14.30 uur van van 18.00 tot 1330 uur. Klasse: dagelijks van 14.00 tot 15 00 uur en van 19.00 tot 20.00 RIJNMOND: Meld- en Regelka- mer (voor klachten over geluids hinder en stank) tel. 262626. SCHIEDAM: Alarmnummer politie (uitsluitend in spoedgevallen) tel. 264666: hoofdbureau Lange Niéuw- straat 55, tel. 269333 Brandmel ding: 269123: GG en GD Tuinlaan 80: 269290: Gem Woningdienst (voor dringende klachten buiten kantooruren via de gem. brand weer) 268578. VLAARDINGENAlarmnummer (alleen voor melding brand en on gevallen) 344444: politiebureau Westhavenkade 342355: Brandmel ding :344444: GG en GD, Kethel- weg 17. tel. 345555 (b g.g. 342541). MAASSLUIS: Alarmnummer poli tie: 3333: politiebureau, Westland- seweg, telef. 3444; Alarmnummer brandweer: 3333. MAASSLUIS: Klachtendienst CAR (voor klachten over o.a. stank en geluidshinder), tel. 6109, b.g.g 7471, 8703 of 5136. SCHIEDAM: Gem. Openbare Bibliotheek: Centrale, Lange Ha ven 131 tel 26877: Centrale Jeugd bibliotheek Dam 8, teL 266566. Filialen: Lorentriaan 6. Dr. Wi- bautplein 129 Parkweg 220. Lelie straat 10, De Biestraat 4. Jeugdf!- liaal: Archimedesstraat. VLAARDINGEN: Gem. Biblio theek: Centrale: Fransenstraat 6, tel. 343190 Filialen Dirk de Derde laan 43, Van Hogendorplaan 100b. In het Schiedamse Stedelijk Museum tot 22 februari: een over zichtstentoonstelling van Jacob Boots en een expositie van schilde- rijken. grafiek en tekeningen van Sies Bleeker, ezoekuren VLAARDINGEN: Gemeentelijk: inlichtingenbureau, Veerplein 118, iedere vrijdag van 19.0020.30 uur. Wijkspreekuur Gemeentelijke So ciale Dienst Goudseslngei 81a: 10.30—13.30 uur. VLAARDINGEN: Het Jeugdservi- cebureau aan het Weeshuisplein 18 Is iedere dinsdag- en donderdag avond van 7 tot 9 uur open. SCHIEDAM De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid belegt op dinsdag 16 februari een openba re vergadering (die om 14-00 uur begint) in het wijkcentrum Nieuw- land. Drs. G. A. A. Smits, directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst, zal op deze avond een in leiding houden over de algemene bijstandswet. Er is tevens gelegen heid tot het stellen van vragen. Op deze openbare vergadering zijn ook niet-leden welkom- SCHIEDAM Vanavond speelt in de YMCA sociëteit "De Vonk" aan de Lange Haven 129 de under- ground-groep Eastern Jam. Tijdens de pauze zal de disc-jockey Dolluf- fie de top-flop-Vonk-10 presente ren waaraan een platenbon is ver bonden voor degene die raadt welke plaat nummer 1 staat op de Vonk- hitparade. De zaal is om half acht open- De toegangsprijs bedraagt twee gulden vijftig. (Van een onzer verslaggeefsters) via de Algemene Bijstandswet, af SCHIEDAM He is in het be- te remmen, lang van het hele Nederlandse Uitgebreid sprak Pré Meis ook o- volk dat de regering die we nu ver stakingen en stakingsrecht in hebben, weggaat, en voor eeuwig hetalgemeen en de Rotterdamse verdwijnt. Dat vindt de communist havenstaking in het bijzonder. Vol- Frë Meis, die gisteravond voor de gens Meis is het kenmerk van alle Schiedamse afdeling van zijn partU stakingen die er de laatste tijd wa- een verkiezinEstoespraak hield. ren dat ze geslaagd zijn. Meis ging nog even door op de onkunde van de huidige ministers. Dat kwam volgens hem omdat de 'We kunnen de regering niet hand- leiding ervan in handen was van haven, omdat ze onheil brengt over actiecomités. 'Comités zijn nodig (Van een onzer verslaggevers) j SCHIEDAM jjAls de raad er- j mee akkoord gaat zal nog dit jaar een begin worden gemaakt met de bouw van 330 woningwetwoningen in het oostelijk deel van Wo'ud- hoek-Zuid. Hiervoor zal een krediet beschikbaar worden gesteld van 200.000 gulden, waarvan een ge deelte bestemd zal zijn voor het grondonderzoek en de architect. Volgens de voorlopige opzet van het bestemmingsplan kunnen in Woud- hoek-Zuid, behalve de reeds in uit voering zijnde 160 woningen in 20 woonlagen, ongeveer 300 etagewo ningen en 400 eengezinswoningen worden gebouwd. De gemeente is op dit moment nog in bespreking met de Schie damse woningbouwverenigingen over de wijze waarop deze kunnen worden ingeschakeld bij de wo ningbouw in dit gebied. Overigens zullen gezien de gecompliceerdheid van de voorbereiding en de beperk te tijd die beschikbaar is, de eerste woningen gerealiseerd worden zonder de directe deelneming van de verenigingen. De uitwerking van de plannen is opgedragen aan het woningbouw bureau Leo de Jonge N.V. te Rot terdam. Het bureau voor stedebouw en architectuur Fledderus/Van Gent heeft met het Wageningen- team intussen overeenstemming be reikt over de uitgangspunten voor het bestemmingsplan.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2