SCHIEDAM VANDAA G GEMEENTE DOET NIETS AAN Gebr. de Veld Jac. v. Vliet is verontwaardigd over houding B. en Tubero va- onderzoek nog tot vier maart Clandestien in ons land T.V. DEFECT? Wij helpen U direct Beroep Wedstrijd Meetellen De Verzamelaar Veiligheid Actie 'A'uiiivSDAG 17 FEBRUARI 1971 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het kan iedere Schiedammer overmorgen ge beuren dat hij op straat in het centrum van de stad wordt aangehouden door een enquê teur die hem dan enkele vra gen zal stellen. In het kader van de planning voor de re constructie voor de binnen stad wordt een grootscheeps onderzoek ingesteld, waaraan vrijdag een eerste, bescheiden aanzet zal worden gegeven. Door HANS VAN DER SLOOT Door het Stedelijk Museum telt Schiedam nog mee op kunstgebied (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Meneer Jac. van Vliet is verontwaardigd. De gemeente heeft hem bij monde van wethouder C. Bol mers (p.v.d.a.) op een zoals hij zelf noemt „botte manier geantwoord". De heer Van Vliet spant zich als gepensio neerde bijzonder hard in om te komen tot een verbetering van c gevaarlijke verkeers- zone rondom 't complex scho len aan de Peter van Anrooy- laan in de wijk Groenoord. Voor zover de wethouder ant woordde in zijn onlangs ver stuurde brief deed hij dat erg ongefundeerd en onduidelijk, vindt de heer Van Vliet. Een blik op de scholen langs de Van Anrooylaan. Op het brakke terrein op de voorgrond zc de doortrekking moeten komen naar Bol'es. De laan loopt nu met twee bochten van de link' beneden- naar de rechterbovenhoek. Wethouder Verweij is verbaasd, evenals museum directeur Hans Paalman. Volgens 'n zaterdag in Het Parool verschenen artikel botert het tussen beide no tabelen niet zo best. Eigen lijk zo doet het artikel geloven botert het zelfs zo slecht dat daardoor Schiedams traditie num mer één, de tweejaarlijkse Salon der Maassteden in het water dreigt te vallen. HEI VRIJE VOLK PAGINA 1. Evt, vooraf prijsopgave Ipmiups st- Uduinastraat "8a: Ldf~\ Schiedam Off. Philips dealer Voor-enquête naar functie van centrum Er worden twee grote onderzoe ken uitgevoerd: een sociaal-econo misch en een verkeersonderzoek. De gemeente Schiedam heeft de -opdracht hiervoor gegeven aan de NV maatschappij voor projectont wikkeling EMPEO te Utrecht. Vrijdag wordt een zogenaamde voetgangersenquête op kleine schaal gehouden. Men doet dit om mét deze bescheiden gegevens al- vast een inzicht te krijgen hoe het verdere onderzoek zal verlopen. Het 'echte' onderzoek zal in maart plaatsvinden. EU enquêteurs van vrijdag zui len zich opstellen op de 1 drukke plaatsen in de stad. Deze dag is gekozen, omdat dan de markt op het Broersveld wordt gehouden. De bezoekers worden mondeling vijf vragen gesteld: Waar men vandaan komt. waar men heen gaat. hoe lang men in het centrum denkt te blijven, of men er vaak komt en met welk vervoersmiddel. De naam zal niet worden ge vraagd, zodat de geënquêteerde anoniem blijft. Aan de hand van de verkregen gegevens zal men voor het onder zoek in maart gerichte vragen lijsten opstellen, die worden uitge zet en opgehaald door de enquê teurs. Dan gaat het om de bepaling van de functie die het centrum vervult. Wat voor belang heeft men bij en hoeveel belangstelling voor het centrum, wat zijn de koopgewoonten en wat zijn de wensen? Hoewel er juist in deze maanden regen de klippen op wordt geënquê teerd en er ook nog een al dan niet gewenste volkstelling voor de deur staat, doet de gemeente toch een beroep op de Schiedammers om hun medewerking te verlenen. Het belang voor de ontwikkeling van de stad en het centrum daar in. acht de gemeente zeer groot. Min of meer los van dit onderzoek op sociaal-economisch terrein staat het verkeersonderzoek dat ook door EMPEO nog dit voorjaar zal worden gehouden. De uitkomsten van beide onder zoeken worden verwerkt tot een advies aan de gemeente Schiedam. Uitdrukkelijk moet hierbij vermeld worden, dat het onderzoek als zo danig en de uitkomsten daarvan pas een rol. gaan spelen als de ge meenteraad een beslissing heeft genomen over de reconstructie van de binnenstad. In welke richting dan ook. Wethouder C. Bolmers, verantwoordelijk voor stadsontwik keling. heeft aangekondigd de raad in mei om een principe-uitspraak te zullen vragen. De enquête van vrijdag zal geen invloed hebben op de principe-uit spraak van de raad. Om geen tijd te verliezen, is EMPEO alvast maar begonnen met haar werk zaamheden. De raad heeft dat goedgekeurd. Wat de raad ook voor een beslis sing in deze zal nemen: de uitslag van het onderzoek is altijd van toepassing op en altijd van be lang voor de reconstructieplannen voor de binnenstad, zo deelt de gemeente mede. (ADVERTENTIE) VLA ARDIN GEN Bij een maandagmorgen ingesteld onder-: zoek in een kraakpand aan de Nieuwelaan. dat op last van hei! gemeentebestuur moet worden ont-i ruimd, heeft de politie een kleine' hoeveelheid verdovende middeler; aangetroffen. De krakers zijn ongeveer ander halve week in het pand. Een der tienjarig meisje dat ook in de wo ning was, is door de kinderpolitie naar haar ouders gebracht. Teger de 23-jarige A.J.S. en de 17-jarige J.J.O. is proces-verbaal opgemaakt Salon der Maas- steden bedreigd? uren de was doet. Maar om daaruit maar meteen te conclu deren dat de Salon direct ge vaar zou lopen, gaat wat al te ver. Wethouder Verweij-de Graaff zei zelfs niets liever te willen dan dat de Salon der Maasste den ook dit jaar weer wordt ge houden. Wat in beginsel be doeld was als een stevig soort overzichtstentoonstelling is uit gelopen op een tweejaarlijkse manifestatie met een heel eigen karakter. De Salon is een wedstrijd ge worden, waarvoor al maanden van tevoren hard wordt ge werkt. Veel kunstenaars be schouwen hem als een soort examen en het is dan ook niet meer dan logisch dat de Salon een enorm aantal debutanten trekt, die in de strikt eerlijke en anonieme jurering zijn kans op erkenning ziet. Wethouder Verweü weet dat en als het aan haar lag, was de Salon al volkomen rond ge weest. Een vlotte afwikkeling als in de vorige jaren is niet mogelijk vooral door de kwestie van de hang- en staangelden die de BBK voor de bij haar aangeslo ten leden eist. Wanneer het Stedelijk daarop ingaat, zou dat grofweg komen op een post van 25.000 gulden, waarmee op de begroting van. het museum geen rekening is gehouden. Zelfs een symbolische vergoeding van vijftig gulden de man zou al haast een onoverkomelijke hinderpaal betekenen. Minder dan tweehonderd deelnemers heeft de Salon nooit gehad. De enige oplossing zou zyn dat de gemeenteraad een gul gebaar maakt en Hans Paal man boven het al verstrekte halve miljoen die tienduizend gulden ter beschikking stelt. Maar wil de raad dat? Wethou der Verweij kan er geen zinnig woord over zeggen, zegt ze zelf, en het Paroolartikel vreest voor. de spruitjeslucht die in Schie dam rond kunst en cultuur hangt. 'Men schijnt.' concludeert het artikel, 'er nog steeds niet. te beseffen dat het Stedelijk Mu seum de enige reden is dat Schiedam op kunstgebied nog meetelt.' Dat laatste is natuurlijk niet waar. Tot dusverre heeft Hans Paalman nog altijd zijn zin gekregen. Goed, de raad twijfel de wel eens hardop aan het nut en de wijsheid van zijn be slissingen. maar anders kan ook niet worden verwacht van een college dat voortdurend wordt geconfronteerd met een steeds uiterst vooruitstrevend en duur beleid. Als puntje echter bij paaltje kwam, accepteerde de raad de consequenties van zijn beleid. Of hij dat ook nu zal doen, blijft nog even een angstige vraag. Tienduizend gulden is voor Schiedam tenslotte een hoop geld; daar zal het de raad bij zijn beraadslagingen in hoofdzaak om gaan. Het vermeende slechte boteren blijft daarbij waarschijnlijk buiten beschouwing. SCHIEDAM Wie zich niet heeft laten onderzoeken in Schie dam in het kader van het Tubercrva- onderzoek kan nog tot 4 maart te recht. Men moet. zich dan melden in de.Comeniusschool A op de Sin gel 5. Het onderzoek dat 4 maart wordt afgesloten en waar tiendui zenden aan hebben deelgenomen, wordt verricht op aandoeningen aan de borstorganen. Het geheel is in Schiedam een groot succes ge worden. SCHIEDAM Donderdag 16 fe bruari aanstaande houdt de Neder landse Vereniging De Verzamelaar haar maandelijkse ruilbeurs in ge bouw Arcade aan de Lange Haven in Schiedam. Zoals gewoonlijk is iédere verzamelaar weer welkom. De Peter van Anrooylaan is ill Groenoord-West als een circa drie meter brede straat de toe voertrechter voor een woongebied, waar zo'n kleine zesduizend men sen wonen. De Van Anrooylaan is gemaakt als secundaire ver keersweg maar vervult ontegen zeggelijk een primaire taak. Rond de spitsuren rijden de auto's dan ook bumper aan bum per. Daarnaast loopt de laan niet recht, maar maakt twee haakse bochten. Het overzicht dat de automobilisten over de situatie hebben, is dan ook minimaal. Van Vliet en z(jn actiegroep, waarin naast omwonenden en ouders van schoolkinderen ook alle betrokken schoolhoofden zit ting hebben, deed het college van B. en W. de suggestie om de Van Anrooylaan rechtdoor te trekken, zodat hij regelrecht uitkomt op de Laan van Bol'es. In de brief van het college weigert men deze stap bfj voorbaat. Meneer Van Vliet werd door de hoofden van de scholen in de ge varenzone bij de Van Anrooylaan eind '69 al aangezocht om zich voor de veiligheid van de kinde ren in te spannen. Hij was toen al gepensioneerd („Mijn leeftijd hoeft niet in de krant") en nam contact op met wat ouders en omwonenden. Namens de schoolhoofden en die mensen schreef hij in februari 1970 een brief over de zaak aan het Schiedamse college. Op die brief zegt hij nooit antwoord te hebben gehad. Van gemeentezijde hoorde hij later dat men de brief per se niet zou hebben ontvan gen. Na bijna een jaar wachten zocht Van Vliet toen contact met een aantal gemeenteraadsleden. Zü oefenden zware druk op het amb telijke apparaat en zie... de brief kwam boven water! De heer Van Vliet begon rich op dat moment wat intensiever met de zaak bezig te houden. Hij stuurde een nieuwe brief en deed daar een situatieschets by. Op de schets stond aangegeven: trek de Van Anrooylaan rechtdoor naar Bol'es. Er ligt daar een braak stuk land van ongeveer veertig meter lengte. Je raakt dan twee gevaarlijke bochten kwijt; je maakt de situatie overzichte lijker. de weg toegankelijker en wint bij de scholen een grote hoe veelheid speelruimte. Aid geboet onstaat er een beduidend minder gevaarlijke situatie. He college, bij monde van wet houder Bolmers weigert dat. Van Vliet is nu druk doende met een handtekeningen-actie. Hij verwacht naar hij zegt met gematigd opti misme, binnenkort zo'n tweeduizend handtekeningen bij elkaar 'te heb ben. Opmerkelijk is, dat er van de 756 direct betrokkenen 745 hebben meegedaan aan de handtekeningen actie. De wethouder heeft twee argu menten voor zijn weigering: ten eerste betekent het doortrekken van de weg een verschuiving van het probleem van de Van Anrooylaan naar de randbewoners van de wijk, zegt de wethouder. Van Vliet boort dit argument de grond in door erop te wijzen, dat van alle schoolkin deren op de vijf erbu betrokken scholen er maar 27 in dat randge bied wonen. Het. tweede argument van Bol mers: doortrekking van de Van An- rooy betekent dat het complex scholen konu te liggen in een ruit van straten. Van Vliet: „Noem mij één Schiedamse school die niet in een ruit van straten ligt," En zelfs de nadelen van zo'n ruit wegen nog niet op tegen de huidige •wantoestand, vindt hij. Van Vliet vermoedt dat er een ander aspect van invloed is op de gang van zaken. De gemeente is onderhandelingen begonnen met 'n garagebedrijf over een vestiging op de lap grond waar de doortrekking zou moeten komen. Van Vliet op pert de mogelijkheid dat van col- legezijde men zich in het geheim al zodanig heeft gebonden, dat men er niet meer van afkan. Met alle fractieleiders in de ge- neenteraad is inmiddels contact opgenomen. Van Vliet zegt dat ze allemaal achter de actie van hem staan. Het ziet er dan ook naar uit clat de wethouder in de raadsver gadering van volgende week een stapje terug moet doen. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Bij een con- role door de Vreemdelingenpolitie ijn maandagavond drie Turken tangehouden, die clandestien in Nederland verbleven. Zij zijn aan iiet bureau van politie ingesloten, j Het aantal Turken, dat- dit jaar is j aangehouden en iilegaa! hier ver- j bleef, is nu op dertien gekomen. I Dat de verhouding tussen de wethouder en één harer voor naamste ambtenaren niet altijd even ongedwongen is geweest, weet natuurlijk iedereen. Schiedam is nu eenmaal geen stad waar een geheim, een lang leven beschoren is. Hooguit twee dagen nadat Hans Paalman indertijd bij zijn directe chef op het matje werd geroepen, kon men dan ook alom het verhaal vernemen hoe zij hem op bestraffende toon had onderhouden over het feit dat men hem, Hans Paalman, de ramen zijner woning lappend, had aangetroffen op een moment dat hij zich bezig behoorde te houden met zijn museale besognes. Dat een dergelijke schrobbe ring echter nu ineens conse quenties zou hebben voor de Salon der Maassteden is hoogst onwaarschijnlijk. Dat er wat harde woorden gevallen zullen zijn, is begrijpelijk. Het gaat nu eenmaal niet dat een hoofd van dienst in gemeente-

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1