Kwestie Van Anrooy leeft weer op, maar Secretaris Bond van Oud-Strijders, Hendrik Bakkes: Lee Miller in feestelijke Vonk Films in het Stedelijk 9 wii\i m i Zware opgave voor Succes Schiedam: 83 weigeraars St vms&Mi Niks verslaan Voldoening Vrede KLEIN HANDBAL PROGRAMMA NIEUWE BET-TARIEVEN DONDERDAG 4 MAART 1971 HET VRIJE VOLK I '1S§ -£W~ (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Naar aanleiding van de kwestie van de door trekking van de Peter van Anrooijlaan in de wijk Groenoord hebben twee raadsleden het college van burgemeester en wet houders schriftelijke vragen gesteld en beiden hebben er geen antwoord op gehad. Op de vraag of het college wil verklaren waarom indieners van het verzoekschrift een jaar lang geen antwoord van de gemeente hebben gehad reageert het college botweg niet. 6 iïïS De gevaarlijke Peter van Anrooylaan. ypii i l (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op 'n steen worp afstand van het Prove niershuis, in het door de tijd enigszins gehavende gebouw De Reling aan de Overschie- sestraat, zitten de oud-strij ders van Schiedam aan klei ne tafeltjes met een glaasje naast de elleboog rumoerig met elkaar te converseren. Voorzitter G. Rosman en secretaris H. D. Bakkes: We maken er een feest van dat klinkt als een klok." ADVERTENTIE f tii n. Te kén a riik Ie n PAGINA 19 Coillege blijft antwoord schuldig De kwestie, die nu al een jaar speelt, komt in het kort op het volgende neer: De Peter van An rooy is een laan die diverse boch ten, maakt en uitkomt op de Laan van Bol'Es. Schoolhoofden van vier aanwezige scholen maakten zich zeer bezorgd over de veiligheid van de kinderen in verband met de ge vaarlijke en onoverzichtelijke ver keerssituatie. Een in. het leven geroepen actie comité onder aanvoering van de heer J. van Vliet stuurt in februari van het vorige jaar een briefen krijgt taal noch teken van het ge meentebestuur Van Vliet stelt in zijn brief de gemeente voor om de Peter van Amrooylaan recht door te trekken naar de Laan van Bol'Es. Dit niet moeilijk te verwezenlijken voorste! wijst het college af in een ant woordbrief van 10 februari van dit jaar. Inmiddels zat er een nieuw col lege van burgemeester en wethou- ders. De heer Va Vliet, die behoor lijk kwaad was en is over deze pro cedure, heeft zich verstaan met alle fractieleiders uit de gemeente raad en uiteindelijk kwam zijn één jaar oude brief boven water. Onder hevige druk uit de gemeenteraad nog wel. Nu hebben twee raadsleden ge vraagd naar het waarom van het uitblijven van een behoorlijk ant woord en de procedure zet opnieuw Sti in: zélfs zij krijgen geen antwoord op hun vraag. Wèl antwoordt het college waarom het tegenstander is van de doortrekking. Een van de vragenstellers, de heer G. P. Verthulsdonk (v.v.d.) hebben wij om een reactie ge vraagd: "Ik ben beslist ontevreden met dit antwoord. Ik denk er over nieuwe vragen te stellen of een in terpellatie te houden. Het college geeft bepaald geen ruiterlijk ant woord." (ADVERTENTIE) kWij zijn geen militaristen Bejaarde, bescheiden gedecoreer de heren laten aanzienlijke hoe veelheden sigarettenrook los, die langzaam opkringelt naar het pla fond. Ze praten druk-gcbarend over de problemen van alledag of het klaverjassen. Op de achtergrond klotst het ivoor op het fel-verlich te biljart. Administrateur Hendrik D. Bak kes (65) steekt ons bij het binnen komen de welkomsthand toe. Hij is secretaris van de vereniging voorr oud-strijders, die voluit de Neder landse Bond voor Oud-Strijders en Dragers van het Mobiiisatiekruis heet, en als plaatselijke afdeling in 1946 werd opgericht. Een jubi leum dat niet ongemerkt aan Schiedam voorbij zal gaan. ,Jn gebouw Irene bouwen we een feest dat klinkt als een klok," zegt de heer Bakkes glunderend. „We hebben de toneelgroep Grroeton en na de voorstelling speelt John Wegman bij het bal, dat tot twee uur in de nacht zal duren. Hier. kijk maar, dat hoef je niet op te schrijver, het staat allemaal in ons orgaan „Pen-flits". Later op de avond als de heer Bakkes moet invallen bij het kla verjassen. blijkt voorzitter Rosman het echter niet zo begrepen te heb ben op amateurtoneelverenigingen. Bijna fluisterend, zegt hij: „Na af loop van zo'n. voorstelling komen de leden wel eens naar me toe en zeggen" Nou Ros, t is gezellig ge weest, lekker koffie, fijn sigaartje, maar we hebben niks verstaan. Dat heb je met amateurs. Als er ge lachen wordt, praten ze door, an ders raken ze uit hun rol en komen er de rest va» de avond niet meer in ook". Oud-strijder Hendrik Bakkes be hoorde in de Tweede "Wereldoorlog tot de vier percent vaderlanders, die zich met isico voor eigen leven daadwerkelijk verzette tegen de be- Sterkste staaltje: in september 1943 vertrok hij in. de laadbak van een Duitse Wehimachtwagen, met aan het stuur in Duitse uniformen gestoken verzetsmensen, vanuit Rotterdam naar Gelderland. I Daar moesten op een plaats „die hij van zijn levensdagen niet meer terug zou .kunnen vinden" wapens opgehaald worden, die 's nachts door Engelse vliegtuigen in contai ners aan parachutes werden neer gelaten. Angstige momenten, dat wel. „Maar de voldoening achteraf, is erg groot", bekent Bakkes. „Daarnaast deed ik ook wel koe riersdiensten, zoals het wegbrengen van persoonsbewijzen. Na de oorlog was ik behalve instructeur van de gezagstroepen, commandant van het interneringskamp voor NSB- ers, hier op het terrein van .De Kuyper". Na de oorlog werd ook de ver eniging opgericht. Hoe ging dat in zijn werk? Secretaris Bakkes: Dat was op een denderende feestavond van het verzet en de blauwe petten (de ar restatie-ploeg red.) in de winter van '45. We besloten vaker bij el kaar te komen en omdat iemand nog een lijst had van Moblisatie- kruis-dragers uit '14-'18, kwamen die er ook bij. De vader van Piet er van Vollenhoven is toen ook lid ge worden, maaar die zie je nooit op onze contactavonden. Hij komt al leen als we één keer per jaar in Kralingen met scherp schieten.' vind ik oud-militairen beter. En dat is ook het antwoord op uw vraag: we voelen ons militairen, maar we zijn geen militaristen. Onze bond streeft naar de vrede, alhoewel ik moet toegeven, dat ik nooit gehoord heb van een bond die oorlog wil.' dat komt toch niet van pas. Bo vendien ben ik dan toch niet gelijk conservatief. Dat onze Jantjes de zaak daar schoongeveegd hebben, daar sta ik achter, want wij zijn net als zij, trouw aan het gezag.' Hoe moeten we ons de Schie- damse oud-strijder voorstellen? Oud-strijders klinkt nogal mili tant. Zijn het militaristen van de oude stempel? Bakkes (fel): 'Ten eerste ben ik tegen het woord oud-strijders, dat klinkt te scherp. De mensen krij gen daardoor het gevoel dat we nog steeds voor de zaak van toen strij den en dat is niet waar. Daarom Oud-strijders geven de indruk conservatieve mensen ie zijn. Dat de jeugd op het nationaal monu ment op de Dam in Amsterdam zat, kon men moeilijk verkrop pen. De heer Bakkes: 'Ja, want daar liggen onze makkers. Stel dat je moeder daar begraven ligt en ik zal het maar ronduit zeggen, een stelletje zit op het graf te vrijen, De heer Bakkes: 'Ze zijn niks meer dan andere mensen, alleen is hun saamhorigheidsgevoel wat gro ter. Vlak na de oorlog hebben we ons bijzonder ingespannen voor al leenstaande vrouwen van overleden makkers, die schaamden om hulp X 1'OU.W vragen- We hebben ze toen op allerlei gebieden bijgestaan. Zo is de vereniging. Een grote vrienden kring, zoals het in elke vereniging behoort te zijn. We zouden voor hetzelfde geld een volleybal-clubje kunnen zijn.' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zaterdagavond is het groot feest geblazen op de Lange Haven in schiedam: De YMCA-sociëteit De Vonk bestaat dan vier jaar en daar moet door de CJV en alle Schiedammers boven de zestien jaar op gefuifd worden. Het Vonk-bestuur heeft voor deze avond een. bekende band kunnen contracteren en roept iedereen op om te komen kijken, luisteren, dansen en te feesten. Vanaf acht uur is in De Vonk de vier man sterke band "Lee Miller's Blues Indication" te beluisteren en te zien. Het laatste geldt dubbel, want de band is uitgerust met een fantastische lichtinstallatie. "Wie ooit Lee Miller heeft horen spelen, wie zich de stem en de mondharmonica van Peter Hush herinnert zal zeker staan te drin- ien om een kaartje te bemachti gen". iaat de CJV afdeling Schie dam weten. De toegangsprijs voor deze spe ciale avond bedraagt slechts één rijksdaalder. SCHIEDAM (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Het komende weekeinde biedt voor de handbal lers maar een beperkt programma. Voor de meeste teams zit de strijd in de zaal er weer op. De heren van Scylla spelen in de Energiehal tegen het Vlaardingse Hollandiaan 2. Het zal een wedstrijd worden om de eer, want voor belde partijen staat er niets meer op het spel. De heren van Wilton spelen ook in de Energiehal en wel om vijf minuten voor twee tegen de Haagse kampioen Quintus. Het zal voor Wilton tegen Quintus een moeilijke wedstrijd worden maar de scheepsbouwers zijn vol goede moed. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Drie Schiedamse korfbalverenigingen komen zater dag en zondag alle op het veld. Succes staat voor de moeilijkste opgave. Gespeeld wordt tegen het Dordtse De Zwervers. Na de win- terpauze moet succes in deze eerste wedstrijd beslist de punten zien binnen te halen, want anders komt het degradatiespook angstvallig dichtbij. PASSACE m SCHIEDAM Z HID - H O L L A N OS'C H E KANTOORBO-EKHAN DEL SCHIEDAM In het weekeind- filmprogramma van het Schiedams Stedelijk Museum worden zoals gebruikelijk vier films gedraaid: The Ride, een angstige droom die uiteindelijk toch werkelijkheid dreigt te worden: Een Film Voor Lucebert, een filmisch overzicht waarin de contrasten in het werk van Lucebert duidelijk worden ge maakt. Contrasten tussen een we reld van narren en kinderen, en zijn stelllngname in de dagelijkse werkelijkheid, waarbij de schilder zelf verborgen blijft achter zijn werk. Tijdens de opnames is Luce bert bezig te zien met zijn werk. Die Kreuzspinne toont opnamen van de spinnen, die mét de insecten tot de belangrijkste orden in het dierenrijk behoren. Over heel de wereld verspreid komen 30.000 ver schillende soorten spinnen voor, waarvan 2300 soorten in Europa. De film toont onder meer het spinnen van een web, dat door de kruisspin altijd volgens een vast patroon gebeurt. Het werk van de beeldhouwer Bemhard Heiliger is te zien in de film Plastik 58 Kleine Sehöpfungsgeschichte. Het programma wordt op vrij dagmiddag 5 maart om half een vertoond, zaterdagmiddag 6 maart om één uur en zondagmiddag even eens om één uur. Het klankbeeld by de tentoonstelling van Wil Fruytier met muziek van Jan Vrind is dagelijks, behalve aanstaande zaterdag, te zien om drie uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In Schiedam blij ken in totaal 83 mensen te zijn, die geweigerd hebben aan de volkstel ling mee te doen. I maart z(Jn de tarieven van het openbaar vervoer verhoogd. Nu gelden de volgende tarieven: Enkele rit biljetten: Stadstrajecten (metro, tram en bus) 0,75 idem Voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar0,50 Bijzondere autobusRjnen (1 sectie) 0,75 idem voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar0,50 Bijzondere autobuslijnen (2 secties gehele rit) 1,25 idem voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar o,80 Meerrittenkaarten (uitsluitend in voorverkoop) 5-rittenkaarten voor metro 2,— 4-rittenkaarten voor metro (kinderen van 4 t./m. 12 jaar) 1,— 8-rlttenkaarten vooi tram en bus (staustrajecten) 3,20 8-rittenkaarten idem (kinderen van 4 t./m. 12 jaar) 2,— 8-rlttenkaarten oijzondere autobuslijnen (2 secties gehele rit) 5,— 8-rittenkaarten idem (kinderen van i t./m 12 jaar) 3,20 Abonnementen Dagkaart, geldig op gehele lijnermet (verkrijgbaar in voorverkoop en in de wagen) 2,25 Weekkaart, geldig op alle stadslijnen (inclusief metro) 7, Weekkaart, geldig op gehele ïynennet 8,25 Weekkaart RET/NS (combikaart) 10,50 Maandabonnement, geldig op alle stadslijnen (incl. metro) 30, idem voor scholleren 17,— Maandabonnement, geldig op gehele Hinennet 36,— idem voor scholieren 20.— Maandkaart RET'NS (combikaart) 45.50 Jaarkaart, geldig op alle stadslijnen (inclusief metro)330.— Jaarkaart, geldig op gehelf Rjnennei 396.— Voor de personeelsbussen (nachtbussen) geldt het tarief van de bijzondere autobusiynen. Scholierenabonnementen zijn op deze bussen niet geldig. Tot de bijzondere autobuslijnen worden gerekend de lijnen 34, 40, 50, 51, 57, 59, 62, 63, 65 en 73. Op deze lijnen kunnen rittenkaarten voor stadstrajecten worden gebruikt voor het maken van ritten binnen 1 sectie. Op autobuslijn 37 wordt per rit twee maal het stadstarief berekend. Starisabonnementer zijn geldig. In het vervoergebied van de RET kan de reiziger gebruik maken van de diensten van de streekvervoerbedrijven Van Gog, RTM, De Twee Provinciën en West-Nederiand, echter uitsluitend op RET-enkeie reisbiljetten. Hiervoor gelden de volgende tail even. A. Voor een traject in het Rotterdamse gedeelte op de Linker Maasoever /o.eo (kinderen ƒ0.50) B. Idem op de Rechter Maasoever 0.80 (kinderen ƒ0,50) C. Voor een rit tussen Zuidplein en Zie kenhuis Dükzigt v.v. 0,80 (kinderen ƒ0,50) D. Voor overig rivierkruisend vervoer bin nen het Rotterdamse vervoergebied 1,20 (kinderen 0,75) E. Voor interlokaal vervoer op één der Maasoevers (van/naar Vlaardlngen, Schiedam, Hoogvliet, Rhoon, Poortugaal, Capelle aan den IJssel) ƒ120 (kinderen 0,75) F. Voor interlokaal rivierkruisend vervoer 1.60 (kinderen

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1