H. ROELFSEMA wmsmm Roelfsema is een voorzichtig man Nieuwe stichting Groenoord, Kethel KONAM DICHT Moerkapelle staakt uit protest Schiedamse politiek gaat .hokken' Gebr, de Veld, Andere gemeenten ook interesse in waterzuiveraar Ati 15.11.22 Jeugdkamp voor DWS'ers 'ÉÊKÊÊÊKBRRmtimm Excursie leden van KNHV Klaverjassen in Nieuwland TV. DEFECT Vergadering PvdA'ers Schiedam FPi n IK#! «11® Pittiger Complex Overgevoelig VRDDAG 5 MAAKT 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 21 pkïbzmmmm Iftes mêmmMgi listig - - als iemand -ope» was en is dan ben ik wel J geen reactie (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de wijk Kethel/Groenoord is een stichting voor Sociaal Cultureel Vormingswerk opgericht die tot doel heeft het maatschappelijk en cultureel welzijn van de wijk bewoners te bevorderen. De oprichtingsvergadering heeft on langs plaatsgevonden in de Martinuskerk. SCHIEDAM De coalitiepartijen uit de ge meenteraad hebben in de laatste raadsverga dering een advies uitgebracht over de herbe noeming van de burgemeester van Schiedam H. Roelfsema. In hun advies aan de commissa ris van de Koningin in Zuid-Holland spreken 23 van de 35 raadsleden over de heer Roelfse ma als een „representatief en bekwaam be stuurder", die men met klem aanbeveelt bij de commissaris voor herbenoeming. In een exclu sief interview voor Het Vrije Volk hebben wij de burgemeester gevraagd om een reactie die zoals te verwachten was, uitbleef. „Ik bemoei me daar helemaal niet mee, het is een zaak van anderen," is het enige com mentaar, dat de heer Roelfsema over de lippen komt. Wij helpen direct;! (ADVERTENTIE) m :R (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Burgemeester H. Roelfsema (Harm) is 61 jaar oud en een geboren Gronin ger. Na de middelbare school bezocht hij de kweekschool en werd onderwijzer. In ,1933 werd hjj lid van de SDAP en nu is hij een 'PvdA'er die geen neiging heeft een andere partij op te zoeken'. Na een korte loopbaan als directeur van een Opbouworgaan in Groningen werd hij algemeen secretaris van de Nederlandse Unie ('Een orga nisatie tegen de NSB," zegt de burgemeester). In 1941 zegde hij het lidmaatschap op urn princi piële redenen. Toen heeft hij een rol gespeeld in het verzet, waarvan hij zegt: 'Publiceer dat maar niet, het is al 25 jaar geledenZijn beste vriend werd daar de latere, inmiddels overleden minister Suurhoff (p.vd.a.). Van 1945 tot en met 1946 werd RoeUsema journalist bij Het VrijeVolk voor de edities Groningen en Drente ('De toenmalige directeur van de krant en de commissaris Willem Drees gaven mij een blanco vel papier met twee handtekeningen. Zij zeiden: Vul zelf je functie maar in, die je bij de bevrijding krijgt. Zo ging dat in die tijden In 1946 werd hij wethouder in de stad Gro ningen. Daarna werd Roelfsema zeven jaar bur gemeester van Hoogezand-Sappemeer. De zeven volgende jaren vervulde hij als gedeputeerde in de provincie Groningen. Nu is H. Roelfsema burgemeester van Schiedam en wel sinds 1965. Als 'het de Koningin behaagt' en dat zal zeker wel, wordt hij in mei herbenoemd voor de laatste periode tot aan zijn pensioen. De heer Roelfsema is gehuwd en vader van drie kinde ren. Zijn nevenfuncties: voorzitter Culturele Raad voor Zuid-Holland, lid studiecommissie water schappen van het ministerie voor Verkeer en Waterstaat, lid begeleidingscommissie voor de Welzijnszorg in Zuid-Holland en lid van de commissie voor Vormingswerk en Ontwikkeling van het ministerie van CRM. Burgemeester heeft niets te verbergen De stichting wil haar werk zaamheden in de toekomst ook uit strekken tot de nieuwe wijken Woudhoek en Spaland. Het is daarnaast de bedoeling om contac ten te leggen met op hetzelfde ter rein werkzame verenigingen of groepen en service te verlenen aan wie daar Interesse voor heeft. In de wijk Groenoord heeft de nieuwe vereniging een aantal be hoeften gesignaleerd die voorna melijk liggen op het terrein van het verbeteren van speelplaatsen, groenvoorzieningen, ontspannings mogelijkheden en het stimuleren van goede verhoudingen tussen de verschillende groeperingen en ver enigingen in de wijk. De stichting is te bereiken op de volgende adressen: B. van Rijtho ven, Zweersplein 31, mej. J. J. ter Borg, Zweersplein, tel. 704929, J. van Herrewljnen, Zweersplein 56, tel. 708938, C. van Tilborg. Van Raalteplein 76, tel. 709981 en A. F. Marrevee, Obrechstraat 19, tel. 705911. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor pupillen en adspiranten van de handbalver eniging DWS wordt deze zomer een jeugdkamp georganiseerd, dat voor zover bekend in Noordwjjkerhout zal plaatsvinden. Als datum voor bet evenement wordt de week van 17 toe en met 24 juli genoemd. ADVERTENTIE SLIJTERIJ WIJNHANDEL Bezorging door de gehele stad (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De N.V. Konam, onderwerp van geregelde klachten over stank en lawaai van inwoners van Maassluis-West, gaat eind deze maand een week dicht. Op de installaties van de Konam zullen dan geluiddempers van Duits fabri kaat worden aangebracht. De Ko nam wil in de loop van dit jaar nog nïeer maatregelen nemen om de geluidshinder tegen te gaan. Hoeveel geld daarmee gemoeid zal zijn is nog niet bekend. „Dat doet er ook niet zoveel toe," zegt Konam-dlrecteur Evers. „Dit moet gewoon gebeuren. In het verleden hadden we onvoldoende inzicht in de bronnen van het lawaai, maar daar begint nu verbetering in te komen." MjOERKAPELLE Burgemees ter I. 3. F. Keljzer van Moerkapel le heeft zich vandaag naar provin ciaal bestuur gespoed om verslag uit te brengen over gebeurtenissen die gisteravond in zijn gemeente tot een climax kwamen: de zeven raadsleden besloten het raadswerk neer te leggen, omdat zij zich door het prociaal bestuur in hun plan nen gedwarsboomd voelen. Er was een plan uitgewerkt voor 64 goedkope te verwzenlljken wo ningen, waarmee 50 ingezetenen geholpen konden worden. GS heb ben maar goedkeuring gegeven voor 24 woningwetwoningen uit die serie, waarmee het hele plan, ook financieel gezien, op losse schroe ven staat. Buigen voor GSS achten de raadsleden in strijd met hun eed de belangen van de gemeente te behartigen. Geruchten, als zou hij juist zeer kwaad zijn, dat de 23 een advies over hem hebben uitgebracht, wijst de burgemeester pertinent van de hand. Meer komt er niet los. Begrijpelijk overigens, want de burgemeester heeft een apolitieke functie en da heer Roelfsema heeft daar in Schiedam altijd zeer stipt de hand aan gehouden. In de burgemeesterskamer op het gezellige Schie- damse stadhuisje, dat zonder enige verandering kan dienen als decor voor de een of andere Swieberachtige televisieserie, zit de heer Roelfsema huiselijk in een antieke stoel. Een knots van een ouderwetse schouw met een Rubensiaanse beschildering en koningin Wil- helmina aan de wand omlijsten een informeel gesprek. De man, die in de coalïtievergaderlng van maandag jl. werd bestempeld als „te formalistisch" gaat er eens echt voor zitten. De Schiedamse ie geen gemakkelijke gemeenteraad. Vindt u dat ook? (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse politieke partijen zullen naar wordt verwacht op 28 april, de dag waarop de verkiezingen voor de Tweede Kamer worden gehouden, een gezamenlijke ruimte huren, waarin ze de uitslagen via radio en televisie binnenkomen met elkaar kunnen bespreken. Tijdens leden vergaderingen van de diverse groe peringen is het idee al uitvoerig ter sprake gekomen. Tot een definitief besluit hierover is men echter nog niet kunnen komen. (Van een onzer verslaggevers; SCHIEDAM De leden van de Koninklijke Natuurhistorische Ver eniging afdeling Schiedam-Vlaar- dingen brengen zondag 7 maart een bezoek aan het Natuurhistorisch Museum aan de Kastanjesingel in Rotterdam. Op zaterdag 20 maart volgt een excursie naar de Rotte- meren en het natuur-reservaat „Het Korenmolengat", een verken ning die met de afdeling Rotter dam gezamenlijk wordt gemaakt. „Als u bedoelt dat het een wilde gemeenteraad is, dan ben ik dat niet met u eens. Integendeel, ik heb nu drie raden in Schiedam meegemaakt en ik moet zeggen, dat de discussies wel wat pittiger zijn geworden. Maar binnen de verhou dingen gezien is dat wel te begrij pen. De vorige gemeenteraden hadden een afspiegelingscollege van wet houders en nu hebben we een pro gramcollege. De KVP en de PCG stellen zich nu zeer kritisch op. om dat ze geen deel meer uitmaken van het wethouderscollege. Wel wat pit tiger dus, maar ik vind het niet onaangenaam." Overigens heeft meneer Roelfse ma een filosofische verklaring voor deze overdosis aan felheid in de raad: „Als u een vergelijking trekt tussen de naoorlogse jaren en de laatste vier jaar dan is er een ver andering te bemerken van het harmonisatie-model naar het con flict-model. Toen werd erg hard samengewerkt om alles weer op te bouwen en nu komt steeds meer de verschuiving in de richting van het conflict. Dat is trouwens overal te bemerken." Het enige concrete wat de heer Roelfsema opvalt is dat de verga deringen meer tijd kosten door de uitvoeriger debatten. Voor de rest rangschikt de burgemeester de fel le verschijnselen onder de noemer „normale politieke spanning." „Wat mij eigenlijk meer zorgen baart," zegt burgemeester Roelf sema, „Is het feit, dat het net lijkt of Schiedam een minderwaardig heidscomplex heeft. Daar is een verklaring voor: Schiedam ligt tussen Rotterdam en Vlaardingen in. De mensen zeggen dan: Elders kan dat, waarom hier nou niet." De burgemeester is er echter van overtuigd, dat er geen reden is voor zo'n complex. „Er is hier toch veel tot stand gekomen," zegt hij. Voortbordurend op dit thema maakt Roelfsema de opmerking, dat „het streven naar een Schie damse Schouwburg De Doelen niet zinvol is" en dat er wat betreft het sociaal-cultureel leven „verschil lende niveau's zijn, waarbij ieder niveau de gelegenheid ten volle moet krijgen." Zijn hoop heeft de burgemeester wat dat betreft gevestigd op de - volgens hem - vernieuwde Schie- j damse Gemeenschap, „Zij moet de impulsen geven," zegt Roelfsema. Beslaat t(j u ook de indruk, dat de Schiedamse gemeenteraad over gevoelig is voor publiciteit? Roelfsema, met wenkbrauwen die zijn verbazing illustreren, geeft een ontkennend antwoord. De vraag, die zijn oorzaak vindt in de vaak „lonkende" speeches in de richting van de perstribune, komt hem - naar het schijnt - heel vreemd voor. Over publiciteit heeft hij wel een aantal vastomlijnde ideeën. Met alle begrip voor de situatie (hij was zelf twee jaar verslaggever) stelt hij toch in zijn tijd voorzich tiger gewerkt te hebben. Ook de manier van raadsverslaggeving, die vernieuwd en sterk veranderd is, trekt de burgemeester niet zo. De burgemeester van Schiedam is een voorzichtig man. Hij is con stant op zijn hoede en kondigt bij het begin van het gesprek ai aan, dat hij zich nooit „laat verleiden tot pregnante uitspraken." Hij zegt ook niets te verbergen te hebben: „Als iemand open was en is dan ben ik het wel." H. Roelfsema komt over als een Burgemeester ïlRoelfsema gaat er eens echt voor zitten. man, die al zijn uitspraken weegt op dat gouden schaaltje, waarop met bescheiden sierletters staat, dat spreken zilver is en het weeg schaaltje van gou'd. Hij merkt dat trouwens zelf diverse malen op. (Van een onzer verslargivers) SCHIEDAM Ej. klaverjascöub van de wljkvereniging Nieuwland organiseert op zaterdag 10 april een klaverjas-koppelconcours in de grote zaal van het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein. Er zal gespeeld worden volgens het sys teem tweemaal 2000 punten. Het inschrijfgeld voor dit con cours. waarvoor een flink aantal prijzen beschikbaar is, bedraagt ƒ1,50 per persoon. Sluitingsdatum voor deelname ia 8 april. Men kan zich aanmelden bij de heren P. B. Brand, Wlbautstraat 29, L. C. van der Meer, Goeman Borgesiuslaan 83. W. Nlehot, Damlaan 54, me vrouw Kalkhoven, Mackaystraafc 45 en mevrouw Witeel. Van Olden- bameveldstraat 2. (ADVERTENTIE.! EvL vooraf prijsopgave PHlUPsf St. Tidulnastraat78 a; Schiedam' - fiUgl Telefoon 010—2686 38 Xd? O"-" Philips dealer'- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schie dam van de Party van de Arbeid belegt op maandagavond 15 maart in het gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 een ledenvergadering, die om acht uur begint. Punt van bespreking zijn het gemeenteprogramma en de ko mende verkiezingsactiviteiten. De vrouwendag van de PvdA-vrou- wengroep uit Delft wordt eveneens op 15 maart gehouden in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautpletn. De bijeenkomst begint om tien uur en eindigt on- vier uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In een gezamenlijke brief, gericht aan het dagelijks bestuur van het Rioolwaterzuiveringsschap Nieuwe Maas delen de gemeentebesturen van Maasland en De Lier mee belangstelling te hebben voor het gezamenlijke project (van de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis) voor het lozen van afvalwater. Aan hun deelname willen de colleges echter wel een aantal voorwaarden stellen. B. en W. van Maasland en Dc Lier stellen in hun brief onder meer de mogelijkheid om door een Pijpleiding vanuit Maasland via de Merellaan in Maassluis naar de zuiveringsinstallatie of via een ge heel eigen leiding rechtstreeks naar de zuiveringsinstallatie het rioolwater te lozen. Het dagelijks bestuur heeft de brief inmiddels in overweging ge nomen en zal zich beraden over de financiële consequenties van de deelname van beide plaatsen. Wel werd opgemergt dat beide ge meenten meer op het Westland dan op het Waterweggebied ge oriënteerd zijn, waardoor een even tuele deelname ook gezien de kos ten die aan het project zyn ver bonden. wellicht op bezwaren zou kunnen stuiten. Zoals bekend is het rioolwater zuiveringsschap Nieuwe Maas be last met de werkzaamheden rond het tot stand komen van een nieu we rioolwaterziuveringsinstallatie Vertegenwoordigers van de colleges en de gemeentelijke diensten uit Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hebben zitting in deze kringraad. De wethouder van Openbare Werken, de heer C. J, M. Bolmers, zal op de eerstkomende vergadering van de Kringraad de door hem op gestelde exploitatie-opzet ter dis cussie stellen. f •3 ,y

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1