ZEVENHONDERD GETUIGDEN VAN EEN RISKEREND VERTROUWEN' Jumbobaan niet nodig als Deltavliegve ld er snel komt ,NA SCHIPHOL MOET MEN BETER WETEN' Metro rijdt eerder na ,Hartnacht jsro Van Son ziet unieke kansen voor recreatie Delft jaagt nu op insluiper i§ Berkel en Rodenrijs vindt plan onaanvaardbaar Buitenlander koopt met verlopen geld dak makkeuik! i Metro Geroffel Mei band lussen transportband niet langer wachten; neem postgiro., alles gratis en 2s% rente toe! Ziet men dat ivel in Rotterdam? Visie Ontlast Bromfietser slaal 's middags slag DINSDAG e MAART 1971 HET VRIJE VOI-K PAGINA 13 Ome Reehorst met sticker. Bij Zimmerman was dat anders. 1 t w?>"? Goed dat er Rotterdamse politie is in Ommoord. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een vliegveld in de buurt van Rot terdam, maar 1: uli eeval in het Deltagebied, is van groot bei"r j voor Rotterdam. Voor die belangen komt Rotteruam op en daarom is een tweede nationale lucht haven in de Markerwaard een heilloze ontwikkeling. Dat verklaarde wet houder van Verkeer mr. H. C. G. L. Polak gisteren in een toelichting op het NACO-rapport over de ontwikkeling van Zestienhoven. De NACO ziet kans voor 230 miljoen een jumbobaan aan te leggen die niet veel geluidshinder zou geven en de luchthaven ook verder aan te passen. ROTTERDAM Ommoord il bij Rotterdam blijven. Het wil niet Rotterdam blij ven. nee het wil bij Rotter dam blijven. Dat geeft te denken. Als het dan toch in een verdomhoekje moet, dan liever van de stad dan van liet dorp. Er was gisteravond een kerk van 600 plaatsen en een aanpalende dagkapel met 100 staanplaatsen vol met getuigenden. Getuigenden van het geloof in mannen als Thomassen, Reehorst en Van der Pols, met wie men in riskerend vertrou wen verder wiL Waarnemend voorzitter A. van Straaten van de Stichting Wijkgemeen- schap Ommoord verwelkomde de spekers. De naam van de wethouder voor Wljkaange- legenhedep moest hem voor gezegd worden,'want b6 hauw is het contact bestuurder bestuurde nu óók weer niet. r« Thomassen: „De basis voor ons gevecht ligt ni ct in een landkaartmaar in de mensen BERKEL EN RODENRIJS De gevolgen van de aan leg van een jumbobaan bij vliegveld Zestienboven zijn desastreus voor Berkel en Rodenrijs. Voor tenminste drieduizend inwoners bete kent deze baan "een onaan vaardbare verstoring van het woon- en leefklimaat. Zo reageren B. en W. van Berkel en Rodenrijs op het rapport van de N.V. NACO over de ontwikkelingsmoge lijkheden van Zestienhoven. De verdraaiing van achttien graden ten opzichte van de bestaande startbaan vermin dert wel aanmerkelijk de ge luidshinder in Kethel, Over- schie en Bergschenhoek („Het lijkt wel alsof er met een toverstaf gezwaaid is," zei luchthavendirecteur ir. Th. Brouwer over de vermindering van lawaaihinder door de ver draaiing), maar Rodenrijs blijft in het meest lawaaiige gebied liggen. foor tijdelijke kantoorkrachten (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Staats secretaris drs. L. J. M. van Son van Economische Zaken vraagt zich af of men zich in Rotterdam wel voldoende be wust is van de volstrekt unie ke mogelijkheden die in dit gebied op toeristisch terrein gestalte beginnen te krijgen. Een toeristisch pakket be staande uit de stad Rotter dam, het industriële Water weggebied, de fascinerende Deltawerken en daarbij aan sluitend recreatie op de ei landen is uniek in de wereld. g ?r Ommoord geeft oorkeur aan fiio Iter dams verdomhoekje Mocht de regeling al op korte termijn besluiten tot aanleg van een tweede nationale luchthaven, en dan ook nog In het' Deltagebied, dan heeft Zestienhoven geen jum bobaan nodig, zei de heer Polak. Hij ziet de aanpassing behalve als een belang voor Rotterdam zelf ("Als je niet up-to-date blijft, raak je gauw uitgerangeerd." zegt luchthavesndirecteur ir. Th. Brou wer) vooral ook als een nationaal belang. Een jumbobaan op Zes tienhoven kan in de drukke tijden de "overloop" van Schiphol over nemen, wat steeds vaker zal voor komen naarmate de tweede natio nale luchthaven verder op de lange baan -wordt geschoven. Het is voor B. en W. van Rotter dam duidelijk, dat het Rijk voor dit nationale belang moet betalen. "Dit gemeentebestuur peinr1- er niet over "om gemeentegeld i ge- ven voor een startbaan van 230 miljoen," zei burgemeester W. Thomassen gisteravond in Om moord. Wethouder Polak hoopt, dat nu de tijd rijp is om een N.V. Zestien hoven op te richten, waardoor Rot terdam nog maar weinig met de luchthaven te maken zal hebben (twee jaar geleden liet het Rijk het afweten). Over het NACO-rapport hebben E. en W. nog geen enkel oordeel, «el de heer Polak. Het rapport is twee jaar geleden besteld, cmdat de gemeenteraad inzicht wil heb ben in de uitbreidingsmogelijkhe den en de daaraan verbonden ge luidshinder. Andere aspecten van de uitbrei ding van Zestienhoven zullen nog moeten worden onderzocht. Waar schijnlijk nog voor de zomer zal de gemeenteraad op grond van het NACO-rapport de beslissing ne men: Zestienhoven wordt In geen geval uitgebreid, óf ook die andere aspecten kunnen nog worden on derzocht. (Van een onzer verslaggevers) Daarna viel de geluidsinstallatie uit, zodat er om een technicus in de zaal werd geroepen. Er was een dokter, maar het vak technicus valt blijkbaar niet onder de "betere" beroepen die naar de buitenwijken trekken. Nadat een niet zo tech nisch ingesteld persoon de drie microfoons bemoedigend in de nek had gekrouweld kwam. er geluld: het geluid van een burgervader, die weet dat er 11.000 mensen in Om moord wonen hoewel het er 16.000 zijn. yw». S .1 W..V." Iri. 4 Hij vertelt hoe de stad de bevol king en de havens achterna is ge groeid. een gang van zaken die nu door GS doorbroken dreigt te wor den. Hij vertelt hoe Hoogvliet, als het vijf Jaar geleden van Rotter dam was 'afgehecht', nooit de me tro zou hebben gekregen waaraan nu dan toch maar begonnen is. Hij stelt dat raadpleging via een volksstemming een goede zaak is, zij het dan zonder besliskracht. "De stad. is voorwerp van liefde en aanhankelijkheid van de bur gers' (applaus), maar dan komt er zo'n burger vertellen, dat er mo menteel dingen gebeuren, die onder burgemeester Zimmerman nooit gebeurd zouden zijn. Een. Schie dammer kan voor 40 cent naar het Kralingse Bos, maar een inwoner van Ommoord is voor zo'n uitstapje het dubbele kwijt. En waar blijven de banken voor de bejaarden? Na de pauze beantwoordt wet houder Van der Pols een schrifte lijke vraag, die mondeling maar niet gesteld had "willen worden, hoewel hij het antwoord kant en klaar op papier vanuit het stadhuis had meegebracht- Goed dat de vraag nu kwam. In Ommoord is al voor 5 miljoen aan voorzieningen aangelegd en er staat een zwembad op stapel van 2.700.000, Eigenlijk is een wijk pas rijp voor zo'n zwembad als er 50.000 mensen wonen; Ommoord krijgt het nu al. Er komen twee sportvel den en drie speeltuinen, respectie velijk ten koste van 8 ton en van 3 ton, exclusief de grondprijs. Er komt een terrein voor jeugdgroepen van 1 ton. Die bedragen zijn alleen op te brengen vanuit een breed draagvlak, dat echter te smal is om de metro in Ommoord onder gronds te maken. Die metro komt bovengronds en dat vinden de onbekende maar niettemin beminde gelovigen maar zo zo. 'Je kan een metro onder de grond krijgen, maar dan blijft er geen geid meer over om de dingen te bouwen waar die metro heen moet rijden', zo ongeveer luidde het antwoord van wethouder Van der Pols. Betrek de vraag metro onder of boven de grond ook maar es in de volksstemming, zo werd geadviseerd. Een dienstencentrum komt er ook nog dit jaar (in een kelder van een flatgebouw). Kor tom: Ommoord heeft de aandacht en houdt de aandacht van de be- stuurderen (die er trouwens steeds meer zelf gaan wenen). Die aan dacht bleek gisteravond al. De kerk was zo vol, dat een honderd tal mensen buiten moesten blijven. Voor de koster een volslagen onbe kend verschijnsel, zodat hij de po litie liet aanrukken. Zes politiemannen en een inspec teur besteedden aandacht aan de zaal door zich te voorzien van een sticker, een krantje 'Rotterdam, in spraak. uitspraak' en een kop kof fie. Het gerommel op de kerkramen was toen snel beëindigd. 'Een stad is een proces. Een voortdurend ge vecht tegen veroudering en vóór vernieuwing' had Thomassen ge predikt. De koster zag de kerkra men in dat gevecht niet graag sneuvelen. 'Zonodig komen we nog een keer terug' zei Thomassen. 'Zo mogelijk' was ook goed geweest. (Van een onzer verslaggevers) Volgens B. en W. van Berkel en Rodenrijs kunnen er geen passende of compenserende maatregelen worden getroffen tegen lawaaiover last. 'De enige adequate maatregel die wij kunnen bedenken is een totale amoverlng van de woonbe bouwing in Rodenrijs, hetgeen wij volstrekt onaanvaardbaar vinden.' Het college vindt het een onbe grijpelijke zaak dat nu nog ge streefd wordt naar een vliegveld van deze omvang temidden van de dichte bebouwing van de Randstad. Na de moeilijkheden rond Schiphol had men toch waarachtig wel beter kunnen weten. Bovendien streeft de regering met spoed naar de tot standkoming van een tweede na tionale luchthaven, op een ge schikte plaats. Waarom dan nu nog een jumbobaan bij Zestienho ven? De gemeente Berkel en Ro denrijs heeft een sterk wapen tegen de jumbobaan: voor de aanleg is grondgebied van de gemeente Ber kel en Rodenrijs nodig. B. en W. verklaren nu reeds dat elke mede werking aam de ontwikkeling van de luchthaven zal worden afgewe zen. Op 20 januari van dit jaar nam de gemeenteraad van Berkel en Rodenrijs eenstemmig een motie aan, waarin 'iedere verdere uitbrei ding van het vliegveld Zestienho ven' onaanvaardbaar wordt ge- noemd.Ook als de gemeenteraad van Rotterdam zou besluiten de jumbobaan acn te leggen, kan niet meteen met net werk worden be gonnen. Het bestemmingsplan voor de Schieveense Polder (waarin de NACO de jumbobaan heeft ge schetst) wijst het gebied aan voor recreatie. De raad zal dus een be sluit moeten nemen om het be stemmingsplan te wijzigen. Tegen die wijziging kunnen bezwaar schriften worden Ingebracht, een langdurige procedure tot bij de Kroon toe. Dezelfde situatie zou kunnen ontstaan als nu rond de Rijnpoorthaven, waartegen de ge meente 'Naaldwijk zich heftig ver zet. SCHIEDAM Het comité tegen milieubederf in Schiedam roept alle Inwoners van de stad op om te komen op de hearing over de .3ulderbaan Zestienhoven", die vanavond gehouden zal worden in het gebouw De Rank op de Schiedamseweg 122 in Kethel. (ADVERTENTIE) COITERDAM-Groothandeingebci™ AS Tel. 010-113150 sedert 1947 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tijdens het feest van de Nacht van het Hart dat van 20 op 21 maart in het Ahoy'-Sportpaieis wordt gehouden, gaat op verzoek van Het Vrije Volk de metro reeds zondagmorgen om vier uur rijden. Vertrek van het station Zuid- plein naar de noordelijke oever om vier uur, half vijf, vijf uur, half zes en zes uur. De stations Zuid- plein, Rijnhaven, Beurs- n oordz ij de en Centraal Station zijn dan ge opend. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Een buitenlan der, die gebroken Engels spreekt, heeft in twee schoenenwinkels in Zuid aankopen gedaan met verlo pen Grieks geid. De man betaalde in beide gevallen met een biljet van duizend drachmen, wat onge veer ƒ120.- is. Toen de schoenhan- delaren bij een bank de drachmen in guldens wilden omzetten, hoor den zij dat de biljetten, die uit 1939 stammen, in 1964 waren verlopen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Bewusteloos is de 32-jarige fabrieksarbeider J. J. Fortes uit de Schoonderloostraat gistermiddag met spoed van het Shell-terrein naar het Havenzie kenhuis gebracht. De man wt s met zijn hand bekneld geraakt Lissen een transportband; hij verloor daarbij het bewustzijn. ROITERDAM -De 72-jarige dieselmon.teur A. P. Schipper uit de Henegouwerlaan is gistermidc*— achter het stuur van zijn auto op de Gordelweg overleden. De man moet onwel zijn geworden; zijn auto reed plotseling onbestuurd te gen een trottoirband. Hij kwam op een grasveld naast de Gordelweg tot stilstand. (ADVERTENTIE) h In de opzet van de Deltawerken heeft de overheid er wel degelijk aan gedacht om deze dienstbaar te maken aan de recreatie, maar waar blijft het bedrijfsleven, om de daarmee geschapen commerciële mogelijkheden in. de dienstensector uit te bulten? De organisatie van de benutting van de mogelijkheden is geen taak voor de overheid. De stoffering moet geschieden in on derling overleg tussen de reeds ge vestigde ondernemers. De visie van. het bedrijfsleven op dit punt kan niet gemist worden ea de staatssecretaris legde de verja rende Rotterdamse Kamer van Koophandel de vraag voort "Wie uit de sfeer van het bedrijfsleven werpt zich op als gelijkwaardig ge sprekspartner voor de overheid?". Behoefte aan een gelijkwaardige partner "met een vuist* is er ook op andere gebieden, bijvoorbeeld bij planning van congres- en ten toonstellingsruimte. Ook de steun, die een regering kan geven aan ontwikkelingen in midden- en kleinbedrijf is in sterke mate afhankelijk van constructieve bijdragen van het bedrijfsleven zelf. Een krachtige organisatie, dia gefundeerde voorstellen aan de re gering doet en die zich ook daar buiten duidelijk in het maatschap pelijk leven aanwezig stelt kan voor de regering een volwaardig overlegpartner zijn. Het bedrijfsleven zou ook eens moeten nagaan op welke wijze het westen van het iand kan worden ontlast van niet noodzakelijke nieuwe industrievestigingen. In de ..ornende twee jaar zal de discussie over deze kwestie toenemen, aldus de staatssecretaris en ook het be drijfsleven moet tijdig een mening ter tafel brengen. t Van een onzer verslaggevers) DELFT Een omstreeks 25-ja- Delft zijn werkterrein voor inslui- rige man maakt de laatste tijd van pingen waarbij hl) het steeds ge munt heeft op sieraden en geld. Een elftal insluipingen m de afge lopen weken bleek dezelfde ken merken te vertonen, zodat de poli tie vermoedt dat één en dezelfde man aan het werk is. De onbekende heeft geen voor keur voor een bepaaide wijk. In bijna ieder Delfts stadsdeel heeft hij nu in een huis ingebroken. De methode van de man komt ook de Haagse en Rotterdamse po litie bekend voor. Men vermoedt dat de man ook hier enkele inslui pingen op zijn naam heeft staan. De onbekende beweegt zich, naar mensen die hem enkele malen hebben zien wegvluchten beweren, voort op een bromfiets. Hij gaat bijzonder slim en brutaal te werk. Hij komt de huizen alleen binnen als er niemand thuis is. Altijd kwam hij tussen één en vijf uur m de middag. In de meeste gevallen waren de bewoners slechts voor enkele ogen blikken het huis uit wat erop duidt dat de man. vooraf de situatie goed bestudeerd heeft. Volgens adjudant g. Kok van de ftse recherche is er over deze zaak in het geheel geen reden tot paniek. Een relatie tussen meneer die enkele maanden geleden Delft onveilig maakte en deze in sluiper ziet hij niet.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1