Restauratie Volkspark duurt tien jaar MET 10.000 ELZEN J .W m GEESTELIJKEN WILLEN TAAK IN BEDRIJFSLEVEN podium voor JANSSEN Kroon wijst beroep af SCHIEDAM VAND AAG Gefcr de Veld p»#! BLEYLE DELMOD JAN ROËDE EXPOSEERT *1 I Rijnmond-hand in het nieuw If Vergadering s- commissie m 1 1 Populieren - -ÉMlrJp wmÊm0ÊÈk Heesters Overleg Mastenbroekscliool: Uitlaatklep Stichting mxmmzmm T.V. DEFECT OI .1 1 m 1 WOENSDAG 10 MAAST 1S$1 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 1 SCHIEDAM De laatste gedeelten van het Sterrcbos bij de hoofdingang van de werf Wilton-Fijenoord zijn ten behoeve van de aanleg van de nieuwe Westfranke- landsedijk verwijderd. Als vervanging daarvoor heeft de gemeentelijke Plant- i. i soenendienst in het Schie- damse Volkspark ter hoogte van de Admiraal de Ruyter- straat/Julianalaan na eerst het terrein te hebben opge hoogd, nieuwe bomen geplant, die bedoeld zijn als voortzet ting van het Sterrebos, maar pas over een tiental jaren be hoorlek zullen zijn uitge groeid. ■MC t De „omwaaiers" worden gekapt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een werk groep van Schiedamse gees telijken Heeft een rapport gepubliceerd, waarin zij tot de conclusie komt dat de kerken, naast de overheid, het bedrijfsleven en de vak bonden, een taak hebben in de bedrijven. De geestelijken zijn ervan overtuigd dat er een vorm. gevonden kan worden om de arbeidssitua tie te toetsen aan evangeli sche normen. Wel moet nog worden nagegaan hoe de resultaten van die toetsing concreet gemaakt kunnen worden. door'HANS v. d. SLOOT Het zit er bijna op. Nog een paar weken, een hand vol hoorzittingen, bespre kingen en vergaderingen, dan kan het Wageningse studententeam weer naar huis, waarmee een eind is gekomen aan een korte maar zeer vruchtbare sa menwerking tussen bevol king, stadsbestuur en par ticulieren. Wat Eduard Heyers student en in Schiedam gedetacheerd vertegenwoordiger van het team betreft is dat het meest positieve resultaat van de academische be moeienissen. Eduard Heyers: „Men probeerde te komen tot een wezenlijke samenwerking Wjj helpen U direct ïi 3ï 5?i j-»ark wordt woud (Van een onzer verslaggevers) Ook het 'oudé' deel van het Volkspark, dat in juli 1916 door de toenmalige burgemeester Honner- Jage Grete officieel werd geopend, ■zal een vernieuwing ondergaan. De bedoeling daarvan is uitsluitend om gevaarlijke of te dicht op el kaar staande bomen om te zagen, zodat meer licht en zon kan door dringen naar de onderbeplanting. Het gaat hier om ongeveer zeven tig in het park verspreid staande wilgebomen, die door de zoge- naamde "waterlot"-ziekte zijn aan getast. Het vele dode hout in deze bomen kan gevaar opleveren voor de argeloze wandelaar. Voorts sul len een aantal populieren gekapt worden die niet meer dan vijf k zes meter van elkaar staan: voor gro tere bomen is vijftien meter de ge wenste afstand. De Plantsoenendienst heeft reeds de beslissing genomen dat alie po pulieren in de komende jaren uit het park moeten verdwijnen omdat, hoewel ze soms veertig a vijftig jaar oud worden, voor die tijd al kunnen omwaaien. Dat er zoveel populieren in het Volkspark staan, is voornamelijk te wij tón aan de Tweede Wereldoorlog, toen een groot aantal bomen eraan moest geloven om de kachels brandend te houden. Direct na de bevrijding is het be sluit genomen oih snelgroeiende populieren te planten om het park een bosachtig karakter te laten behouden: ook toen al met het voornemen In het achterhoofd de doorgaans zwakke populieren zo snel mogelijk te vervangen. Met het uitdunnen van het bos. is de '47'in .7/ VV'7- v- fv v>- v -:vNtK ys: w Plantsoenendienst dan vorig jaar begonnen. Om echter te voorkomen dat het Volkspark "te dun" wordt, waar door vanaf de Prins Bemhard- dustrie langs de Westfrankeland- sedijk zichtbaar zou worden, zal na het kappen een onderbeplanting van heesters worden aangebracht. Zoals reeds is aangekondigd, is het de bedoeling dat bij de ver nieuwing van het Volkspark in to taal rond twintigduizend bomen en heesters zullen worden uitgezet, waaronder ongeveer 10.000 elzen, die in de komende jaren beschut ting moeten bieden aan andere soorten. Na dienst te hebben ge daan zullen ze weer verwijderd worden. Het Volkspark zal na deze res tauratie, die ongeveer tien jaar in beslag gaat nemen, voornamelijk bestaan uit eiken, beuken, berken, esdoorns en lorken. (Van een. onzer verslaggever») SCHIEDAM Zaterdag 13 maart houdt de Rijnmond-band in de grote zaal van gebouw Irene aan de Nieuwe Haven in Schiedam een presentatie-show van de nieu we uniformen. De show begint om acht uur en de toegang is gratis. te kunnen doorspelen naar de ge meenteleden, waardoor een wissel werking Ontstaat, die niet alleen leidt tot meepraten en meedenken, maar ook tot bundeling van krach ten en financiën. Naar het oordeel, van de werk groep hebben de kerken daarbij het voordeel dat zij min of meer onaf hankelijk zijn en zich eventueel kritischer kunnen opstellen dan andere betrokkenen. De kerken kunnen, zo meent de werkgroep, dienen als een "podium' voor ge sprekspartners die op neutraal ter rein overleg willen plegen. Overi gens wil men niet de indruk wek ken dat de andere, bij het bedrijfs leven betrokkenen het niet göed doen. De kerken kunnen echter door hun onafhankelijkheid soms wel een 'kabouter' zijn. De gedachte om zich opnieuw te oriënteren is voortgekomen uit het bedrijfapostolaat. dat twee laar ge leden werd opgeheven. Het eerste probleem waarmee de geestelijken reeds kort daarna kregen te kam pen, was de huisvesting voor bui tenlandse arbeiders, terwijl de problematiek rond de werkende jeugd zich eveneens aandiende. Het ligt onder meer in de bedoe ling, zo schrijft de werkgroep, om zich als kerk meer te richten op de levensscholen. Hierbij wordt als uitgangspunt de overweging gehan teerd. dat de kerken bij ontwikke lingshulp ook grote bedragen be schikbaar stellen. Waarom, zo vragen de geestelijken zich af, zou mén zich hiermee dan niet in eigen omgeving bezighouden. antwoordelijkheid die de kerk heeft wordt afgebakend en dat alle betrokkenen elkaar in onder ling overleg de verantwoordelijk heden voorhouden; In, de sectie bedrijfsleven en bevolking, de op stellers van. het rapport, werken samen De Evangelische Lutherse Kerk, de Vroom Katholieke Kerk, de Hervormde Kerken van Schie dam en Kethel en de Nederlandse Protestanten Bond. Het gaat er in het bijzonder om, zo besluit, het rapport dat de ver- ADVERTENTIE) In het rapport, uitged acht na een studie van een jaar ui enkele bedrijven, wijzen de Schiedamse geestelijken er op, dat het onlang» geopende tehuis voor buitenlandse arbeiders één van de eerste resulta- ten ran hun werkzaamheden is. De DE NIEUWE EN -COLLECTIE 16 ER. WACHT NIET TE LANG 18 ONS ADVIES. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Mastenbroek- school uit Schiedam krijgt defini tief geen geld van de gemeente voor haar speelleerklassen. Deze school voor g.l.o. aan de Mecster- straat had voordat er êen aanvrage was ingediend voor financiële steun al diverse zaken aangeschaft. Twee maanden na die aanschaf werd pas het verzoek voor steun ingediend en dat ls niet volgens de geijkte wegen. Daardoor volgde een afwijzing van het verzoek om steun. De Ver eniging tot' Bevordering van Chris telijk Onderwijs in Schiedam ging vervolgens in beroep bij Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland .en later b(j de Kroon om alsnog medewerking te verkrijgen. In hoogste en allerlaatste Instantie heeft de Kroon nu beslist, dat er geen medewerking zal worden ver leend, omdat niet was gebleken dat de aanschaf van de speelleer- middelen ©en spoedeisend karak ter had. Samen werldngs bereidheid TX> saunenwerkingsbereidheid tussen de gemeentelijke dien sten, de bevolking en het stads bestuur is door ons werk enorm gegroeid,' zegt hij. 'Wat eerst een. Incidenteel contact was, is nu uitgegroeid tot een perma nente beweging die in de toe komst een grote rol zal gaan spelen in de ontwikkeling van Schiedam.' Dat die samen werkingsbe- rwdheld er één. is van het laat ste uur, weet hij. De viereneen- halre maand, dat het studenten- team zich bezighoudt met Schiedam" hebben hem geleerd dat de samenspraak ln het ver leden nogal eens heeft uitge- msnd in ellenlange monologen: de Brandersbuurt. de sanering van de binnenstad en de ont- 77 wikkeling van bijvoorbeeld Groenoord, waarbij de wil tot reële samenwerking vaak ver te zoeken was. Heyers: 'We wisten dat uit de voorstudies die we met betrek king tot de ontwikkeling Woud- hoek-Spaland van Schiedam hebben moeten maken. Maar zelfs zonder dat was het op die eerste hoorzittingen en de ont vangst in Schiedam duidelijk voelbaar. De reacties van het publiek spraken boekdelen. Uit alles, de extreme wensen die ze op tafel legden, de emotionele opstelling tegen het gemeente bestuur, bleek een enorme on vrede met de bestaande situa tie.' 'Die hearing is dan ook niet meer geweest dan een welkome uitlaatklep waardoor men alle grieven over het gebrek aan contact," het culturele lage pitje waarop Schiedam staat, het ge brek aan de meest elementaire wijkvoorzieningen in Groenoord en de toestand ln de binnenstad kwijt kon. Pas later ging men gefundeerder. reëler denken en probeerde men te komen tot een wezenlijke samenwerking.' Het begin van die samenwer king. het werken ln de ge spreksgroepen. het overleg tus sen de bevolking en bestuurders, de vergaderingen met deskundi gen, blijkt zo goed te bevallen dat de Schiedamse bevolking na het vertrek van de studenten op eigen houtje wil doorgaan. Heyers, uiteraard ingenomen met dat resultaat; 'Maar dan moet er wel een andere vorm voor dat overleg komen. Welke resultaten we ook hebben be haald, wij zijn tenslotte niet meer dan 'n team studenten dat met een studieopdracht naar Schiedam is gekomen, en die naar beste weten en kunnen heeft uitgevoerd. Verder voort zetten van ons werk kan alleen als de uitvoerders zich een dui delijk gezicht aanmeten." Met andere woorden: Uit de wijkverenigingen moet een stichting voortkomen die gaat werken met bouwgroepen. Hier uit zullen de werkgroepen hun informatie kunnen betrekken. De wensen tenslotte zullen ln omgekeerde richting gaan. „De gemeenteraad." zegt Heyers, „zal daarin echter het laatste woord moeten hebben. Tenslotte is de raad het opperste be stuursorgaan dat de uiteindelij ke beslissing neemt, nietwaar?" Hoe die beslissing van de raad zal uitvallen, durft Heyers niet te voorspellen. *s Heren wegen vertonen soms rare bochten hoewel in het onderhavige ge val mag worden verwacht dat de raad zich ditmaal over een recht, goed geëffend pad be weegt. Tenslotte is door het Wageningse studententeam een mooi stuk samenwerking ge creëerd en de Schiedamse vroe de vaderen hebben'er al meer malen blijk van gegeven dat drommels goed. te beseffen. SCHIEDAM In het Stedelijk Museum in Schiedam wordt vrij dagavond 12, zaterdag 13 en zondag 14 maart een doorlopende dia-pro- jektie gehouden van werk van Jan Roede. Deze met computer gepro grammeerde dia-reeks is tot stand gekomen naar een idee van Gerard J. Raucamp met dia-fotografie van Jan G. R. Roede. De multiscreen apparatuur is ter beschikking ge steld door carillon films. Tot 5 april toont de jonge Am sterdammer Theo Schuurman een serie drie-dimensionale schilderijen in de trant van de 'shoped canva ses'. Schuurman is een monumentaal denkende en perfektlonischtisch werkende kunstenaar. Het klank beeld bij de tentoonstelling van Wil Kruytler is voor het laatst te zien op donderdag 11 maart om drie uur. Het filmprogramma voor het weekeinde vervalt. (ADVERTENTIE) Evt. vooraf prij: prijsopgave IwmiPs] St' Liduinastraat 78 a Schiedam Telefoon ...010—26 86 38 Off. Philips dealer SCHIEDAM De gemeentelijke commissie voor onderwijszaken vergadert donderdag (aanvang 20 uur) in het openbaar in het stad huis aan de Grcrte Markt. Op de agenda staan onder meer: een voorstel van B. en W, tot het beschikbaar stellen van kredieten voor het aanbrengen van warmte voorzieningen in een aantal scho len, en een voorstel tot het verle nen van een aanvullend krediet van 469.210 voor de bouw en in richting van de openbare l.o.m-- scholi aan de Prinses Beatrixlaan- Schiedamseweg.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1