is e ir. B. C. van me vereniging viert 75- bestaan Mejuffrouw J. C. Osterholt vijftig jaar kleuterleidster KINDEREN BLIJVEN EVEN LIEF' Kleuters spontaner, eerlijker, en vrijer Nota Binnenstad Schiedam verschenen eurotax 15.11.22 Kijkdag nieuwe aula algemene begraafplaats Schip doet ook denkwerk zelf j Mode Vrijheid Niet nodig Tekening Argument Aanpassing «Sf Sr- (ADVERTENTIE) ZATERDAG 20 MAART »H HET VRIJE VOLK PAGINA 12 (Van een onzer verslaggevers) door HANS v. d. SLOOT Schiedam heeft er weer een nota bij. Na de cul tuurnota, de sportnota, het ETI-rapport, het bejaar denrapport en de welzljns- nota (om er enkele te noe men) is nu de Nota Bin nenstad Schiedam versche nen, waarin de reacties van het publiek op de gepubli ceerde plannen ten aanzien van de binnenstad zijn op genomen, plus de conclu sies die stedebouwkundige B. C. van Gent daaraan verbindt. Kethelse gezinnen werd rond de eeuw-wisseling de helpende hand toegestoken. SCHIEDAM Ze was der tien jaar toen ze voor de kleuterklas stond. In 1921 kwam ze van de lagere school af en ze werd gelijk onderwijzeres, zoals een kleuterleidster toen nog heette. Ze heeft nu de kleuters van haar oud-leerlingen in de klas. Na exact vijftig jaar kleuterleidster heeft ze zo'n 2000 leerlingetjes in de klas gehad. Nu rust mejuf frouw J. C. Osterholt een paar weekjes uit om op 7 april het grote feest met de school te vieren van haar vijftigjarig jubileum. Juffrouw J. c. Oosterholt SCHIEDAM De metro moet ondergronds lopen het winkelcentrum moet geconcentreerd zijn met hier en daar krachtige uitlopers het stadscentrum moet toegankelijk zijn voor het verkeer geen geconcentreerd cultureel en activiteitencentrum 1500 parkeerplaatsen in het centrum en 3500 parkeerplaatsen in twee parkeergarages. Dat zijn de conclusies van stedebouwkundige ir. B. C. van Gent in zijn nota Binnenstad Schiedam. Het Broersveld blijft van belang in de_plannen van Van Gent. -fc *v *-„r* VLAARDINGEN Het gemengd Rijnmondkoor Vlaardingen geeft op 14 mei een uitvoering van het oratorium die Jahreszeiten van Jo seph Haydn. Hieraan wordt meegewerkt door het grote koor, orkest, vocale en instrumentale solisten. 'Toegangsbewijzen kunnen nu al worden besteld door vijf gulden te storten op gironummer 763520 ten name' vande penningmeester van het koor. De kaarten worden dan thuisbezorgd. Metro een nota Al met al is het een nogal lijvig rapport geworden: ruim 62 bedrukte velletjes, maar dat mag natuurlijk ook wek De ontwikkeling van de binnenstad is tenslotte geen fluitje van een cent. Ruim twintig jaar is er aan gewerkt, zijn er plannen gemaakt en zijn er voorberei-' dingen voor getroffen. Ruim twintig jaar wacht Schiedam nu al op dé definitie ve anpak. Geen wonder, dan ook ook dat 't gemeentebestuur van Schiedam die wil aankondigen met een officieel stuk: een nota, waarin alle voors en alle tégens naast elkaar zijn gezet. De gedachte nu eens een ge degen nota te publiceren is op zich zelf niet onjuist. Integen deel. Een samenvattende nota waaruit - iedereen die zich be trokken voelt bij de ontwikke ling van Schiedam, zijn infor matie kan putten is,zeker voor wat de binnenstad betreft meer dan nodig. Niemand, behalve dan het handjevol Ingewijden, wist meer precies waaraan Schiedam nu eigenlijk toe was. Jammer genoeg verschaft de gepubliceerde nota daarin nog geen enkele helderheid. Het is, net als de welzijnsnota meer een navolging van de heersende bestuurlijke mode waarin in spraak en democratisering de taillenaden zijn dan een werke lijk diepgravend stuk praktische informatie. Uit de nota valt dan ook niets te halen dat men niet ln handzamer termen zelfs el ders heeft kunnen lezen. Neem bijvoorbeeld de volgende pas sage. 'Rijdend verkeer.' zegt het rapport, "'als fenomeen is hin derlijk uit een oogpunt van 1. verkeersveiligheid. 2. luchtverontreiniging. 3. geluidshinder. Een auto is een plezierig, comfortabel stuk gereedschap. Verkeer is een stroom: de vrijheden dienen beperkt te zijn: Ie om de stroom in beweging te houden, 2e om zo min mogelijk hinder voor mensen te veroorzaken. Aan een automobilist die zijn bestemming heeft bereikt, die dus niet meer aan.het.verkeer deelneemt, 'moeten vrijheden toegekend'kunnen worden: 1. hij moet langzaam zijn eindbestemming kunnen bena deren. 2. hij moet kunnen stoppen, 3. hij moet kunnen laden en lossen, Een auto behoeft niet hinder lijk te zijn voor mensen. Waar voetgangers in groten getale voorkomen, door een bepaald spanningsveld, verlevendigt dit het stadsbeeld. De gemeenschap kan slechts als voetganger het stadscentrum bewonen. Deze activiteit beperkt zich echter tot een deel van het centrum. Wanneer het gehele centrum hiervoor ingericht zou worden, zouden zich toch slechts in be paalde delen van het centrum concentraties voetgangers voor doen. In het stadscentrum is een symbiose mogelijk tussen auto en voetganger. De uitersten: verkeer- voetgangersconcentra tie dienen gescheiden te zijn (verticaal en/of horizontaal). Voor beide fenomenen dienen afzonderlijke ruimten gereser veerd te zijn.' Tot zover de nota. Hebben de opstellers met deze passage ongelijk? Natuurlijk niet, maar een nota die derge lijke referaten als opperste ste debouwkundige spitsvondighe den verkoopt, had Schiedam nu net niet nodig. Beter had B. C. van Gent Schiedam wat praktische oplos singen aan de hand kunnen doen. De verstoorde harmonie, de tientallen gaten in het stadscentrum zijn met loze op merkingen in de trant van het voorgaande niet gediend. Verre daarvan. 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bouw van de nieuwe aula op de algemene be- j graafplaats is al zover gevorderd dat de gemeenteraadsleden hem binnenkort (op 3 april om vier urn 's middags) van dichtbij kunnen gaan bekijken. De architect van het bouwwerk zal daarbij aanwezig zijn om een en ardcr toe te lich ten. Het Schiedamse pub lek krijgt op zondag 4 april de kam. om 'n blik j te slaan op het inwendige deel j van het gebouwtje. Ook genodigden mogen komen kijken en wel op za- terdag 10 april, terwijl belangstel- j lende Schiedammers op dezelfde dag. maar dan om vier uur. nog- maals voor rondleiding met toe- j lichting terechtkunnen. j j (Van een onzer verslaggevers) I 1 SCHIEDAM Op de werf Gusto j loopt over enige maanden een schip van stapel, dat met zelfden- kende en zelfbesturende vermogen: j is uitgerust.. Het schip, de Pelican. ken dank zii een geheel nieuwe re- j gelproces zonder eniee menselijke stuurmanskunst in volle zee en on geacht stroming, windrichting en golfslag zonder ankers op een en dezelfde plaats blijven liggen. Het 15.000 ton metende schip, dat in aanbouw is voor de Franse maatschappij Somaser. is bestemd voor het boren naar olie en gas onder de zeebodem. Het wordt in dieper water gebruikt en wel op plaatsen waar men de booreilan den op poten of met de drijvende booreilanden niet meer kan wer ken. SCHIEDAM De Schiedamse kunstenaars Sjef Henderickx en Diet Wiegman zijn door het college van burgemeester en wethouders voorgedragen ais kandidaten voor de vacature, die is ontstaan in de gemeentelijke commissie Stedelijk Museum. Het college kiest bewust voor een kunstenaar, omdat de in breng van die zijde als zeer be langrijk wordt beschouwd voor het werk van de commissie- De graficus Sjef Henderickx '26) won vorig jaar met zijn werk de DrempeJprijs van de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten; Diet Wiegman '42) is beeldhouwer en leraar aan de Rotterdamse kunstacademie. (Van een onzer verslaggevers) Een lieve oude dame met sneeuwwitte haren, waar iedere ouder zijn peuter zonder aarzelen aan zou toevertrouwen vertelt in baar gezellige flat over die ïijfitg jaar. De kleuters van 1921 en de kleu ters van nu verschillen natuurlijk hemelsbreed. Toen waren ze echt handelbaarder, gezagsgetrouwer en werd alles gedaan in klasse-ver- band. Nu zijn ze spontaner, eerlij ker en veel vrijer in hun kleuter- werk. Werd er in 1920 gespeeld met dt blokkendozen, dan werd er ook ge speeld met de blokkendozen:met vijftig kleuters tegelijk. Nu gaat Suus tekenen; Piet-Jan naar achteren en Tonnie zwerft door het lokaal. Juf Osterholt is daar wel blij mee, met die vrijheid, zegt ze. D'r is wel veel veranderd en vernieuwd, vindt u niet? Ad rem: 'Ja, maar ik ook, ik ben mee vernieuwd,' zegt de 63-jarige glimlachend. Al de verschillen tussen toen en nu latend voor wat ze zijn, komt juffrouw Osterholt tot één gewel dige conclusie: 'Ze zijn en blijven even lief en even leuk.' Als juffrouw Osterholt vertelt, dan komt er als opvallend aspect wel uit, dat de kleuter zijn eigen emancipatie heeft meegemaakt, 'Als Ik vroeger naar buien wees met Sinterklaas en zei: Daar loopt Zwarte Piet op het dak, dan ging dat eer zo in. Dat werd geslikt. Kom daar nou nog eens om,. Ze geloven er geen woord meer van.' zegt ze lachend. De kleuteremanci patie ligt de juf duidelijk wel. Wat Juffrouw Oosterholt wel een beetje bezorgd maakt Is da grote en dure cadeaus die de peuters thuis krijgen tegenwoordig. Als ik soms zie, waar ze mee aan komen. nou...,' zegt ze in opperste verbazing, de handen voor de mond. Juf Osterholt is erg gelukkig met haar werk. Ze heeft er geen mo ment ln die vijftig jaar aan gé- dacht om de kleuters te verlaten. Nu de juf een paar. weekjes uitrust voor het grote feest bereidden de negentig peuters van de St. Ga- brielschool aan de Schaepmansin- gel de gebeurtenissen voor het ju bileum van hun hoofdleidster voor. Het kleine goed heeft zelf een uitnodiging gestuurd aan een stoet van mensen. Hoeveel en wie mogen we niet zeggen, want dan leest de juf het ook. De kleuters willen h-n een verrassing laten. Op de kaart staat, dat er 's morgens feest is met,.. Hij is ondertekend met: Alle kleuters van de St. Gabriëlschool en op alle kaarten zitten aparte tekeningen. Iedereen heeft een tekening ge maakt. Juffrouw Osterholt ziet toch wel tegen de dag van 7 april op. Als we haar vragen waarom, dan blijkt dat niet vanwege de drukte te zijn: 'Nu ik een paar weekjes heb uitge rust heb lk al mijh kleuters al zo'n tijd niet gezien,.' en dat vindt ze .erg. Wie zou -er zo'n juf niet willen hebben? In dit rapport dat zojuist ver schenen is en 62 pagina's telt, for muleert stedebouwkundige' Van Gent een aantal beschouwingen en conclusies naar aanleiding van de reacties die op de planstudie voor de binnenstad zijn binnengekomen. In het rapport spreekt hij zich definitief uit voor de ontwikke lingsmogelijkheid, die tussen plan A (grote omloop langs Hoogstraat, Lange Kerkstraat en Broersvest met ondergronds metrotracé) en plan B (kleine omloop langs Hoog straat, Passage en Broersvest met bovengronds metrotracé) in ligt en niet zoals verwacht werd voor één van de plannen in het bijzonder. Als reden hiervoor geeft Van Gent op dat beide mogelijkheden als extremen moeten worden be schouwd. Bij het vaststellen van zijn voorkeur is hij uitgegaan van een Schiedamse bevolking van 10.000 zielen. Hét behoud van de historische overblijfselen in Schiedam voert Van Gent aan als argument voor zijn keuze van een ondergronds metrotraject. De identiteit van Schiedam zou door een metrovia duct zodanig aangetast worden dat een ontoelaatbare verminking het gevolg is. Van Gent spreekt zich voorts uit voor een geconcentreerd winkelcentrum zoals dat is vastge steld in plan B. Dit centrum zou ge situeerd kunnen worden in de zuid oosthoek van de stadskern, aanslui tend op de Passage en op de Hoog straat, op eeri niveau van ongeveer vijf meter boven de straat. Het voetgangersniveau zal bij de geplande metrostationshal geleide lijk van deze vijf meter af kunnen dalen tot maaiveldhoogte i een helling gelijk aan die van het Broersvest). De krachtige uitlopers van het winkelcentrum, waarover Van Gent in zijn rapport rept, kunnen zich ontwikkelen lang de Hoogstraat tot aan de Korte Dam, langs het Broersveld tot aan de stationshal van het centrale metro station. langs de Dam en het Broersvest. De toegankelijkheid van de bin nenstad ziet Van Gent het liefst gerealiseerd aan de hand van plan A. waarbij een aanpassing als bij voorbeeld een goede verbindings weg tussen het NS-station en de Broersvest noodzakelijk is. Het middengebied met bestem mingen voor wonen en bijzondere doeleinden kan volgens plan A ontwikkeld worden, waardoor de binnenstad grotendeels vrij zal blijven van verkeer. Hierbij tekent v. Gent wel aan dat 't volgens hem nooit bewezen is dat een. belangrij ke verkeersader (Broersvest) hin derlijk is voor -winkelende voetgan gers. Wel zouden dan extra vei ligheidsmaatregelen genomen moe ten worden, zoals brede trottoirs en beveiligde oversteekplaatsen. Voor wat betreft de parkeergele genheid in dc binnenstad dringt Van Gent aan op een compromis tussen de plannen A en B. Hij hoopt hierbij dat de aanleg van de fnetrolijn het voor de bezoeker aantrekkelijker maakt de auto thuis te laten: het scheppen van parkeergelegenheid vraagt name lijk aldus Van Gent zware offers. De bevolking van Schiedam is. zo besluit Van Gent zijn nota, ge diend bij een gezond stadscentrum met activiteiten en maatschappe lijke facetten, die elkaar aanvullen en het milieu verrijken tot een waardevol geheel. De Schiedamse gemeenteraad zal in mei een keuze moeten maken tussen de plannen A en B en het plan C dat, begin april gepubliceerd zal worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Eén van Schie dams beroemdste verenigingen, die tot ondersteuning bij ziekte te Kethel, bestaat vijfenzeventig jaar. Een jubileum dat gisteravond in gebouw De Rank aan de Schie- danrseweg door de leden is gevierd. Hoewel het bestuur ervan over tuigd is dat de vereniging door de gunstige sociale regelingen eigen lijk haar bestaansrecht heeft ver loren, kan men het toch niet over zijn hart verkrijgen haar te liquide ren. De vereniging tot ondersteuning bij ziekte is voorloper geweest van de huidige sociale wetgeving en heeft sinds de oprichting in 1896 gezinnen die dat dringend nodig hadden financieel de helpende hand toegestoken. In de jaren rond de eeuwwisseling was het merendeel van de leden werkzaam in de landbouw. Op dit moment loopt het leden tal (nu i nog vijftig, die echter ■trouw alle vergaderingen bezoe ken) door overlijden en vertrék naar elders steeds verder terug, maar de begroting, een bron van voortdurende zorg, is dit jaar toch weer sluitend gekregen: er werd 370 gulden uitbetaald aan zieken geld en 670 gulden aan contribu tie ontvangen. Wie er belangstelling voor heeft, kan het herdenkingsboekje dat ter gelegenheid van het vijfenzeventig jarig bestaan is uitgegeven, bestel len bjj penningmeester W. Jong ste.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2