Nieuwe Engelen-eigenaar SCHIEDAM VANDAA G LANGER KAARTJES KOPEN BIJ RET Yoga en karate in De Kreek Laatste der woningwet in Nieuwland i m Anti-comité marcheert op tegen luchthaven Herstelwerk Beursbrug ksm Film «MS# m ZATERDAG 27 MAART 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA IJ I Door hei centrale antenne-systeem zullen de vele ontsierende televisiemasten kunnen verdwijnen SCHIEDAM Schiedam krijgt een centraal antenne systeem. Als de onderhande lingen die de gemeente hier over voert met de N.V. CASE- HA lukken, kan iedere. Schie- 6?.mse televisiebezitter binnen afzienbare tijd zes tot elf pro gramma's in de huiskamer ontvangen. SCHIEDAMMotor- en rijwielhandel Engelen" aan de Schiedamse Celsiusstraat is van eigenaar veranderd. Eigenaar J. F. Engelen die tweeëndertig jaar de al dan niet met hulp motor uitgeruste karretjes van de Singelkwartier-bewoners heeft gerepareerd, vond het na al die jaren welletjes en verkocht z'n zaak aan de heer G. W. Rietschoten. Tijdens een receptie gistermiddag werd de overdracht nog eens plechtig bezegeld. I (ADVERTENTIE) door HANS v. d. SLOOT ft Schiedam: leefbaar houden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In sosenstad Schiedam, opereert met veel enthousiasme en succes Centrum De Kreek op de Lange Ha ven 92. Daar wordt niet slechts ge-disko-d, maar sinds een week beoefenen de liefhebbers er de Japanse sportkarate on derleiding van Huub Kooyman. jpilrasi SCHIEDAM Op de voormalige speelweide aan de Nieuwe Damlaan bij de spoorwegovergang naar Kethel worden d •atste woningwetwoningen in de wijk Nieuwland gebouwd. De beivoners van de lagere flats in de directe omgevina kun rekenen op een flat- van tien woonlagen. Vorig jaar november is dc eerste paal voor dü project dal wordt uit ar rerd door de aannemers Muijs en De Winter, de grond ingegaan. Verwacht wordt dat men in de eerste maanden van 't volgend iaar een gedeelte van de ivoningen, drie- en vijf kamer flats, zal worden opgeleverd. Ter completering van ijk Nieuwland staat er bij de 's-Gravelandseweg nog een plan voor premie-woningen op stapel. de de sK&'ïo'LvSvJiV d'(,v>'v -.!•• Buitenlandse teevee Schie huiskamers (Van een onzer verslaggevers) Volgens de Gemeentelijke Wo~ ntngdienst en de Bedrijfseconomi sche Dienst die voor de gemeente Schiedam onderhandelen, wordt in de proefperiode gedacht aan twee Nederlandse, drie Duitse en één. Belgisch programma. Naar verluidt willen bijna hon derd, vooral middelgrote gemeen ten een centrale antenne-inrich ting aanleggen. Met dit antenne-systeem dat een hele stad bestrijkt, kunnen ook plaatselijke programma's worden doorgegeven. Voor Den Haag lig; al een uitgewerkt plan klaar, Bre da is druk bezig. In Lelystad en Dronten legt de PTT een prcefne. aan. Amsterdam en Rottardam hebben zich nog niet als gegadigde gemeld. Een aantal gemeenten overleg gen met de PTT hoe de klein;v~ centrale flatantennes kunnen wc - den gekoppeld tot een grote insta: latie die een stad bestrijkt. Dc PT" adviseert daarbij en bekijkt of ar alle technische eisen wordt vol daan. Volgens het jaarverslag van de Bedrijfseconomische Dienst over 1970 zullen de mogelijkheden die de NV Casema Schiedam te bieden heeft, (Direct na het ja-woord van de regering om te beginnen), nader door de betrokken diensten worden onderzocht. De eerste oriënterende besprekingen zijn reeds begin dit jaar gevoerd. A-. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Anti-Bul- derbaan Comité gaat het voor genomen plan om directe actie tegen de luchthaven Zestienho- ven te ondernemen, in daden omzetten. Vandaag zullen in woners van Berkel en Rodenrijs naar het vliegveld gaan om hun protesten tegen de aanleg van een nieuwe startbaanop de luchthaven kracht bij te zetten. •In het Actiecomité Anti-Bulder- baan hebben zitting de actie comités Schiedam-Kethei, Schlebroek, Berkel en Roden- s rijs, Bergschenhoek en Om- moord. i HET PLAN-C Het plan C. is uit! Het plan C. is een reconstruc tieplan voor de Schiedamse bin nenstad, dat uit een initiatief van de FJG is ontwikkeld en dat zich op drie punten onderscheidt van de dcor het architectenbureau Fiedderus en Van Gendt ontwik kelde plannen A. en B. Waar die laatste twee plannen het opknappen van de binnenstad alleen mceglijk achten met een reconstructie van de nering in dat centrum zoekt het plan C. het in het louter menselijke en stelt voor: rehabilitatie van de be staande bebouwing, meer nadruk cp het wonen en de vrijetijdsbe steding in de binnenstad en ver leg ting van het toekomstig me- trctracé van het centrum naar de noordrand. Met die opzet is het plan C. aanzienlijk eigentijdser dan de citer Fiedderus en Van Gendt .wikkelde plannen. Rehabilita tie van de oude stadskernen, het Ui-bannen van een overmaat aan gemotoriseerd verkeer en de na druk leggen op wonen en vrije» tijdsbesteding zijn zeker in dit overvolle Rijnmondgebied allang geen luxe meer- Het zijn noodza ken om dit gebied tenminste nog een beetje leefbaar te houden. Zonder dat vervalt men onher roepelijk in een gemeenschap waarin aan wonen en werken geen iol meer te beleven is. Waar plezierig wonen gedegenereerd is tot een noodzakelijk kwaad, dat door geen kunstig aangelegd park of een geavanceerd vermaakscen trum wordt opgefleurd. Een ander punt waarop het ge lanceerde plan C. de door Fied derus en Van Gendt vervaardigde reconstructies voorbijstreeft, is de kostenfactor. Hoe rot het ook ge steld is met de huidige bebouwing van de Schiedamse binnenstad: opknappen is altijd neg goedko per dan nieuwbouw en de verheu gende veelheid bomen, die de FJG-plannenmakers in de stad hebben geprojecteerd zullen Schiedam zeker de kop niet kos ten. Maar afgezien daarvan. Afge zien van het feit hoeve.- i::t p mi C. op de plannen A. en B. voor ligt: het verschijnen ervan s o zichzelf al een verheugend gebeu ren. Ten slotte heeft de FJG met haar plan een flinke bijdrage ge leverd aan de discussie rondom de reconstructie van de binnenstad. Schiedam heeft weliswaar meer plannen ter verbetering van zijn bevolking ontvangen, maar wat het plan C van al zijn voorgan gers onderscheidt is de vergaande professionaliteit, die het plan kenmerkt. Anders dan met bij voorbeeld het Vierpleinenplan het geval was zijn de plannen ditmaal zeer doordacht op het papier gezet. Er worden voor de problemen waar mee Schiedam worstelt redelijke oplossingen geboden, er zijn zeer aantrekkelijke alternatieven be dacht en er is gewerkt met duide lijke argumenten. De lijst van medewerkers ver schilt dan ook nogal met die van vroegere acties. Kreeg het gemeentebestuur doorgaans te maken met niet ter zake deskundige belangstellen den, die middels plannen hun wensen en-of grieven kenbaar probeerden te maken: ditmaal zijn er kenners van de stede- bouwkundige problematiek aan het woord, zoals prof. ir. N. Lu- ning Prak, architect TH Delft, D. Erhradt, siedebouwkundige van de Academie Bouwkunde in Am sterdam, de architect J- P. Ehl- hardt. de architect F. Buitenrust- Hettema en de verkeersdeskundi- ge E. Hakkenes. Het plan C. is door hun bijdra gen dan ook niet zomaar een pakketje al of niet haalbare ei sen: het is een volstrekt volwas sen studie, die naast de plannen van Fiedderus en Van Gendt op bepaalde punten zelfs sterk in het voordeel is. Door de FJG zijn een aantal prominente stedebouwkundigen, naar Schiedam gehaald die, had den ze uit de gemeentepot be taald moeten worden hier nooit zouden zijn gekomen, omdat een dergelijke werkgroep voor Schie dam eenvoudig onbetaalbaar is. Alleen dat gegeven al zou voor de gemeenteraad de aanleiding moeten zijn om het plan C. nog meer aandacht te geven dan het op grond van de daarin vervatte voorstellen al verdient. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De RET-ver kooppunten zullen met Ingang van 1 april langer open zijn. Er komt er bovendien één bij: op de Koemarkt in Schiedam. De RET gaat in de toekomst bovendien eigen verkoop punten openen op de hoek van de Coolsingel en de Van Oldenbame- veltstraat en op de Randweg. De centrale post op het Stations plein en het verkoop- en inlichtin genbureau op het Zuidplein zullen voortaan van maandag tot en met vrijdag van 's morgens zes tot 's avonds elf, op zaterdag van zeven tot elf en op zondag van acht tot tien uur open zijn. In de vestiging aan de Koemarkt kan men van maandag tot en met vrijdag van half zeven 's morgens tot zeven uur 's avonds terecht. Voor zaterdag zijn de openingstij den gesteld op elf tot zeven uur, voor zondag op elf tot zes uur. De zogenaamde eombikaarten van de RET (abonnementen die onbeperkt geldig zijn op alle RET- lijnen en NS-treinen binnen het rayon van de RET) worden in prijs verhoogd. Vanaf 1 april zal een maandcombikaart 45,50 koeten en met Ingang van 6 april wordt de prijs van een weekcombikaart 110,50. Nu alleen nog op de maandag avonden, maar als de belangstel ling toeneemt wordt er gedacht aan een tweede avond in de week. Ook zal men binnenkort in De Kreek de strijd kunnen aanbin den op de Judo-mat. Het canvas wordt gebruikt zodra de deelne mers zich melden. Dinsdagavonden houden een stel jongeren zich bezig met dramati sche expressie en kreatief spei. Daarnaast onderzoekt het eigen "geluidslaboratorium" wat er zo als expressief te doen is met ge luid. De idee werd geopperd om in De Kreek wat aan yoga te gaan doen. Er wordt gedacht over een korte inleidingscursus, waarna bi) voldoende belangstelling een éch te cursus yoga kan worden opge zet. Waar zitten 'm nou de moeilijk heden voor De Kreek: Er is geen geld nodig. Er wordt actie ge voerd onder de naam "Meer poen om welzijnswerk te doen". Wie geld wil geven of wie meer inlich tingen wil kan De Kreek telefo nisch bereiken onder nummer 267767. SCHIEDAM In het clubhuls Sint Joris Doele, Doeleplein 1, worden zondag om half twee de films De Toverhap en Fussle de vrolijke cowboy vertoond. De toegangsprijs is 75 cent. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Indien de herstel werkzaamheden die vannacht aan de Beursbrug zijn uitgevoerd, niet gereed komen, zal de brug ook in de nacht van maandag 29 op dinsdag 30 maart worden afgesloten voor het verkeer. De werkzaamheden om vatten het nakijken van de ver grendeling, terwijl ook enkele los liggende delen van het voetpad her steld moeten worden. ■M7ï, t awwEga*

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1