PROGRAMMA VAN EISEN KLAAR 's Werelds beste baanrijders verkozen voor nationaal damesvoetbalelftal DAMES HEREN Spanning I EN VADER VOND HET MAAR NIETS Actie voor bejaarden Adeling Bevolking iveer langer open rijden in Schiedam Schiedam, niei geliefd bij Gebr. de Veld Bouw van woonwijken Woudhoek en Spaland jourmiAusTÊu Investerings nota is onevenwichtig werkstuk Ds. Dorsman naar Schiedam In Schiedam 5100 personen op zoek naar woning T.V. DEFECT? voetbalelftal! XÉËÊÈ WOENSDAG 31 MAART 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 SCHIEDAM Het definitie ve programma van eisen voor de iiieuw te bouwen woonwij ken Woudhoek en Spaland is klaar. Het Wageningenteam, dat bestaat uit studenten van deLandbouwhogeschool en inwoners van Schiedam, komt aan het einde van haar werkzaamheden. Donderdag zal tijdens een bijeenkomst in Irene het programma van eisen aan burgemeester en wethouders worden overhan digd. LEIJN LOEVESEIJN WERELD NEDERLANDS jP^UÊ W 1 mm VOETBALELFTAL om BRIÊL Zaterdag speelt Wil al in het nationale elftal tegen een se lectie van Nederlandse jour nalisten in Brielle. Van onze verslaggever JAN BOOISTER SCHIEDAM Uitgelaten van vreugde was ze, de Scliic- damse vrouwelijke middenvelder van DRZ, toen ze hoorde dat ze geselecteerd was voor het nationale voetbalelftal voor damesi En op slag was de mening van haar vader, die vond dat voetbal een mannensport was, veranderd. Alhoewel Wil Veltman- (20) uiterlijk rustig en af en. toe een beetje verlegen is, moet er toch nog steeds wat in haar binnen ste omgaan. Tot de beste voetbalsters gerekend te worden is dan ook niet iets om gelaten over je heen te laten gaan. $1 SCHIEDAM Barend Barendse, Dick Passchier en Tom („Alle deelnemers klaar...") van Maren zijn er gisteravond piet aan te pas gekomen in de Margriethal. De handballers ion DWS hadden zelf de opgaven bedacht voor hun Zeskamp, Waaraan alle leden van de vereniging konden meedoen. Alleen de naam had men voor deze keer maar van de NCRV geleend en die paste achteraf gezien prima. Want de spanning was er, devsfeer en een beetje sensatie eveneens en daar ging het gis teravond eigenlijk toch om. AA Wil Veltman: „Ik heb ze liever voor me dan achter me." Duidelijke taal (Van een onzer vefslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Bevolking van de gemeente secretarie, gevestigd in de voormalige rijks-h.b.s, aan de Over- schiesestraat, zal met ingang van 2 april weer elke vrijdag avond (koopavond) voor het publiek geopend zijn van 19 tot 21 uur. Wij helpen U direct (Van een onzer verslaggevers) Dit programma is-' tot st'and ge komen met inspraak 'van de gehele Schiedamse bevolking onder lei ding van de Wageningse studenten. De opzet van het Wageningenteam is gelukt. De mogelijkheid tot in spraak is door hónderden Schie dammers benut en zeventig mensen zijn werkelijk actief betrokken bij de plannenmakerij. Het team werd geformeerd in oktober '70. Vier studenten uit Wa- geningen (K. E, He(jers, C. J V. de Korte, R. M. Falsma-Niermeijer, P. A. M. Steemers) en projectleider P. J J. Permartz gingen van meet af aan uit van een tweeledige op dracht: Enerzijds verschafte men informatie aan de gemeente om trent wensen en opvattingen van Schiedammers over' Woudhoek en Spaland, anderzijds werd de bevol king op actieve wijze betrokken bij de. voorbereiding van de plannen. Voor dit doel werden In december twee hearings georganiseerd, die in tegenstelling tot alle verwach tingendruk werden bezocht. Uit de bezoekers van de hearing wer den Schiedammers gerecruteerd die zich in werkgroepen actief heb ben beziggehouden met de proble matiek. In januari werden schetsen en maquettes gemaakt voor kleine woonbuurtjes en uit de daarbij ge geven motivering konin overleg met de werkgroepen een voorlopig programma van eisen aan de ge meente worden aangeboden. In de daaropvolgende bijeen komst zijn systematisch een aantal belangrijke aspecten aan de orde geweest: 'uitgangspunten voor een stedebouwkundige opzet en voor stellen voor een woningplatte grond, inspraakmogelijkheden, ex ploitatie-opzet en huurquotum, win kelvoorzieningen, recreatie en groenvoorziening. Deze onderwer pen zijn alle in werkgroepen be sproken. Na de aanbieding op 1 april in de grote zaal van Irene zal het team zich uitsluitend bezighouden met het opstellen van een eindrap port. is niet te ,<5Er 3 APRIL 7971. t ri LUR.W.TERREim - jjp AAfWANG: 75.00 UUR Wilhelmina Hendrika Jacoba Veltman hoorcuï het afgelopen za terdag. ;na. de wedstrijd van DRZ tegenhet nationale team. Ze was uitverkoren voor het vrouwelijke topvoetbalelftal. En toen ze haar vader niet overslaande stem van de gebeurtenissen op de hoogte had gesteld, vevanderde zijn mening óver vrouwenvoetbal in één klap. Voor Wil betekende het dat ze zich m «ft van het ene op het andere moment moest' instellen op wedstrijden te gen Zweden, Frankrijk-' en 'Mexi co. 'Voetbal is altijd al mijn hobby geweest,' verteltde robuuste twin tigjarige Wil. 'Vroeger voetbalde ik al met de jongens in de straat. Van mijn vader mocht het eigenlijk, niet. Die vond het maar niets voor vrouwen en aei dat ik eimee op moest "houden. Maar nu- hij ge hoord heeft dat ik geselecteerd ben voor het nationale damesvoctbal- 'hal is zijn Instelling op slag ver- rd. Binnen vijf minuten, wist o- ,.e!e straat dat ik uitverkoren was. Iedereen kwam me feliciteren.' Wil Veltman is nog steeds onder de indruk van de plotselinge ver kiezing. Met zachte stem" en" een verlegen blik in haar ogen vertelt de Schiedamse. die modinette van haar beroep is: 'Mijn trainer, Mijndert van Dongen, wist al dat ik goed genoeg was voor de natio nale selectie. Toen we hier zater dag tegen moesten spelen, vroeg hij me dan ook extra mijn best te doen' Wil heeft zich wild gelopen. Voor en achter was ze te vinden. Maar ze kreeg dan na de wedstrijd toch het gelukkige nieuws te horen. 'Wilhelmina van Hanegem'. zoals ze ongetwijfeld binnenkort ge noemd gaat worden, is dan ook een vrouwtje, dat voor niemand uit de weg gaat. "Nee.' zegt ze. 'natuurlijk niet. Voetballen is voetballen en dan moet je voor niemand uit de weg gaan. Je voetbalt ervoor of niet.' Wil Veltman spreekt duidelijke taal. Ook voor haar zijn de punten belangrijk. Maar ze realiseert zich wel dal ze nog een hoop kan leren. FeijenoordAjax zie ik dan ook graag. Daar steek je nog wat van op. Dat zijn de belangrijker wed strijden.' SCHIEDAM Deinvesr :.gs- nota van de gemeente Schiedam voor de jaren 19711975. is nog lang niet volmaakt. De inhoud is onevenwichtig, doordat de bedragen voor de eerste jaren te hoog zijn. Zo typeren de samenstellers van deze nota hun werkstuk in het jaarverslag van de Bedrijfsecono mische Dienst over 1970- Pas na een aantal jaren, aldus het jaar ver-lag, zal tot een realistischer atnpak kunnen worden gekomen. In de investeringsnota is ge streefd naar een zo volledig moge lijke opsomming van onderwerpen en een wat duidelijker indeling. Ook zijn voorzieningen, voorzover ze thans bekend zijn (uit budget taire of andere overwegingen) niet uit het programma weggelaten. De plaatsing van de bedragen, zo be sluit de Bedrijfseconomische Dienst, geeft de mate van prioriteit aan, die aan de verschillende ob jecten is toegekend. En niet .alleen techniek en tac tiek heeft Wil van deze wedstrijden geleerd maar ook de juiste instel ling. 'Elke avond ga ik voor elf urn- naar bed. In de weekeinden is het wel eens een uurtje later. Maar ik ben gestopt met roken. Ook let ik op wat Ik eet. Ik neem overal een klein beetje van." Onomwonden vertelt de Schie damse dat ze niet bang is voor een tegenstander. 'Voor een sliding ga ik niet uit de weg. Ik heb mijn te genstander liever voor me dan ach ter me. Ais die eenmaal gepasserd is dan is er vaak geen houden meer aan.' Johan Cruijff vind' Wil de beste. 'Die jongen is vresc.i,.: snel en zijn tactiex is goed. Diana Vogelaar, ook van het Nederlands elftal, noemen ze wel eens de vrouwelijke Cruijff, Ook zij is snel er. heeft een hard schot in haar benen. Zij kan doen met de bal wat ze wil en als het moet neemt ze je nog in de maling ook.' Het damesvoetbal kent ook al zijn geniepige kneepjes, getuige de rondboistige opmerking van de twintigjarige: 'Ik ben ook wel eens in mijn gezicht gespogen maar dan liep ik maar door. Dan denk ik bij mezelf, ze moeten me eerst maar met voetbal passeren. Nee, daar ben ik gemakkelijk in.' Dat de Schiedamse een flinke jonge vrouw is, komt naar voren uit haar verhaal: 'Ik ken mijn eigen kracht niet. Ik heb. wel eens met een oom gebokst. Met bokshand- schoenen aan natuurlijk. Dat was uit een geintje, maar ik heb hem wel een kaakfractuur geslagen. Daar ben ik toen mee gestopt alhoewel ik van elke sport hou. Nee, dat werd me te gevaarlijk.' i Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Iedere zaterdag rijdt voor de wijkvereniging Singel- kwartier een vrachtwagen door de wijk die lompen en oud papier op haalt. De opbrengst van deze auctie reserveert de wijkvereniging voor de oudste bewoners van Schiedam- Oost. Het bestuur wil ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de vereniging, de 654-'ers een bus tocht plus diner aanbieden en een gezellige middag met artiesten die door de ouden-van-dagen zelf uit gekozen mogen worden. De 65-f - ers hoeven om de dag mee te kun nen maken, geen lid te zijn van de vereniging. De avond-openstelling is uit sluitend bedoeld voor het afgeven van reispapieren als paspoorten en toeristenkaarten en ook voor vis- akten. Achtergrond voor deze service is het feit dat het publiek de pas poorten persoonlijk moet aanvra gen en weer afhalen. Tijdens de kantooruren overdag is dat voor ve len onmogelijk, zodat de mogelijk heid ls geopend deze zaken ook op vrijdagavonden af te handelen. Van deze gelegenheid die overi gens ai enige tijd bestaat in Schie dam, wordt door de Schiedammers vooral ln het voorjaar en de zo mermaanden druk gebruik ge maakt. Daarom is gedurende de zomermaanden de afdeling Bevol king op vrijdagavond twee uur lang geopend. In de wintermaanden is de belangstelling aanmerkelijk ge ringer. zodat het bureau kan vol staan met éen uur openstelling. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ds. P. H. Dors man van Staphorst- komt naar Schiedam. Op maandag 26 april houdt de dominee een tijdrede voor de afdeling Schiedam van de Staatkundig Gereformeerde Partij. Een tijdrede is een redevoering, die verband houdr. met de heersende tijdsomstandigheden. Dc bijeen komst wordt gehouden in het Cn-v- formeerd Jeugdhuis aan de La: Haven en begint om acht uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De acht beste profsprinters en zes beste stayers ter wereld komen dinsdagavond 1 juni in actie op de nieuwe Schie damse wielerbaan aan de Öiym- piaweg. De KRO-televisie zal van dat spektakel een rechtstreekse, een uur durende uitzending verzor gen, De organisatie van het evene ment is in handen van ex-baan- coach Jan Derksen cn de KC Schiedam. In het voorprogramma zullen amateurs en nieuwelingen aantreden. .De namen van de profs zijn op dit moment nog niet bekend, maar de Schiedamse rennersclub denkt in ieder geval te kunnen rekenen op de Nederlandse sprinters Leijn Loevesijn en Gerard Koel en de Australische wereldkampioen Gor don Johnson. Bij de stayers verwacht men de komst van Piet de Wit, Cees Stam, Jaap Oudkerk en de Westdnitser Ehrenfried Rudolph. Het Is de be doeling van de KRO om dit zomer seizoen zeven wielerprograroma'a vanaf verschillende Nederlandse banen in de huiskamers te bren- gen. Voorts zal op de Schiedamse wie lerbaan op 11 juli de amateur-lan- denontmoeting Nederland-West- Duitsland verreden worden. De baan wordt op 30 april a.s. officieel geopend. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam is niet geliefd bij dominees. Een aantal vacatures blijft open doordat de kandidaten die waren aangezocht, geen interesse hadden voor een predikantenplaats in Schiedam. Eén van de predikanten gaf als motief'op niet gesteld te zijn op het 'leefmilieu in het Rijnmond gebied. Een ander was het niet eens met de -nieuwe opzet van de hervormde gemeente. Dat meldt het weekblad van de hervormde gemeente in Schiedam, de Zondagsbede, die daar aan toevoegt dat men zal blijven trachten andere predikan ten naar S-'hiedam te krijgen. Aande commissie voor het be- roepingswerk van de Nederlandse Hervormde Kerk zal opnieuw om advies worden gevraagd, terwijl overwogen wordt nogmaals een ad vertentie te plaatsen. Ook zullen predikanten die op de groslijst voorkomen, worden benaderd met de vraag of ze prijs stellen op een informatief contact met de Schie damse hervormde gemeente. In Schiedam werken nog drie domi nees. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij 't bureau huis vesting stonden eind vorige maand 5100 personen ingeschreven als wo ningzoekende. In vergelijking met de maand januari betekent dat een stijging met 133 personen. De groot ste groep ingeschrevenen bestaat uit mensen die al een huis hebben, maar bijvoorbeeld te duur wonen, in een andere omgeving willen vro nen of beter willen wonen. Tot deze groep behoren ook de mensen die naar het oordeel van de GGD, uit oogpunt van gezondheid, in aanmer king komen voor 'n andere woning. 526 van het totaal-aantal inge schrevenen bestaat uit echtparen, waarvan er 133 inwonend zijn en geen kinderen hebben en 87 echt paren in het bezit zijn van een of meer kinderen. Onvoldoende gehuisvest zijn 1012 personen. Ook staan 159 alleen staanden ingeschreven. Het bureau huisvesting heeft in februari 144 vergunningen afgegeven voor hot betrekken van woningen. Van het aantal op deze manier aan een wo ning geholpen personen stonden er 97 ingeschreven, fADVERTENTIE Evt. vooraf prijsopgave- SI, Liduinastraat 78 a Schiedam Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1