Nadruk op geconcen treerd winkelcentrum Stevige partij korfbal SCHIEDAM VANDAA G Kunst van S 45 Bad Groenoord 17 april geopend T af eltennissers tien en naar III m Desolate Grave in De Vonk Openbare vergadering commissie Stedelijk Museum Activiteiten in Nieuwland Succes-Vlaardingen Aankleding Niveaus Onbetaalbaar Marcus komt èeht... V 1-S1 Klaverjassen Poëzievoordraclit Hunb Oosterhuis Vergadering ZATERDAG 3 APRIL 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 12 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „De Schiedammers zijn gewend naar Rot terdam en Vlaardingen te gaan om te winkelen. Om ze te rug te krijgen moet je niet met een uitgebreid winkelgebied komen, maar met een geconcentreerd centrum. De nadruk moet liggen op het bereikbare, op de service, daarmee lok je het publiek terug. En dat heb ik noch in plan A, noch ir. plan B of C teruggevonden". Hans Huis in 'i Veld: metro bovengronds. door HANS v. d. SLOOT Het kan eenvoudig niet op. Na het uitstekende, vanuit de bevolking ont wikkelde plan C. is aan de serie reconstructieplannen een vierde exemplaar toe gevoegd, dat gemakshalve de duidelijke benaming plan D heeft gekregen. ff' ÉïMKS3 WA r" li (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Gisteravond 'om zeven uur vertrok een groep tafeltennissers van de vereniging NOAD per autobus naar Zweden. Het gezelschap dat bestaat uit twintig junio ren en acht senioren maakt een trip naar het Hoge Noorden, die tien dagen zal duren. Lancering Dat zegt de 23-jarige Delftse student bouwkunde Hans Huis in 't Veld, geboortig uit Schiedam, die begin deze week een vierde plan voor de reconstructie van de bin nenstad (plan D) aanbood aan de raadsleden van Schiedam en aan wethouder Bolmers. Vanaf oktober vorig jaar heeft (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schiedamse Succes speelt zondag tegen Vlaar dingen. Als de voortekenen niet bedriegen, wordt het een stevige partij korfbal. Bepaalde achter gronden, die insiders maar al te goed kennen, en die niet op ge zonde rivaliteit berusten, zullen waarschijnlijk in dit treffen op nieuw tot uiting komen en weinig propaganda voor de korfbalsport opleveren. Maar naar de uitslag van deze wedstrijd is het moeilijk raden. Op grond van het goede spel, dat Schiedam in de laatste twee wed strijden heeft laten zien, zit een kleine overwinning voor Succes er wel in. De korfbalvereniging Schiedam heeft een hele goede kans om zaterdag twee punten op de l(jst te winnen: er wordt thuis gespeeld tegen Kwiek uit Botter dam. ODI krijgt zaterdag een korf bal-snipperdag. De dames en he ren van deze ploeg, die het zo goed doet, kunnen lekker uitrus ten. Met nog vijf wedstrijden voor de boeg moet ODI nog vijf pun ten verdienen omde, kampioens-, vlag te kunnen hijsen. Vier van de vijf wedstrijden speelt ODI thuis en de laatste uitwedstrijd van het seizoen wordt gespeeld tegen ODO. De opgave is dus niet al te moeilijk en een beetje opti misme is wel op z'n plaats. (Van een onzer verslaggevers-» SCHIEDAM In de YMCA-so- ciëteit De Vonk aan de Lange Ha ven speelt vanavond de groep De solate Grave. De toegangsprijs voor deze avond bedraagt 2,50 gulden. Wie Desolate Grave weer wil be luisteren, zal haast moeten maken, want de toegangskaarten zijn bijna uitverkocht. Huis in 't Veld, bijgestaan door vier mede-studenten, zich in 't gebouw van Gemeentewerken aan de Korte Haven gebogen over de problemen van de binnenstad. Eén van de op vallendste uitkomsten is dat Huis in 't Veld de metro bovengronds dóór de binnenstad wil hebben. Heden: de metro verpest het stads beeld nauwelijks. Huis in 't Veld: „Laten we eerlijk zijn, de binnenstad is niet meer dan een samengeraapt zootje. De bebouwing stamt uit de vorige eeuw en het alleroudste uit de zeventien de eeuw. Mooi om te zien is het niet." Als de Schiedamse metro hon derd jaar geleden gebouwd was, dan zouden er nu mensen zijn die van de daken riepen, dat het metrovia- duct behouden zou moeten blijven voor de binnenstad, zo zegt Huis in 't Veld. Het gaat er immers om hoe je zo'n „ding" aankleedt. „Je moet hem aanpassen aan de be bouwing op kleine schaal, hij moet passen in het beeld v.d. stad. De metro in R'dam is wat dat betreft een slecht voorbeeld. In Rotter dam-Zuid is het een lelijk, be tonnen gevaarte." Over plan A. een ontwerp van het architectenbureau Fledaerus en Van Gent 'evenals plan B), spreekt Huis in 't Veld met een lichte on dertoon van minachting. Hij wii er liever niets over zeggen. Te meer daar volgens Huis in 't Veld al thans architect Van Gent er zelf ook „geen brood" meer in ziet. Huis in 't Veld: „Die omloop in plan A is veel te groot. Het publiek moet te veel lopen. Bovendien ligt het metrostation hierbij veel te ver van het centrum." In het nieuwe, door de Delftse studenten gelanceerde plan D wordt voor wat 't winkel areaal betreft, uitgegaan van de bestaande situa tie en niet zoals in plan B van een geheel nieuw winkelcentrum. Huis in 't Veld: „Eén van de onderdelen van B is dat het Broersveld wordt gedegradeerd tot 'n bevoorradings- straat, het publiek wandelt één etage lióger. By ons worde op beide niveaus gewinkeld. Het. grote risi co van zo'n nieuw winkelcentrum 'is dat 't helemaal niet bij het pu bliek aanslaat. Zeker met het me trostation op zo'n grote afstand ervangedaan." Eén van de opvallendste missers in plan A én in plan J3 vindt Huis in 't Veld de grote brede stra ten en de hoge gebouwen, waar mee Van Gent Schiedam wil op schepen. Huis in t' veld daarover: „Van Gent behandelt de binnen stad ais Groenoord. De bebouwing aan de Singel bijvoorbeeld gaat erg hoog worden en wijd uit el kaar. Wanneer je het station uit komt en de wind staat west. dan wordt1 je er zo weer in terugge blazen. Een ander nadeel is dat je bij wijze van spreken dwars door de stad, zo naar het stadhuis kunt kijken." Op de kleinere woningen die Van Gent in de binnenstad heeft gepland, valt eveneens het een en ander af te dingen. „Als er zo' weinig huizen komen als hij in z'n plannen voorstelt, dan worden ze door de dure grond waarop ze staan, voor gewone mensen onbe taalbaar. Wanneer de woningen dicht op elkaar worden gebouwd, is het mogelijk de huurprijzen laag te houden." Huis in 't Veld: „Wat overigens nog niet in de publiciteit geweest is. is dat Van Gent een brede ver keersstraat vanaf de Vlaardinger- dijk via een brug over de Lange Haven naar het Emmaplein laat lopen. Dat verkeersprobleem in de binnenstad hebben wij anders opgelost. Wij adviseren eenrich tingsverkeer." Waarom is besloten met nog een reconstructieplan te komen? Huis in 't Veld. „Ik hoop dat de raadsleden door deze vier plannen beter gaan beseffen wat de mo gelijkheden zijn en wat de pro blemen. Overigens wil ik wel even kwijt, dat we het op prijs stellen dat we na de behandeling in de raad op 6 mei, mét de FJG wor den ingeschakeld bij de uitwerking van de plannen." Meer over plan D in de rubriek Schiedam vandaag. Alweer een plan In tegenstelling tot het plan C is nummer vier nogal preten tieus. De voornaamste punten van 't rapport zijn: uit te gaan van de bestaarde toestand met daaruit voortvloeiende een ge makkelijke frasering van de uitvoering, realisering door Schiedamse aannemers, gecon centreerd winkelgebied ontwik kelen vanuit de bestaande toe stand. veel goedkope woningen in en om 't centrum en 'n bo vengronds metrotracé dwars door het centrum, 'n eenvoudig verkeerssysteem en samenvoe ging van veel verschillende functies. Afgezien van de rest van het rapport, dat anders dan plan C rijk geïllustreerd is met teke ningen die de lezer een indruk moeten geven hoe Schiedam er zal uitzien na realisering van de genoemde plannen, zijn er op het rijtje van voornaamste pun ten wel een paar aanmerkingen te maken. Allereerst dat metroviaduct, dat volgens het plan Schiedam als een broodmes zal doorsnij den. Dat men de adviezen van de BET kennelijk niet zomaar onder de tafel heeft geveegd is lofwaardig. Tenslotte hebben die Rotterdamse jongens al langer met boven- en onder grondse trammetjes te maken gehad, maar om hun advies; de metro bovengronds en dwars door Schiedam nu zo letterlijk op te vatten als de makers van plan D. dat hebben gedaan ls wat al te simpel gedacht. Voor die directe metro zijn heus een groot aantal redelijke alterna tieven te bedenken. Dan die realisering van de herbouw van Schiedams cen trum door Schiedamse aanne mers. Leuk dat dat punt is op genomen, maar verdient het wel die aandacht die de plannen makers er (om waarschijnlijk politieke redenen) aan hebben besteed?) Hoe strelend ook voor Schie dam, Schiedam mist eenvoudig de aannemers die de renovering van de binnenstad zouden kun nen klaren. Voor de uitvoering van de plannen die in het rap port worden genoemd, is het vijftal bouwmaatschappijen, bijgestaan door een handjevol burgermaatschappijen bij lange na niet voldoende. Niet voor niets zijn sinds jaar en dag alle bouwprojecten van enige impor tantie buiten de deur uitbesteed- Als vierde prioriteit noemt het rapport veel goedkopere woningen in en om het centrum. 'De woningen.' zegt het rapport, 'in het centrumgebied zelf moe ten worden bestemd voor men sen die hun contacten veel buitenshuis zoeken, d.w.z. al leenstaanden, pasgehuwden, echtparen zonder of met oudere kinderen. Motivatie: Dit komt neer op het behouden van de sociale functie die het centrum nu al heeft: er gaan immers door de lage huren veel jonge mensen in het centrumgebied wonen. Deze mensen hebben relatief kleine woningen nodig, waar- door de huurprijs laag, kan blij- f ven en een grote tiebouwings- dichtheid bereikt kan worden. Doorda deze mensen hun con tacten veel buitenshuis zoeken, helpen zij tevens mee om het horecawezen in het centrum be staansrecht te geven. Ook kunnen enige gezinswo ningen worden gebouwd t.b.v. mensen die in het centrum wer ken en dicht bij hun huis willen of moeten wonen. Deze wonin gen kunt u ook vrij kiein zijn, omdat dit gecompenseerd wordt door het feit dat men in het centrum woont, dus a.h.w. op de eerste rang zit. Wel moet ge zorgd worden dat deze woningen een ruim terras, balkon of iets dergelijks bezitten.' Hoe aardig deze motivatie op het eerste oog ook lijkt, het is soms baarlijke nonsens. Alvo rens him gedachten op papier te zetten hadden de plannenma kers, zich eerst wel eens ai kunnen vragen waarom de hu ren in het centrum voor jonge ren zo aantrekkelijk zijn en oi ze dat na de renovatie ook zul len blijven. De lage huren in liet centrum houden meestal verband met de slechte kwaliteit van de wonin gen hetgeen omgekeerd betekent dat betere huizen om het even of dat opgeknapte of nieuwgebouwde panden zijn ook 'n hogere en vaak voor jon- geren onbetaalbare huur moeten opbrengen. Het gerestaureerde Stokstraatkwartier in Maas tricht waar het gemiddelde in komen van de bewoners ver boven de vijfentwintig mille ligt spreekt wat dat aangaat, boekdelen. En bovendien, wat die gezins woningen betreft. Ook dat klinkt leuk maar ik moet de eer ste Schiedammer nog zien die èén" forse" 'htiiir gaat betalen voor eéri 'krappe tweekamerwo ning in'de Grofbaan omdat hij 'a.h.w. op de eerste rang zit.' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De commissie voor het Stedelijk Museum Schie dam houdt op dinsdag 6 april een openbare vergadering in de recli- terbovenzaal van het museum. De bijeenkomst begint om acht uur. Op de agenda staat onder meer: de begroting 1972. ingekomen stukken, tentoonstellingsprogramma, aanko pen en rondvraag. (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM— Marcus Bakker komt 16 april naar Schiedam. Het Vrije Volk meldde afgelopen maandag abusievelijk in een kop. dat het communistische Tweede Kamerlid 1 april zou komen .Toen werd uit rode kringen gemeld, dat men geloofde aan een I april-grap. Maar Marcus komt heus. In Tivoli om acht uur. Dit is geen 16 april grap. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bad Groenoord gaat op 17 april weer open voor het nieuwe zwemseizoen. Op dit mo ment is het personeel van het zwembad al bezig de badhokjes op nieuw te verven en de gazons in de oude staat terug te brengen, terwijl de wanden van het bassin eveneens een verfbeurt krijgen. Het bad zal gedurende het zwem seizoen, dat van 17 april tot onge veer half september loopt, dage lijks van 6.30 tot 19.00 uur geopend zijn. Op zaterdag, zon- en feestda gen zal men van 9 tot 17.30 uur in bad Groenoord terechtkunnen. Op de maandagavonden zijn er polo- wedstrijden en is het bad niet voor i de zwemliefhebbers toegankelijk. Een toegangskaart voor het bad kost voor volwassenen 1,25 en voor kinderen tot en met 15 jaar een gulden. Het seizoenabonnement respectievelijk 20 gulden en 18 gulden'en vóór de openingsdag ge kocht 18 gulden en 16 gulden. Een seizoenleskaart kost voor beide leeftijdsgroepen 12,50 gulden en voor bezitters van het diploma a 6,25 gulden. Een gezinsabonnement komt op'60 gulden (vóór de ope ningsdag gekocht 54 gulden) en een 10-ba-den kaart acht gulden SCHIEDAM Vrijdagavond 9 april wordt er geklaverjast in de kantine van de Schiedamse sport vereniging "De Boode Zon". Er kan zowel per koppel als individueel worden ingeschreven. Het inleggeld bedraagt 1,50 gulden per persoon. De avond wordt besloten met een tombola. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Huub Oosterhuis zai op 6 april om acht uur in de aula van het Stedelijk Museum een inleiding houden over moderne poëzie. Onder het motto "Een ge dicht is iemand" zal Oosterhuis voordragen uit eigen en andermans werk. De avond is in het kader van de boekenweek georganiseerd door de samenwerkende Schiedamse boekhandelaren en de Vereniging van Vrienden van het Stedelijk SCHIEDAM In Schiedams enige galerie, Zwart/Wil aan de Dam 2, is gisteravond een nieuwe tentoonstelling, na een vlucht ce remonieel, kalm van start gegaan. Tot en met 30 april worden daar in 't kleine, smaakvol ingerichte zaal tje schilderijen, gouaches, aquarel len en gedichten van de leden van S 45 (Schiedamse amateurs schil ders) getoond. De galerie is dage lijks geopend van 9 tot 18 uur en vrijdag *s avonds tot 21 uur. Op de foto is het- schilderij „Verstrenge ling" te zien van de Schiedammer H. Zoomermeijer (67). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De wijkvereniging Nieuwland organiseert op woensdag 7 april een ruilbeurs in een lokaal van de Prins Bernhardschool aan de Burg. van Haarenlaan 1155. Kinderen kunnen om 18.00 uur in de school terecht; voor volwasse nen wordt om half acht begon nen. Op zaterdag 10 april houdt de wijkvereniging een klaverjaskop- pelconcours in de grote zaal van het wijkcentrum aan het Wibaut- plein. -Het inschrijfgeld voor deze wedstrijd die om twee uur 's mid dags begint en waarvoor men zich moet aanmelden bij de heer P. Brand, Wibautstraat 29. bedraagt 1,50 gulden per persoon. Er wordt 2 x 12000 punten gespeeld. SCHIEDAM De vereniging tot behartiging van de belangen van de Hervormde Gemeente in Schie dam houdt op woensdagavond 7 april in zaal 1 van gebouw Irene haar 78ste jaarvergadering. De bij eenkomst begint om acht uur. Op de agenda staat onder meer de ver kiezing van een nieuw bestuur. De sterkste jeugdspelers van NOAD zijn van de partij en H staan verschillende tafeltennis- ontmoetingen op het programma. De contacten, die NOAD met d)t sterke tafeltennisland heeft dateren al van vprig jaar en het is vooral Trond Pageraas, die bij deze uit wisselingen veel organisatorisch werk doet. Na aankomst in Dddevalia, waar in een jeugdhuis wordt gelogeerd heeft men zondag een vrije dag om wat op verhaal te komen van de verre reis. Maandag speelt NOAD teamwedstrijden tegen Uddevalla. een vereniging die de naam draagt van een plaatsje, zestig kilometer van Gotenburg. Voor dinsdag staat een ontmoe ting in Ed op het programma, ter wijl ook het ontspannende gedeelte niet vergeten wordt. Woensdag maken de tafeltennissers een reisje naar Noorwegen, waar o.a. Frede- rikstad wordt bezocht. V Toch is en blijft tafeltennis de hoofdmoot van liet programma- Donderdag en vrijdag wordt ge speeld in Trolhiitten en Laholm. Voordat de terugreis wordt aan vaard spelen de NOAD-spelers no? eenmaal tegen Uddevalla op zater dag. Zondag „doet" men Kopenhagen en als alles naar wens verloop» wordt het gezelscliap op tweetje paasdag verwacht bij de ouoe. vertrouwde Schiedamse korenbeurs- De contacten met het buitenland vindt de vereniging een gunstige zaak voor de- ontwikkeling van de juniorentafeltennissers en het isa' vrijwel zeker, dat een viertal, NOAD-junioren van de zomer gaan deelnemen aan een trainings kamp in Zweden.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2