Drie momentopnamen: 1 'Je stinkt hier straks weg door die sloot' 'Bij brand kan ik nergens uit met mijn kinderen' 'Raad kan stroom klachten niet meer aan' ,'s Nachts ga ik kijken of er 'n rat in hun bed zit' Huisman jong geluk m ife I Kledingmagazijn leeggeroofd Drie clandestiene zenders zwijgen VRIJDAG 9 APRIL 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA II Branden die zeven mensenlevens eisten hebben 't de afgelopen maanden weer duidelijk gemaakt: Rotterdams oude wijken en saneringsbuurten zijn probleemgebieden van de eerste orde. Het leven is er gevaarlijk, het welzijn mooi woord voor wie op een afstandje kan toekijken is er ver te zoeken. Hulzen zonder vluchtweg, huizen met duizend-en-een gebreken. Wrakken, stinksloten, ratten, vervuiling. Sommige bewoners in dit Rotterdam-achter-de-coulissen hébben het niet meer. In deze reportage drie momentopnamen van on toelaatbare toestanden. Ze zijn met tientallen andere aan te vullen. En overal hoor je: Klagen bij de instanties helpt geen klap. Ze zijn oostindisch doof. Reportage: PIM GAANDERSE Boto's: NIELS VAN DER HOEVEN Stampioenstraat: jtitgang; mmmg0Êf West-Varkenaordseweg: straks weer stank. 1 Mevrouw Heinen en-haar tweeling: de enige vluchtweg. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ge meenteraad is in het geheel niet opgewassen tegen de groeiende stroom van adres sen van klagende burgers. Dit zegt de raadsfractie van D'66 in een brief aan B. en W. (ADVERTENTIE) Molenwaterwegratten lijken onuitroeibaar. (ADVERTENTIE) frites-saus *1 Rotterdam Bewoners van de West-Varken- oordseweg en de 'dalen' die er op uitkomen, willen van de stinksloot langs het rangeerterrein van de Nederlandse Spoorwegen af. De heer A. Goud, hoofd van de lagere school aan de Kastanje laan: "Die sloot verkeert in verre gaande staat van vervuiling. Halve autowrakken, huisvuil en afge dankte huisraad. En verder ontzet tend veel blubber. Elke dag spelen en knoeien tientallen kinderen in deze prut, met de kans dat ze ziek ten opdoen.' Een buurtbewoonster: 'Straks wordt het weer warm dan stink je hier weg door die sloot.' Verschillende mensen uit de buurt hebben geklaagd bij de poli tie, Roteb en Nederlandse Spoor wegen. Goud: 'Ze zijn Oostindisch doof voor deze klachten. We zou den. graag zien, dat de sloot werd gedempt. Zo vlak bij de school is dat veel veiliger ook. Eaten de N.S. dan een hekwerk aanbrengen, zo dat er een fatsoenlijke afrastering komt.' Langs een deel .van het NS- terrein en1 de West-Varkenoordsc- weg staat al zo'n hek. v tr *- *- Ét»»»*» issen .V:, .1 'De politie heeft gezegd: Er moet hier eerst een ongeluk gebeuren, voordat er wat aan deze toestand wordt gedaan. We hebben hier geen moment rust meer. Vooral niet na die branden in de Laven delstraat en de Rechter Rottekade. Moet het nu echt eerst fout gaan? Ik snap het niet!' Mevrouw-G. Heinen <21), moeder van een tweeling, voelt zich ner- gens meer veilig in haar eigen huis. Met nog zeven andere gezimien woont ze in een rij afbraakhuizen aan de Stampioenstraat in Rotter dam-Zuid. De woningen op de begane grond zijn- al geruime tijd leeg. Her en der verspreid over de andere ver diepingen wonen nog wel gezinnen (met totaal elf kinderen). De jeugd heeft van de rest op slopende wijze bezit genomen. Dit -is" de grootste schrik van de bewoners. Al eenmaal heeft een onderwij zer met een blusapparaat een brandje moeten blussen in een sloöppand. Mevrouw Heinen: 'Ik ben vreselijk bang. Bü brand kan ik er nergens meer uit met m'n kinderen. Ik kan achter van het platje- springen. Je zit op een - vuurhoop. ik heb vreselijke nach ten.'Bang om vast te slapen'. Mevrouw T. Blom: 'Ik ben 62 en mijn man 68 jaar. Hij is hartpa tiënt. Ik heb het door dit huis op mijn zenuwen. Als er brand komt, zitten wij in de val. De ellende wordt hier steeds groter.' In brieven aan de gemeenteraad maken burgers opmerkingen over het tekortschieten van een bepaald onderdeel van het overheidsbeleid of zij beklagen zich over de wijze waarop de overheid haar beleid uit voert. Maar wst komt er terecht van dit grondwettelijk recht van petitie als de volksvertegenwoordi gers de adressen niet naar behoren kunnen opvangen? D'66 pleit daarom voor de instel ling van een commissie voor de verzoekschriften, bestaande uit raadsleden (zoals die ook in de Amsterdamse gemeenteraad be staat, sinas 1909). De discussies over zo'n commissie (of een ge meentelijke ombudsman) zijn in Rotterdam al jaren oud. Nu binnenkort een nota van B. en W. over „Openheid en open baarheid" zal verschijnen (waarin alleen de inspraakzijde van de openheid wordt behandeld) dringt D'66 aan op een gelijktijdige be spreking van die andere kant van de openheid: de beleidscontrole. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het herenkle dingmagazijn Beka in de Benthui- zcrsfcraat is afgelopen nacht voor een flink deel leeggeroofd. Uit de rekken verdwenen 105 kostuums, 75 sportcolberts, 115 pantalons en vjjf winterjassen met een totale waarde van ongeveer 17.000. De daders, die met een koevoet de winkeldeur forceerden, namen uit de kassa ook nog dertig gulden mee. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De politie en de bijzondere radiodienst van de PTT hebben in Rotterdam drie clandestiene radiozenders opge spoord en in beslag genomen. De zenders werden aangetroffen bij de 23-jarige havenarbeider A. v. d. M. ,de 33—jarige Duitse schipper G. L. P. B. en de 42—jarige B. K. .zonder beroep. V- Ribbelmode. Ook voor de jeugd. Nieuw corduroi in 'n keur van kleuren en dessins, Broeken.jasjes en pakken.Makkelijke Mode die van elke man iets méér maakt. Bij Huisman. Mode die z'n mannetje staat. weldegelijk modieus... KORTE HOOGSTRAAT 15 1# MIDDELIANDSTRAAT.98-100 WOLPHAERTSBOCHT 218-224 Zestien aangevreten gaten in vloe ren, muren en plafonds van één woning. Op van de zenuwen toont mevrouw N. Groeneweg de schade. Het krioelt van de ratten in haar woning. Niet alleen bü haar. Nage noeg alle bewoners van de Molen waterweg en de Haarlemmerstraat klagen steen en been. Wie met een notitieblok wordt gesignaleerd, krjjgt als ongevraag de reactie: 'Komt u voor de ratten?' Huisvrouwen maken zich woedend. 'De gemeente gooit wat muizentar- we neer. Dat is alles.' Ondertussen breidt de rattenplaag zich uit. 'Het lijkt Blijdorp wel.' Mevr. Groeneweg: 'Ik heb vroe ger wel eens last van een muisje gehad, maar voor ratten ga je vluchten.' Ten einde raad schreef ze de gemeente een brief, Rentegeven- de Eigendommen is de huisbaas. 'Er kwam een man met twee plankjes en de boodschap: 'Mevrouw wil ze ker een nieuw huis?' Ik maakte me woest. Ik wil helemaal niet uit m'n huisje. Maar mag je al niet eens meer vragen of ze je van de ratten willen afhelpen?' Ze heeft de ratten door haar huis zien wandelen. 'Ik vlucht mijn eigen huis uit. We eten bij mijn. moeder. Ik durf mijn eigen kasten niet meer open te doen. Vangen helpt niet. Ze blijven komen.' 'Weet je wat ik het ergste vind? Ik heb kleine kinderen en ben zo bang dat ze zullen worden aange vlogen. 's Nachts ga ik verschil lende keren kijken of er geen rat bü hen in bed zit.' 'Overal komen ze. Boven op mijn keukenkastjes liggen keutels. In onze matras zat een gaatje. We hebben hem eerst opengesneden. Er kon wel eens een nest in zitten. We hebben ook de stoelen gecontro leerd. Liever 40 muizen dan één rat in mijn huis. Overal heb ik wapens liggen. Op de ijskast bretels; op de aanrecht een opgerolde krant, ver derop een stoffer en de matten klopper. Je weet niet hoe je ze pakken moet. Ik ben net een waan zinnige in mijn eigen huis.' Buurtbewoners zeggen dat de bewoners van de buurt zelf ook schuld hebben aan de plaag, 'De mensen gooien het vuil en de etens resten zo maar weg; op straat, op de waranda's en de platte daken.' Mevrouw Mars: 'Gisteren liepen drie ratten met een boterham in hun bek. Ratten zo groot als konij nen. Ik ben een keer wakker ge worden omdat er een rat op mijn bed zat. Door die tarwe van de gemeente zie ik geen verbetering. Ze geloven het wel op het stadhuis. Als er huurverhogingen zijn, weten ze je wel te vinden. De huizen zijn oud. Ze zouden sinds 1945 al worden afgebroken. Steeds roept de ge meente: Het zijn onrendabele hui zen. we repareren niet meer.' Een oudere vrouw uit de Haar lemmerstraat: 'Ik ben niet bang voor ratten, maar ze zijn zo vrese lijk vies. Ze vreten de boter uit de pakjes.' Een buurvrouw: 'Ze hebben het over nozems die je op straat lastig vallen. Maar ik durf voor die rat ten niet meer met goed fatsoen naar buiten te gaan 's avonds.' Mevr. Heinen; 'Een verschrikke lijke toestand hier. Alles gaat stinken. De riolering is overal ka pot. In de keuken lekt het al drie maanden. Precies boven de geiser. De huisbaas repareert niet meer'. •Na weken heeft het energiebe drijf de gas- en elektriciteitstoe- voer afgesloten. De waterleiding nog niet. Kinderen slopen er al les. Zelfs tussenmuren. Een bewo ner kan zijn voordeur daardoor niet meer gebruiken. Door een gat in d.e gangmuur moet hij via de naast gelegen voordeur naar buiten, in en achter de lege huizen is het een verschrikkelijke chaos. Trekpleister voor ratten en haard voor ziekten bij spelende kinderen. Leden van het wijkorgaan Feijen- oord-Noordereiiand hebben al 'van alles' gedaan. G. Koerten: 'We hebben met politie, brandweer, bouwpolitie, makelaar en eigenaar gesproken. Het resultaat is vol slagen onvoldoende. De huizen moeten met dikke planken worden dichtgeslagen en de eigenaar moet worden gedwongen het vuil weg te voeren. Maar de gemeente doet niets'. Nog een grote grief van de buurt: Volkshuisvesting verleent geen medewerking bij het zoeken naar een andere woning. Mevr. Heinen: 'We worden voor de gek gehouden. Door die troep hier komen we steeds moeilijker weg. Omdat we in de Stampioenstraat wonen, worden we ergens anders afgewezen'. Mevrouw Augustijn: "Do huis baas zegt mondeling op. Als ik een schriftelijk bewijs had, zou ik al zijn verhuisd. Op deze manier ko men we nooit weg'. Zeg Friets, hoe vóelt het opgegeten te worden. Is dat leuk? Hangt er van af.. Met een beetje geluk wel! Hoe bedoel je? Als ze hier Remia frites-saus in huis hebben dan Ik vóel iets-, Friots. 't Voelt heerlijk. Romig, vers en zacht. We hebben geluk. Ze hébben P.emia. Hou je hoofd er onder' tijdelijk 30 cent voordeel

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1