TIJDELIJK GEBOUW BIJ DE PI 0 E EI S BRUG Noodvestiging tan Broersvest ommissie achter tussenop ossin: Wereldwinkel bereidt nieuwe acties voor KOFFIEPLANTER JUAN VALDEZ ALS STAND- BEELD IN SCHIEDAM oorlichtinjonvoldoende! SCHIEDAM VANDAA G in kei bed rijf kan sanering niet aficachlen lazaar van voor clubwerk Amateur koolkikker Gebr Je Veld Peter van Anrooylaan 1 Oudstri ders in bet zilver O licI-raadslid overleden T.V DEFECT? Traag WOENSDAG 14 APRIL 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 21 Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vaar de Broersvest in Schiedam de Provemersbrug opkruipt, opent op I maart 1972 de Hema haar nieuwe noodvestiging .Het demontabele houten gebouw dat een samenvoeging is van twee bestaande noodgebouwen, komt te staan op het braakliggende terrein tussen de Broer- vest en de .reupelslraat. De noodvestiging wordt gepland voor zeven jaar. waarna de Hema in de dan te reconstru eren binnenstad een geheel nieuw warenhuis zal bouwen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De doortrekking van de Peter van Anrooy laan blijft problemen opleveren Gistermiddag tijdens de ver gadering van de verkeerscommissie is er weer diepgaand en langdurig over dit m Groenoord levende probleem gedebat teerd Na veel heen en weer gepraat werd ten slotte door de commissieleden besloten zich op te stellen achter de tussen oplossing van Gemeentewerken Deze houdt in dat de an Anrooylaan westelijk van de geprojecteerde garage wordt aan gesloten op de Laan van Bol'es De aansluiting zal echter na ie doortrekking van de Churchillweg weer moeten verdwijnen. Uit Het Vnje Volk van 9 decemoei vang jnaijcoujcI iBeheer NV als de gemeente Schiedam durfden toen de berichten uit HVV n iet te bevestigen. Vier maanden later bleek het dan toch waar te zijn! De huidige Hema aan de Koemarkt kampt al jaren met een ruimtegebrek. Bo vendien biedt de vestiging geen enkele parkeerruimte aan de klanten. Toch is de Hema-Koemarkt nog steeds één van de drukstbezochte zaken in Nederland- drie kwart van alle Schiedam mers gaat minstens éénmaal per week inkopen doen bij de Hema. Voor een winkel met zulke beperkte ruimte- mogelijkheden is dat een ontzagwekkend getal. ADVERTENTIE mag maken. Stil maar. l'- ttlto F T iS-SAUS rri't' Een montagefotoivaurop de nieuwe Hema al slaat De foto is echt, het Hema-gebouw door een slimme architect ingetekend. De straat is het Broersvest. De pijl op het bord wijst naar deiopnt van de Proveniersbrug. Inha.be, De eerste plannen voor de Wereldwinkel-stand op de overgebracht op een maquette, zien er zo uit. SCHIEDAM Teevee-kof fieplanter Juan Valdez is de eerste buitenlander die in Schiedam een standbeeld krijgt. Medewerkers van de Wereldwinkel zullen het, op deze reclame-Columbiaan, gelijkende kunstwerk, ver vaardigd van papier-maché op 5 mei oprichten in het hart van de Schiedamse bin nenstad. Daarnaast zullen de Wereld-winkeliers op deze dag bij wijze van protest kof fiebonen en pamfletten op door HANS t. d. SLOOT Soepel beleid straat uitdelen. Doel van de hernieuwde actie is de aan dacht te vestigen op de lan delijke koffie-actie die op 5 mei van start gaat. Nieuwe aetie Toestand (ADVERTENTIE) Wij.helpen U direct! f5 I ieuwe HEI il A De Hema streeft er al lange tijd naar om m overleg met de gemeen te en enkele andere grootwinkelbe drijven (o a C <fc A EH V en D» te komen tot een grootscheepse nieuwbouw in het kader van de re- constructie van de Schiedamse binnenstad Daar Bijenkorf Beheer NV. het concern waartoe de Hema behoort, echter verwacht dat die reconstruc tie voorlopig nog een flink aantal jaren op zich zal laten wachten is gekozen voor de tijdelijke oplossing bij de Provemersbrug Het noodgebouw (in de Bijen- korf-wandelmg Hema-bungalow geheten) bestaat uit twee kleine houten gebouwen, die m Zwolle en Breda momenteel dienst doen In het najaar komen zij ter beschik king van het Schiedamse filiaal en wordt er eén grote winkel van ge maakt. De verkoopoppervlakte van de nieuwe Hema wordt 1200 vierkante meter. Dat is twee keei zoveel als men nu aan ruimte heeft Ook komt er een coffee—shop ln het wat heerlijk die koele romige saus op mijn hete lijfje. Is dat nou Remia? Ja, liefje, Remia frites-saus. De Onfeilbare Saus. Heb je tóch gelijk gehad Friets. Mmmmm, dat ik dat mee Ik huil gewoon van blijdschap Friets. Nog even. 8,2 tijdelijk 30 cent voordeel nieuwe complex De noordelijke I III I I t helft van het terrein wordt inge richt Jot een parkeerplaats voor 130 auto's Ondanks hèt feit. dat, het gebouw een noodoplossirg is wordt er veel aandacht besteed aan het uiter lijk Hoewel met de aanleg van de fundering het plaatsen en inrich tten van, het gebouw en de afwei- kmg buiten nog heel wat werk moet worden verzet, hoopt men m de maand maart van het volgende jaar de poorten te openen, SCHIEDAM Vnjdag 16 apnl houdt de commissie voor het meis jes- en jongenswerk in de Schie damse CJV een bazaar m het ge bouw Jeugdhaven aan de Lange Haven 129 in Schiedam De bazaar begint om half negen Er zullen heel wat leuke dingen woiden vei- kocht, zoals wandversieringen sieraden, vazen, papieren bloemen en sigarettenkokertjes Ook de on misbare grabbelton voor elke zich zelf respecterende bazaar ontbreekt in de Jeugdhaven niet Naar aanleiding van de vragen uit de raad en de activiteiten tan het desbetreffende actiecomité is de terkeerscommissie weer om ad- ues gevraagd Plaatsvervangend voorzitter J Scheffers wond zich nogal op ovei de handelwijze van het college dat vorig jaar een ad- ïes voor rechtstreekse doortrek king van de Van Anrooylaan naast zich neer had gelegd, omdat daar aldus B en W geen moge lijkheden voor bestonden De heer Scheffers zinspeelde e rop dat hij van B en W graag een motivering zou ontvangen voor hun stappen de commissie opnieuw m te schake len De verkeerscommissie heeft een eerste advies indertijd gebaseerd op de naar haar mening meest ideale situatie de rechtstreekse doortrek king van de Van Anrooylaan over het terrein van de garage Dit ad vies werd als zuiver verkeerstech nisch beschouwd Dat het geen voorrang heeft kunnen knjgen om dat het bestemmingsplan voor dit gedeelte van Groenooid dit niet toestaat, was voor de commissie aanvankelijk niet relevant Dat een bestemmingsplan in deze zaak toch een belangrijke rol speelt, hebben de commissieleden gisteren wei ervaren Onderhande lingen tussen de gemeente en het garagebedrijf zijn nog steeds gaan de. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schie dam van de Nederlandse Bond van Oudstrijders en dragers van het Mobilisatiekruis viert vrijdagavond 16 apnl haar 25-jang jubileum m gebouw Irene aan de Nieuwe Ha ven De festiviteiten beginnen om acht uur en zullen vanwege het zil veren jubileum een bijzonder accent meekrpgen 'Van onze sportredatciei SCHIEDAM Chris van Genen (Schiedamse Boys' is de nieuwe leider van de amateur koolkikker. Maandag tegen Alexandria '66 scoorde hy twe« treffers en dat was er een meer dan Joop den Bruiker in het duel tegen Indus. Arnold van Beek de laatste weken opval lend produktief heeft tegen. Flakkee geen enkele keer weten raak te knallen Hoewel GSS toch vijf doelpunten produceer de 't Is bepaald sneu voor Den Bruiker dat hu moet afvallen nadat hij maandenlang bovenaan heeft gestaan DRZ is uitge speeld en kan dus niet meer verder uitlopen De stand is nu: Van Gerven 17 en Van Beek 16 treffers SCHIEDAM Het oud-raadslid Lodewijk Johannes Lansbergen is zondagmorgen m de Dr Noletstich- tmg plotseling overleden. Hij was 79 jaar De heer Lansbergen, die woonachtig was in Kethel, maakte zich vooral verdienstelijk op kerke lijk cultureel en maatschappelijk gebied Zo was hij 25 jaar dirigent van het koor van de Jacobuskerk Ook was hij een kwart eeuw voorzitter van de Land- en Tmnbouwbond. Donderdagmorgen om tien uur is er een rouwdienst in de Jacobuskerk en woensdagavond wordt er even eens in de Jacobuskerk een mis op gedragen. die om 9 uur begint, voorganger is pastoor Groene- veld. (Van een onzer verslaggevers) Schiedam is ten opzichte van de overige Rijnmondge- nieenten met zijn voorlïcli- meenten met zijn voor lichtingsbeleid hopeloos ten achter. De voorlichting wordt sinds enkele maanden weliswaar be dreven door een ter zake des kundig ambtenaar, maar die mist ten ene male de noodzake lijke ondersteuning Weggedrukt m een klein onooglyk kamertje praktisch onbereikbaar voor de pers en zeker voor het publiek, moet hy zijn werk verrichten dat, hoe kan het ook anders, tot dusverre weinig meer inhoud heeft dan het schrijven van persberichten Tot een noodza kelijke ombuiging van het be leid belangrijk voor de jour nalisten kan ook hy met komen Schiedam manifesteert zich dan ook nog altijd zoals enkele jaren geleden Het niet verstrekken van informatie, achterhouden van informatie, belemmering van de vrye nieuwsgaring, eindeloos gehar rewar om interviews los te peu teren, wachten en dan op de koop toe nog met een kluitje in het net gestuurd te worden, zyn daarbij even Schiedams als i oorheen Wilton-Fijenoord en de jenever Wanneer alles verloopt vol gens het 'geelzwarte boekje voor fatsoenlijke journalisten' vei- loopt dient elke viaag die rechtstreeks of zijdelings de gemeentelijke belangen raakt eerst te worden gesaeld aan de gemeentevoorhehtngsambte- naar waarna ed door B en W óf antwoord op wordt gegeven, of toestemming wordt verleend de gestelde vraag ten overstaan van de betreffende ambtenaar te hei halen Die regeling stamt nog uit de jaren vijftig, toen het gemeen tebestuur zegge en schrijve eenmaal dooi een journalist in moeilijkheden was gebracht Die journalist werd toen op aandringen van het gemeente bestuur ontslagen waarna alles eigenlijk weer tot het oude had moeten tei ugkeren Dat is echter niet gebeurd Schiedam heeft zich onmiddels ontwikkeld tot een middelgrote stad van niet geringe betekenis m het Rijnmondgebied Het voorlichtingsbeleid is echter al die jaren gelaten voor wat het is, met alle vervelende gevolgen vandien Zo kan het in Schiedam bijvoorbeeld nog' altyd gebeuren dat de politie vele uien nadat alle kranten het nieuws ovei een overal al lang en breed compleet met fo to's hebben ontvangen pas met de gegevens aan komt zetten Zo kan het ook gebeuren dat de pers bij branden met of veel te laat wordt gewaarschuwd dat ze niet of onvoldoende wordt gemfonneeid over be stuurlijke zaken en dat ze nog elke morgen op het pohtiebu- reau moet verschijnen om te horen wat zich de vorige dag aan ongelukken heeft voorge daan, voorvalletjes waarvan elk ander politiekorps hooguit per stenciltje kond doet Een paar maanden geleden scheen er m deze situatie ver andering te komen toen het ge meentebestuur de redacteur D Buschkens aantrok en hem als voorlichtingsambtenaar ln een viij hoge rang aanstelde Veel veranderd is ei echter met en kon ei ook niet veranderen Mei een voorlichtingsambtenaar al leen hoe deskundig en hoe in ventief ook, komt een gemeente er heden ten dage met Wat vooral nodig is is een soepel beleid dat de waarde van een goede en gemakkelijke vei- standhouding tussen overheid publiek en pers weet te schat ten. Op het moment dat het ge meentebestuur Buschkens ui dienst nam, bleek dat Schiedam wat dat betreft de klok had ho ren luiden Dat ze hem echter niets beters te doen heeft gege ven dan het schrijven van wat persberichten en het beplakken van de borden voor de Inhabe doet uitkomen dat men nog steeds met weet waar de klepel hangt Het standbeeld van Juan Valdez - zo is gistermiddag tijdens een persconferentie meegedeeld - krijgt waarschijnlijk een plaats op de Koemarkt en wil een symbool zijn van de uitbuiting van de Derde Wereld door de rijke landen. Volgens de Wereldwinkeliers stelt de Derde Wereld zich onder meer op tegen het beleid van de westerse landen om hoge invoer rechten te heffen op ongebrande koffie Hierdoor moeten de arme naties de koffie als onbewerkte grondstof exporteren - wat een aanslag betekent op het nationale inkomen en de weikgelegenheid Ander punt van kritiek de koffie wordt veelal verscheept door wes terse vrachtvaarders Om de actie te ondersteunen zijn in de Wereldwinkel vanaf 5 mei thuis-spaarbusjes te krijgen waarin men een kwartje kan doen voor elk pak koffie dat wordt gekocht De opbrengst gaat behalve naar Brazi lië, ook naar de bevrijdingsbewe gingen in Angola en Mozambique De koffie-actle die een landelijk karaktei draagt, is voorbereid door de actiegroep Sjaloom. Een dag eerder - op 4 mei - komt m Schiedam eveneens een nieuwe Vietnam-actie van de grond Op cine scholengemeenschapppen in Schiedam woiden die dag twee films gedraaid die het leven onder de Vietcong vanuit het rechtse en het linkse standpunt belichten De films zijn uitgeleend door de Ame rikaanse ambassade en de Cine- club ,'s Avonds worden beide films voor alle Schiedammers opnieuw vertoond waarna sympathisanten uit de zaal - zo hopen de Wereld- winkeliers - spontaan zullen ko men tot de oprichting van een plaatselijke afdeling van het Viet- nam-comité Ook liggen vanaf 4 mei briefkaarten op de toonbank van de Wereldwinkel die geadres seerd zijn aan de Tweede Karne' en het blad The New York Time5 i In de tekst wordt nogmaals er mei i clem geprotesteerd tegen de aan houdende militaire operaties tn Vietnam Ook deze actie wordt ge orgamseerd in samenwerking met de actiegroep Sjaloom De stand san de Wereldwinkel op de middenstandbeurs de Inha be. zal voornamelijk worden ge bruikt om de bezoekers te infor meren over de toestand m de we reld .Verder willen we met behulp van folders en door direct contact, het winkelende publiek interes seren voor de Wereldwinkel aldus woordvoeder Joop Heheman. De fmanciele positie van de We reldwinkel is volgens de eigenaars zeer ongunstig Ondanks het feit dat inkomsten en uitgaven elkaar dekken is er nauwelijks geld om de doelstellingen uit te dragen Daarom zullen we binnenkort" zo zei Helleman gistermiddag, .bij de gemeente een vergunning aanvra gen om met een bakfiets of een carrier de Werldwinkelprodukten op straat aan de man te moeen biengen Daarnaast hopen de We- leldwmkeliers op donatie van svm- pathisanten - vnf gulden per jaar minimaal - om iets meei armslag te krijgen voor het werk van de organisatie Evi, vooraf prijsopgave ÏhÏÏÏÏÏ S'- Llduinastraat78 a ©Schiedam Telefoon, 010—26 86 38 Off. Philips dealer SCHIEDAM De commissie voor Stadsontwikkeling vergadert maandag 19 april in het openbaar in het Schiedamse stadhuis. Er wordt om acht uur begonnen. Op de agenda staan onder meer de ei keeissituatie op ae Peter van Viooylaan en een i - dung over ie gang van 'j. tijdens de diasveigaaei i t mei. waann de uitgangspunten voui de binnen stadsplannen woiden behandeld

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1