actie aan meent: Reactie actiecomité Keuze-programma's bij Schiedamse j eugduitwisselingen RUSSISCHE DANS EN MUZIEK LEVEN VOORT Nieuw groen voor GTB Films in het Henny Konings liefste wens in vervulling Afscheid van Rijnmondlid Van der Drift GAB eenmaal per week in Schiedam Onderwijs commissie Begroting '72 Marcus Bakker in Schiedam lm m Blackatiecker 89,- ^109,- "*119,- Debuut Nieuwe dansen BRIEVEN VAN LEZERS DONDERDAG 15 APRIL 1971 HET VRUE VOLK PAGINA 19 SCHIEDAM Het hoofd van de Willem GehrelsscliooI G. J. van Praag, heeft zich onder druk van het gemeen tebestuur en met name de wethouder van Onderwijs teruggetrokken uit de acties voor doortrekking van de Peter van Anrooylaan. Deze bewering wordt geuit door de leider van deze actie, de heer Jac. van Vliet, in een brief aan de leden van de commissie van onderwijs. Concrete bewijzen voor zijn stelling heeft de actievoerder niet, maar er zijn een aan tal zaken, die aantoonbaar vreemd zijn gelopen. Het-Oekraïense en Russische dans- en maziekensemble de Kalinka's Henny Koning (Van een medewerker) SCHIEDAM Met de pre sentatie van zijn Oekraïense en Russische dans- en mu- ziekensemble is voor de Schie dammer Henny Koning een reeds lang gekoesterde wens in vervulling gegaan. Enkele weken terug kwamen zijn Ka linka's in Rotterdam voor 't eerst voor het voetlicht. On langs leverde het ensemble 'n bijdrage aan het bonte mu ziekprogramma van 't „Lente feest" in sporthal Margriet. PERF. GM. ADVERTENTIE Tiéntallen guldens voordeel op boormachines Katten choolhoof d voor druk (Van een onzer verslaggevers) Sinds het begin van de actie, zo'n veertien maanden geleden, heeft schoolhoofd Van Praag meegedaan met de heer Van Vliet en vier an dere hoofden van scholen langs de Peter van Anrooylaan. De actievoerders streden een Jaar lang voor verbetering van de ver keerssituatie op deze nauwe, boch tige laan. De vijf schoolhoofden, waaronder Van Praag, durfden niet meer de verantwoording te dragen voor de veiligheid van "hun" schoolkinderen. Totdat de heer Van Vliet als lei der van de actie een brief stuurde naar de commissie van onderwijs uit de gemeenteraad. Van Praag ging zonder mokken akkoord met deze brief, maar heeft hem naar hij beweert vergeten te le zen Wethoudster O. D. VerweU-de Graaff (Onderwijs) heeft toen con tact opgenomen met het school hoofd en hem gezegd dat zij het onjuist vindt dat hij een brief on dertekent, die gericht is aan de commissie van onderwijs zonder er haar (zijn baas) in te kennen. De heer Van Praag verliet daarop de regionen der actievoerders. Twee opvallende aspecten bü de ze zaak: de brief waarin school hoofd Van Praag laat weten niet meer aan de acties te zullen deel nemen Is verspreid onder de leden van de commissie van onderwijs uit de gemeenteraad. De brief is persoonlijk gericht aan Jac. van Vliet en door anderen zonder zijn medeweten, gekopieerd en verspreid. Ten tweede is dezelfde brief ver stuurd via het stadhuis Schiedam, zoals het poststempel leert, en niet door schoolhoofd Van Praag zelf. Wethouder mevr. Verweij, gevraagd om commentaar: "Ik heb niemand onder druk gezet." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De letterlijke tekst van de brief die de heer Jac. van Vliet namens het ac tiecomité Peter van Anrooylaan stuurt in reactie op de brief van het schoolhoofd G. J. van Praag: 'Zeer geachte leden van de Commissie voor Onderwijs zaken, Wij veroorloven ons hiermede een enkele opmer king te maken over een brief d.d- 5 april j-1., U toegezonden door Dhr. G. J. van Praag, hoofd van de Willem Gehrelsschool, en waarin aan ondergetekende wordt meegedeeld, dat genoem- de heer Van Praag zich als me-, dewerker aan ons actiecomité wil terugtrekken. Nog zittend in de kring van ons comité te mijnen huize, heeft dhr. Van Praag ons niet meegedeeld, dat hij wilde uit treden. maar wél, dat de wet houder van Onderwijs hem tele fonisch misprijzend' had 'onder houden' over zijn medewerking aan onze actie, waarvoor dhr. Van Praag eerder tot tweemaal toe zijn handtekening geplaatst had. Hoewel wij het afkeurens waard vinden om een persoon lijk schrijven publiekelijk per stencil te vermenigvuldigen en te gebruiken als dekmantel, kunnen wij toch wel begrip op brengen voor de vreemde ma- nier-van-doen bij deze onder druk gezette onderwijzer. Wij verzoeken u daarom de ondoor dachte handelwijze van onze ex- medeweTker, G. J. van Praag (bij wie de vaart van het hart in de gegeven omstandigheden groter was dan die van het ver stand) te willen verontschuldi gen. Hoogachtend, w.g. Jac. van Vliet, secr. van het actiecomité 'Peter van Anrooylaan.' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord houdt éénmaal per week, namelijk op donderdagmiddag, van 14.0015.00 uur zitting op de West- vest 52. Voor inschrijving en infor matie moet men zich uitsluitend wenden tot het GAB-bureau in Vlaardingen, Van Slingelandtstraat 25. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Grafiek - Histo rie en techniek" en "Hoppety Pop" zijn de films .die het Stedelijk Mu seum deze week vertoont in het weekend-programma. De films draaien op 15, 15, 17 en 18 april respectievelijk om kwart voor één. half negen, één uur en drie uur. Grafiek - Historie en techniek is een film die handelt over de gra- fiekdruk-kunst, uitgevonden in de achtste eeuw na Christus in Japan en China, daarna in de vergetel heid geraakt en pas honderden ja ren later herontdekt. Vooral Rem brandt, Seghers en Albrecht Dürer hebben belangstelling gehad voor deze vorm van kunst. Hoppety Pop is een experimen tele film die zonder camera door Norman McLaren is gemaakt. Een voudige figuren dansen over het doek op oude danswijsjes, waarbij ook humoristische trekjes als ongelijk ritme en onzuiverheden van toon zdjn vastgelegd. In de aula van het Stedelijk Mu seum zal Jacq Bekkers zaterdag middag het kleine Hess-orgel be spelen. Op het programma staan werken van Bach, Ritter, Buxte- hude, Telemann, Haydn, Pranck en Mlcheelsen. Het concert begint om drie uur. ft m (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De jeugduitwis seling, die dit jaar voor de achtste keer door de Schiedamse Gemeen schap wordt georganiseerd, zal deze maal plaats vinden met Esslingen (Duitsland), Udine (Italië), Nor- köping (Zweden) en Vienne (Fran krijk). Voor Esslingen, Udine en Vienne zijn er nog enkele plaatsen vrij. Ook dit jaar zullen er weer di verse dagtochten, en excursies wor den georganiseerd. De jongerenso- eiëteiten uit Schiedam zullen wor den verzocht enkele avonden bui tenlanders te ontvangen. Een nieuw aspect, vergeleken met voorgaande jaren, zijn de keuze-programma's. De buitenland se gasten in Schiedam kunnen nu zelf gaan bepalen aan welke ex cursies en tochten ze willen deel nemen. Er wordt ook gedacht aan een tocht met overnachting, zodat een reis zich kan uitstrekken over twee provincies. In totaal zullen ongeveer vijftig Schiedamse jon gens en meisjes aan de jeugduit wisseling deeLnemen. Eventuele aanmeldingen voor de allerlaatste plaatsen moeten voor 1 mei geschieden bij het bureau van de Schiedamse Gemeenschap. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De commissie voor het onderwijs houdt vanavond een openbare vergadering, die om acht uur in de raadzaal van het stadhuis begint. Op de agenda staan onder meer het voorstel van B. en W. tot het slopen van een gedeelte van het schoolgebouw aan het Oude Kerk hof 10; enkele routine-voorstellen over de aanschaffing van onderwijs voorzieningen en het voorstel tot vervanging van een stencilmachine voor de openbare l.e.a.o-schoal aan het Oude Kerkhof. Ook de uitbreiding van de dienst logopedische hulpverlening met één kracht tot vier man zal ter sprake komen. Hiervoor wordt een aan vullend krediet van 15.000 gulden Dansers en musici zijn. half-Rus- sen. afkomstig uit alle staten van de Sowjet Unie. Hun Holland se waders trouwden hun moeders tijdens de wereldoorlog in werk- en interneringskampen ergens in Duitsland. Muzikaal als ze zijn, brachten de meesten onder herk de balalaika een snareninstrument (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rijnmond- raad heeft gisteren afscheid ge nomen van gecommitteerde drs. H. P. M. van der Drift (k.v-p.). Deze' werd bij die gelegenehid door voor zitter W. A. Fibbe geprezen als een man die van het begin v.d. Rijn- moridraad af een leidende rol heeft gespeeld als beheerder van 'econo mische aangelegenheden". 'Hoewel ook op dit gebied niet zulke grote bevoegdheden aan de Rijnmondraad zijntoebedeeld, heeft de heer Van der Drift grote werkkracht ontplooid en hij heeft met zijn afdeling heel wat studie- nota's geproduceerd. Zijn inbreng in de hoogovenkwestie is zeer be duidend geweest. Kennis van za ken, óog voor detail geplaatst in groter verband, waren kenmer kend-' Nadat ook namens de raad vrien delijke woorde waren gesproken en de hr. Van der Drift zelf met name rijn directe ambtelijke medewer kers had bedankt, was er een af scheidsreceptie. Geïnstalleerd is gisteren de heer M. D. J. Stolk fd'66), die door D'66 en PvdA kan didaat is gesteld als opvolger in het dagelijks bestuur voor de heer Van der Drift. Er zijn nu tientallen hard» guldens te verdienen bil een BAD* boormschine,Reken het maar n«l DN 70 normaal 109,- DNJ 52 normaal 134,- krijgen 10 mm enkeKoe- riga kncht* boormachine met 340 W super motor. Boort In staat tot 10 mm, In steen lot 10 mm, In hardhout tot 25 mm. Onbreekbaar Maranyl motor- huls, dub bel gelsol eerd.ta nd- krans boo r houder, verplaatsbar» zlihsndgreep. Eén brok kracht. DNJ72 normaal 149,- Twéé- toeren, boor machine met Ingebouwd schakel mechanisme dat bij laag toerental (zwaar boorwerkn hst boorvermogon 2^x opvoert. 300 W motor,oeraetide constructie, naald- lagers, Maranyl motorhuls. dubbel gelaoleerd.aange- vulcankeerd» stekker, etc, etc. Twee-toere/v- syslcem spaart «n» machine «o houdt uw boren tenger acharp. twéé-toeren mach Ine.Zelfde eigenschappen sla DNJ 62 maar BOS sterker* motor (340 W) en extra kogottageta op d» boors plndeC Ada boormachine* 2ijn geschikt voor het aandrijven van B&D-hulpetukksn. BbcksiOooksf i Dit apeclale voordeel-aanbod UJdetïk bfc PRONK'S IJZERHANDEL, Nieuwstraat 11, MAASSLUIS HOBBY CENTRUM, Mosoeïstraat 2, HOOGVLIET ROODNAT, Berm weg 59, CAPELLE a.d. IJSSEL Slotplein 24, CAPELLE a.d. IJSSEL DE VEER, Winkelcentrum Geerlaan 15, RIDDERKERK Winkelcentrum Keizerswaard 75, GROOT IJSSELMONDE WAAR DAT WIEL DRAAIT, Hoogstraat 69, SCHIEDAM DIRK DE RUITER Ijzerwaren en Gereedschappen, Damstraat 2, HARDINXVELD-GIESSENDAM mee naar het nieuwe onbekende vaderland. Ook de moeder van Henny Ko ning Nadjeska Kolesnikowa, ge trouwd mét de Schiedammer J. Koning, had de balaïka bij zich die een ereplaats kreeg in haar huis in de Prins Frederik Hendrikstraat. Vooral de eerste tijd zochten de geëmigreerde vrouwen en meisjes contact met elkaar. Ze speelden muziek en zongen Oekraniënse volksliederen om hun heimwee tegen te gaan. Zo vormde zich een muzikaal groepje dat in besloten kringen uitvoeringen gaf- Toen er kinderen kwamen viel al les uiteen. In-1962 vond een her groepering plaats. Er kwamen Hollandse mannen bij en ook enkele kinderen gingen instrumenten bespele.n Zelf maak ten de dames Russische kostuums terwijl de mannen zanglessen gin gen nemen. Zo debuteerde mevr. Koning-Kolesnikowa in dat jaar met haar Russische Dansgroep „Woiga" om hierna op grote schaal uitvoeringen te geven. Ook Henny Koning hoorde tot de groep. Gevoelsmatig leerde hij de instrumenten bespelen en be kwaamde zich tevens in de speci fieke Kozakkendans, het „Hopak". In 1963 kreeg hij aan de Rotter damse Dansacademie een amateur opleiding. Hij studeerde tevens pe dagogie, gespecialiseerd op karak ter-methodiek- Voor de praktijk bezocht hij en kele keren Moskou. Hij zag er de volksdansen in hun oorspronkelijke vorm en was toen vastbesloten een eigen groep te gaan formeren. Van zijn reizen bracht hij originele Russische- en Oekraïense instru menten mee en kreeg z» het in strumentarium bijeen voor een eigen orkest. „Dit orkest moet nog even wach ten", zegt Henny Koning <24 jaar) die als leider van de Kalinka's werkt onder die naam van zijn moe der, Henny Kolesnikow. „Mijn groep is nog in ontwikkeling. Er komen nog nieuwe dansen bij die, net als de anderen specifiek Rus sisch en Oekraïens zijn en ook moe ten blijven." Als beroeps balletdanser verbon den aan het Rotterdamse Ballet- Centrum heeft hij zelf de meisjes en dames een dansopleiding gege ven. De muzikale leiding is in han den Van de zangpedagoog, Paul Vugts. „Onlangs heeft Radio Moskou aandacht gewijd aan mijn groep waarover ook in culturele bladen wordt geschreven als uitdrager van de Russische cultuur en folklore". Het ia Juist die folklore die spreekt bij de Kalinka's; genuan- ceeit en fijnzinnig maar ook spran kelend is de zang en de muziek. Het kwam in de sporthal niet tot z'n recht. Op het podium van een concert zaal zal het ensemble evenwel de rechtgeaarde liefhebber van folk loristische zang en 'muziek uiter mate weten te boeien. SCHIEDAM De begroting van de gemeente Schiedam zal dit jaar op 22. 24, 26 en 29 november en op 1 december worden behandeld. De agenda voor de raadsvergadering van november zal tijdens de begro tingsbehandeling aan de orde ko men of in aansluiting daarop- Deze vergadering zal overeen komstig de wens van veel raadsle den weinig problematische punten bevatten. De vergadering van december wordt een week ver vroegd en zal nu op 20 december plaatsvinden. De Schiedamse raadsleden zullen voortaan ook wat meer tijd kunnen besteden aan de inhoud van de raadsstukken. Buiten de werktijden van de secretarie zal er gelegen heid zijn Qm de stukken in te zien op maandag en woensdag van ze ven tot negen uur 's avonds en op dinsdag van zeven tot acht uur. Naar aanleiding van een bericht in uw krant dat er in het Prinses Beatrixpark een tiental verwilderde katten huist, heb ik het park een maand lang bezocht en doorzocht en zegge en schrijve drie katten ontdekt die verwilderd zijn. In het bewuste artikel geeft de Dierenbe scherming te kennen dat „goed be doelende maar onnadenkende per sonen deze verwilderde katten niet moeten voeren zodat ze de honger dood zullen sterven". Mijns inziens maakt de Dieren bescherming een fout. Het moet deze organisatie toch duidelijk zijn hoe een uitgehongerd dier zich gedraagt het doodt. Niet uit sport, maar uit lijfsbehoud. Het volgt zijn in stinct Uithongeren van katten zou een ramp betekenen voor de vogel stand. evenals trouwens het gebruik van herbiciden (onkruidverdel- gingsmiddelen) veel slachtoffers maakt onder de vogels. Daarom is volgens mij het voeren niet het pro bleem. maar juist de verwilderde katten zelf. Waarom worden ze niet gevangen? Als men tijgers en leeuwen kan vangen, dan moet dat zeker mogelijk zijn met een paar katten. Overigens ben ik van mening dat mensen die voeren, beduidend beter nadenken en een beter inzicht heb ben in het beschermen van dieren dan de Dierenbescherming. Hoe goed wellicht ook bedoeld van deze orga nisatie, maar uit haar houding blijkt een onnadenkendheid, die de ech te dierenvrienden met zorg vervult voor de toekomst van het dier in onze samenleving. Tot slot dring ik er op aan gewoon door te gaan met vo—ra van katten totdat er een op lossing is gevonden. G. VAN LENNEP, Bachplein 566, Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Morgenavond om acht uur begint in zaal Tlvoli aan de Nieuwe Haven een verkiezings avond van de CPN. Tweede Kamer lid Marcus Bakker zal spreken over het onderwerp "Voor een nieuwe re gering voor een nieuwe politiek'. Kaarten voor deze bijeenkomst (prijs 0,50) zijn te krijgen aan de zaal. K* (tX 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Deze week nog worden de zes bomen die op bet trottoir voor het kantoor van de Gemeentelijke Technische Bedrij ven aan de Dwarsstraat staan, ge kapt. Het zijn Italiaanse populie ren, ongeveer 25 jaar oud, die bijna of helemaal dood zijn. Direct na de ingreep zullen op dezelfde plaats meidoorns worden neergezet. Op het binnenterrein van de Technische Bedrijven bevindt zich nog een aantal populieren die er eveneens slecht aan toe zijn. Ook deze zullen worden gekapt, maar niet eerder dan in 1972, om dat de wijk Schiedam-Zuid maar weinig bomen heeft. De bedoeling van het GTB-initiatief is nu het gasbedrijf van de Technische Be drijven z'n functie heeft verloren het terrein met het nieuwe groen een wat beter aanzien te ge ven. Het afsterven van de populieren heeft volgens de Plantsoenendienst overigens niets te maken met ver giftiging door aardgas. Populieren in het algemeen en de Italiaanse soort in het bijzonder, zijn erg kwetsbare bomen, die niet oud wor den.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1