iewoners klagen over hondehopen Verplichte en on voor Jachthuis Amateur koolkikker Beernink op Kans op wijziging bestemmingsplan nota punt voor punt De doordrukker. Nutsbedrijven willen zelf drinkwater controleren 25-jarig Geron sterk veranderd Nep-zoen Istizin Vervuiling van kindei- speelplaats in Groenoord jTBenGOZ nacompetitie aadslicl op icretarie m Die Prïesfs Wife Burgemeester opent nieuwe Boerenleenbank Secretaris mr. M. J. Blok wil „trouwen'' Waarschuwing Onbeautwoord van DONDERDAG a.s. af Sophia Loren Marcello Mastiolanni Later stadium ;1dDAG 20 APRIL 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 SCHIEDAM Twee bewo- Qers van de Orelioflat in Groenoord hebben in Een brief aan de gemeen teraad hun beklag gedaan over het toenemende aan tal hondehopen dat gede poneerd wordt op de kin derspeelplaats tussen de Oreliosingel en het Verhal- lenplein. Zij verzoeken de gemeente paal en perk te stellen aan wat zij "deze wantoestand" noemen en denken daarbij aan het plaatsen van borden met de tekst: „Verboden voor honden, dit is een kinder speelterrein". - $m, %mm m (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In zaal 1 van gebouw Irene heeft minister Beernink gisteravond duidelijk gemaakt het alternatieve ka binet een onserieuze zaak te vinden. Een veertigtal Schie damse „CHU'ers beluisterde z'n betoog,.stelde een handvol makke vragen en stapte vervolgens, blijgestemd en in een he vige wolk van sigarenrook de milde Schiedamse avondlucht in. Minister Beernink: .staatkundige plicht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wanneer de tussenoplossing van Gemeen tewerken voor de situatie op de Peter van Anrooylaan vol doet, is het niet onmogelijk dat het bestemmingsplan voor de zuidhoèk van Groenoord gedeeltelijk gewijzigd wordt. Dat zei wethouder Bolmers. gisteravond tijdens de verga dering van de Commissie Stadsontwikkeling en Stads uitbreiding.. ZAAIERS plaats ze... lees ze Als dc stoelgang meer 'n moeilijke zie wordt, helpt hij pijlsnel. De doordrukker van Istizin. Laxerende tabletten in doordrukstrip. Handig. Verstandig. Tabletten met 'n beschermend laagje. Aktief op de plaats waar 'n beetje hulp dringend nodig is. istizin tabletten. Gewoon de beste oplossing- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeentelijke nutsbedrijven van Schie dam, Vlaardingen en Maassluis zullen na de fusie in 1972 de controle op de kwaliteit v.h. drinkwater opnieuw aan een onderzoek onderwerpen. Op dit moment trekt men op gere gelde tijden watermonsters die in het laboratorium van de Rotterdamse drinkwaterleiding worden onderzocht. Na de integratie zo is de bedoeling gaan de drie gemeentelijke- bedrijven zelf controle uitoefenen op de kwaliteit van het drinkwater. CINEAObeurs en COLOSSFUM (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het nieuwe hoofd kantoor van de Boerenleenbank in Kethel wordt woensdag 21 april om half elf officieel door burgemeester Roelfsenm geopend. Na afloop is er een officieel onderonsje to het ver enigingsgebouw „De Bank" aan de Schiedamseweg, Heet nieuwe hoofd kantoor staat aan de Zwaluwlaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De amateur-toneelgroep Geron viert binnen kort haar 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan zal op woensdag 21 en donderdag 22 april in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven een voorstelling worden gegeven (aanvang kwart over acht) van de klucht „De Gecroonde Leersse". De Commissie Stadsontwikkeling en Stadsuitbreiding in vergadering bijeen. Op het grasveld in Groenoord is er voor de jeugd een doolhof van boomstammen gemaakt met een klimrek. een wip en schommels. Deze speelplaats wordt door de kinderen veel gebruikt en is. zo schrijven de klagers C- J. Kok- Aussems en H. Kok. met name voor de kleinere kinderen zeer ge schikt. Sinds de ingebruikneming van de zgn. Z-f)ats in Groenoord, zegt de brief, is het- speelterrein onbegaan baar geworden door de grote hoe veelheid hondehopen, Sinds de Z~ fiats zijn bewoond is het aantal honden sterk, toegenomen en dien tengevolge ookhét aantal hopen. De klagers schrijven, dat het nooit de bedoeling kan zijn om van de speelplaats een "grote honden- tlaatplaats te maken". "Het is voor ae kinderen ondoen lijk om op dit grasveld te spelen. Zij komen regelmatig met viezig heid aan hun schoenen thuis. Dit is vies. onhygiënisch en schadelijk voor de gezondheid. Het beetje speelgelegenheid dat de kinderen tussen de flats nog hebben wordt m op deze manier ontnomen." schrijft men. In de wijkkrant Groenoord Ak koorden hebben C. J. en H. Kok de medebewoners van hun wijk ai diverse malen opgeroepen om hun huisdieren ergens anders "te laten ontspannen".Er zijn nog plaatsen genoeg, waar kinderen niet komen en honden ook het hunne kunnen doen, zoals de waterkant, tussen de struiken en op de zandvlakte voor de Z-flats. De oproepen in de wijkkrant ble ven echter zonder resultaat. Een brief .aan de gemeenteraad was toen voor de bewoners van de Ore lio-flat de enige mogelijkheid. B. en W. hebben inmiddels laten weten bereid te zijn de verbodsbor den op de speelplaats te plaatsen en de gemeenteraad moet zijn goedkeuring daaraan hechten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ais de gemeente- ad het goed vindt, schaft de ge- eente Schiedam de verplichte va- intiesUiiting voor herenkappers heel Schiedam af. Hetzelfde !dt voor de kruideniers en groen- landelarqn uit Kethel en Groen- rd. Zowel onder' de barbiers als on- ir de kruideniers en groenteman, in is een enquête gehouden. Van 24 kappers uit Schiedam waren 14 voorstanders van opheffing 9 tegenstanders. Bij de kruideniers waren allen ibr en van de groentehandelaren ,ren er twee voor en één tegen, lor hen zal de opheffing er dan ik komen. - Een zelfde enquête is gehouden tier slijters, tabakshandelaren, igers. bloemisten en melkboeren. deze groep middenstanders tam óf helemaal geen antwoord oiien óf een negatief, zodat voor de opheffing niet van kracht irdt. 8) (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Om te voldoen n de eisen die de minister heeft bid en vanwege de vergrote aan- ir van slachtvee, is de gemeente piioht een ton uit te trekken w de uitbreiding van de koel- imte van het Schiedamse slacht- ïs. Be minister heeft in EEG-ver- ód bepaald, dat het vlees na rhting en keuring direct- moet irden gekoeld en onder koeling jet worden gehouden. De toe- me van het vee-aanbod beloopt geleken bij vorig jaar zo'n veer- percent.. In het Schiedamse slachthuis is slachtcapaciteit voldoende, iar de koelruimte Iaat te wensen sr. Zeker als bij het ingaan van nieuwe EEG-bepaling de con ventie in het oog moet worden louden. Burgemeester en wet- uders vragen de raad voor dit (1 precies 108.897 gulden. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM-VLAAKDIN GE N je v.d. drie? GTB en GOZ gaan ■de nacompetitie, die uiteindelijk beslissing moet brengen wie naar 'eerste klasse zal. promo veren, de lis afbjjten. Zaterdag speelt GOZ tegen GTB. Op 1 mei eelt GTB thuis tegen Sunlight op 8 mei staat het duel Sun- ht-GOZ op het programma pan een onzer verslaggevers) jCIUEDAM Op de gemeente- ■retarie aan de Grote Markt het besluit ter inzage betref- ide de benoeming van de heer jvan Kaalte tot lid van de raad. heer Van Raalte vervangt het yteüd H. van der Waal (p.c.g.), baar Vlaardingen is verhuisd. (Van onze sportredactie) oCHEEDAM Chris van nerven is alleen aan de kop ïeWeven van de topscorerslijst, - Schiedamse Boys-aanvaller P°orde weliswaar tegen Nado V pt. maar ook Van Beek wist «gen Veronica niet de juiste i "ting naar het net te vin- ten. [De stand aan kop is: 1. Van men 17; 2. Van Beek 16, Den pinker 16; 3. Quadt 12: 4. Ver dij 11. Op deze Schiedamse CHU-ver- kiezingsbijeenkomst („25 jaar gele den ben ik hier ook al eens ge weest," herinnerde de bewindsman zich) zei minister Beernink niets of bijna niets. Op aandringen van de zaal gaf de minister te kennen dat het voor de progressieve concentratie on mogelijk is de meerderheid te ha len, omdat daar een winst van „maar even" 32 zetels voor moet worden binn engehaald. De bewindsman beschouwde dat ais een onmogenlijke zaak en een reden te meer het schaduwkabinet niet serieus te nemen. Alhoewel et- zeker figuren in zitten die hun mannetje staan, en een departe ment kunnen beheren, aldus de minister. Hij wees er schertsender wijs op dat ook de SGP een scha duwkabinet zou kunnen opstellen. De heer Beernink betreurde de 400-guiden-ioongolf van vorig jaar waarvan naar zijn zeggen noch het land, noch het volk beter was ge worden. Hij waarschuwde In dat verband voor de komende loons verhoging, die de tijd rijp maakte Zoals werken bekend heeft voorgesteld de Gemeente - Peter van Anrooylaan westelijk van: de ge projecteerde garage -aan te sluiten op de laan van Bol'es. Met, deze tussenoplossing is gedeeltelijk te- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De adviesnota van het college van B W inzake de plannen voor de sanering van de binnenstad zal op de gemeente raadsvergadering van 6 mei punt voor punt behandeld worden. Hier toe besloot de commissie Stadsont wikkeling en Stadsuitbreiding gis teravond tijdens een openbare commissievergadering op het stad- .huis. Over de vier plannen als zodanig zal niet gediscussieerd worden, om dat zo stelde wethouder Bolmers hierdoor de mogelijkheid wordt geschapen uit verschillende plan nen de beste onderdelen te kiezen. Bovendien hebben de raadsleden dan de kans om de principiële uit gangspunten stuk voor stuk te be handelen en eventueel te amende ren. „Zodoende kunt u een keuze maken en hoeft u een bepaald plan niet om één punt te verwer pen," aldus de wethouder. De partijen gingen voorts ak koord met het voorstel van de wet houder de spreektijd te beperken om een al te langdurig debat tegen te gaan. gemoetgekomen aan de wensen van het actiecomité. Het voorstel dat de actiegroep zelf had gedaan de Peter van Anrooylaan rechtdoor laten lopen naar de Laan van Bol'es - - is niet haalbaar omdat op die plaats zo goed als zeker een benzinestation gebouwd zal wor den. Volgens de heer Bolmers kan pas serieus bekeken worden of de tijde lijke oplossing definitief wordt als de nieuwe Churchillweg gereed is. Deze verbindingsweg tussen Kethel en het stadscentrum van Schiedam zou in theorie de verkeersdrukte op de Peter van Anrooylaan kunnen wegnemen. Vast staat in ieder ge val dat de nieuwe weg het ver keersbeeld rond de Peter van An rooylaan ingrijpend zal verande ren. „En daarom," zo besloot de wethouder. ,,is het beter tegen die tijd pas de definitieve loop van de Peter van Anrooylaan te bepalen." voor nog meer bedrijfssluitingen en fusies. .De komende vier jaar worden hele moeilijke jaren op economisch en financieel gebied. We moeten matigen, want dé ovet- besteding staat voor de deur." zo waarschuwde de minister. Even sprak hij met stemverhef fing. toen hij zijn gedachten liet gaan over de mensen, die op 28 april de stembus, de stembus zul len laten. Hij stak beide vingers priemend de zaal in en baste: „We moeten de kiezers wijzen op de mo rele, staatkundige plicht om te stemmen, anders hebben ze ook geen recht op kritiek." De minister betreurde diep dat ook onder dit kabinet de inflatie was opgetreden. De schuld hiervan schoof hij gedeeltelijk af naar de gemeenten, die (maar om centen blijven vragen voor kleuterscholen en ijsbanen, terwijl er 'geen geld is. Op een vraag uit de zaal of hij "rich verantwoordelijk voelde voor de stijging met, 91 percent van de totale gemeente-uitgaven („Goeie vraag," bromde het versmade GHU- kamerlid dr. H. A. Schuring, ver stopt achter vele ruggen) bleef de bewindsman ondanks een ware stortvloed van woorden, het ant woord schuldig. Voor de verkiezingsstrijd zoals die op het ogenblik door de diverse politieke partijen gevoerd werd, had de minister geen goed woord over en-hij besloot met de conclu sie dat deze Tweede-Kamerverkie zingen de slapste zjjn die hij sinds 1949 heeft meegemaakt. (ADVERTENTIE) Landelijk, aldus blijkt uit de "No ta Nutsbedrijven. is reeds een sys teem ontworpen voor de controle op drinkwater, maar dat gaat niet zo ver als het systeem dat de drie nutsbedrijven nu toepassen. Indien de landelijke normen verhoogd worden, dan kan het systeem van de drie nutsbedrijven echter een voudig worden aangepast. Voor de controle op het drinkwa ter is thans een keuze te maken uit twee werkwijzen, namelijk het be staande systeem of een eigen ehi- m i sch-bacteriologisch laborato rium. Eén van de pluspunten van het huidige systeem is hierbij dat hetzelfde laboratoria zowel de dis tributie als de bereiding van het drinkwater kan overzien. Het voorodeel van een eigen che- ADVERTENTIE nnitins f «smtecubii uittnni nt notie DE VROUW vand» PRIESTER misch-bacteriologische afdeling is dat de bron van onzuiverheden automatisch opgespoord kan wor den- De kosten van een dergelijke afdeling per afgeleverde kubieke meter water nemen daardoor wei toe, maar de omzet zal zó sterk groeien dat die kostenfactor te ver waarlozen is. Een onderzoek in deze richting aldus de Nota Nutsbe drijven zou reeds nu door één van de directeuren verricht kunnen worden. Op dit moment zo wordt te kennen geven is een beslissing over de keuze uit één van de moge lijkheden niet nodig, zodat in een later stadium (en op een gunstiger tijdstip) kan worden uitgemaakt welk alternatief het meest past op de situatie in de drie steden. Zelfs als men plannen heeft om de huidige situatie voort te zetten zo besluit de Nota dan blijft de mogelijkheid open, wanneer dat later toch als aantrekkelijk wordt gezien, om over te stappen op een eigen chemiseh-bacteriologiseh la boratorium. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeentesecre taris van Schiedam, mr: M. J. Blok, heeft een verzoek ingediend te mo gen optreden als ambtenaar van de burgerlijke stand. Burgemeester en wethouders vinden dat goed, zodat de raad wel ja zal zeggen in haar eerstvolgende vergadering. Mr. Blok volgt hierin een stel raadsleden, die ook allen verzochten te worden aan gesteld. G. P. Verhulsdonk (v.v.d.), J. Scheffers (p.v.d.a.) en mevrouw J Krikke-Hein (p.v.d.a.) gingen de secretaris hierin voor. Bovendien zal in het kader van de toneeimanifestatie op vrijdag 23 april nog een derde voorstelling worden gegeven in gebouw Irene, die eveneens om kwart over acht begint. Het bestuur van de toneelgroep Geron is van plan i.v.m. het jubi leum op dinsdag 11 mei van half acht tot half tien een receptie te geven in de grote zaal van het Gereformeerde Jeugdhuis aan de Lange Haven. De receptie in het Stedelijk Museum kan door om standigheden niet doorgaan. In het t.g.v. dit zilveren jubileum uitgebrachte boekje wordt aandacht besteed aan de geschiedenis van de groép, die sinds de oprichting 198 voorstellingen van 51 toneelstukken heeft gegeven onder regie van elf regisseurs. Voorts heeft de groep in het kader van de SG-wedstrüden diverse prijzen gewonnen. Op dit moment telt de verenigir 500 donateurs, van wie er 88 sin de oprichting lid zijn. Voordat televisie haar intrede deed w?- dat er 1200. SCHIEDAM In de eerste jaren van het bestaan werd de Geron-groep door de eigen gereformeerde kring nogal arg wanend bekeken. Vooral frivole geneugten als zoenen, roken en dansen werden vaak met af grijzen door de gereformeerde bril bezien. Op het toneel wa ren de spelers in kusscènes ds n ook verplicht een nep-zoen, de z.g. nek-ruiker, in de hals van de tegenspeelster te drukken. De eerste „revolutionaire" veranderingen deden zich voor in 1956 toen de betiteling „re- citeervereniging" gewijzigd werd in Amateur Toneelgroep en niet-gereformeerde regis seurs aangetrokken mochten worden. Tot dat moment toe was het nog gebruikelijke om op het toneel nit de bijbel voor te lezen. Uitdrukkelijk verbo den was het indertijd om een sterfscène te laten zien en een

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1