Kabinet zet Hoogovens in 't ijs voor opvolgers Sommelsdijk heeft hoofdpijn van stinkende haven ÉÉN WOORD SPAART SCHIEDAM 5 MILLE Leis van de HAL wil luchthaven dichtbij houden 'Vaker HOOGVLIET KRIJGT KINDER BOERDERIJ Scharrelen in Brielle: ieder zoekt zijn partner j m I Brieven van lezers Britse pop in de Doelen BOZE KAMPEERDERS IN HOEK VAN HOLLAND Spelend kind onder auto gedood Pompen of verzuipen bijna de helft van aiie Nederlandse gezinnen heeft ai postgiro! irn-M EHBO'er 4 Be jaarden tarief DINSDAG 27 APRIL 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 17 Buiten het hek bespreken de heren J. Eichhorn, P. de Keyne, T. Naaktgeboren, J. Lubgens en H. Eichhorn het "ont spanningsverbod". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELHARNIS De bewoners van de huizen rond de oude haven van Sommelsdijk vergaan van de hoofdpijn. Oor zaak: de sterke vervuiling van het water in de haven. Behalve dat het water al tijden een afschuwelijke stank verspreidt, is het nu ook een gevaar voor de volksgezondheid geworden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een vrachtluchthaven in de directe omge ving v.h. Rotterdamse havengebied met een accommodatie voor luchtreizigers. A. M. Leis (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) het winkelen waaril iinnen 98 plastic badtas Op de camping mag niks meer - dan erbuiten (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Een concentratiekamp. Zo noemen de vaste bezoekers de camping Hoek van Holland aan de Tasmanweg. Het enige verschil met Veenhuizen is volgens hen, dat men er vrij willig in en uit kan gaan, maar dat is dan ook alles. Krasse uitspraken, die het gevolg zyn van het bedillerige optreden- van de lieer A. F van Dillen, chef van het recreatieoord Hoek van Holland. Twee weken geleden stak hij een stokje voor het ontspan ningsprogramma, dat de Rotter damse melkhandelaar T. Naaktge boren, vaste bezoeker van de cam ping, evenals vorig jaar ook deze zomer weer wilde organiseren voor de kampeerders. Dat betekent geen feestavonden meer, geen klaver- jaswedstrijden, geen kinderactivi teiten. J De verspreiding van het pro grammaboekje met de zomereve- nementen van de heer Naaktgebo ren is door de heer Van. Dillen verboden. De zorg voor de ontspan ning in de camping is volgens hein een taak van de kampeerdersver- eniging en niet van particulieren. De heer Naaktgeboren voelt echter niets voor aansluiting bij de kampeerdersverënlging, omdat die naar zijn mening geen aantrekkelijk programma kan samenstellen. 'Het was alsof Ik een klap In mijn gezicht kreeg, zegt Naaiktge- boren. "De hele winter zijn de heer P. de Keyne, ook een vaste cam pingbewoner en ik, bezig geweest. We hebben artiesten gecontrac teerd, het bureau bijzondere wetten gaf toestemming, we kregen een vergunning van de politie en dan komt Ineens dit verbod.' Het werk comité op de camping is inmiddels Van onze verslaggever BOB NAHUIS-EN DEN HAAG Het kabinet- De Jong heeft de Rotterdamse hoogovens In de Ijskast gezet als een smakelijk hapje voor de volgende regeringsploeg. Minister Nelissen, erkend voorstander van een vestiging van Hoogovens-Hoesch op de Maasvlakte, heeft blijkbaar (ook de moed opgegeven snel tot een oplossing te komen. De door deze minister van Economische Zaken ingestelde Contactgroep Hoogovens (waarin ook de gemeente Rotterdam, Rijnmond en de provincie ver tegenwoordigd zijn) zou begin mei weer bijeenkomen. De ver gadering is uitgesteld zonder dat een nieuwe datum is genoemd. Ingewijden trekken hieruit de conclusie, dat de regering-De Jong het vraagstuk van de Rot terdamse hoogovens van de agenda heeft gevoerd. Bekend is, dat minister Neiis sen een tussenoplossing na streefde. Hij wilde de hoogovens op een nog aan te leggen twee de Maasvlakte (reeds in ambte lijke kring aangeduid ais de Regeringsmaasvlakte) verder in zee. Het havenwater Is vooral vuiler geworden na de afsluiting van het Haringvliet. Er komt geen vers zout water meer binnen. Wel komt nog steeds de riolering op de haven uit. De mensen rond het water zijn de stank beu. Ze hebben besloten een aktie op touw te zetten. De boze Sommelsdijkers verlan gen van het gemeentebestuur van Middelhamis dat het nieuwe riool stelsel zo snel mogelijk gereed wordt gem- De bulzen ervoor liggen ade grond. Alleen de koppeling moet nog worden gerea liseerd. Dat is een kleinigheid, maar het gebeurt niet. De beste oplossing om. af te ko men van de te grote hoeveelheid zwavelwaterstof en zwavelkoolstof zou rijn het grote water eenvoudig te dempen, Het gemeentebestuur heeft daar wel plannen voor, maar of die ooit worden uitgevoerd be twijfelt men in Sommelsdijk. uitgebreid met de heren H. en. J. Eichhom uit Den Haag en de Rot terdammer J. Lubgens. Zij hebben alles gedaan om het 'ontspan- ningsverbod' ongedaan te maken,, tot nu toe tevergeefs. Het verbod is inmiddels zelfs of ficieel geworden. De Rotterdamse Raad voor de Lichamelijke Opvoe ding heeft zich achter het verbod gesteld. In een brief aan de cam pingbewoners heeft de raad laten weten, dat men in de camping 'on gestoord moet kunnen genieten van. het kampleven.' De samenstelling van de campingbezoekers is tame lijk wisselend en de raad meent, dat door al die activiteiten het 'vrijheidsbeginsel geweld wordt aangedaan'. Volgens dc heer .J Eichhorn is het een prestigezaak geworden voor Van Dillen. 'Hij moet en zal Naaktgeboren klein krijgen, omdat hij bang is dat het hier te goed gaat. Wie is deze man dan wel. In de drie jaar dat ik in de Hoek kampeer heb ik hem nog nooit ge zien. P. de Keyne; 'Ik heb vorige week een onderhoud gehad met de heer Dufoerneée van de Raad voor dé Lichamelijke opvoeding. Het kwam er in feite op neer. dat men wel kleine activiteiten op de camping wilde toestaan, als de naam Naaktgeboren dan maar ontbreekt op het programma.' Voor Naaktgeboren zelf is alle lol eraf: 'Ze worden bedankt. Ik organiseer In de wijk Middelland, waar ik in de wijkraad zit. ook re- gelmatig kinderactiviteiten. Dat is nu wel voor het laatst geweest. Ik wil niets meer te maken hebben met de mannen van de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding. Ik schei ermee uit.' Ook camping beheerder D. van .Ettinger en de kantinebeheerder op de camping zijn allesbehalve blij met de gang van zaken. De laatste zegt nog nooit een klacht te heb ben gekregen, dat het in de kantien te Iwaaierig zou zijn. Het "ontspanningsverbod" is voor de PvdA-raadsleden F. van Heezik, W. J. van der Have en M, van Gent aanleiding geweest om éen aantal vragen te stellen aan B. en W- van Rotterdam. In het afgelo- ben gekregen, dat het in de kantine vaste campingbewoners een pro~- •testlijst- ondertekend.Tientallen; handtekeningen gaan deze week naar B. en W. Vele daarvan zijn voorzien van niet mis te verstane commentaren. De campingbewoners gaan on danks alles door met het organi seren van festiviteiten, rij het op beperkte schaal en buiten het 'campingterrein. i SCHIEDAM Toen na veel ge harrewar de burgemeester gister avond laat in de nacht de hamer Het vallen en de woorden sprak: „Ik sluit deze vergadering," inter rumpeerde de liberale wethouder drs. J. Houtman en verzocht het woord.. „Meneer de voorzitter," sprak de wethouder van Financiën, „ik stel u voor de vergadering te schorsen en niet te sluiten." De presentiegelden voor de raads leden 50,de man), plus de voorbereidingen voor een nieuwe vergadering." zo zei de wethouder, „kosten Schiedam 5000.." De burgemeester wilde niet erg. „U doet toch uw werk voor de ge meente. Laten we het morgen maar bespreken In de B. en W.-vergade- ring." Maar de zuinige wethouder wilde van geen morgen weten. Er moest gestemd worden. Enkele fracties grepen met drift deze gelegenheid aan om een nieuwe politieke strijd te doen ont branden en iedereen ging rijn stem motiveren. Na één kostbaar kwartier bleek, dat iedereen de wethouder steunde in zijn bezuinigingsplan, behalve PvdA-er Ab Engelsman en SGP-er L- H. Knipscheer. Engelsman: „Ik heb er tenslotte genoeg tijd en werk in gestoken." Dit ziet de heer A. M. Leis, lid van de raad van bestuur van de Holland Amerika Lijn, als een noodzaak, wil Rotterdam als ha venstad niet de boot missen in de ontwikkeling van het internatio nale vrachtvervoer. De heer Leis sprak gistermiddag voor de Rotterdamse Associatie van Ladingontvangers in het Skyway- hotel op Zestienhoven. 'Als we nu geen kans zien dc overheid ervan te overtuigen, dat de tweede nationale luchthaven bij Rotterdam moet komen, is de kans hierop verkeken.' aldus de heer Leis. Nog dit jaar zal hierover volgens hem moeten wor den beslist. Hij achtte een lucht haven die rich voornamelijk con centreert op het vrachtvervoer voor Rotterdam in de toekomst onont beerlijk in verband met de ontwik keling van het containervervoer. Zonder de mogelijkheid van doorvoer van containers per vlieg tuig zal Rotterdam zijn positie als belangrijkste containerhaven niet kunnen .behouden, aldus de heer Leis. H(j verwacht dat het contai nervervoer per vliegtuig in dc jaren tachtig goed op gang zal komen. Dan komen vliegtuigen met een laadvermogen van 200 tot 300 ton op de markt. Op diverse punten zullen zij kunnen concurreren met het containerschip. De heer Leis verwacht dat over tien tot twintig jaar zeker een vijf de van het containertransport van Rotterdam per vliegtuig zal ge schieden. Als plaats voor de lucht haven achtte hij de Maasvlakte zeer bruikbaar. 's-GRAVENZANDE (ANP) De S-jarige Jan van Greuningen uit 's- Gravenzande is dinsdagavond niet ver van de ouderlijke woning bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Zijn 7-jarig vriendje Arie Kloppert werd licht gewond over gebracht naar een ziekenhuis. De jongens reden spelenderwijs plotseling de rijbaan over en wer den aangereden door een auto. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Eind 1972 zal Hoogvliet verrijkt worden met een kinderboerderij aan de Martha- laan, die er ongeveer gaat uitzien als die in Lombardijen. Dezer da gen is de aanbesteding geweest. Liefst 29 aannemers hadden er be langstelling voor. Als laagste bouwprijzen werden bedragen rond ■de 200.000 gulden genoemd. Gebouwd zullen worden de eigen lijke boerderijschuur en een ge bouwtje voor het biologisch cen trum. Er wordt ook een vijver met eenden en ganzen ingericht. Het biologisch centrum zal, net als in Lombardijen, bedoeld zijn voor de scholen; ook hier komt een "diero- theek", waar de scholen voor een week of langer een dier compleet met hok en voedsel kunnen le nen. Pompen of verzuipen was het parool voor de kapitein van bet Nederlandse RÜnschip Sancta Maria toen hfj gister morgen in de Waalhaven een aanvaring had veroorzaakt met het Noorse lash-schip Acadia Forest. Het Rjjnschip maakte door een flink gat aan bakboordzijde zoveel water dat het aan pier zeven aan de grond moest worden gezet. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het arT beidsmarktbeleid, onderdeel van het sociaal-economisch beleid, zal aanzienlijk in be tekenis toenemen. Drs. J, W. de Pous, voorzitter van de So ciaal Economische Raad en voorzitter van de Nationale Raad voor de Arbeidsmarkt, gaf deze verzekering vanmor gen tijdens de installatie van de Regionale Raad voor de Arbeidsmarkt in Zuid-Hol land, de eerste regionale raad in ons land. Volgens drs. De Pous bestaat er nog onvoldoende inzicht in alle factoren, die bepalen hoe de ar beidsmarkt rich zal ontwikkelen. Er rijn gegevens nodig over de structuele situatie, en over te ver- waihten structurele ontwikkelin gen. De volkstelling zal materiaal opleveren, dat hiervoor wellicht kan dienen. Dat deze gegevens slechts één maal per tien jaar ter beschikking komen, is volgens drs. De Pous be slist onvoldoende voor het verkrij gen van een goed inzicht in d' ontwikkeling. Hij merkte in dit verband nog oi dat ook de frequentie van andere tellingen, bij voorbeeld bedrijfstel- lingen, te gering is. Prof. dr. W. Albeda, hoogleraar aan de NEH te Rotterdam en voor zitter van de raad betoogde, tijdens de installatiebijeenkomst in het Provinciehuis in Den Haag dat in de Randstad Holland, vooral in het hart daarvan, arbeid sinds de tweede wereldoorlog schaars is. Het ligt volgens prof. Albeda voor de hand dat aan de meest schaarse produktiefactor een sleu telpositie moet worden toegekend. De economie is er voor de mens en niet omgekeerd. In een spannings veld behoort de kwaliteit, van de arbeid de kwantiteit ais doelstel ling te verdringen. Voor een gebied als Rijnmond is ten structureel beleid onontkoom baar. De beschikbare arbeid moet daarbij de beperkte factor worden voor de verdere kwantitatieve ex pansie van de bedrijvigheid in dit lebled. Eén van de eerste taken van de regionale raad is het maken van een arbeidsindeiing Noord- Zuid, aldus prof. Albeda. (Van een onzer verslaggevers) DEN BRIEL Wie.voor konin ginnedag een scharreltje, zoekt, kan in Den Briel terecht. De Oranje- verenigng organiseert een scharrel- avond, waaraan ook mensen van buiten Brielle mee kunnen doen. In de hal van het gemeentehuis kan men voor een kwartje per stuk nummers kopen. Twee identieke nummers vormen een paar. Men kan zelf geen partners uitzoeken, snaar moet op zoek gaan naar de hij of rij met het corresponderende cijfer. Het scharrelen op de avond van koninginnedag is ook mogelijk voor getrouwde mensen. 'We hebben het scharrelen opengesteld voor ieder een in de leeftijd van veertien tot tachtig jaar', aldus de organisato ren. Voor wie met zijn gelegenheids partner niet afzakt naar de ves tingwallen te er muziek op de Markt'. tjonge Als we ar op uit trekken naar strand en zee, neemt natuurlijk iéder zijn eigen spulletjes mee ideaal is dan een badtas die weinig kost en waarin je gerust natte kleren en kleverige zuur tjes mee kunt dragen. Nu verkopen wij leuke badtas senvoor de kleinste" één van vrolijk bedrukt plastic in diverse kleurenvoor de gro tere een linnen tas (van binnen met plastic gevoerd) in een fijne Schotse ruit. Morgenvroeg om 9 uur begint op de parterre de verkoop van deze fijne badtassen, één van leuk bedrukt plastic in diverse kleuren en één van linnen in een Schotse ruit, beide met stevige koordsluiting„_ nu ex tra voordelig. Ook maandagmorgen open dén tel. of schrift, best. n Na het toch wel wat opzien en schrik barende artikel over EHBO- er 't Lam (HVV 17-1-71) wilde ik enige op- en aanmerkingen maken. De heer Lam is een aanfluiting voor de echte EHBO. De menslie vende EHBO'er verwacht geen me daille of bedankje en heeft een af schuw van sensatie. De heer 't Lam heeft totaal geen verstand van EHBO en kan de eerste hulp nies of althans heel weinig naar beho ren uitvoeren. Dat blijkt wei uit het.feit dat hij een knevel in zijn zak heeft, terwijl hij nooit iets van knevelen heeft geleerd. Het is zelfs verboden! Als het afdrukken van slagadrs goed wordt gedaan is het mij niet bekend, waarom dit zo'n zweterige bedoening zou moeten worden. Laat de heer 't Lam zijn no dige activiteiten staken en voorlo pig smartlappies, draaien voor oud jes.- Want laat hij maar van mij aannemen dat men na een cursus van -twaalf weken geen EHBO kan bedrijven. 'Als de heer 't Lam in tussen trouw de oefenavonden van een afdeling bezoekt, zullen circa 1250 ervaren en geoefende EHBO'- ers trachten slachtoffers zo goed mogelijk eerste hulp te verlenen. A. VAN MUNSTER. Algemeen leider en voorzitter van de Kon. Ned. Ver. EHBO, afde ling Rotterdam. (Discussie gastoten - red, HVV) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Drie bekende Britse progressieve popgroepen. Van der Graaf Generator. Everv Which Way en Jackson Heights geven op 30 april een nachtconcert in de Doelen. Op zaterdag 1 mei treden de groepen op in het Am sterdamse Concertgebouw, even eens om middernacht. Doordat de platenmaatschappijen van de groe pen de concerten sponsort kosten de kaarten slechts zes gulden. ROTTERDAM Alle mensen boven de 65 kunnen van 3 tot en met 8 mei voor een dubbeltje naar Diergaarde Blijdorp. Het entree van tien cent geldt vcor alle be iaarden. Ze hoeven M1 geen enkele bond aangesloten te zijn.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 3