Swarttouw-werknemers grotendeels onder dak Schoolconcert in Deï mm Zangmanifestatie van 45 Toonkunst-afdelingen SCHIEDAM VANDAA G ,3#- Van Seters houdt hal punt afstand r Leren vissen van de film Slavenburg bouwt voor Zwitserse onderneming Niets gebleken van hondepoep Cricket wordt professioneler aangepakt Belangstelling Bestemmingsplan fsr' SATERDAG 8 MEI mi HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Binnen een paar maanden zullen er in Schie dam verkiezingen worden gehouden voor de nieuw te instal leren jeugd- en jongerenraad. Alle Schiedamse jongeren van 14 tot en met 25 jaar moeten dan naar de stembus om een 'functionele raad voor jeugd- en jongerenwerk' van vijftien leden te kiezen. De jeugd- en jongerenraad gaat hun belangen behartigen. ~s- -W:* -t Bij het havenbedrijf Vlaar ding en-Oost hebben de meeste Swarttouw-werkne?ners opnieuw emplooi gevonden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een groot gedeelte van de voormalige Swarttouw-werknemers heeft weer een andere baas gevonden. Velen zijn bij het havenbedrijf Vlaardingen-Oost terecht geko men. Een ander gedeelte ls ondergebracht bij bedrijven In Schiedam (Gusto), Vlaardingen, Maassluis, Rotterdam (Aluminium Center N.V.en Pijnacker. 8 J SCHIEDAM Klassieke muziek van het Gewestelijk Orkest. Dat kregen vele Schiedammer- tjes gistermorgen een uur lang te horen in de Magnalia Deï-kerk. Het concert was georgani seerd door de Schiedamse Gemeenschap, die deze evenementen speciaal voor de schooljeugd op poten zet om bij hen wat meer interesse te wekken voor de klassieke muziek. De leerlingen die gisteren in de kerk zaten, waren afkomstig van de vijfde en zesde klassen van het basis onderwijs en de eerste twee klassen van het voortgezet onderwijs. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op vrijdag 14 en zaterdag 15 mei wordt in Schiedam de landelijke zomer vergadering van Toonkunst gehouden. Ter ge legenheid daarvan zal de afdeling Schiedam op 14 mei in de Grote Kerk een concert organiser en, waaraan alle 45 Toonkunst-afdelingen in Nederland zullen meedoen. Deze zang manifes tatie wordt voor de vijfde maal in Schiedam gehouden. (ADVERTENTIE') door Hans van der Sloot 3» i 1ï»[ PAGINA i.J Jonger en kiezen hun eigen jeugdraad De gemeenteraad heeft een aan tal van zijn bevoegdheden op het terrein van het jeugdwerk gedele geerd en die zaken worden na in stallatie geregeld door de raad. En ook zal in. de Scvhiedamse wijk voordat de zomervakanties aanbreken twee avonden lang een stembureau geopend zijn, waar de kiezers hun stem kunnen uitbren gen op een van de kandidaten. De kiezers worden oficleel opgeroepen met een „oproepkaart". Vóór de plaatselijke verkiezingen zullen er door middel van adver tenties in de plaatselijke bladen kandidaten worden gezocht, die be reid zijn zitting te nemen in de raad. Deze kandidaten mogen in leder geval niet jonger zijn dan achttien jaar en niet ouder dan dertig. Mensen die zich kandidaat stellen zullen dan voor de verkie zingen gepresenteerd worden aan het jonge kiezersvolk. De raad krijgt een officieel bestuur, dat be staat uit vijf mensen. De nieuwe jeugd- en jongeren raad wordt een echte „doe-raad". Er wordt niet alleen geadviseerd aan de gemeenteraad. Zo kan de raad dingen organiseren en exploi teren. In het algemeen zal de raad moeten peilen wat de noden en be hoeften zijn van de Schiedamse georganiseerde en ongeorganiseerde jeugd. De grote moeilijkheid bij het werk wordt ongetwijfeld de ervaring in alle steden met een raad heeft dat geleerd de be langstelling van de mensen te wekken. Het opkomst-percentage bij de verkiezingen zal naar twee zijden een aanwijzing kunnen zijn. Ko men er weinig mensen, dan is het zaak de raad zo snel mogelijk te laten beginnen met het werk. Een slechte opkomst betekent, dat er iets mis is met het Schiedamse jeugdwerk. Komen er veel mensen, dan betekent dat, dat er veel in teresse en blijkbaar veel belang stelling van de zijde van de kiezers is bij het starten van de jeugd- en jongerenraad. ?ïX'' V t ït. *^5® Dat blijkt uit een brief, die de nog steeds werkende bedrijfseon- tact-commlssie van Swarttouw aan haar oud-leden heeft toegestuurd. Vooral voor het technische perso neel van Swarttouw. aldus de commissie, bestond grote belang stelling. Volgens de contactcommissie hoeft men niet meer te rekenen op uitkeringen als jubileum- en bo nuspremies. Het Gemeenschappe lijk Administratiekantoor in Vlaardingen heeft echter toegezegd mogelijkheden te onderzoeken om toch tot de uitkering van bonusuit keringen te komen. Deze uitkering berustte bij Swarttouw op een ge woonte, en was niet schriftelijk Kï-m M Het concert in de Grote of St.- Janskerk zal vrijdagavond om acht uur beginnen. De solisten zijn: Nelly van der Spek, sopraan; Tony Jaanus-Rebel, alt; Bert van *t Hoff, tenor; Chris Verhoog, bas; Addie de Jong, orgel. Op het pro gramma staan werken van Da Pa- lestrina, Orlando di Lasso en Las- sandro Scarlatti, Cantate 140 van J. S. Bach en Te Deum van Anton Bruckner. Hierna zingt het kinder koor een werkje van Christian Geist „Verbum Caro Pactum est." Voor de begeleiding tekent het Ge westelijk Orkest voor Zuid-Holland dat onder leiding staat van diri gent Aad van der Hoeven. Toonkunst Schiedam in zijn hui dige vorm werd vijf jaar geleden opgericht en telt 90 leden, onder wie 50 kinderen tussen 7 en 12 jaar, die het kinderkoor van de afdeling Schiedam vormen. De eigenlijke vereniging Toonkunst Schiedam bestaat al sinds 1880, maar heeft vele stormen te doorstaan gekregen waarna in 1966 besloten werd „in een nieuw jasje" op de podia terug tc keren» Het Toonkunstkoor brengt voor namelijk kerkelijke muziek, het geen overigens door geen van de leden als een bezwaar wordt gezien omdat de godsdienst, aldus de le den, een belangrijk onderdeel is van de cultuur. Een van de hartewensen van Toonkunst Schiedam is het uitvoe ren van de Mabthaus-Passion. Hiervoor zal het koor echter een sterke uitbreiding moeten onder gaan, evenals trouwens de studie uren. Tot voor kort was er leder jaar een Matthauj-Paasian in Schiedam te beluisteren, een ge bruik dat de Toonkunst-afdeling graag weer In ere wil herstellen. Men denkt er over drie jaar mee te kunnen beginnen. De ongeveer 170 deelnemers aan de landelijke Toonteunstyergodering worden op 14 mei ontvangen ln ho tel Skyway, waarna een diner volgt in restaurant Europoort. De eigen lijke vergadering vindt plaats op 15 md, e\ ineens in restaurant Eu ropoort. vastgelegd. De open brief die is verstuurd aan mevrouw Englebert-Verpoorte heeft veel sympathie-betuigingen opgeleverd. Een antwoord op deze brief werd nog niet ontvangen, wat de bedrijfscommissie een jammer lijke zaak vindt, omdat mevrouw Englebert vóór het verschijnen van de brief nog verklaard heeft be hoefte te hebben aan contact met het personeel. Opvallend was ook dat veel ge- pensionneerde werknemers van Swarttouw positief op de open brief hebben gereageerd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als een voor proefje op het naderende hengel- seizoen hield de hengelsportvere niging „Schiedam en Omstreken" gisteravond in wijkcentrum Nieuw- land een filmavond. Hengelsport- adviseur en cineast Stef de Bruin uit Leeuwarden vertoonde enkele door hem zelf opgenomen kleuren films. Deze voerden de zeer talrijke toeschouwers mee naar viswater in Duitsland en dat van het natuur reservaat „De Oude Venen" in Friesland. Vooral deze laatste film was zeer tekenend voor een verblijf op en rond het viswater bij het krieken van de dag. Fraaie natuuropnamen kwamen er in voor, terwijl de kij kers bovendien het nodige te zien kregen van de aanbijt en de verde re vangst van zware snoeken. Verschillende vistechnieken wer den behandeld, en door de heer De Bruin nader toegelicht. Hoe het moet om sportief te vissen, maar ook hoe er afbreuk kan worden ge daan aan de snoekstand. Aan schouwelijk werd aangetoond hoe verfoeilijk het vissen met dreggen is en het hanteren van bek- en landingshaken. Al met al een leerzame en boei ende avond die aansloeg bij de le den. Voor deze leden gaan op zaterdag 29 mei as, de hengels weer uit de foudraals. Niet voor de jacht op snoek, maar op de karpers. Dit In een groot concours waaruit de kar perkampioen 1971 tevoorschijn moet komen. De hengelsportvereni- jlng kan nog nieuwe leden ge bruiken. Op de dinsdagen 11 - 18-25 mei en 1 juni, is gelegenheid tot inschrijven in het wijkcentrum Nieuwland tussen 19.00 en 2100 uur. (Van een onzer verslaggevers? SCHIEDAM Er ligt geen hondepoep op de Algemene Be graafplaats in Schiedam. „Van de aanwezigheid van veei hon- devuil is ons niets gebleken", antwoordt het college van bur gemeester en wethouders op vragen van het SGP-gemeente- raadslid L. H. Knipseheer. De heer Knipseheer, die slechts zeer zelden vragen stelt aan B. en W., toont zich in zijn vragen ernstig verontrust over de gang van zaken op de be graafplaats. Hij meldt spelende kinderen te hebben gezien rond de graven. Burgemeester en wethouders ontkennen dat. De begraafplaats ra Itrouwens ge sloten worden gedurende de nacht. Een san te brengen hek !s besteld en zal binnenkort ge plaatst worden. Tot zolang houdt een wijkagent een oogje in het zeil- (Van onze cricket-medewerker) SCHIEDAM Nog even en de cricketcompetitie 1971 zal gaan be ginnen. Voor de twee belangrijkste cricketverenigingen in onze stad. Excelsior en Hermes DVS wacht er een belangrijk seizoen. Voor Excel sior om zich te handhaven in Neer- lands hoogste cricketafdeling en voor Hermes DVS om ook door te stoten naar het cricketwalhaüa. Het bestuur van de KNCB heeft in de afgelopen winter bergen werk verzet om het crickètgebeuren hl Nederland een wat professioneler aanpak te geven. Was tot nu toe de eerste klasse A de hoogste cricket afdeling, thans is dat de hoofd klasse. De eerste klasse B heet ge woon eerste klasse, terwijl de voor malige' 2e klasse A nu overgangs klasse wordt genoemd. Excelsior is met de verenigingen ACC, HBS, KCC I en HCC II, Quick Hg, Rood Wit en VRA ingedeeld in de hoofdklasse. In de cricketwereld is men bij zonder blij dat onze stadgenoten in de hoogste afdeling zullen gaan spelen. Hun cricketspel is een ver ademing. Niet voor niets trok Ex celsior vorig seizoen verreweg de meeste toeschouwers. Er zijn voor Excelsior echt wel reële mogelijk heden om zien in die klasse te handhaven, mits zij zich niet door de andere clubs zal laten intimide ren. Vandaag zullen Excelsior en Hermes DVS elkaar voor een oe fenwedstrijd ontmoeten. Deze wed strijd belooft bijzonder interessant te worden. Hermes DVS wil na tuurlijk niet onderdoen voor de nieuwe hoofdklasser. Hermes DVS is met de verenigin gen Bloemendaal, HCC III, Hercu les. de Krekels, Sparta, SSCC, en VOC ingedeeld in de eerste klasse. Er staat voor hen een zeer zwaar seizoen voor de deur. Met het uit de hoogste afdeling gedegradeerde VOC en het sterke Bloemendaal en de Krekels zullen zij moeten uit maken wie kampioen gaat worden om zodoende een trapje hoger te gaan spelen. Het is te hopen, dat onze stadgenoten in deze afdeling kampioen worden. Aan het bestuur van Hennes DVS zal het niet lig gen. Zij doen alle moeite om een goede Engelse coach naar Schie dam te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse onderneming Slavenburg's Bouw bedrijven heeft de opdracht ont vangen tot de bouw van de Neder landse vestiging van Koenig a,G. te Dietekon-Zwitserland. De be drijfsruimte met een gezamenlijk vloeroppervlak van 80 bij 58 meter en 'n kantooraccommodatie van 17 bij 48 meter, komt te staan in Hoge en Lage Zwaluwe. In de eerste maanden van dit jaar heeft het bouwbedrijf een aantal miljoenenopdrachten weten te verwerven, waardoor de conti nuïteit voor 1971 en voor het begin van 1972 verzekerd is. Dezer dagen zal worden begon nen met de bouw van het apparte mentengebouw „Seehorst" aan de Koningin Astrid Boulevard in de onmiddellijke omgeving van het hotel „Huis ter Duin" en het werk geverscentrum „De Baak". De gemeenteraad - dat moet gezegd heeft zich donderdag keurig gedragen. Heel anders dan normaal. Nu was die vergadering van donderdag ook heel anders dan normaal. In de eerste plaats vergaderde de raad niet in de bestuurlijke huiskamer van deze gemeente, maar in een zaal die officieel omschreven staat als Schiedams' representatieve ruimte: de aula van het Stedelijk Museum en dat maakt natuurlijk wel enig verschil. Binnenstad De entourage van een pas ge restaureerd orgel, een rijk besne den preekstoel, die van tijd tot tijd werd beklommen door een wat verwilderd kijkend fotograaf en de roodgemarmerde houten pi laren geven de gebruikelijke pro fane manier van vergaderen na tuurlijk weinig kans van slagen. Alle leden van ons hoogste be- stuurcollege hadden zich voor de ze gelegenheid dan ook in het al lerbeste pak gestoken, niemand probeerde voor z'n beurt te spre ken, niemand interrumpeerde en niemand probeerde ook de woor den van zijn voorganger te niet te doen met de geijkte grappen en grollen die op de Grote Markt zo vaak worden gehoord. Ten tweede onderschiedde de afgelopen raadsvergadering zich van de overigen door de belang stelling van het publiek. Tiental len en tientallen betekent voor Schiedam heel veel —belang stellenden hadden zich ringsge- wijs rondom de vergaderenden geschaard en ook hun aanwezig heid drukte een duidelijk stempel op de vergadering. Niemand wilde tenslotte, ten overstaan van een kriti3ch publiek lullig uit de hoek komen. Het derde verschilpunt tenslot te vormde het feit dat donder dagavond een eerste beslissing moest worden genomen over het zwaarste punt dat de gemeente raad ooit op haar programma heeft gehad: het bestemmings plan voor de binnenstad. In sommige verslagen over het verloop van de vergadering en soms ook op de vergadering zelf lijkt het alsof het gewicht van die beslissing niet helemaal werd gevoeld. Anders zou nooit de vraag zijn gesteld: 'Waarom heeft de wethouder niet meer op tafel gebracht dan die paar vel letjes papieer waarop alleen maar de uitgangspunten voor het te voeren beleid zijn vastgelegd' en: 'We hadden meer verwacht. We dachten dat we vanavond een de finitieve keuze moesten maken uit de verschillende plannen en - "'.Al '/VI wat krijgen we nu, een aantal uitgangspunten, wat niet meer betekent dan dat de uiteindelijke beslissing nog eens een paar maanden wordt verschoven.' Zoiets is natuurlijk gemakke lijk gezegd, vooral omdat men het gelijk ogenschijnlijk aan zijn zijde heeft. Schiedam wacht nu al twinitg jaar op het bestem mingsplan voor de binnenstad. Toch is de voorzichtigheid waarmee het college van B. en W. tewerk gaat volkomen te be grijpen. Juist in deze tijd is het nemen van een beslissing over de bestemming van een stadskern uitermate moeilijk. De één ziet in een binnenstad een winkelcen trum, de ander wil er een woon gebied van maken, een derde ziet er een woongebied in voor Incom plete gezinnen, een vierde wil ln een binnenstad een synthese creëren tussen het klein- en win kelbedrijf plus bewoning, de vijf de gelooft alleen maar ln het centrum als er voldoende recrea tieve mogelijkheden zijn gescha pen, de zesde wil een voetgan gerscentrum en de zevende wil ook wel graag rustig wandelen maar heeft geen bezwaar tegen gemotoriseerd verkeer om hem heen. Kortom, om ln deze tijd tot een deugdelijke beslissing te kun nen komen moet nog een berg aan onderzoek, behoeftepeiling en ander research worden verricht. De toestemming om daarmee te beginnen heeft het gemeentebe stuur nu en dat is gezien d' Ingewikkeldheid van de mate.-e al een hele stap vooruit. Meer heeft het college van B. en W. ook uitdrukkelijk niet willen vra gen en Schiedam, de raad voorop, mag haar daar eigenlijk dank baar om ziln. Nu kiezen voor een afgerond bestemmingsplan zou een sprong in de ruimte beteke nen. De door wethouder Bolmers verdedigde flexibiliteit in de ont wikkeling van het bestemmings plan (lees: mogelijkheid om uit elk gedeponeerd plan de beste punten te kiezen) biedt meer per spectieven. -fas* (Van onze sportredactie) SCHIEDAM In de derde ronde van het toernooi om het Schiedam se schaakkampioenschap heeft koploper Van Seters zijn positie met succes verdedigd. Door een overwinning op Harmanny, die een goede stelling vergooide en even later moest opgeven, heeft Van Seters de kansen op de eindzege nog volledig in. eigen hand. Behalve Van Seters won ook Reitsma, waardoor het verschil tussen de nummers één en twee op de ranglijst een halve punt blijft. Van de andere deelnemers rekende Liefhebber af met Troost, terwijl Vrijland Boers terugwees. Harmanny bewees Van Seters ln deze kampioenscompetitie wederom een dienst; hij won namelijk zijn afgebroken partij tegen Vrijland uit de tweede ronde. Bij winst zou Vrijland op gelijke voet gekomen zijjn met Van Seters. De stand ln de hoofdklasse is nu: 1. Van Seters (2,5 pnt); 2. Reitsmft (2 ptn); 3. Vrijland (1,5 pnt); 4. Liefhebber (1 pnt); 5. Sogers (1 pnt); 6. Harmanny (1 pnt); 7. Troost (1 pnt); 8. De Leeuw ('4 pnt); 9.Flanken OA pnt). In de eerste klasse ging de groot ste belangstelling uit naar het toptreffen tussen twee kandidaten voor de eerste plaats Groenewe- gen en Blok. Na vier uur spectacu lair vechtschaak met steeds wisse lende kansen werd de partij afge broken met een iets gunstiger stel ling voor Blok. Bij een overwinning staat hij op de eerste plaats. Ver dere uitslagen: Rademaker—-Van Grootveld 'AV>; De Bruin—Mal kus 10; KinnegenMarbus 1—0. Tweede klasse: Van de Geyn— Van Leusden sr. li; Koud- IJzer—Muilpaard Prins— Ventura 1—0; Van der Ham—Lips 01; vooruitgespeeld: Van de Geyn—Van der Ham 10. Derde klasse: Mevr. Bunjes Brand 01; Van LoenenVan Ha gen 01; GeerloisBockkom 01; NefkensDideriks 10: Van Ha gen—Brand A—'A. Vierde klasse: De Groot—Wijn malen 01ButtermanBrouwer 1—0; MoolhuyzenB. v. d. Vlist 'i'i; P. v.d, VlistVan Leusden jr. 1—0; BrouwerWijnmaalen 1—0. tl»- yt.f'i

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1