f CONSERVATIEF TEGEN PROGRESSIEF IN SPIIKENISSE Acht manen tegelijk Steeds meer klachten meldkamer bij Oud idee duikt weei ■op BANDSTAD LANGS SPOOR NAAR GO UDA Boerderij moet weg; kastanje mag blijven Sculptuur beweging öp het Binnenwegplein Pleidooi voor wrij kamperen Heiligen als voorlopers van Kuifje DORDT IN TEL BIJ TOERISTEN Postwisselstop treft gast arbeiders mm. Boymans exposeert fraaie collectie godsdienstige inspiratie NV Hoek reemt fabriek over OP PAD TEGEN DE HONGER SG -M Engel I ZATERDAG 8 MEI 1S71 HET VRIJE VOLK PAGINA i.1 (Van een onzer verslaggevers) SPIJKENISSE ..Moet pastoor Wesseli ng weg of moet liet kerkbestuur van de E ntaiisparochie verdwijnenDeze vraag wordt maandagavond besproken tijdens een bij eenkomst van de parochianen uit de Spijkenisser nieuwbouwwijk in bet kerkgebouw De Kern. Rusland lanceert: ïJISi Pastoor Piet Wesseling: le weinig in zijn parochie? (Van een onzer vèrs)~ verslagge- ROTTERDAM De ge dachten van het Rotterdamse gemeentebestuur in de naaste toekomst uien w.e wijken langs de spoorbaan naar Gouda te bouwen zijn van d o orsiaggevende betekenis geweest bij het besluit een streep te zetten door de plan nen voor de aanleg van een ringlijn van de metro door Prinsenland en Het Lageland en de nieuwbouwwijken van Capelle aan den IJssel. ékm 818Ü In de Rotterdamse nieuwbouwwijk Lömbardijen is straks geen boerderij meer te zien De laat ste, die aan de Spinozaweg staat, wordt gesloopt. Het bijna zeventig jaar oude gebouw moet plaatsmaken voor bungalows. Het is wel de bedoeling de bijna even oude kastanjeboom naast de boerderij te sparen. Santen en santinnen bevol ken in deze dagen het pren tenkabinet van het museum Boymans-Van Beuningen. Ze vertegenwoordigen een fraaie collectie godsdienstige inspi ratie, die voor rekening komt van belangrijke kunstenaars als Lucas van Leyden, Dürer, Goltzius, Rembrandt en Tie- polo. Geneeskunst DORDRECHTDordt was vorig jaar in tel bij de toe risten. In de periode januari tot en' met september 1970 overnachtten er 9611 buiten landers in Dordtse hotels, te gen 8596 o^er dezelfde perio de van het vorig jaar. De Duitsers waren met 3816 man verreweg in de meerderheid, Engeland en Ierland nemen met 1408 mensen de tweede plaats in en de derde Is voor de Amerikanen. Die kwamen met 1375 man naar Dordt, een stijging boven vorig jaar. toen de stad 956 Amerikaanse bezoekers boekte. Produktieverlies in bouw 15 Brommer tegen auto Moet pastoor m- Deze bijeenkomst moet een op lossing brengen voor het al jaren slepende conflict tussen het kerk bestuur en pastoor P. "Wesseling, bekend van radio en televisie. De moeilijkheden liggen onder meer in maatregelen, die de pas toor buiten medeweten van het be stuur om genomen zou hebben. Zo nodigde hij getrouwde priesters uit, studentenjastoor Huib Ooetterhuis uit Amsterdam, om In de diensten voor te gaan. Het bisdom Rotterdam ziet het conflict als gevolg van de progres sieve instelling van de pastoor en de conservatieve van het kerkbe stuur. "Het gaat in wezen om de zelfde moeilijkheden als zich bij de benoeming van bisschop Simonis voordeden," zeer. voorlichter Schil- te. Hij ziet niet dat er mensen uit Spijkenisse zuilen verdwijnen. „Het moet mogelijk zijn het geschil uit te praten." is zijn mesning. Enkele parochianen denken hier anders over. De heer P. J. M. Zon dag vindt dat de pastoor moet weg gaan. Zijn voornaamste bezwaar is dat hfj te vaak niet in zijn pa rochie is. "Wanneer, ,Mj bereid zou zijn andere werkzaamheden"lieer te, leggen, zouden wij hem w,el willen houden. Tegen de priester" Wesse ling hebben wij geen enkel be zwaar. Hij is alleen niet geschikt voor parochiaal werk." De mening van de heer Zondag, die zegt namens zeker twintig me destanders te praten, wordt niet gedeeld door de heer Woldmans, "Het -werk van de pastoor in Spij kenisse is erg belangrijk. Wij wor- MOSKOU" (AFP) De Sowjet- Unie heeft vrijdag acht satellieten van de Kosmos-serie gelanceerd, aldus Radio-Moskou. De kunstma nen, die zijn uitgerust met weten schappelijke apparatuur, zijn met behulp van een draagraket in een baan om de aarde gebracht. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De eerste vier maanden van dit jaar zijn er veel meer klachten binnengekomen bij de Centrale Meld- en Regelkamer in Schiedam dan in dezelfde perio de van het vorig jaar. Toen waren het er 2425, nu 6123. De laatste twee weken van april kwamen 1257 meldingen binnen. Daarvan gingen er 320 over la waai op de luchthaven Zestienho ven en 235 over de herrie die door de Gulf raffinaderij wordt veroor zaakt. DEN HAAG (ANP) PTT over weegt bijzondere maatregelen voor buitenlandse arbeiders die door de postwisselstop met het buitenland gevolg van de valuta-crisis niet in staat zijn geld naar hun gezinnen over te maken. Deze cate gorie PTT-cliënten heeft vorig jaar 400.000 postwissels met een totaal bedrag van ƒ100 miljoen naar het buitenland gestuurd. ROME (Rtr) —Ruim vier mil joen mensen in 51 landen zullen dit weekeinde samen ongeveer 56 miljoen kilometer afleggen om gelden in te zamelen voor interna tionale ontwikkelingsprojecten. De hongermarsen worden gecoör dineerd door het hoofdkwartier van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties in Rome Men rekent op een opbrengst van ongeveer 14 miljoen gulden. den door hem geïnformeerd over allerlei belangrijke wereldgebeur tenissen. Wij moeten ons niet te ze-er beperken tot Spijkenisse al leen:" Volgens de. heer Woldmans zijn de taken van de pastoor op het terrein van het onderyijs en de vakbeweging wel te verenigen met zijn parochiale bezigheden. In een enquête hebben de Spij kenisser katholieken zich enige tijd geleden uitgesproken voor handha ving van pastoor Wesseling. Slechts een kleine minderheid sprak zich tegen de pastoor uit. De heer Zondag is verontwaardigd over de manier waarop het onder zoek is gehouden. "De mensen zijn niet van tevoren ingelicht over de achtergronden van het conflict. Bovendien zijn aan buitenstaan ders ook formulieren uitgereikt." De heer Woldmans. een van de opstellers van de enquête, vindt dat de bezwaren tegen het onder zoek niet erg reëel zijn. Hij ver wacht dat de mening op de verga dering in De Kern net zo zal lig gen. als uit de enquête naar voren is gekomen. De twee partijen in het conflict zijn niet te bereiken. Het kerkbe stuur zwijgt. Pastoor Wesseling kon geen commentaar geven, hij is op reis in Engeland. Zijn Spijke nisser parochianen wachten vol spanning de vergadering van maandagavond af. Het gemeentebestuur gaar. er. in navolging van rijk en provincie, vanuit dat de stedebouwkundïge ontwikkeling zich langs geheel an dere lijnen zal voltrekken. Het ou de denkbeeld van de bandstad is hierbij weer naar voren gekomen. In eerste instantie is het- gebied Rotterdam-Oost. Capelle aan den IJssel als een afzonderlijke con ceptie gedacht, waarin een ringlijn van de metro wel zou passen. In dien de bandstedelijke ontwikke ling uu weer de voorkeur mocht krijgen, zou zo'n ringlijn alleen maar een handicap vorm ;n bij de ontwikkeling van de ver-, oerssyste rnen in de naaste toekomst. In de laatste metrorapporten was ,<r \x<ïrv:T Mill (Van een onzer verslaggeversi ROTTERDAM In tegen woordigheid van de ontwerper George Rickey is gisteren op het Binnenwegplein door mevrouw Rickey de kinetische sculptuur onthuld. Er werd een groen-wit- groen lint weggetrokken, waar na de grote bladen, tot dan toe in verticale stand, in beweging kwamen. De sculptuur, die al enige tijd bij Museum Boymans-Van Beu- ningen heeft gestaan, lijkt tus sen de gevels groter. Het kunst werk is daar zwaarder gefun deerd en ook op andere punten steviger geconstrueerd omdat niet liet risico gelopen kon wor den. dat de bladen bij sterke wind naar beneden komen of ontzet worden. De aankoop van het werk heeft ƒ250.000.- gevergd, waarin begrepen een bedrag voor voor studies voor een dergelijk werk stuk bij de fontein van 't Hof plein. dat overigens veel groter had moeten worden. Men is er van afgestapt wegens de kosten en ook omdat een bewegend groot kunstwerk op dit plein de verkeersdeelnemers te veel zou afleiden. Het nu op het Bmmtwegplein geplaatste kunstwerk is voor een deel 100.000,-t betaald door de "omwonende' winkeliers. Het plein moet nog enigszins worden aangepast en de dienst van Stadsontwikkeling zal daarbij overleg plegen met George Rickey, zodat zijn werk stuk het best en volgens zijn ideeën tot zijn recht zal kunnen komen. "Wethouder G. Z. de Vos sprak voor de onthulling de hoop uit, dat meer en meer particulieren met de gemeente zullen samen werken om dergelijke aankopen te verwezenlijken. Dat kan Rot terdam worden wat we er alle maal van willen. Een goed kunstwerk moet volgens de wet houder eerst een tijd staan om zijn plaats te bewijzen. „We hopen dat de Rotterdammers er visueel bezit van zullen nemen." de mogelijkheid van een ringlijn van de metro al opengehouden. De werkgroep, gevormd door, de direc teuren van de Verkeersdienst, da Dienst van Stadsontwikkeling, de Dienst van Gemeentewerken en de RET plus de hoofdcommissaris van politie, heeft. de ringlijn nu -defini tief laten vallen, en daarvoor in de plaats éen aantal buslijnen,onder andere via een aparte autobusbasn tussen de kruising 's-Gravenweg- Rij'isweg 16 en het metrostation Kralingse Zoom, gezet. De financiën hebben bij de opzet van de sterk gewijzigde plannen e- veneens een rol. zij het van aan zienlijk mindöre betekenis dan de bandstedelijke ontwikkeling., ge speeld. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat een ringlijn in fi nancieel opzicht ongunstige aspec ten zou vertonen en er relatief ge zien vrij slecht zou uitkomen. De werkgroep is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de ringlijn zowel in financieel als in exploita- tief opzicht veel te "zwaar" zou zijn. Daarom is de keuze gevallen op de buslijnen, die het naar ver houding betrekkelijk geringe pas sagiersaanbod gemakkelijker en goedkoper kunnen verwerken. (Van een onzer sters) verslaggeef- j- Apostelen, evange- TE KI J K listen 611 heiligen ga- z ven in de loop der eeuwen het aanzien GEZET aan een „zegepralen de kerk", waarvan de macht en invloed in alle geledingen van de samenleving voelbaar waren, In een tijd, waarin lezen en schrij ven slechts voor weinigen waren weggelegd, vervulden het in beeld monen te bevrijden, op 'n wolk naar brengen van de wonderlijke ge- Spanje zijn gereisd .waar hij te- schiedenissen van de santen een vens een mismaakt, blind varken- aanzienlijke rol in de overdacht van tje, dat een zeug bij hem binnen liet christelijk geloof. bracht, voiledig genas. Apostelen en heiligen waren voor Apostelen en heiligen ware voor iedereen herkenbaar en him le venswandel diende er toe de zwak ke broeder, op wie de duivel voort durend loerde, in het gareel te houden. En ook toen wemelde het van de zwakke broeders, van beur zen- en bekkensnijders, vagebonden en zedenbedervers, die het moeilijk genoeg hadden een plaatsje in de hemel te verdienen. Gelukkig waren de santen en santinnen hun lichtend voorbeeld. De prenten, waarop ze zijn afge beeld, lijken op een historisch stripverhaal. Sinds Kuifje die rol heeft overgenomen, zijn de, goede daden niet van het wereldtoneel verdwenen. Er kan nu bij gelachen worden, want lachen was er in de oude tijden niet bij. Geloven aan wonderen was een bitter ernstige zaak, Bach maar eens als je de geschiedenis hoort van Antonius Abt, die in het jaar 251 werd geboren in Opper-Egypte. Hij trok zich op twintigjarige leef tijd terug in de woestijn, waar hij 55 jaren doorbracht. Daar had hij steeds vreselijke kwellingen in de vorm van afschuwelijke, handtas telijke monsters te verduren. Hij werd zelfs blootgesteld aan de ver zoeking van schone vrouwen, die hem trachtten te verleiden. Vervolgens stichtte onze abt een kloostergemeenschap van. talrijke kluizenaars. Ook zou hij, ontboder. door de koning van Catalonië on diens gemalin en kinderen van de- Nadat hij, 105 jaar oud, gestor ven was, werd zijn lichaam naar Frankrijk vervoerd. Daar stichtte in 1095 een Franse edelman hel eerste Antonietenklooster, nadat zijn zoon van het Antoniusvuur (een huidziekte.) was genezen. Zo legden de Antonieten zich toe op 'de geneeskunst en in htm hospita len werden vooral de besmettelijke ziekte bestreden. Antonius wordt afgebeeld met een pelgrimsstaf in 'T-vorm, welk teken men ook op zijn kleding aan treft. Ook heeft hij een- klokje bij zich,, waarmee kluizenaars^, demo nen trachtten te verdrijven. Een ander attribuut is het varken. De varkens, die werden gehouden door de Antonieten, mochten, voorzien van een klokje, vrij rondlopen om zelf hun kost te zoeken. Ook werd varkensvet als geneesmiddel ge bruikt tegen het beruchte Anto niusvuur. Ja, in die tijd kon je nog op een wolk naar Spanje re.zen,of ver scheen er, zoals bij Franciscus. een vioolspelende engel in je klooster cel, lag er 'n leeuw voor de schrijf tafel van Hieronymus en zat Maria Mugdalena schaars gekleed op een berg. Zo vindt men op deze tentoon stelling een groot aantal prenten ■et afbeeldingen uit de geschiede nis van de apostelen Petrus en Paulus. Ze zijn altijd gekleed in een tunica met mantel. Ze zijn barrevoets en hebben een schriftrol of boek bij zich met bovendien een persoonlijk attribuut, dat betrek king heeft op een belangrijke epi- nemen wij er zakelijk nota van. sode uit hun leven of op hun mar- Voor deze gelegenheid is de ca.ta- teldood. M»t onze ogen, gewend iogus, nr. 50 in de reeks van ten- aan de ont-mythólogisering, zijn toonstellingen van prenten en te- het curieuze prenten. De kwellin- keningen uit eigen bezit, in een gen en verleidingen zijn niet van de nieuw kleed gestoken. Belangstel- lucht, maar aangezien deze tortu- lenden zullen daarvoor -geker res allang niet meer uitsluitend dankbaar zijn. aan heiligen zijn voorbehouden, BERTÜS SCHMIDT (Van een onzer verslaggevers) Ook de Duitse toeristen weten Dordrecht''steeds beter de vinden: de eerste drie kwartalen van 1969 kwamen er 3116, het afgelopen jaar waren het er dus ruim 3800. De Dordtse toeristische cijfers komen uit het jaarverslag over '70 van de ÏW. Daaruit blijkt ook dat de Dordtse musea steeds beter wor den bezocht. Kwamen er bijvoor beeld in 1969 8459 mensen binnen bij Museum mr. Simon van Gijn, vorig jaar waren het er 17.614. Dordrechts Museum boekte 16.041. bezoekers tegen 10.807 in '69. Al leen de Grote Kerk moest het met minder Interesse doen: 3196 be zoekers dit jaar en 5636 in 1969. De rondvaart bedrijven zagen het aantal passagiers stijgen van 20.000 in 1969 toj 24-000 vorig jaar. Het aantal bezoekers aan de mo lens van Kinderdijk bleef zo'n beetje gelijk: 29.184 vorig jaar en 29 094 in 1969. DEN HAAG Hetbestuur van de 'S.ticKiing'"Vrïjê^é'Étdrèatie heeft in Den Haag het"'vrij kamperen bepleit bij de commissie voor mi lieubeheer, recreatie en natuurbe scherming. Stichtingsvoorzitter W. T. van den Berg uit Meerkerk maakte dui delijk dat de activiteiten van de stichting er niet op gericht zijn noodlijdende boeren aan een goed inkomen te helpen. Volgens de stichting moet het in de provinciale verordening be scherming landschapsschoon moge lijk worden dat vrij kamperen wordt toegestaan voor vijf cara vans en of tenteii pér boerderij en ontheffingen kunnen' worden ver leend voor grbtere_aantallen. De ongeveer 300 aangesloten boe rderijen hebben het advies gekre gen hun bezoekers'een gulden per vierkante meter te vragen. iVan onze sociaal-economische re dactie) UTRECHT Volgens een schat ting van de drie bouwbonden zijn in de zes dagen dat nu aktie is gevoerd rond 100.000 mandagen in de bouw door stakingen, model- en andere acties verloren gegaan. Dit zou een produktieverlies van onge veer 15 procent in de bouw beteke nen. De bouwbonden zijn bijzonder tevreden over het verloop van de akties waarbij dagelijks.'tussen de 2000 en 5000 bouwvakkers betrok ken zijn geweest op totaal 150 pro jecten. Vandaag komen de bouw bonden met de regionale actielei ders bijeen om de taktiek van aan staande maandag te bepalen. Uit het land worden twee initia tieven gemeld waarbij werkgevers en werknemers gezamenlijk aan dringen op een spoedige overeen stemming. I Van onze sociaal-economische redactie) SCHIEDAM AMSTERDAM De N.V, Hoek's Machine-' en Zuur- stoffabriek (producent van gassen) za! de Amsterdamse G. L. Loos en Co.'s fabrieken overnemen. Bij de fusie zijn totaal duizend perso neelsleden betrokken: 500 in Schiedam en 500 in Amsterdam 'Wij hebben geen slechte indruk over deze fusie.' zegt de heer P. Burgerjong van de Metaalbedrijfs- bond NVV, die gisteren var. de voorgenomen fusie op de hoogte werd -gesteld. 'Het zijn twee gezon de bedrijven en de activiteiten'zul len elkaar mooi aanvullen.' Het ligt in de bedoeling dat beide vestigingen de activiteiten zelf standig zullen voortzetten, alleen het distributieapparaat zal worden samengevoegd. 'Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 66-jarige C. de Rooy uit Rotterdam is gister avond op de kruising Europaweg- Tienmorgenseweg met zijn brom mer tegen een auto gereden. De man werd geschept en kwam 12 meter verderop in de bèrm te recht. Met kneuzingen en een beenbreuk is het slachtoffer naar Dijkzigt, vervoerd.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 3