PIET BOS VAN BROERSVELD van Schiedamse middenstand Sterk bezet lopersveld Westland Marathon Vergadering in Dei-kerk wmêmmmmm SHmh WËÊÊmu Discotheek ,St.-Moritz' in de Doele Recreatieruimte op woonboten Zomerkamp van CJY in Leusden VANDAA G Fiddle de dee en veel meer in het Stedelijk Jeugdvoetbal- toernooi op Thurlede m II Gebr. de Veld m m V erkeerscommissie vergadert over Lange Achterweg Goede boterham Verlegen T.V. DEFECT WOENSDAG 12 MEI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 (Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG) SCHIEDAM Ingeklemd tussen een buurtwinkeltje in melk en een depot van een verfhandelaar, schuin tegenover de opgang van de Passage prijkt even wankel als trots de onge slepen diamant van de Schiedamse middenstand. Wie er binnentreedt, overkomt het zwaarmoedige gevoel ieder moment ten offer te kunnen vallen aan de imponerende voorraden prentenboeken, puzzels en beeldromans, die er in wankel evenwicht torenhoog staan opgetast, 'n Toonbank of een stukje beloopbare vloerruimte valt op het eerste gezicht nauwelijks waar te nemen. SW ..ei..- pwi (A: A Piet Bos: .ik heb ook wel wat voor de genieter in huis. door Hans van der Sloot „Love" staat er met hele grote teerletters op de muur geschreven. En daaronder nog eens „love, love, love", omkranst door een guirlande van bloemetjes als uitdruk king van de in de laatste tijd wat getaande flower-power. 010 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum worden êr dit weekend twee films over kunst gedraaid. De eerste rolprent handelt over de schilderijen van de Haagse kunste naar Co Westerik. Bij de realisatie van de film stond voorop om de schilderijen zo indringend mogel;k aan de orde te stellen. pil lüiil Ill Wij tielpjéri. U direct 1 azar e m (Van onze sportredactie) MAASSLUIS De. derde Inter-' nationale Westland Marathon, die op zaterdag 22 mei wordt georgani seerd door de a.v. Maassluis be looft een hoogtepunt te worden iii het Maassluise en Westlandse sportleven. Deden in 1969 en 1970 naast Ne derlanders ook Engelsen mee aan deze loop over 42 km. en 195 meter, dit jaar zullen ook Oostenrijkers, Belgen en Duitsers van start gaan. De nationale Oostenrijkse atle- tiekbond heeft een afvaardiging van vijf man aangewezen met de Oostenrijkse kampioen Geord For sten in hun midden. Hij zal sterke strijd moeten leveren met Duitse lopers w.o. de meervoudige Duitse kampioen Rimshagen, die tijden heeft laten noteren van 2 uur 23 min. en 2 uur 34 minuten. De in schrijving voor de Nederlandse KNAU-lopers is nog open. De verwachting is dat zullen starten: Wim'Hol (winnaar 1970), Louis Vink (Nederlands kampioen 1970), Rudi Mol, Klaas de Ruiter, Geert Jansen (liep onlangs in. Duitsland 2 uur 21 min.) Steef en' Johan Kijne, Dirk de Bruija en vele anderen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Nederlandse Christen Vrouwenbond organiseert op dinsdag 18 mei een ledenverga dering (in de grote zaal van de Magnaiia Dei-kerk aan de Albar- dastraat. De bijeenkomst begint, om acht uur. De heer J. Wildschut uit Dordrecht zal op deze avond een lezing houden over het onderwerp "Karakter en Geloof'. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De verkeerscom- missie vergadert op donderdag 13 mei in het openbaar in de raad zaal van het stadhuis. Er wordt om acht uur begonnen. Op de agenda staan onder meer: het eenrich tingsverkeer op de Hulpbrug, een parkeerverbod aan de Lange Ach terweg, de situatie aan de Juliana van Stolberglaan en de wijkstra ten. (ADVERTENTIE) Eigenaar van dit eldorado voor spel- en leesliefhebbers: de 1001 Bazar, is een kleine, bijkans ton ronde jongeman die als we hem achterin het winkeltje, half weg gemoffeld achter een stapel ge deukte kartonnen dozen, ontwaren, verdiept zit in één van z'n eigen stuiverromans. "Zegt u het maar'. roept hij ons, nog niet bewust van wat hem boven het hoofd hangt, toe. Piet Bos, de 28-jarige gebrilde ei genaar blijkt na 'n kort, opvallend informele kennismakingsprocedure graag bereid ons iets wijzer te ma ken over het hoe en waarom van zijn wijd en zijd bekend staande nering aan het Broersveld. Wat pedant ondanks zichzelf, gaat hij ons voor naar het, achter de winkel gelegen keukenkamertje en steekt onverhoeds van wal,. 'Ik zit nu zeven jaar in dit win keltje dat ik van mijn vader heb geërfd',zegt Piet, nog voordat we onze pen.kunnen grijpen, 'hij over leed en toen besloot ik de zaak over te nemen om de traditie die hij startte voort te kunnen zetten. Niet om rijk te worden hoor, als je dat soms denkt... Wel om er een goeie boterham aan te .verdienen. Piet Bos is geen lange zinnenma- ker, hij houdt het kort èn daarmee basta. Wat zijn de artikelen die bij hem het beste lopen? Piet Bos (nauwkeurig volgend wat wel en niet wordt opgeschre ven): 'Er zijn eigenlijk geen bij zondere uitschieters. Ik verkoop boeken, puzzels en fopartikelen, ijswater en niespoeder en in de cember natuurlijk vuurwerk. Dat begint al met Sint. Nicolaas en loopt door tot ongeveer 10 januari. Hoeveel ik eraan verdien? Ja-, da's moeilijk te zeggen. (En na enig 'aandringen)het maakt zo*n beetje de helft van mtjn jaarom- zet uit'. 'cl ■/S.-MA- i m'V-'. Piet Bos is een beroemdheid in Schiedam een uitspraak waar hij zichtbaar verlegen onder wordt. 'Ja..ja, Misschien wel. Het kleinste kind weet me te vinden. Ik heb het zelfs meegemaakt dat ik op vakan tie in Spanje door klanten werd aangehouden. Dat komt ook wel denk ik, omdat ik hier vlak voor winkel op vrijdag altijd op de markt, sta. Wist je overigens dat mijn winkel op vrijdag altijd op de oorlog eenkapperszaak dreef. Kort na de .bevrijding kreeg hij een on geluk; Toen heeft hij van deze zaak een bazaar gemaakt'. Wat voor soort mensen komen er bij hem in de winkel? Piet Bos: 'Je krijgt van alles wat. Er komt bijvoorbeeld een Schiedamse dokter die om elk kwartje staat te pingelen. Die man ziet het als een geintje. Maar het is wel ouderwets. Een opleiding heb ik niet gehad voor deze .winkel. Ik ben ook geen erkende boekhandel. Wat ik verkoop is doodgewoon leesvoer, ök seksbóeken? Hele maal niet, dan kunnen ze beter naar de seksboetiek aan- de over kant gaan, die heeft ze wel'. Als we net voor sluitingstijd wil len weggaan, treedt er een schich tig kijkende man binnen die vraagt om 'eeri paar boekkies'. 'Van dit soort', informeert Bos. terwijl hij vijf blote-prentenboeken voor de man uitstalt. De koop wordt na een vluchtige, doch smakelijke blik snel gesloten. Later als de klant vier gulden lichter en een aantal Tum-Tums rijker tevreden op straat staat, verklaart Piet lichte lijk blozend: 'Tja, weet je, ik geef toe dat ik hier ook wel wat voor de genieter in huis heb, maar dat hou ik liever rustig'. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM —In het clubhuis Sint Joris Doele In Schiedam wordt vrijdagavond een discobal gehou den. Dit begint om 7 uur. Mede werking wordt verleend door de Hifi Stereo discotheek St. Morritz'. Jongeren vanaf twaalf Jaar kunnen ernaartoe. Zaterdagmiddag is er een bede laarsbal. Alle kinderen van 4 tot 13 jaar worden uitgenodigd om een uur in het clubhuis te zijn. liefst verkleed. Zondagmiddag is er een film voorstelling. Deze begint ook om één uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse CJV organiseert van 31 juli tot 7 augustus een zomerkamp voor jon gens van tien tot zestien jaar in Leusden, een plaatsje enkele kilo meters buiten Amersfoort. Onge veer vierhonderd jongens kunnen daar. verdeeld over vier kleine kampen, kamperen op het terrein yan landgoed "Den Treek'. De voetbal- en volleybalwed strijden die tussen de vier kampen gespeeld worden, zullen waar schijnlijk evenals vorig jaar hoog tepunten van de kampweek zijn. De prijs voor een week ravotten in Gelderland bedraagt 52,50 gulden. SCHIEDAM -De bewoners van de Beneluxjlat aan het Chopin- plein in Groenoord hebben sinds kort een echte recreatie-ruimte op de bovenste verdieping van hun woontoren. Het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, bouwer van de drie Z-Jlats aan het Chopin-. Grieg- en Sibeliusp'lein, heeft bij wijze van proefneming de ruimte voor sport en spel bovrn de Bene luxjlat overgedragen aan de huur dersvereniging. Het.experiment is uniek voor Ne derland. Alleen de huurders van de flat mogen, zich vermeien in de 275 m2 recreatieruimte. De huurders vereniging liet zich het aanbod niel tweemaal doen en. er zijnallerlei groepen en organiserende commis sies geïnstalleerd. Voor de kinderen zijn er klieder borden aangebracht. Inmiddels zijn er al klachten binnengekomen van de bewoners van de een na hoogste verdieping, die zeggen last te heb ben van vergaande geluidshinder. De zaak wordt door bouw- en wo ningtoezicht onderzocht. Aan de voet van de liefdeswand zijn drie meisjes bezig met een stand van golfkarton, slingers en oude planken. De stand moet la ter op de middag de maatschap- pelyke waarde: huwelijk en ge zin, verkopen en daarom zijn de meisjes dan ook bezig affiches samen te stellen uit stukjes be legen tijdschriften. "Kom niete te vroeg thuis," is één van de resultaten. 'Vader ligt met zijn vriend op bed". Bij nader beschouwing blijkt de tekst grotendeels afkomstig uit een oude Nieuwe Revue, zij het dan in sterk gewijzigde versie, want zó sterk pepert ons tweede nationale gezinsblad zijn uitgave nu ook weer niet. Van tijd tot tijd een, matig verhit plaatje moet vol doende wezen. Te midden van die warrige om- geving staat een wat teleurgestel de Frans de Valk, directeur van het Vormingscentrum en beiast met de taak de zielen der wer- moet worden toegegeven, inzicht in zaken als huwelijk en gezin. Kerk en seksualiteit en homofilie en overheid kunnen moeilijk van achter een vrachtwagenstuur ten nutte worden gemaakt. Frans de Valk is overigens niet van plan die klachten in zijn leerprogramma te verdisconteren. 'Je moet dit werk doen vanuit een zeker idealisme," zegt hij,-"en dat idealisme houdt- nu eenmaal een bepaalde maatschappij bena dering in. Natuurlijk steken de jongeren hier weinig op, dat ze later te gelde kunnen maken, maar daar gaat het ook niet om. Wat wij willen is de werkenden iets meegeven waardoor ze zich later gemakkelijker en zelfbewus ter in de maatschappij weten te bewegen. De ouders en de bedrij ven waaruit we de jongeren krij gen, zien dat vaak niet als be langrijk. Wat heb je eraan, horen we vaak.. Je koopt er niks voor en daarom is het onzin. Onze overtuiging om de zelf werkzaamheid te stimuleren en niet schools les te geven wordt dan ook meer opgevat als gebrek aan orde dan als methode en on ze overtuiging om niet van bo venaf een programma te dicteren, maar open te staan voor de be- Love, love kende jongeren te harden. "Begrijp Je dat nou? zegt hij. "Een paar ouders hebben ge klaagd. Geklaagd over het feit dat hun kinderen hier alleen maar linkse denkbeelden te horen krijgen van een stilet je langha rig tuig." De fotograaf begrijpt het niet. Die ouders moeten behoren tot de uiterste rechterhelft der maat schappij, deelt hij van achter zijn optieken mede, of ze moeten volslagen geschift zijn. Geschift zijn ze natuurlijk niet. Vanuit hun standpunt hebben ze' zelfs wel enig gelijk. Een school is voor de meeste Nederlanders nog altijd een ge heiligd instituut waarop de brave oppassende leerling onder het welmenend oog van eenonderwij? zer, die immer de wijsheid in pacht heeft, wordt geacht enige kennis tè vergaren. Degelijke kennis Uiteraard, kennis waaraan je later wat kan hebben en het hoeften van de groepen heet dan een zwakte, iets van Ze weten het zelf ook niet. Ze doen daar maar wat. Wat wij werkelijk willen komt daarom ook zo slecht over. Bij de ouders in de eerste plaats, maar 'ook bij de bedrijven en zelfs bij de jongeren zelf. Het enige wat we daaraan kunnen doen is ech ter, doorgaan op de manier waar op we begonnen zijn. Blijven proberen ze bij ons werk te be- trekken en te zorgen dat hun mo- tivatie om naar het Vormingscen trum te komen positiever wordt,' of in ieder geval van zeer nega tief tot iets minder negatief." De opgetogen manier waarop één van de meisjes uit de stand huwelijk en gezin haar collage besluit met een drieletterig woord bewijst dat het Vormingswerk niet helemaal parels voor de zwijnen is. Ook die creatieve uiting blijkt maatschappelijk toepasbaar te maken. (Van onze sportredactie! SCHIEDAM Op 30 mei, eerste pinksterdag, wordt op het Schie damse sportpark Thurlede een j e ugdvoetbaltoernooi gehouden voor b-, c- en pupillenspelers. Voor de veteranen Is er op tweede pinksterdag, ook op Thurlede, een toernooi. Hieraan zullen twaalf verenigingen uit Schiedam en om streken meedoen. Beide toernooien worden georga- t niseerd door SFC. De jeugdcom missie van deze voetbalclub gaat er met een groep van vijftig jongens een weekeinde tussenuit. Zater- j dagmorgen om tien uur vertrekt de j ploeg naar een jeugdherberg In Eist. Het programma voor het tweedaags verblijf vermeldt o.a. een excursie en een filmvoorstel ling. Het totaal van de schilderijen en de onderdelen daarvan werden met elkaar vervlochten op een wijze die de werking verhevigt. Het werk van Westerik wordt bij de kijker geïntroduceerd in een doorlopend verhaal van aan schilderstukken ontleende beelden. De tweede film heet Fiddle de dee en is een fantasie van dansmu ziek en dansende kleuren en figu ren. Een dansmelodietje wordt op een viool gespeeld en deze muziek wordt uitgebeeld in kleur en vorm. Van 8 tot en met 23 mei is er op de tentoonstelling Werk uit kunst klassen nog van alles te zien, ge maakt door jong en oud. Van 14 mei tot 7 juni duurt Konfrontatie V met daarin een gezamenlijke manifestatie van Blokhuis. Marti - neau en' Sierhuis, en reliëfs en schilderijen van Tomas Rajlich. Dinsdagavond 18 mei om kwart over acht zai in de aula van het Stedelijk een concert gegeven wor den door het Gaudeamus Kwartet. Het kwartet dat bestaat uit Jos Verkoeyen, viool. Jan Brejaart, vi ool, Hans Neuburger. altviool en Max Werner op violoncello, speelt werken van Mozart, Carel Brons, Ton de Leeuw en Enrique Raxach. Dit concert wordt georganiseerd door de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam, hetgeen mede mogelijk is gemaakt door een bijdrage van het Comité Zomerzegels. fwutipsl Si;" Lidüihastraat -78 a U- j&r-y Schiedam - -J Telefoon OW—2G SO 381 <>ff. 'Fhilips .draler

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1