gaat naar Londen over Follies "r r ilfifllln1» fltüMW 4 I I Beroemde 'Joconde9 roept veel agressie op f mmsmm®* Dnik-creatif mmmm Acht maal de dochter van Grace (Gracia) en Rainier, zoals de Monegasken. haar kennen. Dit meisje denkt binnenkort met heimwee terug aan 'de zonnige kusten, de azuurblauwe luchten en de palm bomen op en om de rots waar ze veertien jaar geleden werd geboren. Zij vertrekt naar Engeland om haar, studie te vervolgen. Caroline heet ze en ze is prinses van Monaco. Caroline Chérie" noemen de Monegasken haar, want ze mogen haar graag. Het' meisje is sportief, ze schaatst,, zwemt, tennist, danst,, filmt en houdt van mini- en maxi-jurken. Dat ze niet graag buiten spel staat, blijkt uit het fluit signaal dat ze met twee vingers in de mond geeft. Van onze Paaflse correspondente Wï c 3 "3 c, Monalisavan Fukuda: Monalisa van Fukuda. Monalisa' van Nakamura Alles schittert je tegemoet in de nieuwe Newyorkse musical over de geschiedenis van de Pollies.' Het is het werk van Flossie. Florence Kiotz. zoals ze officieel heet, heeft namelijk de 140 kos tuums voor de show ontworpen. Met een gulle hand voor glinster- kraaltjes, spiegeltjes en struisvo gelveren. De kostuums hebben dan ook zo'n dikke vier Ton gekost. Sommige zijn zo groot en zwaar, dat ze niet aan een knaapje kun nen hangen en na elke voorstel ling keurig in kartonnen, dozen moeten worden opgeborgen. Er zijn er ook een paar. die zo immens zijn en zo zwaar van versiersels, dat er in de kleedkamers geen plaats voor is. Ze hangen achter het toneel. 'Ik geloof dat ik elk gitkraaltje dat er in New York City te vinden was. heb gebruikt,' zegt Flossie. Vermoedelijk ook een groot deel van de Amerikaanse voorraad struisvogelveren. Haar kostuums zijn gebaseerd op de originele, maar dan wel over dreven, zoals de bijna één meter hoge hoofdtooi van zwarte en witte struisvogel, bij een, de rug bloot latende, rechte japon metkraal- snoeren erom heen en uitlopend in een pauwestaart. De hele zaak wordt gedragen door Urseia. een bijna 1.90 meter lang Las Vegas show-meisje, die op haar verhoogde schoenen nog groter lijkt. HHH Florence Klote kijkt zittend op i tegen de lange gedaante van 1 show'-girl Ursula met de bijna een meter lange hoofdtooi. m JO MANASSEN Dé Amerikanen die het woord pop-art bedachten en die voor al les de juiste "label" weten te vin den, spreken van mac-art. Het woord mee is afkomstig van me chanisch. Een fraai staaltje van mechanische kunst hebben we zo juist in Parijs gezien, waar de Ja panse grafici Nakamura en Fuktida de honderd verschillende kleuren afdrukken exposeren, die ze maak ten van de Mona Lisa van Leonardo da Vinei. Honderd repro- dukties in. een soms poëtisch, soms wreed spel van raster, lijn, kleur, druk en overdruk als het moet opzettelijk verschoven. die de Mona Lisa geen oneer aandoen, maar haar soms onherkenbaar maken. We hebben het erger gezien. Sur realist Marcel puchatrip schilderde eens in Parijs een perfekte copie, gaf Mona Lisa»eohter een snor. Toen Duchamp, die zich in de Ver enigde Staten vestigde, enkele ja ren geleden terugkeerde in Parijs, was dat aanleiding voor een Mona Lisafeest. De kunstenaarskolonie ging aan de slag, we vonden Mona Lisa terug in de vorm van een schietschijf, afgedrukt op een sar dineblikje, als etiket van een rond stak wep, op een-Ges haarwater. Een van de kunstenaars had blijkbaar zozeer de pest gezien aan de wereldberoemde lachebek, dat hij een fraaie copie schilderde van het landschap waartegen Mona Lisa. staat afgebeeld, haarzelf;,* f doodleuk wegliet. Ook had iemand een reproduktïe op een stuk hout gelijmd en Mona Lisa daarna wel lustig aan stukken gezaagd, om haar in een doosje te stoppen als legpuzzel. Het was boeiend te zien, hoeveel agressie de beroemde "Joconde" op riep. Niemand van de huidige kun- stehaarskolonie te Parijs piekert blijkbaar nog over de vraag, waar- Poiiies was een uitdaging voor elke kostuumontwerper. Niet al leen door het aantal kostuums dat nodig was. maar omdat de musical over de hele twintigste eeuw'tot nu toe gaat. Het meest houdt Flossie van de extravagante historische kostuums. Ze zijn vaak schuin af geknipt en loodzwaar van de er in verwerkte kralen. Ze zijn allemaal zwart en wit, en moeten worden gedragen bij een albasten make-up en soms bij twee paar dunne, witte nylon tricots om een schijnsel als van marmer te krijgen. Alfe zwarte kostuums weerkaat sen. Ze zijn van glanzend satijn of van fluweel, en de kralen en bor duursels zijn diep purper of bour gognerood. De zwarte fluwele' kostuums zijn mei spiegeltjes gebot duurd en ze worden gedragen t dansen in een spiegeldecor. Het- blootste kostuum is e spiegeltjesbikini, dat door glinste rende strengen bijeen wordt gehoi den en dat om de heupen is.afgez met zwarte haneveren in de ech' Follies-stijl. De mannen in Follies zijn gev ne mensen in dinner-jackets. M? omdat ze in dat zwart met wit i zo goed op mensen van vroeger ken als die van nu. heeft Flc iets fraais uitgedacht: ze maa ze geel-purper, wijnrood en donk- purperblauw. eS cJ om Mona Lisa lacht en of ze hu dubbelzmnig lacht of niet. Mathias Fels, eigenaar van een békende gfelerie, was zo verrukt van de ver zameling dat hij hem langdurig tentoonstelde. Een van hen sprak over "de wimperloze vosseogen en het vet tige lachje van deze vrouw, van wie de geschiedenis nooit met zekerheid wist te melden, wie ae eigenlijk -t was. Zodat surrealist Man Ray weer een andere kon schrijven: "Ik bewonder Leonardo, omdat hij de vader is van Mona Lisa, wier moeder de Heilige Anna was." Die tekst hebben de twee Japan ners voorin hun c&talogus afge drukt en dat spreekt boekdelen. Voor het overige is het verba- reprodukties wie technicus is, zingwekicenddat deze srie kunstige ifiprodukties —wie technicus is, zal er met de neus opliggen uit Japan komt. Toen minister van culturele zaker, André Malraux het onder de Gaulle bestond, de Mona Lisa te laten inpakken en naar - New York te verschepen, vroeg ook Tokio om het wereldberoemde doek. Maar het Amerikaanse avon tuur was al hachelijk genoeg, Tokio kreeg als troostprijs de Ve- nus van Milo. In New York stond men inmiddels in de rij in zó gro ten getale, dat de tijd van kijken werd afgemeten. Leve de kunst! De grafici Nakamura en Fuduka hebben in, de Venus van Milo vrouw zonder armen en zonder blil geen inspiratie weten te vinden Beschikkend over fraaie imitaties van de Mona Lisa. gesteund dooi de meest moderne drukkerijen vai hun land. gingen ze aan het repro duceren. Het aantal variaties min of meer moeilijke mogelijkhe den. soms niet helemaal te berekc nen —bleek verrassend groot te zijn. "De drukkunst hield zich lan ge tijd bezig met weergeven ze is creatief geworden", schrijven de Japanners. Temidden van de reprodukties in het. "Pavilion Marsan" van het Louvre, staat een fraai geschilder de copie van de Mona Lisa ter ver gelijking. Het echte doek hangt te genwoordig achter kogelvrij 'glas de laatste aanslag 0p Mona Lisa' ■epleegd, dateert van twee jaar te ug: een jonge Boliviaan smeet aar toen een steen naar het 'oofd. g3 ft: S

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2