Bioscoop terug - gemeente draagt tekort n Udink op kansel BsMnaeêPietl^el} CR Een in en in-tof beat-hallet directielid ziekenhuis SCHIEDAM VAND AAG i VERKEERS BORDEN AANGEPAST Eindelijk dix-eeteur gemeente werken vsnMflMif Twee nieuwe motoren voor politie Ingebroken in twee scholen Bankgebouw aan Zimmermannplein SATERDAG 15 MEI 1871 HET VEUE VOLK PAGINA 13 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een injectie voor liet Passagetheater. Als de gemeenteraad 't goedvindt en dat zieter wel naar uit dan worden de eerste 18.000 gulden gestopt in het door de gemeente voor acht ton aan gekochte complex. Die sum miere 18.000 gulden zijn ge noeg om de eerste broodnodi ge verbeteringen aan te bren gen in en aan de vervallen oude trots van de Schiedamse cultuur. Het Passage-theater is gered. C. H. Udink (Van, een onzer .verslaggevers) SCHIEDAMEen harmonische ontwikkeling van nuts voorzieningen binnen Rijnmond kan door één groot nutsbe drijf met meer succes worden nagestreefd dan door drie kleine, afzonderlijk van elkaar werkende bedrijven. De toekomstige fusie van de drie nutsbedrijven van Schiedam, Viaardingen en Maassluis kan een belangrijke stap zijn in die richting. Dat schrijven de deskundigen van de drie bedrijven in het memo randum dat is toegevoegd aan de nota nutsbedrijven. Jé SCHIEDAM Niet gedraald en de voetjes van de vloer. Dat was het immer blijde pa rool op de openbare les van balletschool Tosca Balm uit Schiedam. In de grote zaal van Arcade gebeurde het al lemaal. Een groep jong-vrou- zoelijke leerlingen van Tosca maakten de show met een in en in tof beatballet. En het publiek moest meeof 't wil de of niet, de jonge en de oude beentjes gingen van de vloer. In kleurige kleding beatten de meisjes erop los. Begon het publiek voorzichtig mee te klappen, later barstte ie hel los. Met de openbare voor stelling wilde Tosca Balm pro paganda maken voor het bal let in het algemeen en voor haar school in het bijzonder. En wie de foto ziet kan nau welijks nog weifelen: beatbal let geblazen. door Hans van der Sloot door HANS VAN DER SLOOT „Ruimte?" „Nou", roept een van de jongens baldadig, „Jan z'n hoofd natuurlijk." Hij be doelt niet Jan de Grauw, die hij uitsluitend kent als „me neer", maar Fabiola v. Dam maakt toch een sussend ge baar dat in het rumoer om het lolletje echter verloren gaat. Jan zelf zegt niks. Hij kijkt alleen even duister In de richting van de schreeuwer en neemt zich voor hem straks een pak op z'n donder te geven. Later ziet hij er toch maar van af. De belevingslessen „ruimte en vorm" eisen te veel van zijn aandacht. Jan de Graauw: „Hoe voelt dat nou?" si Passage-theater herleeft! De aankoop geeft de gemeente, naar zij zegt, de gelegenheid om in het theater maatschappelijke- en culturele manifestaties te gaan houden van zeer uiteenlopende aard. En om die mogelijkheid hele maal te gaan uitdiepen stellen burgemeester en wethouders zich wijselijk voor om de exploitatie van het theater in handen te geven van een vakman. De directeur van het Metropool Theater in Den Haag, meneer H, Berg is aangezocht en heeft vol mondig ja gesegd. De exploitatie gaat gebeuren door de heer Berg in nauwe sa menwerking met de door de ge meente ingestelde begeleidings commissie. In samenwerking met de exploi tant heeft de gemeente beslist dat er op vrije dagen in het theaterge- beuren en eventueel op andere da gen filmvoorstellingen zullen wor den gehouden. Voor het eerst sinds lange tijd krijgt Schiedam dan weer eens een bioscoop. Zij het slechts gedeeltelijk. De bioscoop wordt gehouden met medewerking van Maatschappij Tuschinskl uit Amsterdam, de vori ge eigenaar van het Passagethea ter. Het tekort op de exploitatie van het theater zal door de ge meente worden gedragen. Op de begroting van 1971 zal er alvast 40.000 gulden voor dit doel (tekort theater) worden uitgetrokken. De pachter, H. Berg, krijgt mi nimaal een vergoeding van 25.000 gulden per jaar en als de exploita tie voordelig uitvalt krijgt hij ook nog 20 procent van de winst. De gemeenteraad neemt de be slissing over deze zéér gewichtige zaak in zijn vergadering van 25 mei aanstaande. Maandagavond S uur in het stadhuis op de markt. SS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De demissi onaire minister van Ontwik kelingshulp, de heer C. H. Udink, gaat morgenavond voor in een kerkdienst in de Grote- of St. Janskerk. De dienst staat in het teken van het door Her vormd Schiedam geadopteerde ontwikkelingsproject Ghana. Voor muzikale intermezzi zor gen het Christelijk Mannen koor, de groep 'Freedom Singers' en de organist A, van der Hoe ven. In de kerk zal de Vredes- werkgroep Schiedam met een stand aanwezig zijn. De dienst hegint zondagavond om zeven uur. S (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ha een lange tijd zonder directeur krijgt de dienst van gemeentewerken eindelijk een opvolger. Ir. H. G. de Block, plaatsvervangend hoofd van de af delingen civiele werken A en B bij de dienst gemeentewerken Leiden, wordt als de raad van de gemeente Schiedam het goedkeurt, de opvol ger van de heer Broeijer, de vorige dirpritAiir. De deskundigen zijn van mening dat aan,plaatsen waar de nutsvoor ziening historisch gegroeid is de vorm van samenwerking waarvoor binnen de drie Maassteden is ge kozen, niet moet worden opgedron- In regionaal verband moet men toegroeien naar samenwerking op het gebied van gas, water en elek triciteit, waarbij beide laatste voorzieningen prioriteit hebben. Een gedeelde, verantwoordelijkheid en een gezamenlijk beleid ten aanzien van de drie voorzieningen, is de toekomstige organisatievorm waar op door de deskundigen wordt aan gedrongen. Toch is men ervan overtuigd dat zich zeker in de aan loopperiode veel problemen zullen voordóen. Een belangrijk pro bleem dat om een oplossing vraagt is de verhouding produktiebedrijf- distributiebedrtjf. Leveringscon tracten, door de produktiebedrijven gesloten willen van plaats tot plaats nog al eens uiteenlopen. De verhoudir.» van twee tegeno ver elkaar staande belangen zal daarom plaats moeten maken voor een gezamenlijke verantwoorde lijkheid ten behoeve van kwali- teitsbeheersing en een doelmatige dienstverlening aan de verbrui ker. De deskundigen willen in de toe komst de uniformiteit van tarieven en voorwaarden "binnen de regio zo doeltreffend mogelijk gerealiseerd zien. Bovendien zou het voor de sa menwerking van produktie- en dis tributiebedrijven mogelijk zijn een bijdrage te leveren aan de pro blemen die landelijk spelen. De bedrijven moeten hiertoe een intercommunaal verband aangaan met een gezamenlijke verantwoor delijkheid. In het memorandum wordt In dit verband vermeld dat het intercommunale bedrijf ook samenwerking moet zoeken met andere grote, regionale eenheden. fADVERTENTIE (Van een "onzer verslaggevers) SCHIEDAM Doordat de werk zaamheden aan het Kleinpolder- plein reeds in een vergevorderd stadium zijn. moet de bewegwijze ring op diverse kruispunten in Schiedam worden aangepast. De ANWB heeft de gemeente Schie dam ruim. 24.000 gulden gevraagd ten einde de werkzaamheden aan de bestaande bewijzeringsborden te kunnen uitvoeren. Voor de kosten die verbonden zjjn aan de wijziging van de be wegwijzering 's-Graveladnseweg op- en afritten rijksweg is een be roep gedaan op de financiële me dewerking van Rijkswaterstaat. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De huidige ad junct-directrice van het Gemeen teziekenhuis, zuster B. Essink, zal in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst met ingang van 1 oktober 1971 gaan verlaten. Burgemeester en wethouders stellen voor om in haar plaats .te benoemen de heer C. E. Coppens. Het voorstel heeft de instemming van de medezeggen schapscommissie en van de staf verpleegsters van het Gemeente ziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Twee nieuwe ra zendsnelle BMW-motorrijwielen van elk tienduizend gulden zijn nodig voor de Schiedamse politie. De gemeenteraad wordt gevraagd om 20.000 gulden op tafel te Iggen voor de aanschaf hiervan. Nu heeft de politie twee oude BMW's, waar van één met zijspan, die hard aan vernieuwing toe 2ijn. Alle commissies, die zich met de ze zaken bezighouden gaan ak koord, De gemeenteraad zal het geld dan ook zonder al te veel morren neertellen. De BMW-solo-motorrijwielen zoals ze officieel heten, zijn uit gerust met mobilofoon en alle be nodigde poll tie-appara tuur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM -— Dat scholen bul ten de lesuren ook nog aantrek kingskracht uitoefenen, bleek gis teren toen bij de Schiedamse poli tie aangifte werd gedaan van In braak in A. H. Gerhardtschool en de Willem de Zwijgerschool. Het ongenode bezoek forceerde de deur van de Gerhardtschool aan de lurg. van Haarenlaan en deed een loging daartoe bij de De Zwijger- school aan de Van der Leeuwlaan Vreemd genoeg werd er in beide gebouwen niets vermist. Een onderwijzer vindt het na afloop maar wonderbaarlijk, dat experiment van Jan de Grauw en Fabiola van Dam. 'Wat we hier zagen, was een bevestiging van wat we zelf allang wisten,' zegt hij, maar als hij doorkrijgt dat dat wel eens als een stukje jaloe- zoe kan worden opgevat haast hij zich eraan toe te voegen: 'Maar natuurlijk doen we er veel langer over om dat te ontdekken. Om de kinderen zich zo te laten uiten dat je dezelfde resultaten krijgt als we hier hebben gezien, kost ons jaren. U lukt het in twee uur.' Fabiola van Dam en Jan de volgens elke, in het vak vergrijs de leraar niet anders zijn dan een twee uur durende puinhoop. Een puinhoop wordt het echter nooit. 'Kom', zegt Fabiola van Dam, "nu gaan we allemaal heel stil zijn. Héél stil en dan probe ren we ons zo klein en zo onbe langrijk en fco machteloos te voe len als we maar kunnen.' 'Me hoela,' zie je zo'n leraar dan den ken. 'Probeer dat maar eens zon der de macht om degenen die niet willen strafwerk te kunnen geven.' Maar ze proberen het. Na wat voorafgaand gegiechel en onbe straft gepor sluit de één na de ander zijn ogen in 'n poging zich zo klein, zo onbelangrijk en zo machteloos te voelen als hij maar kan. Nog een onderdeel dat naar de opvattingen van veel leraren geen kans van slagen heeft. "Wie durft daaronder te kruipen,' vraagt Jan de Grauw en wijst op een plastic koepel in het midden va nde mat. Gelijk sprin gen er drie, vier leerlingen op waarvan één het tenslotte mag proberen. Na enige gefriemel lukt het hem zich onder de koepel, die een doorsnee gelijk aan die van een klein cafétafeltje heeft, te wur men. Jan de Grauw tikt op de koepel. 'Binnen.' roept het eron der liggende wezen en vindt dat zelf zo lollig dat de koepel als een te stijf geklopte pudding be gint te schokken. 'Hoe voelt dat?' vraagt Jan de Graauw. 'Rot.' 'Waarom voelt dat rot?' *Het is zo klein hierbinnen. Je hebt geen ruimte. Je bent hele maal ingepakt.' Beleving Grauw reageren er nauwelijks op. Goed, misschien hebben zij er maar twee uur voor nodig om uit een groep van dertig leerlingen een maximum aan emotioneel bewustzijn te halen. De inspan ning die het ze kost, is echter navenant en na twee uur met een klas te hebben gewerkt zien ze er ook uit als een ander na een dag stevig sappelen. Het is, de leraar is niet voor niets zo verbaasd, verwonderlijk wat ze op zo'n middag met een groep doen. Nodig een klas uit om een middag te gaan doorbrengen in een museum: een instelling waar de meesten bepaald niet op gebrand zijn. Vertel ze dat het erom gaat zichzelf te zijn en be loof ze daarbij dat ze niet geremd kunnen en mogen worden door een leerkracht. Laat ze plaatsnemen op een ronde judomat onder een vreemd soortig baldakijn van aan elkaar genaaide vitrages, waardoorheen zich de vormen aftekenen van 'n immense blokkendoos waarmee ze naar eigen believen een uur lang hun eigen opvatting van 't begrip ruimte gestalte mogen geven. Het resultaat van zo'n recept kan 'Zouden er twee in kunnen?' vraagt Jan de Grauw. 'Nee,' roept de amoebe in de bol. 'Ja,' roept de groep die meent dat in de bespeurde lege ruimtes nog best een tweede kan worden ge frommeld. Eén mag het proberen en al weer zie je een leerkracht, die uit het boekje weet hoe al te ver gaande lichamelijke contacten tussen jongens door een groep worden gewaardeerd, denken: 'Daar komt rotzooi van.' Ook dat blijkt in de belevings lessen niet waar te hoeven zijn. Na een eindeloos lijkend gepeuter er bestaat slechts één manier om met twee man een halve bol van nog geen meter middellijn te vullen hebben ze zich zover in elkaar gepast dat de bol weer precies op de mat past. 'Tja,' zegt een leraar dan,' om de kinderen zich zo te laten uiten, dat je dezelfde resultaten krijgt als we hier hebben gezien, kost ons jaren.' Hij trekt daar echter een gezicht bij alsof hij liever had gezegd: 'Leer ons die truc ook eens. Naar een manier om zoveel rust en interesse op te wekken zoeken we al jaren.' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeent; chiedaan heeft een terrein aai 'iet Louis Zimmermannplein ir rfpacht gegeven aan de Spaar bank anno 1820. In het bestem mingsplan voor de wijk Groenoord was het terrein aangewezen voor de bouw van bijzondere gebouwen, waaronder ook een bankgebouw wordt verstap. De pacht geldt voor, zestig jaar. Als de directie van de Spaarbank een gedeelte van het terrein wil reserveren voor groenvoorzieningen, zal dit in overleg moeten geschie den met de Plantsoenendienst. In dien het terrein voorlopig onbe bouwd blijft zal het vrijgehouden moeten worden van onkruid en an dere vervuiling. j él

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1