Kaptein schendt de beslotenheid en moet er uit Van tevoren Walvisch wordt hersteld Mofenaar Gerrit Van Katwijk uit de raad vanwege zijn gezondheid kon u dit plaatje maar in kleur zien. NIEUW! PFAFF j DINSDAG 25 MEI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 21 P®9; weefstof 120 cm breed termeulen Bekijk liet liever in dé gratis KLEÜREN-KATALOOÜS v j Exclusief Vormkeur-dealer gvoor Rotterdam. b Van onze verslaggever GERARD KRUL SCHIEDAM Het rommelt weer eens binnen de stlch- tingsraad van de Schiedamse Gemeenschap. In de besloten strijd voor openbaarheid heeft één van de leden uit de kunst club geklapt en de vuile tvas van de SG buiten gehangen. Met telegrammen heeft het bestuur alle leden opgeroepen voor een speciale spoedzitting op donderdagavond. Men zal dan trachten om dat lid (D'66-raadslid G. Kaptein) uit de SG-gelederen te gooi en. En dat terwijl nu al vast staat dat men bij die poging geen kans van slagen heeft. De ruzie in de top latende voor wat 'ie waard is gaat het leven op het bureau van de Schiedamse Gemeenschap gewoon door. Vandaag en gisteren is er hard gewerkt aan de lang verbeide verhuizing van de keet aan de Plantage naar het Proveniershuis, waar het bureau zijn nieuwe standplaats vindt. Twee noeste verhuizers brengen hier een brok interieur over naar de auto die het allemaal zal gaan vervoeren. De Walvisch krijgt de eerste grote opknapbeurt sinds 175 jaar. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In een kleine kooi, hoog vastgesnoerd tegen de huid van de stellingmolen De Valvisch zijn twee werklieden druk bezig met herstelwerk. Met zware, tot wijd in de omtrek hoorbare klappen wordt de buitenkant van de molen ope.(gespleten om de steunen van de houten omloop extra-stevig te verankeren. De ranke blikvanger aan het water van de Vï'estvest, nog altijd de hoogste molen ter wereld, krijgt een opknapbeurt. Molenaar van De Walvisch Gerrit Kluit (52) is een man die zich zo bleek de laatste weken duidelijk liever niet bemoeit met publiciteit. Een praatje over z'n trotse bezit weert hij gedecideerd af. Ieder telefonisch onderhoud eindigt stee vast met: „Ik heb echt geen tijd, ik moet zo weg. Misschien dat ik over twee uur terug ben.". Van verhaaltjes in de krant word je niks wijzer Zo n 2 wart-wit plaatje in de kran t zegt u eigenlijk niets over hoe mooi zo'n stoel is zo'n kast zo'n slaapkamer En daarom hebben \ve voor u een prach tige kJeurenkataiogus. Met tientallen plaatjes, die "tintelen" van de kleu ren. Talrijke topmodellen van in ternationale allure. Vraag gauw die kleurenkatalogus aan. Bij interieur planning, 't Is gratis. het winkelen waard Rotterdam: Zuid: Beijerlandselaan 7-9 -Tel. 173291 C.: Meent 104 -Tel. 148412. W.: Mathenesscrweg 1 - Tel. 37C032 de nieuwe met de „derde hand", thans in 4 uitvoeringen leverbaar. Deze naaimachine maakt met écn steek al het andere ouderwets. Overtuig u in de Pfa ff-win kels of bel voor folders: 010—11.2224 of 12.19.50. el in de SS De Scliiedamse Gemeenschap is een service-organisatie voor de be volking van Schiedam en heeft in den beginne de opdracht gekregen om organiserend en coördinerend op te treden voor alle soorten van culturele en recreatieve activitei ten. Omdat de SG werkt vóór de be volking en op kosten van de bevol king gaan er allang stemmen op om wat meer openheid te be trachten. Die openheid en open baarheid vormden onderdeel van bespreking in de vergadering van het stichtingsbestuur die ongeveer twee weken geleden plaatsvond. Die vergadering was besloten en er lekte niets over uit, behalve een nietszeggend persberichtje, dat er melding van maakte, dat de meer derheid binnen de stichtingsraad voorstander was van 'het toegroei en naar openbaarheid". Op dat moment kwam D'66-er Gerard Kaptien met een heel an der verhaal op de proppen. Hij', die de vergadering bij heeft gewoond, vertelt, dat een meerderheid zich tegenstander heeft verklaard. "Voorzitter Pels P-ij eken zou zelfs hebben gezegd af te treden als de vergaderingen openbaar worden. Met deze feiten in het achter hoofd noemt Kaptein het persbe richt 'onjuist en misleidend'. Daarbij komt dat in diezelfde vergadering is uitgesproken, dat de aanwezigheid van persvertegen woordigers ongunstig zou werken. Zelfs zou er volgens Kaptein be ledigend zijn gesproken over de S chieaamse persvertegenwoordi gers. Met naam en toenaam zijn er journalisten over de tong gegaan. De feiten die de SG in notulen heeft vastgelegd, zijn niet te ach terhalen. Telefoongesprekken met allerlei vertegenwoordigers leveren niets op. Wel vindt men dat Kap tein fout is geweest. Hij had het allemaal niet mogen vertellen en heeft het bovendien onjuist verteld, is het enige wat men te horen krijgt. Een verzoek om de ware, toe dracht wordt geweigerd. Een ver zoek om de notulen in te mogen zien wordt eveneens geweigerd. Het toegroeien naar openbaarheid wil blijkbaar niet erg vlotten. Directeur Ruud Pillard ontkent, dat het door hem geschreven en niet ondertekende persbericht on juist zou zijn. Wethouder mevrouw G. D. Verweij-de Graaff doet. dat eveneens. Lid van de stichtingsraad Stouthandel. die in de desbetref fende vergadering met name een aanval op de pers lanceerde, wei gert alle commentaar. Zeker is. dat de stichtingsraad donderdag zal proberen om Gerard Kaptein eruit te gooien. Hij is als raadslid door de gemeenteraad ge kozen in de SG-raad. Wat de SG kan doen, is een verzoek indienen bij de gemeenteraad om Kaptein te vervangen door een ander raadslid. En dat dat verzoek geen been krijgt om op te staan (Kaptein is als D'66-er lid van de meerder heidcoalitie van 23) staat nu al vast. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In een razendsnelle zitting, die al om kwart vóór negen eindigde heeft de gemeenteraad gisteren zonder aarzelen een agenda van 23 punten door de raadszaal gejaagd. Alle voorstellen van burgemeester en wethouders worden zonder morren aangenomen. Alleen rond het krediet voor de heropening van het Passage-thea ter deed zich een bevreemding wekkende toestand voor. Burgemeester H. Roelfsema liet de hamer dalen voor het punt Passage-theater, de aanwezigen spitsten zich de oren en slepen zich de pennen, maar een discussie bleef uit. Zonder discussie, zonder stemming ging de raad klakkeloos ak koord. Zo leek het althans. Nader onderzoek bracht echter aan het licht, dat de vroede- vaderen gistermiddag om half zes nog in spoedvergadering bijeen zijn geweest om het voorstel ambtelijk wat bij te beitelen. Niemand, pers en publiek niet, was daarvan op de hoogte. Tijdens de vergadering kreeg men de indruk, dat een eens gezinde raad een eensluidende beslissing nam. Nu echter is gebleken, dat ae overeenstemming 's middags al was bereikt, wordt het allemaal wat begrijpelijker. Burgemeester en wethouders hebben daarmee dezelfde procedure toegepast als bij de laatste gehouden vergadering over de binnen stad op 6 mei. Ook toen was in besloten zitting al bekokstoofd, wat voor de vorm door de leden van de raad werd meegespeeld. Die open baarheid waar het programcolicge van PvdA, D'66, VVD, PPR en CPN zich in haar richtlijnen op iaat voorstaan komt na deze laatste twee vergaderingen slecht uit de verf. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Als achtste in een lange rij heeft nu ook de heer J. van Katwijk, lid van de PCH- fractie. besloten om zijn raadszetel te veriaten. Van Katwijk geeft als reden voor zijn vertrek zijn slechte gezondheid op en wenste gisteren in de raad nadrukkelijk te verkla ren dat zijn vertrek niets te maken heeft met de slechte kwaliteit van de huidige raad. Dat laatste, zo zei hij, is voor hem juist reden om te blijven en er wat aan te doen. Zijn arts heeft het hem echter verbo den. In een jaar tijd zijn zeven men sen Van Katwijk voorgegaan. Enke len gingen, zoals Het Vrije Volk al eerder berichtte, vanwege de toestanden binnen de muren van de stadsvergaderzaal. ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Als we hem maandagmiddag thuis treffen, zij het na aanhou dend bellenj zegt Kluit langs de neus weg: "Die indruk dat ik niet op publiciteit ben gesteld, is niet juist, hoor. Ik heb het gewoon erg druk. Bovendien word je helemaal niks wijzer van die verhaaltjes in de krant." Gerrit Kluit, een kleine man met rode wangen en een bril. is een kortaffe prater. Toch wel'vriende lijk, Vertelt dat De Walvisch bij zonder veel bekijks trekt. Kluit ,.Er komen regelmatig - toeristen buitenlanders Maar ik kijk ze wél eerst 'es aan als ik open doe. Als zé bescheiden zijn, komen ze er in. Anders niet. Ze turen me vaak bedank-kaartjes. Kiekjes van hun eigen stad. Dan stuur ik een kaart terug, dan is de zaak weer in even wicht." Zo spreekt Gerrit Kluit en zo is'ie ook: kort en zakelijk. Zestien jaar geleden, in 1954, koos Hij (telg uit een eeuwenoud mole naarsgeslacht) De Walvisch en daarmee Schiedam tot domicilie toen aan het Rotterdamse Oost plein de molen De Noord in de vroege ochtend van 28 juli totaal afbrandde. Kluit was er molenaar. "De Noord was een heel ouwe mo len utt 1600 die daarna driemaal verhoogd moest worden." vertelt hij. "De Walvisch (uit 1794 red.) was al direct op volle hoogte. Als Da Noord draaide stond 'ie hele maal te wiegelen. Net of je op een schip zat. Bij De Walvisch heb je daar eigenlijk weinig last van. Het is- dan ook een hele goeie." Waar heeft Kluit het mole naarsvak geleerd? Kluit (zit in de werkruimte van de molen, op de derde etage, op een krat met pakjes cake-mix. Eigen handelsmerk: 3-kleur): "Ik heb het geleerd van mijn vader en m'n broer op de Noord. Van mijn broer het meeste, omdat mijn vader vroeg stierf." Herinnert zich de oorlog, kijkt peinzend langs me heen en zegt: "In de oorlog hebben we op De Noord gewoon doorgewerkt, omdat er geen stroom was. Ik heb nooit last met de Duitsers gehad, omdat ik gewoon met ze praatte. Ik ver stond hen en zij mij Ik heb het meegemaakt dat ze op een ochtend om acht uur met een paard en wagen met tarwe voor m'n deur stonden. Er moest gemalen worden, zeiden ze." ..Dat kan niet, zei ik. want dan moeten al die mensen weg die al vanaf vijf uur staan te wachten- Om tien uur ben je aan de beurt. Goed molenaar, zeiden ae. Ik ben aan het werk gegaan en ze stront vergeten. Toen ik om één uur ging eten, stonden ze nog steeds buiten. Ach. molenaar, zei er één. hoe laat zijn we aan de beurt. Hadden ze van acht tot één uur zitten wach ten... Kijk, als ik die kerels niet had verstaan, dan was er onenigheid gekomen. Die taal was voor velen een barrière. Maar laten de lezers vooral niet denken dat ik fout ben geweest. Ik zal je zeggen: mijn fa milie is altijd voor bat konings huis geweest." Hoe zit het met het herstel werk aan de molen? Gerrit Kluit: „In oktober hopen we klaar te zijn met de vernieu wingen. Het was hard nodig omdat ik er niet meer mee durfde draaien. In het boerenland had het nog een jaar of drie gekund, maar in Schie dam is het te gevaarlijk. Als- iemand een brok op z'n kop krijgt..." Wat wordt er vernieuwd? Kluit: ,De omloop vooral, die- was te slecht om mee te werken Ook de kap. de wiéken en de staart van de kap. Voor De Walvisch is dit de eerste 'grote opknapbeurt sinds 175 jaar. De kosten worden geraamd op één ton, maar het za! wel meer worden. Door wie het be taald wordt? Door het rijk, dr provincie, de gemeente Schiedam en de vereniging De Hollandsche Molen." Nog altijd is de molen aan de Westvest 'n broedplaats van nij verheid. Kluit fabriceert er. bijge staan door vier handlangers (zoon Arie. twee inpaksters en een knecht) banketbakkerspoeder met citroensmaak. Basis van het sma kelijke produkt: tarwe. Kluit: „Het meel van de kleine molenaar is gezocht. Wat dat betreft kun je het vergelijken met het brood van de warme bakker. Het tarwemeel wordt bij mij nog met stenen ge malen en da's smakelijk. Ik ver koop het in m'n winkels in Schie dam en in mijn andere molen aan de Kromme Zandweg in Rotter dam. Ik zeg het maar even. dan heeft dft interview nog een béétje nut." Wat doet hij als er geen wind staat. Vloekt hij dan? Kluit: ,Dat zou Ik wei kunnen, maar dat helpt niet. Als er geen wind is. werken we gewoon op de motor- Dat moet ook wel, want de kasten van je personeel gaan door. Wel is het moeilijk om mensen te krijgen, vooral vakmensen. Meestal moet je ze daarom zelf opleiden. Weglopen doen ze niet. Wie tn een molen werkt, werkt namelijk voor z'n plezier. Mijn toekomst? Ach, ik geloof dat ik hier wel vijfenzestig wordt. M'n zoon Arie heeft wel zin in de molen, maar hij hoeft niet. Hij moet doen wat 'ie zelf wil. Het is als in het molenaarsvak. weet Je wel: vrijheid oHjheid." ADVERTENTIE Ook maandagmorgen open Géén tet. of schrift, best in een voor je molen ezier' Zorg dat U morgen niet achter 't net vist {kom vroeg! want wij verwachten veel animo voor deze speciale aanbieding. De laatste stukken van een par tij weefstof gaan dan voor een bijzonder lage prijs de deur uit. Morgenvroeg om 9 uur begint op de Te etage de verkoop van deze partij weefstof in 3 dessins en 5 mooie kleuren, breedte 120 cm, nu heel voor del ig, per me ter Deze moderne overgordijnstof is 120 cm breed en U kunt kie zen uit 3 dessins en 5 kleuren, nu per meter voornog géén drie gulden.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1