FEITEN Kan Sadat de Russen sussen? en m VRIJDAG 28 MEI 1971 HET VRUE VOLK PAGINA 4 Ruim 5200 bestuurders van 'n motorruituig werden In 1970 veroordeeld wegens het rijden onder invloed van alcoholhoudende drank. Dat was weer 400 meer dan in het jaar daarvoor. In 126 gevallen veroorzaakten zij ongelukken met doden of zwaar gewonden. i FOKKER Het bezoek van Sowj et- president Podgomy aan Cai ro is officieel betiteld als niet-officieel. Dat is waar schijnlijk handiger. Bij een officiële visite hoort een openbare uitwisseling van schouderklopjes en bemoe digende teksten. Maar de stemming van de Russen is er niet naar om zo'n pop penkast op te voeren. Pod gomy komt met zijn delega tie (waarvan minister van Buitenlandse Zaken Gromy- ko en vice-minister van De fensie Pavlovsky deel uitma ken) op 'n grimmige missie. LUNS CVan onze pariementsredactie) Veel groter nog is het aantal gevallen waar verdenking bestaat maar waar geen proces-verbaal 70 een veroordeling volgt. Dit aantal Is daarom, zo groot, omdat het huidige artikel 26 van de Wegenverkeerswet, dat rijden on der invloed strafbaar stelt, met z"n vage formulering sterk ver ouderd is en dat het meestal erg moeilijk is om aan bewijzen te komen. Een overmoedige houding van de automobilisten en een verslapping van het politie-op- treden is hier vaak het gevolg van- De ministers Bakker (Verkeer) en Polak (Justitie) hadden de Tweede Kamer nog voor het be ëindigen van de zittingsperiode een wijziging van de wegenver keerswet op dit punt willen laten behandelen. Het is er mede door de verkiezingen niet van geko men. Zij willen door verscherping van een aantal wettelijke bepa lingen het rijden onder invloed beteugelen. Dit heeft alleen zin indien de bepalingen gepaard gaan met een intensieve controle. Dit kan er weer toe leiden dat daardoor het effect van de maat regelen moeilijk te bepalen is. In Engeland werd bijvoorbeeld bij de invoering van wettelijke bepa lingen het aantal gevallen van rijden onder invloed groter. Ach teraf bleek dit te wijten aan de strengere controle. Dat de maat regelen op den duur wel ef- fectie werkten, tonen de cijfers aan. Door de verplichte alcohol proef zijn in Engeland de cijfers van verkeersongevallen terugge lopen: de dodelijke met 25, die met zwaar lichamelijk letsel met 15 percent. De maatregelen die Bakker en Polak in Nederland willen invoe ren zijn een verplichte bloedproef en het vaststellen van een ma ximum promillage van 0,5. Ver der zijn ze wel voor een verplich te ademproef, maar dan alleen om te kijken of een bloedproef noodzakelijk is. Tot nu toe kent Nederland alleen de vrijwillige bloedproef die ech ter heeft gewezen niet goed te werken. Vaak komt het voor dat degenen die een bloedproef weige ren er bij de rechter beter afko men dan zij die de proef wel toe staan. Ook werken de artsen niet altijd even graag mee aan de proeven. Kan nu bij de nieuwe situatie iedere automobilist wor den aangehouden en gedwongen worden bloed te geven Neen. de verplichte bloedproef mag slechts worden toegepast in geval van verdenking van het rijden onder invloed. Verdachten die weigeren de bloedproef te ondergaan kun nen niet met de sterke arm ge dwongen werden. Het vaststellen van een bloed- alooholgehalte van maximum een half promille leverde bij de commissie die de wijziging van liet wetsontwerp voorbereidde nogal wat problemen. Ook bij Bakker en Polak was er enige aarzeling. Ze erkennen dat elke grens tot op zekere hoogte vrij willekeurig is. De ministers ver wijzen dan naar een in 1969 in Freiburg gehouden congres over alcohol en verkeer, waar beklem toond werd dat de gevarengTens aanzienlijk lager ligt dan. men altijd heeft gedacht en dat vanaf een gehalte van 0.5 promille het risico snel toeneemt, Verschil lende Europese landen kennen dan ook al een maximum van 0.5 promille. Zou men bij een contro le onder het maximum zitten dan wil dit niet zeggen dat men vrij uit gaat. Als blijkt dat iemand tengevolge van alcoholgebruik niet in staat kan worden geacht te rijden, is hij toeh strafbaar, onverschillig het promillage. De arts zal zich nog meer dan hij nu al vaak doet, moeten toe leggen op een beknopt medisch onderzoek. Er kan dan worden vastgesteld of andere stoffen (ook strafbaar bij het rijden) dan' al cohol van invloed geweest zijn. Het meer uitgebreide onderzoek is een van de wensen van het be stuur van de Koninklijke Maat- schapij tot Bevordering: der Ge neeskunst. Een andere wens is dat de medewerking van de art sen geschiedt op basis van vrij willigheid en dat van hun mede werking wordt afgezien zodra er een betrouwbare methode sou ontstaan. Het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van justitie heeft aan de hand van 60.000 bloedproeven kunnen vaststellen dat een doeltreffend systeem voor het bepalen van het bloedalco- holgehalte op het moment van de aanhouding niet bestaat. De ademtest, die duidelijk voordelen heeft, vinden de minis ters niet betrouwbaar genoeg. Ze ker niet als het gaat om overtui gend bewijs in een strafzaak. Ze willen het systeem wel hanteren om te onderzoeken of een bloed proef noodzakelijk is. Het voor deel van de ademtest, waarbij drankkegels kleuren in buisjes doen veranderen bf meer inge wikkelde apparaten laten werken, is dat hij ter plaatse uitgevoerd kan worden. Ook kan de verdach te zich direct van het resultaat overtuigen, wat een positieve psy chologische werking kan hebben. kkkkkkkkkkkirkk Dinreproduceerden wij in deze hoek het Fokker-affiche van het Angola-Comité en schreven erbij dat men het affiche kon be stellen door een bepaald nummer in Amsterdam te bellen. De arme bezitter van dat nummer heeft de volgende dag blijkbaar een snip perdag moeten opnemen zoveel liefhebbers kreeg hij aan de lijn. Het Angola-Comité is namelijk niet de professionele, door Mao c.s. rijkelijk gefinancierde subver sieve organisatie zoals die door de Zuidafrikaanse en Portugese am bassade, Max Lewin en nog wat instellingen wordt afgeschilderd. Al het werk wordt gedaan door een paar vrijwilligers en met weinig geld. Om deze Gideons bende niet nog zwaarder te beias ten, vragen wij degenen die nog een Fokker-affiche willen bestel len, dit schriftelijk te willen doen. Aanvragen te richten aan het Angola-Comité, Klaxenburg 253, Amsterdam-Osdorp. Vijftig cents aan postzegels bijsluiten. Bij hetzelfde comité kan men, eveneens voor 50 cent. een bij zonder fraaie, door Opland gete- keude poster bestellen met een geknielde Luns die in Lissabon tot NAVO-rldder wordt geslagen. We zullen de plaat morgen in onze krant zetten. Een nadeel naast de grotere on betrouwbaarheid is nog, dat niet kan worden vastgesteld of er ook geneesmiddelen zijn gebruikt. Een nieuwigheidje is verder dat een beperkte ontzegging van de rijbevoegdheid serieus overwogen wordt. Dit zou b.v. kunnen gelden voor enkeleuren van de dag dan wel gedeelten van de week. b.v. de weekeinden. Vastgesteld is nl. dat er het meest 's nachts en dan voorna melijk in je weekeinden onder invloed v wordt gereden. Van 06 uur is dit een percentage van 4E.1 tegen overdag 2,41. Het kan een ontmoeting worden van beslissende betekenis. Ook zonder alle finesses te weten, kan men zich voorstellen dat de Bus sen zich grote zorgen maken. Egypte is de troefkaart waarop ze hebben gewed voor de verovering van een machtig stuk invloed in het Midden-Oosten. Daarvoor zijn kosten noch moeite ge spaard. Egypte is volgepompt met een hoeveelheid wapens als geen enkel ander land buiten het Oost blok ooit kreeg. De economische steun is indrukwekkend geweest Heil en politiek heeft Moskou rich door dik en dun achter de Arabi sche zaak geschaard. Het is zo simpel als goedendag dat de Bus sen door deze rekening geen streep gehaald willen zien. In het midden latend of de Amerikaanse minister Rogers kans heeft gezien om al babbe lend met Sadat een diplomatieke stunt van kolossaal formaat uit te halen, dan wel of Sadat uit eigen beweging heeft gehandeld een feit Is, dat de „Sowjefc- groep" in Cairo voorshands het loodje heeft moeten leggen. On getwijfeld zal Sadat bij herha ling verzkeren dat de betrekkin- Minder fijn voor het Angola- Comité is, dat De Groene in een artikel over de actie die het comi té beeft gestart tegen Luns' a.s. benoeming als secretaris-gene raal, weer eens een oud en on juist verhaal over de activiteiten van Luns tijdens oorlog heeft ge publiceerd. Volgens dit verhaal zou Luns, toen hij op de Neder landse ambassade te Lissabon werkte, Salazar en deze op zijn beurt Hitier hebben ingeschakeld om de vrouw en dochter van Luns uit het bezette Nederland over te laten komen naar Portugal. In werkelijkheid is Luns in 1940 als gezantschapsattaché bij het Nederlandse gezantschap te Bern geplaatst. Voor het uitbreken van de oorlog in Nederland is hij met zijn vrouw daarheen vertrokken. In april 1941 vertrokken de heer en mevrouw Luns gezamenlijk rechtstreeks van Bern naar het gezantschap in Lissabon. In okto- gen met de Sowjet-Unie hierdoor allerminst aan hartelijkheid hebben ingeboet. Maar aan praat jes heeft de Russische delegatie geen behoefte. Om te beginnen zullen de Rus- sen willen peilen of en in hoever re hun feitelijke positie in het Midden-Oosten is aangetast. ze zulten willen weten of Sadat wellicht van plan is het oude Egyptische spel te hervatten, waaarbij Moskou en. Washington tegen elkaar werden uitgespeeld. Nasser is daar een tijdlang zeer. bekwaam in geweest, tot hij dui delijk naar de Russische kant overstag ging. Daarbij overigens steeds verzekerend dat Egypte niets van rijn zelfstandigheid prijs zou geven, hoe aardig (en vooral nuttig) men de Russische vrienden ook vond. Sadat kan om eens iets te opperen aanvoeren dat hfl nog allerminst aan de Amerikanen verknocht is als hij in een gege ven situatie mogelijkheden ziet om Wasington tot versterkte druk op .jfaël te bewegen. HIJ kan erop wijzen dat dit een politiek is die Moskou niet onwelgevallig moet zijn. En als voor dit doei een .paar koppen in de perao- neelssector moesten rollen ach, dat hoort tot the facts of life waarvoor de Sowjetvriendan alle begrip zullen hebben. Het is de vraag of de Russen door zulk» verzekeringen gesust willen worden. Het hangt ervan af hoe zij de huidige en komende machtspositie van Sadat taxeren. Ze beseffen heel goed dat één Amerikaanse voet binnen de Egyptische deur een stap is die makkelijk in erger kwaad kan ontaarden. Hoe groter een belang, hoe minder risico men bereid is te nemen. En gezien het er rme be lang dat Egypte vertegenwoordigt voor. de Sowjet-Unie, zal Moskous bereidheid op dit punt minimaal zijn. Waarna de hachelijks te scha kel komt in deze reeks van rede neringen. Moskou zal garanties eisen in welke vorm dan ook uitgewerkt. En om aan die eisen kracht bij te zetten, zal er iets ais een atok achter de deur moeten dienen. Welke? Zou Egypte gren zen aan de Sowjet-Unie, dan zou zelfs een regelrechte invasie tot de denkbaarheden behoren. Die ma nier om een invloedssfeer veilig te stellen wordt door grote mogend heden minder geschuwd naarma te de uitvoering van zo'n onderne ming eenvoudiger is. Egypte ligt wat dit betreft in allerlei oprich ten (ook geografisch) meoilijker dan Hongarije of Tsjeehoslówa- kije. Hoe kun je niettemin langs andere wegen hetzelfde effect be reiken? Moskou heeft tot dusver bij de hele Egyptische opschudding de houding aangenomen van de boer die kiespijn heeft. Maar dat kan uiteraard niet het hele verhaal rijn. Het echte verhaal wordt sa mengesteld door de politici en strategen, die nu koortsachtig doende rijn met het bedenken en afwegen van dreigementen, acties en tegenzetten? En gezien de enorme inzet zal de Sowjet-Unie bereid zijn otü ver te gaan. De ontmoeting Pódgomy-Sadat is wel iets om de adem bij in te houden. ber '43 is hun dochter daar gebo ren. In november 1943 is Luns vanuit Lissabon overgeplaatst naar Londen, waarheen rijn vrouw hem enige tijd later met hun dochter is gevolgd. Mr. C. J. Wackwitz, particulier secretaris van minister Luns, heeft een en ander rechtgezet in een brief aan De Groene, met de mededeling erbij dat rijn brief niet beschouwd moet worden als een officiële reactie van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Het vervelende' van dit soort zaken is, dat ze de aandacht af leiden van de dingen waar het om gaat. Ze kunnen ook gebruikt worden (en het feit dat de heer Wackwitz afschriften van zijn brief aan De Groene aan de dag bladen heeft gestuurd, zou daar op kunnen wijzen) om de zaak van het Angola-Comité in een kwaad daglicht te stellen. De gro te kracht van actiecomités kan rijn, dat ze informatie verstrek ken die door officiële instanties verborgen wordt gehouden of die slechtsversnipperd aanwezig is. Feitelijke onjuistheden ook al gaat het om betrekkelijke piet luttigheden tasten de geloof waardigheid aan van wat een groep te vertellen heeft, ook al omdat de bevolking als geheel toch al onverschillig of wantrou wig is. Jan Ei:l:**'v rem De overheidsuitgaven stijgen te. snel. Zelfs het gewoon voortzet ten van het beleid van het demis sionaire kabinet de Jong is met het huidige inkomen van de over heid (voornamelijk belastinggel den) niet mogelijk. En dan pra ten we nog niet eens over de gi- '•-".''sche sommen die nodig zijn om bestaande tekorten in onze samenleving op te heffen of te voorkomen dat nieuwe problemen 'staan. Orn de overheid aan meer geld te helpen staan twee open: enerzijds kan de re gering de belasting verhogen, an derzijds kan zij proberen minder geid uit te geven op bepaalde ter reinen van overheidsbemoeienis. En als je het ene doet. hoef je het ander" natuurlijk niet te la ten. De bezuinigingen waar nu in ons land "an gedacht wordt, bestaan vooral uit het beknibbelen op be staande uitgaven. Maar het gekke is dat je ook kunt bezulni- -"-or niet krenterig te zijn. Zo zijn er duizènden alleenstaande vrouwen met kinderen, die nu van de bijstand leven en die dolgraag zouden gaan werken. Als de over heid zou zorgen dat er voldoende opvang was voor hun kinderen in crèches en kleuterspeelzalèn, zal op langere teimijn de 'winst' voor de overheid groter'zijn dan de uitgaven. Maar nog veel erger ";in de 'verliezen' die geleden worden door het niet gecoördi neerd werken van verschillende u "idsinste'Uingen. Met volgende voorbeelden uit de praktijk van het ombudsman programma ter illustratie: Een vrouw wordt op 50-jarige leeftijd invalide. Zij kan niet alleen thuis blijven en moet opgenomen wor den in een verpleegtehuis. De vrouw riet daar erg tegenop en wil liever door haar man thuis verzorgd worden. De dokter vindt dat ook de beste oplossing. Maar omdat de man dan zijn baan moet opzeggen, verliest hij zijn inkomen en zal vaii de bijstand moeten leven. Hij vindt dat niet erg, maar de sociale dienst van de desbetreffende gemeente wel. Hij kan immers zelf de kost ver dienen, dus dan is er geen reden voor bijstand. De vrouw gaat dan toch maar naar het verpleegte huis, waarvan de kosten meer dan ƒ1000,per maand bedra gen. Als de vrouw thuis was ge bleven zouden de kosten voor bij stand niet meer dan de helft hebben bedragen. Een ander voorbeeld: Een vrouw van 37 jaar heeft vanaf haar tweede jaar in tehuizen en psychiatrische inrichtingen geze ten. heeft nooit kunnen wer ken. Nu, na 16 jaar verpleging in het zelfde psychiatrische zieken huis, is het zover dat ze kan gaan werken op een sociale werkplaats Alles is geregeld, maar de ge meente van herkomst moet ga rant staan voor een klein gedeel te van de mogelijke verliezen van de werkplaats (90 percent wordt betaald door het rijk). De ge meente van herkomst voelt daar niets voor. Die vindt dat de ge meente waar de vrouw woont dat maar moet betalen. Maar die zegt: 'Wij kunnen het ook niet helpen dat het zieknhuis toeval lig in onze gemeente staat.' En zo begint een touwtrekkerij die nu al acht maanden duurt. Al die tijd verblijft, de desbetreffende vrouw in het ziekenhuis, afgezien van het feit dat dit medisch en moreel niet verantwoord is, kost dat ook verschrikkelijk veel geld. Maar dat hoeft de gemeente niet te betalen dat gaat uit de pot van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (A.W.B.Z.). Maar beide instellingen, de AWBZ en de gemeente, worden i or ons al- '-"1 men betaald. Als iedere ambtenaar dit soort gevallen nu eens zou bekijken vanuit de vraagstelling: wat is het beste voor het individu en wat is het voordeligst voor de gemeenschap? Dan zou veel er gernis worden voorkomen en in- fonjiateur Steenkamp had het -*"t zo moeilijk met de centen.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2