urn i Vraagtekens bij komst meer buitenlanders Buit bank rovers: f 24.345,- Toni Boltini in Schiedam 55 jaar Volkspark -■ Bulderbaan- affiches grif van de hand SCHIEDAM VANDAA G eurotax 15.11.22 m Voorzitter hulpstichting: Geslaagd voor Mulo-examen Geen gezicht Krediet Protest ZATERDAG 29 MEI 1971 HET VRIJE VOLK. mx&s? De nieuwe aanplant in het Volkspark. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De nieuwe voorzitter van de Stichting hulp aan buitenlandse werknemers in Rijnmond, de heer A. P. Gerretsen, heeft donderdagavond tijdens 'n vergadering van de stichting een groot vraagteken gezet bij het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten naar Nederland. (ADVERTENTIE) Door onze medewerker WILLEM DE BRUIJN SCHIEDAM Dinsdag 1 juni is het 55 jaar geleden dat burgemeester Honnerlage Grete, vergezeld door 't ganse bestand van notabelen van Schiedam het Volkspark of ficieel openstelde. Het park kwam te liggen op een opge spoten weiland, tussen West- frankelandsedijk en Stadhou derslaan en was in feite be doeld als compensatie voor de opoffering van een groot ge deelte van het Sterrebos ten behoeve van nieuwe industrie vestigingen. Ook in die tijd werd de Wilhelminahaven ge graven. De vrijgekomen grond werd gebruikt voor het Volks park. Dat de geschiedenis van de opoffering zich zou gaan her halen kon geen van de toen malige Schiedammers voor zien. 0Mlllw i s IM Burgemeester Honnerlage Grete die 55 jaar geleden het Volks park opende. door Hans van der Sloot Dinsdagmorgen gaat het dan gebeuren. Cor Bolmers, wet houder van Gemeentewerken gaat samen met de tienjarige René de Groot op zoek naar een geschikt speelveldje in de buurt van de Lange Kerkstraat. Cor Bolmers, desgevraagd, grapt er eerst overheen. „Dat dacht ik wel, dat dat vroeg of laat gevraagd zou worden. Nee, het ls geen nieuwe vorm van inspraak. Misschien dat het later ooit nog eens zover komt, wie zal het zeggen, maar regel wordt het nu nog niet." frtüiii.*: Rijke historie van een park voor het volk Volgens de heer Gerretsen is het namelijk de vraag of de ongelimi teerde werving van gastarbeiders werkelijk noodzakelijk en eigenlijk wel wenselijk is voor onze samen leving. Een buitenlandse werkne mer zou ons naar zijn mening wel eens meer kunnen kosten dan wij denken. Hij pleitte daarom voor een onderzoek naar de voor- en na delen van de aanwezigheid van gastarbeiders in ons land en sprak de hoop uit, dat de gemeente Bot terdam zal bevorderen dat de op dracht voor een dergelijk onder zoek spoedig wordt gegeven. bit dat onderzoek zou volgens de heer Gerretsen wel eens kunnen blijken, dat het voor onze samen leving goedkoper is om bepaalde bedrijven investeringssubsidies te geven, zodat zij elders In Neder land waar regelmatig werkloosheid heerst opnieuw kunnen beginnen, h&n om deze bedrijven toe te staan buitenlanders aan te trekken. 'In bepaalde bedrijfstakken is het praktisch zeker', aldus de heer Gerretsen, 'dat automatisering wordt tegengehouden door de komst van buitenlandse werkne mers. overeenkomstig het aloude Wadpe: goedkope arbeiderskracht aïaakt de ondernemers lui.' Mocht uit het onderzoek blijken, dat de buitenlandse werknemers "oor het goed functioneren van onze samenleving wel degelijk noodzakelijk zijn, dan zullen wij "Uaruit volgens de heer Gerretsen ook de conclusies moeten trekken. Dan zal in Nederland een mentali teitsverandering moeten plaatsvin den, dan zullen wij de buitenlan ders niet meer als vreemde ele menten moeten zien, maar oen vol ledig intregeren in onze samenle ving. Dan zal ook de 8 miljoen sub sidie die de circa 25 Stichtingen voor hulp aan buitenlandse werk nemers gezamenlijk krijgen bij lange na niet voldoende zijn, dan zal een stukje ontwikkelingshulp in eigen land gegeven moeten wor den. De heer Gerretsen vindt, die ƒ8 miljoen trouwens nu al onvol doende: "Wij zijn van mening, dat wij ontwikkelingshulp op de aller eerste plaats moeten aanwenden voor hen met wie wij direct te ma ken hebben, namelijk voor onze bui tenlandse werknemers', volgens de heer Gerretsen zal de manier waarop Nederland aan ontwikke lingshulp doet dan ook drastisch móeten worden herzien. Hoezeer de nieuwe stichtings voorzitter de noodzaak van grote aantallen buitenlandse werkne mers in ons land ook in twijfel trekt, ze zijn er nu eenmaal en daarom moeten ze geholpen wor den. Om bij die hulpverlening meer een vuist te kunnen maken heeft hij gepleit voor een overkoepelend orgaan voor Rijnmond, dat de be langen var? alle emigranten zal be hartigen en waardoor één beleid gevoerd zal kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM 24.345 gulden en geen cent meer. Dat is het bedrag dat de twee overvallers gisterochtend uit het bijkantoor van de Algemene Bank Neder land aan de Koemarkt hebben weggegrist. De wagen waarmee de daders zijn gevlucht hoeft niet persé een grijze Citroen te zijn, zegt de Schiedamse politie. Niemand heeft de overvallers namelijk de bank zien binnen gaan of uitkomen. Wel heeft een voorbijganger kort voor de overval twee donkere types zien zitten in een Citroen. Het per soneel van de bank wilde giste ren geen mededelingen doen over de roofoverval Zij hadden een spreekverbod. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het circus van Toni Boltini Is volgende week In Schiedam. Op dinsdag 1 en woensdag 2 juni slaat deze circus baas bijgestaan door vele interna tionale artiesten z'n tenten op aan de 's-Gravelandseweg tussen de kantoorflats en het Proveniershuis. De voorstellingen van dinsdag be ginnen om kwart over vier en acht uur. Woensdag wordt gestart om drie uur en acht uur. Voorverkoop bij de VW in het Provinciehuis. Het grote verschil is komen te liggen in het feit dat het Sterrebos geheel verdwenen, voordat werd be sloten het nog bestaande Volks park wat uit te breiden en te ver fraaien. Over het ontstaan van dit Ster rebos, zijn luister en gedeeltelijke aftakeling is uiteraard het nodige 'geboekstaafd'.1 Onder de titel: '25 jaar Lustwarande', schreef de tuin architect J. K. Dominicus een fraai geïllustreerd boekwerk. Het werd uitgegeven door het uit de burgerij gevormde Sterrebos-eomité in het jaar 1934. De heer Dominicus belicht hierin o.a. het voorspel. Een prelude die inzet bij laagge legen griendlanden, rijk aan riet en bieslanden. Een heerlijk stukje natuur met kronkelende kreekjes en een rijke vogelstand. Een ideaal oord voor het maken van roeitocht jes. Weinig mensen kenden dit on toegankelijke gebied dat een vluchtoord was voor verliefde paartjes maar ook voor stropers. Deze positieve argumenten werden aangevoerd tegen de protesten van de natuurvrienden en die waren er genoeg in dagen. De voorstanders van een ver dwijnen van dit gebied voerden aan dat de bevolking behalve vanaf het Hoofd geen gezicht had op de rivier de Maas. Dat zou anders worden als 70 hectaren oeverterrein zou worden opgespoten. In de raad- stukken sprak men van, de buiten gronden bewesten van de Spuiha- van. In 1908 begonnen de werkzaam heden. De baggerspecie kwam uit Botterdam waar de Waalhaven werd gegraven. Ter voorkoming van een wildernis was het plan gerijpt het opgespoten terrein in cultuur te brengen, gedeeltelijk te bebossen en het met de aanleg van goed begaanbare buitenwegen behoorlijk k toegankelijk te maken. De toekomstige bestemming was handelsterrein voor ean stad waar de jeneverindustrie reeds op z'n re tour was. Om een snelle ontwikke ling te bevorderen plantte men bomen en planten die vlak worte len. Ze moesten snel groeien en niet overgevoelig zijn voor wind. 'Zo'n 55 jaar geleden opende de meest notabele burgemeester, die Schiedam ooit beeft gehad, Honnerlage Grete (de man is 102 jaar geworden) in het bijzijn van de crème de la crème van het toenmaiige zeer spirituele Schiedam het Volkspark bij de Stadhou derslaan. Onze medewerker Willem de Bruijn dook in de historie en draagt nieuwe en oude feiten aan in een verhaal over het park voor het volk. Het gaat over lustwarandes, stropers, verliefde paartjes, hectares en landtongen. Op I juni: 55 Jaar Volkspark. Derhalve viel de keuze op popu lieren, wilgen en elzen. Voor de beplantingsproeven stelde de raad een krediet van duizend gulden be schikbaar. Op het enige deel dat hoog lag werd een kwekerijtje aan gelegd van 90000 jonge populie ren. In juli van dat jaar werd bij de raad een officieel voorstel inge diend met tekening en begroting. Dienovereenkomstig viel het be sluit de buitengronden in cultuur te brengen. Op de landtong was ruimte gereserveerd voor de aanleg van volkstuinen- Het Poldertje Zuidgors (nu Wil helminahaven) bleef verkleind be staan. Reeds in 1908 en ook ta 1909 werd de ondergelopen polder ge bruikt als ijsbaan door de Schie damse IJsclub. De rest van het te winnen land, 56 hectaren groot, zou worden doorsneden met een aantal landwegen in de vorm van een rter. Tussengelegen vakken werden bestemd voor stukken bouwland. Eerst later volgde de aanleg van volks- en famllfetuintjes. Het zou den de eerste arbeiderstuintjes in heel Nederland gaan worden. In oktober werd met de aanleg begonnen. Deze moest voor april 1909 klaar zijn fplanttijd». Voor de uitvoering dienden werklozen en vast personeel van de Gemeente lijke Plantsoenendienst. Na veel moeilijkheden overwonnen te heb ben kwam men eind april met het werk gereed. Er waren toen 3500 boompjes ge plant en 200.000 stekken voor het kreupelhout. Het bos in wording telde toen 6588 meter wandelweg. Totale kosten 8000 gulden. De bevolking moest het gebruik van het bos met z'n jonge aanplant nog leren. Het was alleen te betre den met een wandelkaart. die eerst op de gemeentelijke secretarie ver krijgbaar was en later aan het bu reau van politie. De houder van de kaart was verantwoordelijk voor de personen die in zijn gezelschap het bos bezochten. In het eerste jaar werden 870 wandelkaarten afgegeven. In 1911 was dit aantal gestegen tot 2319. De bordies 'verboden toegang' wer den tot in 1916 gehandhaafd. Op 29 mei 1909 werd de eerste boswachter aangesteld. Zijn ambtswoning stond bij de Spui' sluis. In 1912 betrok hij een nieuwe woning achter de Diefhoek. gren zend aan de Boshoeklaan die met sija 1100 met lengte de hoofdlaan van het Sterrebos was. In 1911 was een grote droogte gunstig voor het bos. De natte bo dem droogde zodat een terrein ont stond met veel kiel en veen. Door het dieper indringen van de wortels kregen de bomen meer groeikracht. Vooral de populieren kregen een zwaar bladerdak. Zo zwaar dat tijdens een hevige najaarsstorm zowat alle bomen van het bos geheel of gedeeltelijk ontwortelden. Het weilig tierende wilgenhout werd regelmatig gekapt en bracht het nodige geld in 't gemeentelijke laatje. De uiteindelijke bestemming van het bos begon in 1914 te naderen. De Scheepsbouw Maatschappij 'Nieuwe Waterweg' kreeg 14 hecta re, in erfpacht. De werf zou later met 8 hectare worden vergroot. Andere vestigingen knabbelden eveneens het nodige af van het lustoord waarvan ten slotte 32 hec tare overbleef. Toen kwam het Volkspark. Wat nog lang ls gebleven is de Water partij, een ydülisch plekje met een natuurlijke omlijsting van wuivend riet en waterplanten. Tegenwoordig is hier de zandvlakte. Het plasje werd in 1921 gedempt en moest, met ff. u: teh een stuk bos gaan dienen als bouw terrein voor 584 arbeiderswoningen. In 1928 bestond het plan hier een slachthuis te bouwen. Beide plan nen vonden echter geen doorgang wat overigens door niemand werd betreurd. Ook de aanleg van het Volkspark is uitgevoerd tijdens werkverschaffing in 1933. De kosten waren laag. Men had goedkope werkkrachten en bovendien bracht de houtver koop van de oude bestaande rij iepenbomen 8600 gulden op. Uit die tijd dateert ook het voetbalterrein van SW dat, onder veel protest van alle Gorzenaren werd ver plaatst naar het Sportpark "Har- ga'. De rest van het Sterrebos ver dween na de verkoop aan de werf. Wilton Feijenoord. Van het geld liet de gemeente het Prinses Bea- trtxpark verder aanleggen. Tijdens de cirsisjaren werd hiervoor door werklozen reeds de basis gelegd. Als compensatie voor het geleden bosverlies mocht de Schiedamse bevolking wandelen op het fraai sportcomplex dat W.P. aan de Maaskant had gecreëerd. Het was omgeven met rustieke laantjes waar in de lente de vogels kwinkeleerden. Het was ook in de lente dat al het houtgewas werd gerooid ten einde de grond klaar te maken voor een groot bouwdok. Dag park. dag vogeltjes. De jongens Hepen in die dagen met jonge vogels in hun petten. De natuurvrienden zijn bar kwaad ge weest. Gelukkig krijgt Schiedam weer een mooi Volkspark. Er wordt hard aan gewerkt. Het zal wel tien jaar duren eer het klaar is. Hoe het ook mag worden, de oude SchVdammers zullen hun Sterre bos nooit vergeten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM 1200 Bulderbaan- affiches heeft het anti-bulderbaan comité tot nu toe in Schiedam aan de man weten te brengen. De actie die in samenwerking met alle an dere buiderbaan-comités wordt ge organiseerd, is op 22 mei in Groen- oord van start gegaan. Er zijn nog affiches te koop bij de heren A. Koning, Koekoekslaan 44 in Kethel en G. Kleyheeg, Molensingel 121, Kethel. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In Schiedam zijn voor het Mulo-diploma A geslaagd, de dames: E. M. Drijver ('s-Graven- zande); M. J. Meinema (Delft). Uit Rotterdam de dames: C. J. de Feij: ,W de Vries; E. W. Hanne- wijk; M. Hartzema; H. M. Steen- hoek; A. M. Savors x; E. A. Schip per; M. J- Smolders x; G. Sijtsma x; L. M. Witkamp x; P. Oostdijk x; C. J. Doumer; H. J. Saly; F. M. L. van der Neut; G. Stolk; A. van der Vlis; A. J. 't Hart x; L. van Wilin gen x; A. de Winter x; J. H. Veld hoven x; J. C. de Koning; C. J. Waanders x: M. D. de Best; T. G. Bambacht x; Uit Schiedam: E. Staalman. Uit CapeUe aan den IJssel: S. J. Stumpf. Uit Vlaardingen: J. van Noort x: J. C. Gorissing x; A. van de Ridder x; A. Rollingswier x; C. Snoek x; F. van der Zwan x; M. J. Kamerling; A. W. F. de Joode, De kandidaten met een x achter htm naam behaalden bovendien het Middenstandsdiploma. Voor het Mulo-diploma slaagden de volgende heren: A. Wupkes; C. Stroop; G. van der Werf; W. Lu- neburg; R. Moerman; W. J. Plij- ter; R. de Bliek; F. F. Feuth; H. A. Bogema; F. B. van der Slam; F. P. Horweg; J. Huitema: P. J. Wild schut x; A. Zandman x; G. Metz; P. Penning; T. Siersema; W. R. Nicodem; W. C. van Duin; W. Kemp x; A.de Rijke x; R.Bockema x; W. Kranendonk x; J. Veth x; Uit Barendrecht: B. J. Blomberg. De kandidaten met een x achter hun naam behaalden bovendien het middenstandsdiploma. In tor taai werden negentien kandidaten afgewezen. Jammer, het zou best aardig zijn als elke grief tegen het gemeen telijk beleid zou kunnen worden opgelost door met de betrokken wethouder te gaan stappen. Dat het er waarschijnlijk nimmer van zal komen, is begrijpelijk. Een dergelijke vorm van in spraak zou erop neer komen dat de 4 Schiedamse wethouders de burgemeester zou zijn tijd natuur lijk moeten reserveren voor de al lerzwaarste onderwerpen, zoals zwembaden als een soort WV- beambten door de stad trekken, gevolgd door een sliert veront rustte en derhalve kritische Schiedammers. Een dat kan, hoe graag het college de democratie ook wil dienen, nu eenmaal niet. In het geval van René de Groot ligt de zaak echter enigszins anders. TMe jongen.'zegt Bolmers, "heeft met z'n tien jaar de moeite genomen om ons een brief te schrijven. Nou ja, dat kan je na tuurlijk niet afdoen met een koud zakelijk briefje. Daar moet je wat Je moet het ook niet zien dat ik met die wandeling gewild popu lair wil doen. Zo van: godgod, kijk die Bolmers eens. Nee. het hoort gewoon thuis in mijn op vattingen. Die jongen richtte aan ons een verzoek en ik vond het belangrijk dat hem een antwoord werd gegeven dat hij volkomen begrijpen kon. Nou, schriftelijk ging dat niet, dus dan maar via dat wandelingetje.' Een gewoonte daarvan maken wil Bommers niet. Dat zou bete kenen dat Ik dagelijks met zo'n honderd mensen op sjouw moet. Wat ik wel kan. is proberen om onze standpunten zo duidelijk en begrijpelijk mogelijk over te brengen. Neem nou het volgende. Een tijdje geleden kreeg de dienst gemeentewerken een brief van een aantal Schiedamse jongens en meisjes die vroegen waarom het nu eigenlijk niet was toege staan om met rubberboten in de singels te varen. W andeling meer aandacht aan geven vond ik en toen heb ik bedacht: laten we eens samen gaan kijken. Op zo'n wandeling kan je hem dan gelijk vertellen waarom al die terreinen ln de binnenstad braak liggen, waarom ze niet gebruikt mogen worden en wat we er in de toe komst mee van plan zijn. Je moet het gewoon zien als een stukje openheid van onze kant.' Cor Bolmers zit het directe con tact met de bevolking het punt dat hij bij zijn benoeming als eer ste op zijn prioriteitenlijst zette nog altijd zeer hoog. 'Ik heb steeds beweerd.' zegt hij, 'dat de overheid en de bevolking dichter tot el kaar moeten komen. En om dat te bereiken ls dit net zo'n goeie ma nier als welke andere ook. Nou ja. je begrijpt, zoiets kan natuurlijk niet, hoe jammer we dat zelf misschien ook vinden en de dienst schreef dan ook een keurig briefje waarin ons besluit werd meegedeeld. Dat briefje heb ik persoonlijk tegen gehouden en laten vervan gen door 'n ander waarin die kin deren in hun eigen taal wordt uit eengezet waarom dat varen met die rubberboten niks gedaan ls. Je kan die kinderen net zo min als die René de Groot toch geen briefje sturen als: Ingevolge uw schrijven d.d. deelt het college van B. en W. u mede dat uw verzoek de Schiedamse singels met rubberboten te mogen bevaren door het college Ls afgewezen. Nee toch?'

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1