f25. Geertsema vindt iloso ie van DS '70 duister Piet v. d. Kmk in ,gevan enk9 van A mnes Luilak jeugd maakt vissen onrno; *e\. ijk Schutten ie lm: i ver sum I [moet volwaardige muziekzender worden Wandelen met NS Volg een opleiding tot programmeur en systeemanalist bi j Akzo. Akzo liS-Va! antie dagtochten Moeder en kind ondergedoken met hulp van Telegraaf? Jean Vilar overleden Sinjawski binnenkort in vrijheid Kamerlid ageert tegen onderscheid bij officierskorps WASSERIJEN 5,5% DUURDE! ZATERDAG 29 MEI 1971 HET VRIJE VOLK Van onze verslaggever BOB NAHUISEN ROTTERDAM Dertig ervaren schippers zuilen In de tweede week van juni vrijwillig examen doen en daarmee een belangrijke bijdrage leveren in dé verkeersveiligheid op de Nederlandse vaarwegen. De pas opgerichte Studiedienst Ver keer te Water van Rijkswaterstaat zal ook de uitkomsten van dit onderzoek gebruiken voor een Vaarwegennota die in he najaar klaar moet zijn. advertentie voordelig uit met NS flfc (Van onze pariementsredactie) DEN HAAG „DS'70 heeft nauwelijks een beginselpro gramma. In vijf debatten vóór de verkiezingen ben ik er niet achter kunnen komen waarom DS'70 zich nou eigenlijk een socialistische partij noemt. Dat weet ik nu nog niet, maar ik begin iets te vermoeden." (Van een onzer verslaggevers) "ROTTERDAM „Jammer dat sportmensen zich zo weinig met politiek bemoeien. Ze zeggen te gauw dal sport en politiek gescheiden moeten blijven. Ik vermoed dat ze eerder denken aan mooie reisjes die ze kunnen maken, zodat ze af en toe hun ogen voor het onrecht kunnen sluiten." Dit zegt de nationaal recordhouder ge wichtheffen en kogelstoten. (ADVERTENTIE) voordelig uit met voordelig uit met NS Uitnodiging aan eindexamïnandi Wordt programmeur. Ga verder voor systeemanalist. Ook ervarenen zijn welkom. (ADVERTENTIE) Binnenschippers gaan ex* .mei doen Dagen, treinen op de tienertoer voor van elk station. N S-ïdenti teitsbe wij s of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. (Van onze pariementsredactie DEN HAAG Volgens het Tweede-Kamerlid Imkamp (d'66) wordt er gediscrimineerd tussen hoge ea lage beroepsofficieren. Hij is in de bres gesprongen voor zijn partijgenoot luitenant-kolonel K. P. Bloema. Bloem» wilde afgelopen dinsdag deelnemen aan een radio-uitzen ding van de KRO in een debat over het defensieplan van het KV?- ramerlid Van Eisen. Bloema's commandant stelde echter de eis. dat hij zijn militaire rang niet zou noemen, burgerkleding zou dragen en een dag vakantieverlof zou op nemen. Imkamp wil nu wel eens weten of dezelfde eisen zijn gesteld aan de generaals Meijnderte (comman dant van het Eerste Legerkorps», Van Eisen en De Savornin Lohman bij hun optreden voor radio of te levisie. 'Het klinkt gek, maar we be schikken in feite over weinig al gemene kennis wat de binnen scheepvaart betreft', zegt de jongt ir. C. Kooman, hoofd van de in Dordrecht gevestigde Studiedienst Verkeer te Water. 'Die achterstand moet zo snel mogelijk worden in gehaald'. Vandaar dat examen. De studie dienst heeft honderd vejkeerssitu- aties op kanalen, rivieren en ande re vaarwegen op schaal getekend Motorschepen, sleepschepen. duw- eenheden in allerlei verschillende omstandigheden De schippers (duwvaartkapiteins. motorschip pers en sleep6chippers) zullen dezp situaties beoordelen en er een me ping over uitspreken. 'Ik vind het wel een aardir truc', zegt ir. Kooman, die er va' overtuigd is. dat de zo verkrege- gegeyens, gecombineerd met beker» de feiten een zeer bruikbaar resul taat zullen opleveren. 'Op _dear manier hopen we de knelpunten op de vaarwegen duidelijk vast te leg gen en kunnen we ons bezinnen op de noodzakelijke maatregelen'. Ir. Kooman: 'Het is een bijna dwingende els, dat we zo snel mo gelijk komen tot een nationale aanpak van de vele verkeerspro blemen op de vaarwegen. Dat is een economisch belang, maar ook een zaak van vziligheid. Je moet er om maar eens een voorbeeld te noemen niet aan denken, wat er kan gebeuren als er voor Ni.imetren een benzinetanker met een ander schip in aanvaring komt, We zullen in navolging van het Rijkswegenplan voor het wegver keer moeten komen tot een nati onaal Plan-Vaarwegennet. Daar voor moeten we de maximale ca paciteit van de vaarwegen, maar ook van meer dan tweehonderd sluizen kennen en dat vergt een gTOot aantal metingen en tellin gen. zodat we tenslotte een inzicht hebben in hert aantal kxrmen laadvermogen dat een bepaalde vaarweg in een bepaalde tijd veilig kan passeren. Het ligt voor de hand, dat ons onderzoek ook zal aantonen, dat technische voorzieningen (het af snijden van bochten, andere pro- fiels en vergroting of verbetering van sluizen» noodzakelijk zijn om een zo gunstig mogelijk gebruik te kunnen maken van onze vaar wegen'. IR. KOOMAN (Van onze correspondente) PARIJS Er heerst ontsteltenis in Frankrijk over de plotselinge dood van de zeer geliefde Jean Vilar. groot acteur, filmspeler en regisseur. Aan Vilar dankt Parijs zijn volkstoneel, het beroemd ge worden Theatre National Popu laire, Acteurs als Gerard Philippe lieten grastg een flimrol lopen om er te kunnen optreden onder ..ie grand patron". Jean Vilar, directeur van het in ternationaal bekende festival te Avignon, kan men ook in ons land zien in twee nieuwe films: „Le Petit matin" van Albicocco en .Raphael ou Ie débauché" van Delviile. MOSKOU (AP) Andrej Sinjawski, de Russische schrijver die in IOCS tot zes jaar dwangarbeid werd veroordeeld, zou binnenkort worden vrijgelaten. Vrienden van de schrijver die in het Westen be kend werd onder de naam Abra ham Tertz, vertelde dat zijn vrouw nog niets over de vrijlating van haar man had vernomen. Maar dat ou komen doordat de officiële op dracht tot vrijlating nog niet - is gegeven. Sinjawski werd samen met Joeri Daniel veroordeeld die in september '70 vrijkwam. Piet van der Kruk, bedrijflei- der van enkele Delftse sportac commodaties en lid van de Partij van de Arbeid, staat vandaag, als enige sportman in het ge ïmproviseerde gevangenenkamp van Amnesty International in Delft. Samen met onder andere Nico Scheepmaker verdwijnt de als de sterkste man in Neder land te boek staande Piet van der Kruk achter het prikkel draad in gezelschap van een handvol a-sportievelingen. „Ik ben al jaren een supporter van Amnesty," zegt hij. .Rijk, de aandacht vestigen op duizenden politieke gevangenen In ander» landen zou sportmensen veel sterker moeten aanspreken, om dat ze vaak in landen komen waar juist politieke gevangenen zijn. ,)e sport zou hierbij best als pressuregroep kunnen dienen, leem EmU Satopek die door zijn steun aan Dubcek degradeerde tot stratenmaker Die man is door zijn politieke overtuiging vernederd, maar de sportwereld zwijgt." Van der Kruk: „Laatst las ik weer berichten over de studen tenonlusten in Mexico tijdens de spelen in 1968. Het is toch eigenlijk verschrikkelijk, dat er daar nu nog moeders zijn die niet weten, of hun zoon is dood geschoten of in een concentra tiekamp is gestopt. Er is voor Amnesty nog zoveel werk te doen." AMSTERDAM Luilak is hl "Amsterdam vroeger begonnen, maar minder hevig gevierd dan in de voorgaande jaren. Baldadighe den, waarbij auto (wrakken) in brand gingen en honderden lan taarns sneuvelden kwamen vrijwel overal in de stad voor. De ernstig ste moeilijkheden deden zich voor in de buurt van de Beethovenstraat, de Gerrit van der Veenstraat, het Iepenplein en de Van Woustraat bij de Govert Plinckstraat. Daar moest de politie enkele malen op treden om wegversperringen van fietsen en andere materialen op te ruimen De vissers, die in Amsterdam de opening van het hengelseizoen be leefden, ondervonden nogal eens last van de luilakvierders. Stenen en andere projectielen maakten het vissen vrijwel onmogelijk in de westelijke stadsyiswateren. De georganiseerde luilakviering, die in vrijwel alle stadsdelen plaats vond trok zeker meer belang stelling dan de wilde, doelloze bal dadigheid. Een dagje naar Seheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM/DEN HAAG Het is duidelijk dat Hilversum III nu een volwaardige lichte- muziekzender moet worden. Dat betekent uitzendingen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Dat is een dui delijke behoefte van het pu bliek." Zo reageerde gistermiddag voor zitter Schiittenhplm namens het NOS-bestuur op de kabinetsbeslis sing om de piratenzenders aan te pakken. Hij belichtte nog eens de financiële noodtoestand bij zijn om roepbedrijf, en kondigde aan dat de Raad van Beheer van de NOS de toekomstige kabinetsformateur zo snel mogelijk een nota zal sturen, waarin nogmaals op de noodzaak van wijziging van de wet Omroep bijdragen (lees: verhoging van het kijk- en luistergeld) Zal worden ge wezen. De Veronica-beslissing van het demissionaire kabinet-De Jong is volkomen in het verkeerde keelgat van WD-fractieleider Geertsema geschoten. „Ik heb de indruk dat het kabinet donderdag niet zo seri eus heeft zitten praten," zei hij gis teravond. De grootste grief die hij tegen de tussenoplossing van het kabinet-De Jong (wél een wetsont werp tot goedkeuring van het Ver drag van Straatsburg indienen, maar de verdediging overlaten aan het volgende kabinet) heeft, is dat premier De Jong net doet of hij de agenda van de Tweede Kamer vaststelt. „Als een studentt bij een staatsrecht-professor met deze tus senoplossing was gekomen, dat was hij meteen gezakt," meent de heer Geertsema. „Premier De Jong zegt nu kan de kamer de openbare behandeling van de goedkeuringswet schriftelijk gaan voorbereiden, maar wij'zullen niet antwoorden. Wie zegt mij dat niet een meerderheid onmiddellijk tot openbare behandeling wil over gaan? In dat geval zou de kamer over het lot van de piratenzenders moeten beslissen, zonder dat de re gering erbij zit. Het rammelt aan alle kanten." 12 wandelroutes in de mooiste stréken in ons land. Vraag de folder „Wandelen met NS" aan het station. AMSTERDAM (ANP) ce Amsterdamse politie onderzoekt o! het dagblad De Telegraaf zich schuldig heeft gemaakt aan c-ct» strafbaar feit in de zaak-Femmy a« Vries. Het blad heeft het djn le zers mogelijk gemaakt geld te stor ten op een girorekening, om het ée> 29-jarige mevrouw Femmy de Vries uit Deventei mogelijk te maken met haar dochtertje Antoinette on dergedoken te blijven tot de recht zaak over de difinitieve toewijzing van het kind aan een der ouders. Dinsdag wees het Arnhem» hof het voorlopig aan de moeder toe. De raadsman van de 36-jarige Ita liaanse vader Vicenzo Piazza dien de enkele maanden geleden een klacht tegen De Telegraaf in ter zake van medeplichtigheid aan het onttrekken van een minderjarige aan het wettelijk over haar gestel- da gezag. Dat zei mr. Geertsema van de VVD gisteren, nadat dr. Drees van DS"70 op verzoek van informateur Steenkamp een urenlang college over zijn "filosofie over de over heidsuitgaven' had gegeven aan de vier andere fractieleiders. Geertsema kan zich met die filo sofie best verenigen, maar men ziet nog niet hoe dat in de praktijk uitpakt. Hij vindt trouwens de hele filosofie van DS70 een beetje duis ter. Informateur Steenkamp typeerde de stand gisteren zo: We zijn door het heuvelland van Zuid-Limburg heen. Nu moeten we nog do net Zwarte Woud en over de Alpen.' Hij toonde zich zeer verbaasd over het optimisme van Geertsema en Drees, en was duidelijk teleurge steld dat hij tot nu toe zo weinig is opgeschoten. Vooral het feit dat er nog geen begin van overeenstem ming is over de financieel-econo mische mogelijkheden voor de ko mende vier jaar zit hem dwars. Voor Steenkamp is dit een fun damentele kwestie: als de vijf ge sprekspartners het daar niet over- eens kunnen worden, kan hij wel ophouden, vindt hij De eerste da gen na Pinksteren zijn beslissend- Dan zal moeten blijken hoeveel ta ter elke partij in de wijn wB doen. De standpunten liggen nogal uit een: de confessionele partijen «til len de belastingdruk in rier jaar met 2 percent laten stijgen, de VVD eventueel met 12 percent en DS70 met ...0 percent. Daar wringt de schoen. DEN HAAG (ANP) D witwast* rijen mogen van minister Nelissen van economische zaken hun tarie ven met vijf-en-een-half percent v hogen, Nagekomen familiebericht Met diepe droefheid geven wij kennis dat na een kortstondige ziekte is over leden onze innig geliefde moeder en grootmoeder JACOBA geuvers-dekker op de leeftijd van 67 Jaar. Slikkerveer: C. B. Geuvers L. A. M. Geuvers- Aspeslagh Rotterdam J. H. Geuvers C. Geuvers-Leguijt j. C. ten Have-Geuvers J. H. ten Have en. kleinkinderen. Ede, 28 mei 1971 Louise Henriëttelaan 8. Corr.-adres: J. H. Geuvers, Th ol ens traat 26, R'dam-23. De overledene is opgebaard in het rouwcentrum aan de Goereesestraat 10 te Rotter dam. Gelegenheid tot be?oek en condoléance aldaar heden van 15 tot 15.30 uur en maandag a,s. van 20 tot 20.30 uur. De crematie zal plaatsheb ben dinsdag 1 Juni a.s. om 13.30 uur in het Cremato rium Maeterlinckweg 101 te Rotterdam-Zuid. Voor belangstellenden is het crematorium te bereiken met RET-bus 61, welke om 13 J.5 uur vertrekt vanaf het metrostation Zuidplein. ADVERTENTIE) Binnen onze groep van ondernemingen vervullen computers een belangrijke taak. In ons computerproduktiecentrum in Arnhem beschikker; wij over twee I.B.M.-computers, systeem 360/50 en in Sassenheim over één I.B.M.-computer, systeem 360/30. Vanuit verschillende werkmaatschappijen zijn terminals gekoppeld aan de systemen in Arnhem. Graag willen wij in Arnhem een aantal jongelui opleiden tot programmeur. Eindexamïnandi van middelbare scholen en middelbaar en hoger beroepsonderwijs zijn hierbij uitgenodigd voor een oriënterend gesprek, Afhankelijk van uw vooropleiding duurt deze opleiding 1 a IJ jaar. Gedurende uw opleiding ontvangt u normaal salaris. Rekening houdend met uw voorkeur voor een bepaalde standplaats, wordt u na deze basisopleiding overgeplaatst naa» de automatiseringsafdeling van een an onze werkmaatschappijen. Programmeurs kunnen een voortgezette opleiding volgen in de systeemanalyse. Om echter nieuwe systemen te kunnen ontwikkelen is het nodig dat men zich in andere vakgebieden bekwaamt. Wij bieden u de gelegenheid een studie te volgen in o.a. de volgende richtingen bedrijfseconomie, wiskunde, boekhouden, organisatieleer of statistiek. Ook programmeurs, operators en systeemanalisten mèt ervaring, die hun werkterrein; wi en verbreden, zijn welkom voor een gesprek. - Indien u solliciteert, schrijf dan naar Akzo nv, personeelsdienst Ussellaan 12 (postbus 186) Arnhem. (Vermeldt in uw brief vakaturenummer 7105). Wilt u nader geïnformeerd worden iver bovengenoemde mogelijkheden, bel dan (085) -651210 of 66 4317 Akzo bundelt de activiteiten van meer dan honderdzestig ondernemingen in de gehele wereld. Deze fabriceren garens en vezels van nylon, polyester, acnrt. rayc sn glas, kunststoffen, folies, synthetisch leer en rubber, zou; zware en lichte chemische produkten. verven, lakken en lijmen, farmaceutische produkten, cosmetica, huishoudelijke produkten en levensmiddelen. Arnhem Holland

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2