ZON MAAKT VELE OVERUREN, FLESSENNOOD DREIGT 4,4 mil j oen werklozen in VS eehouder drie man te s im a Nieuwe aktie tegen lawaai van Schi p hol ANWB verhoogt contributie Correspondent torsyth: aan Ajax-supporters s luiten baas reisbi i eau op Deserteur ;/aver kan vrijkomen Sex King Cole (3 x) ig pet. ande s, beter sneller Sca dic 12 LS f 6750,- Celstraf voor overvallers JOVD heeft felle kritiek op de VVD ersoneelsstop bij VNU «formidabele trekker» GREMI GRONINGEN AUTOMOBIELBEDRIJF UFKES Vier en drie jaai post be voor rovers Bermprostituées Water te vuil voor zwemmers Giro ook naar Leeuwarden VI ZATERDAG 5 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De start van juni is geweldig. De natste dagen beleefden we ideaal zomerweer. De zon maakt overuren en de temperaturen halen 's middags waarden Lolke Pruiksma, de weerpro {eet. lussen 20 en 28 graden. De Waddeneilanden zijn wat het mooie weer betreft een beetje buiten de prijzen gevallen. Dat komt door de windrichting, die daar her haaldelijk noordoost tot noord is. LEEUWARDEN (ANP) In pyjama op een achterover ge trokken stoel, met een mes op zjjn keel en een ander op zijn borst gericht, bedacht veehouder Jenze de Jong in het Friese Wanswerd in de nacht van 26 op 27 juli vorig jaar een list die hem vermoedelijk het-leven redde en waarmee hij drie over vallers tegelijk onschadelijk maakte. Geeft u: 150 km top, bovenliggende nokkenas, 1500 cc, 80 pk motor, remb sk -achtiging, slaapbanken, vier deuren, extra carave, trekkracht, vierkante koplampen, ruim 5-persoons comfort enz. Zware carrosserie, dus lange levensduur. En toch kost deze nieuwe SCALDIA nog steeds slechts 6750,incl. btw. Vraag een Scaldia folder bij: OSLOWEG - (EUROPAPLEIN) - TEL. 050-126142* THORBECKEWEG CRABBEHOF DORDRECHT Telefoon 01850-42442-30953. AUTOMOBIELBEDRIJF CONTINENTAL PARIJS Pleegde op 25 augustus 1963 een peperduur betaalde scherpschutter, in dienst van de OAS, een mis lukte aanslag op de- Gaulle, die tot dusver geheim bleef? AMSTERDAM De Ameri kaanse deserteur Ralph Wa ver valt niet onder de Ame rikaanse jurisdictie. Dat is het advies van mr. R. C. Sweers, rechter-commissaris te Haarlem, aan minister Po lak van Justitie. Als de mi nister dit advies overneemt, zal Waver direct op vrije voe ten worden gesteld. J4 "(hun-Rijt* kanaal: 'Sex King Cole', zoals de Britse pers de Birminghatnse lector in de genetica dr. Martin Cole noemt, is gisteren voor de derde keer getrouwd. Zijn fonkelnieuwe echt genote is de 23-jarige Barbare Ann Chilton. Colezelf 39, kwam onlangs in het nieuws door zijn sexuele voor lichtingsfilm Growing Up, waaruit de NVSH op het Ne derlandse tv-scherm een bloemlezing heeft gegeven. Profeet Pruiksma WASHINGTON Het aantal werklozen in de Verenigde Staten ia in het afgelopen jaar met een miljoen toegenomen tot 4,4 mil joen. Dit betekent dat 6,2 percent van de Amerikaanse beroepsbevol king op dit ogenblii werkloos is. Vooral de laatste drie -maanden zijn de werkloosheidscijfers steeds weer gestegen tot nu in mei een absolute top is' bereikt. Deze ont wikkeling is niet zo gun? Kg voor de regering Nixon, die als eerste prioriteit heeft gesteld, de werkge- legenhe'd fe herstellen. Volgens de Jongste i tstaven zou dat deel al bereikt zijn wanneer nog 'maar' vier percent van de VS-beroepsbe- volking werkloos is. De lucht die over het Noordzee water wordt aangevoerd is nog steeds niet warmer dan 13 graden. Goed nieuws is er voor de men sen, die zich daadwerkelijk iets van vakantiespreiding aantrekken en in juni met vakantie gaan. De compu ters voorzien dat de hele juni maand aar. de droge en warme kant zal blijven Over de maand juli valt nog vrij weinig te zeg- gen. De bekende weerprofeet Lolke Pruiksma in Boxum heeft er een zwaar hoofd in: "Het vele onweer in mei wijst op een natte juli maand met stortbuien, hagel en onweer, vooral in Zuid- en Zuid oost Nederland.' voorspelt hij. Al dat mooie weer van de afgelo pen maand maakte dorstig. De ijs fabrieken en de frisdrankindustrie hebben dat tot hun grote vreugde ook gemerkt. De ijsjes vliegen de deur uit. Tijd om een flinke voor raad aan te leggen is 'er voor de ijsfabrikanten niet geweest. In de maand mei steeg de omzet met 100 pet. vergeleken met dezelfde maand van het vorig jaar- "We doen al het mogelijke om t bij te houden,' werd ons met vreugde volle stem meegedeeld. Ook de frisdrankindustrie verheugt zich in een explosieve af zet. Er dreigt een tekort aan fles sen als het zo doorgaat. Bestel lingen van flessen zijn in de herfst al gedaan, maar alles is nog 'et V De drie mannen die dreigden hem mores te leren, z'n oren af te snijden en meer van dat bloede rigs, wilden geld zien. Jenze de Jong bood ƒ100,— de man: te wei nig. Toen beloofde hij de volgende dag met een van de overvallers naar de notaris te zullen gaan om ƒ3000,— te halen. 'Maar laat me straks wel de koeien melken, an ders valt het direct op dat ik er niet ben.' waarschuwde hij. De overvallers trapten erin. Een van hen ging met Jense mee naar het land om hem te bewaken, maar tijdens het melken lukte het de boer te ontsnappen. Hij zwom de Wandswerder Vaart over en wist bij een buurman de politie te alarmeren. Kort daarna waren de drie overvallers gepakt. Gisteren stonden ze voor de Leeuwarder rechtbank: de 2 ja: ge fabrieksarbeider Jacob K. uit Leeuwarden als hoofddader, de 23- jarige kraanmachinist Anne F. uit Drachten en de 24-jarige schild?." Hendrik D. uit Leeuwarden als handlangers. De eis tegen Jacob K. was twee jaar en zes maanden met aftrek, die tegen Anne F. twee jaar met aftrek en die tegen Hendri.;; D. en jaar en drie maanden met aftrek. Ter zitting bleek dat de mannen op het plan voor de overval waren gekomen doordat Jenze de Jong in Leeuwarder cafés nogal royaal deed. Ze dachten dat hij er warm pjes bijzat een vergissing. Het vooronderzoek heeft tien naanden geduurd, omdat de politie ver moedde dat één van de drie de dader was van de moord op de 71- jarige weduwe IJsselstein in Leeu warden. die 19 juli vorig jaar werd gepleegd- Daar van is echter niets gebleken. Uitspraak op 18 juni. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De aktiegroep "De Lastige Zwanenburger" houdt zondag opnieuw een aktie in de strijc tegen de geluidshinder, die veroorzaakt wordt door "Schiphol". Het is nog niet bekend wat er pre cies zal gebeuren. "Dat hangt af van de mensen die willen mee doen," zei gisteravond Alma Pan man. de secretaresse van de aktie groep. De demonstratie begint om één uur achter het centrum de Olm. Alma Panman ontkende ten stel ligste dat "de Lastige Zwanenbur ger" van plan is sabotagedaden te plegen op Schiphol. "Dat doen wij beslist niet. Als dat het plan was zouden wij- onmiddellijk met ons werk stoppen. Het geweldloos afreageren van onze problemen lijkt ons veel beter," aldus mejuf frouw Panman. "De Lastige Zwanenburger" heeft deze week ook tot zijn verbazing gemerkt dat er een protest verzon den zou zijn uit haar naam tegen het nachtelijk vliegen van char- terviiegtuigen. die de duizenden supporters van Ajax van en naar Londen bracht. "Wij hebben zo'n brief helemaal niet verstuurd, maar wij proberen nu uit te vinden wie dat in onze naam wel heeft gedaan." zei Alma Panman gisteravond een beetje boos. geleverd en bovendien waren die orders gezien de situatie nu aan de kleine kant. Men hoopt dat het "lege goed" snel door de dorstige consument wordt teruggegeven, zodat de situatie wat wordt ver licht. De bierbrouwerijen draaien op volle toeren, maar ook daar dreigt de flessennood. De groothandels in dranken in de steden zijn wat het bier betreft cp rantsoen gezet ten behoeve van de recreatiegebieden, waar een zeer grote vraag is. Sta ven ijs voor koeling vinden door het toenemen van S, aantal koel kasten niet zo'n grote afzet meer. Een koelkast op afbetaling is tcch goedkoper dan iedere dag een staaf ijs van f 3,50 UTRECHT (ANP) De begro ting van de ANWB over 1971 ver toont een tekort Daarom is beslo ten de contributie met 50 percent te verhogen: van 10,- tot 15,- per jaar. Voor dé bijna 1,2 miij, van de 1,4 miljoen leden die ock lid van de Wegenwacht zijn, betekent het een prijsverhoging van 25.tot 30,Ook andere bijdragen zul len moeten worden verhoogd. Dat heeft de voorzitter van de ANWB, mr. K. H. Gaarlandt. gis teravond in Utrecht bij de opening van de jaarlijkse algemene leden vergadering meegedeeld. Met voldoening signaleerde hij dat Rijkswaterstaat bij het ont werpen van kunstwerken terdege rekening houdt met de belangen van de pleziervaart. Zo zal in de brug over de Volkeraksluizen een speciale sluis voor kleine schepen worden gebouwd, zodat "beroeps- en pleziervaart eikaar niet in het vaarwater behoeven te zitten. iVan onze parlementsredactie) DALFSEN De voorzitter van de liberale jongeren organisatie JOVD, de heer Van Wees, heeft vandaag scherpe kritiek geuit op de VVD, die naar zijn mening volledig gefaald beeft in de verkiezings strijd. De WD heeft maar één doei nagestreefd: de samenwerking met de confessionelen. Daaraan is alles ondergeschikt gemaakt. Alle - ver schilpunten met de confessionelen werden als niet ter zake doende weggewuifd, aldus de heer Van Wees. „Zo zijn alle mooie liberale ideeën over b.v. de zedelijkheids- wetgeving naar de verre toekomst verschoven en de uitslag van de verkiezingen heeft alle hoop dat de WD nog ooit zal uitgroeien tot een grote volkspartij, doen weg vloeien," De heer Van Wees beschuldigde de VVD ook van oneerlijkheid te genover de kiezers, door niet de consequentie uit het urgentiepro gram te trekken, namelijk dat uitvoering van dat program een verhoging van de belastingdruk noodzakelijk maakt. (Van een onzer verslaggevers» AMSTERDAM Bij de Verenigde Nederlandse Uitgeverijen (VNU) geldt een personeelsstop. Op de jaarvergadering gisteren werd te kennen gegeven dat het personeel nog met enkele honderden zal moeten verminderen- Daarbij wordt rekening gehouden met sluiting van het verliesgevende dagblid „De Tijd". ADVERTENTIE1 snelle levering SCALDIA-DEALER VOOR DORDT e.«. RUILSTRAAT 40-43 - BOTTERDAM - TEL 25.77.24 en 23.27.50 Dealer voor Rotterdam r.o (Van onze correspondente) In Parijs is men sceptisch ge stemd, maar de vroegere Reuter- correspondent aldaar, Frederick Forsyth, die inmiddels terugkeerde naar Londen, schreef er een boek over. Dat boek verschijnt woensdag, gelijktijdig in Parijs en Londen. Een Amerikaanse uitgever - van pockets gooit het in de VS op de markt in eén half miljoen exem plaren. En regisseur Fred Zim merman heeft maar vast een optie genomen op het boek, voor het ma ken van een succesfilm. Kortom: de 32-jarige Frederick Forsyth is ineens rijk. Maar vertelde hij een waar verhaal? Het boek. dat zeer geloofwaardig is geschreven, begint op het mo ment dat Bastien Thierry wordt gefusilleerd. Thierry was verant woordelijk voor de mislukte aan slag te Petit Clamart. waarbij de auto waarin de generaal en zijn vrouw zaten met kogels werd door zeefd. zonder dat Charles en Yvon ne de Gaulle een schrammetje op liepen. Volgens Forsyth besluit de gehavende top van de OAS. bijeen gekomen in een Oostenrijks hotel letje, een scherpschutter te huren voor een laatste poging. Op 25 augustus 1963 begeeft De Gaulle zich in Parijs naar een be vrijdingsherdenking op de Plaats van de i8e juni. De schutter zit achter een raam en schiet op hem, maar de generaal heeft plotseling het hoofd gebogen. De man mikt een tweede keer Voordat hij de trekker kan overhalen, valt hij dood neer. de borst doorzeefd met kogels. De Fransen hadden lucht van zijn komst gekregen toen ze een belangrijke boodschapper van de OAS arresteerden, die door sloeg. Merkte niet een Franse jour nalist dat er schoten werden ge wisseld? In een gesprek met Fran ce Soir wilde Forsytli niet ant woorden op zo'n kinderachtige vraag. Hij zei: 'Ik schreef een ge romantiseerde reportage.' (Van een onze: verslaggevers» EINDHOVEN Ruim vier uur hebben drie teleurgestel de Londen-reizigers gister middag directeur Ecker van Spantour op zijn kantoor te Eindhoven opgesloten gehou den. Ze waren donderdag met een ongedekte cheque van f 808,80 naar huis ge stuurd en wilden nu werkelijk geld zien- Door bemiddeling van hoofdin specteur J. Menger van de Eind- hovense recherche, die wegens huisvredebreuk te hulp was geroe pen ging het drietal, afkomstig uit Zaandam en Oostzaan, voorlopig met f 100.- naar huis. De rest zon den ze maandag kunnen halen. Toen.de drie Ajax-fans. die voor Londen hadden geboekt, maar strandden omdat er geen vliegtuig was. gistermiddag om 2 uur oij Spantour arriveerden en meteen tot het kantoor van directeur Ecker doordrongen, sprong zijn mede firmant. de Frans sprekende Belg Robert uit het raam en nam de vlucht. Directeur Ecker en' zijn mede-firmant hadden samen nog f 100.-. maar de drie mannen wil den niet vertrekken vóór bet geld er was. De directeur belde toen de recherche, die op een regeling aan drong- De Zaankanters vroegen toen minstens een borg door bijvoor beeld een schrijfmachine of foto kopieerapparaat mee te nemen, maar die bleek geen eigendom van Spantour. Daarop werd het idee van gedeeltelijke vergoeding met na-afrekening geopperd. Een van de reisleidsters reed daarop naar hotel Royal waar oud-reisbureau directeur Gelsing, die met zijn "Toitrmundo" en "World Air IT" de laatste jaren veel reislustigen heeft gedupeerd, voor een •-•oor schot zorgde. Waarop de Zaan kanters huiswaarts togen. Maandag konden ze de rest van het geld halen. De gevluchte Robert kwam later ook naar Royal waar hij bij de heer Gelsing aan tafel ging zitten Deze laatste exploiteert nu in Spanje een verhuurinrichting voor speedboten, juist in de plaats waar Spantour voor deze zomer een aan tal Spanje-reizen heeft gepland. Volgens directeur Ecker is het allemaal de schuld van POM AIR, Pas als die mij terugbetaalt heb ik weer liquide middelen", aldus de heer Ecker. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De officier van Justitie in Amsterdam heeft giste ren gevangenisstraffen van vier en drie jaar geëist tegen vier jonge- mennen, die terecht stonden we gens eeri gewapende roofoverval op een postagentschap in Hilversum, waarbij in januari ruim een hal ton werd buitgemaakt. De hoogste straf eiste de officier tegen de 22-jarige magazijnbe diende Cor V. en de 19-jaarige bankwerker Hans P., beiden uit Amsterdam, die zich bovendien voor een inbraak in Zaandam verantwoorden moesten. UTRECHT (ANP' In de om geving van Zeist. Woudenberg en Driebergen is gisteravond tussen zes en acht uur opgetreden tegen bermprostitpées en hun bescher mers. Vijftien dames en heren gin gen op de bon of kregen een waar schuwing. Ook werden processen- verbaal uitgedeeld wegens techni sche gebreken aan auto's. (Van een o -zer verslaggevers) Of hij dan in Nederland mag blijven staat nog niet vast. Ruim. drie maanden geleden werd hem. een verblijfsvergunning geweigerd, 'oegin april werd herziening aan gevraagd. Deze procedure is nog niet afgerond. Maandag zal minis ter Polak het advies van mr. Sweers in overweging nemen. Wa ver, die op 1 juni werd gearresteerd, verbleef tot gisteren in de marechausseekazerne in Badhoevedorp. Aangezien de accommodatie daar een langdurig verblijf niet toestaat, en bovendien de conditie van Waver nogal dat te wensen overlaat, heeft zijn ad vocaat, mr. W. J. Bennekom, giste ren het departement van Justitie gevraagd hem direct in vrijheid te stellen. Justitie vond daartoe geen termen aanwezig, maar heeft de Amerikaan waarschijnlijk inmid dels wel naar een andere verblijf plaats overgebracht. Twintig organisaties hebben de demissionaire regering-De ng gisteren een brief aangeboden, waarin met klem wordt gevraagd niet in te gaan op het uitleverings verzoek van de Amerikaanse rege ring en Waver een verblijfsver gunning te geven. (Van een onzer verslaggeversi AMSTERDAM De 2-ki!ometer zwemwedstrijd die de vereniging Vallate morgen zou organiseren in het Amsterdam-Rijnkanaal, is af gelast: het water is te vuil. Labo ratoriumproeven met monsters hebben aangetoond dat het water dermate smerig is. dat zwemmen erin onverantwoordelijk moet wor den genoemd. Daarmee is een twin tigjarige traditie afgebroken. Voor Vahaiis is de afgelasting een financiële strop, want er waren al honderden guldens uitgegeven aan prijzen en herinneringen. LEEUWARDEN (ANP) Leeu warden krijgt het derde postgi- rokant.oor van ons land. Dat heeft de ministerraad gisteren besloten. Het nieuwe kantoor zal worden be gonnen met 300 personeelsleden, Binnen enkele jaren zal dat aantal uitgroeien tot 800 k 100. Het staat, nog niet vast of het kantoor zal worden gevestigd in bestaande ge bouwen of dat er een gebouw voor zal worden neergezet. Het nieuwe kantoor is dringend nodig in verband met het grote aantal aanvragen om nieuwe giro rekeningen dat dagelijks binnen komt: -zo'n 1000 a 1200 De be staande kantoren in Den M"-:k en Arnhem groeit die stroom boven liet hoofd. 'i|

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1