Invalide mevrouw De Putter: SHF steekt half min. in uitbreiding Avond vierdaagse Geheid jaar voor Bank anno 1820 j SCHIEDAM VANDAAG In 1980 één grote protestantse kerk Schiedamse kerken gaan intensief samenwerken VKC maakt abonnement opnieuw duurder Ernstig tekort huisartsen in Schiedam Veel kleuters zonder dokter Vergadering van commissie volksgezondheid Vergadering verkeers- commissie Lekkere din een Thor-receptie in Proveniershuis Bevolkingsgroei Werkgroepen ZATERDAG 5 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Laatst zei iemand tegen me: Wat is het heerlijk eens lekker lui te zijn. Toen zei ik: Wat zou 't fijn zijn om eens dood- en doodmoe te zijn va nhet werk. Mevrouw De Putter (57), een vriendelijke vrouw met een meeslepend optimisme, zegt het lachend, maar haar ogen kijken ernstig. Ze is invalide. Voor de rest van haar leven. ,Ik ben een gebouw," zegt ze zacht sprekend, „een gebouw dat steentje voor steentje wordt afgebroken." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Vlaarding- se Kunstcentrum gaat de abonnementsprijzen in liet nieuwe seizoen verhogen. Als pleister op de wonde staat daar een verhoging van de activiteiten tegenover. door Hans van der Sloot Dat Ton Pothof, leraar geschiedenis aan de scholenge meenschap Spieringshoek volgend jaar weer voor de klas zal staan, is nauwelijks aan. te nemen. Ton Pothof zelf zou dolgraag willen en alleen om die reden is hij niet zo blij met de publiciteit rond zijn ontslag. Hij vreest dat zijn onderhandelingspositie met 't bestuur van de scholengemeenschap Spieringshoek daardoor wat moeilijker komt te liggen. (ADVERTENTIE) eACilWB ló Iedere dag. van 's morgens kwart voor zeven tot 's avonds half elf zit mevrouw De Putter voor het raam van haar woning aan de Rotter- damsedijk. Vanaf die plek ziet ze het verkeer dat voor haar Isven en gezelligheid betekent, in een gesta dige stroom over de dijk bewegen. Die drukte is voor haar van een enorme betekenis. Toch is er één ding waar haar belangstelling in het bijzonder naar uitgaat: de trams van de RET. Al vanaf de dag dat ze op het bed voor het raam terechtkwam en van de dokter te horen kreeg dat ze er nooit meer af sou komen. Is ze door de mensen van de RET geadopteerd. Sindsdien (in oktober 1955) is er geen trambestuurder die haar huis voorbijrijdt zonder zijn hand te hebben opgestoken. 'Als ze aan komen rijden, dan tingelen ze bijna' altijd. Ze zaggrn we! eins dat trams dooie dingen zijn, maar voor leven ze.' 'In het begin brachten ze me een beetje fruit en zo, maar de laatste tijd krijg ik steeds grotere hoeveel heden. Nog niet zo lang geleden gaven ze me een hele tram van speculaas en de naam RET hele maal in bankletter. Steeds gewel dig lekkere dingen. Er zijn wel eens mensen die brommen op de RET omdat de tram te laat is. maar bij Ik hoor gewoon bij RET' mij in huis is dat anders. Hier mag geen kwaad woord gesproken wor den over de RET. Mevrouw De Putter zegt het lachend, zoals ze zelfs over haar ziekte met een glimlach kan spre ken. 'Het is een ziekte zonder uit zicht. 't Wordt alleen maar erger, maar nooit beter. Kort na de oor log, vlak na de geboorte van mijn zoon, kreeg ik het te horen van de dokter. Ik had mutip'" sclerose, een ziekte die je helemaal verlamt. Het werd steeds erger. Maar wat ik nu doe en toen ook besefte: je kunt je ogen er niet voor dicht doen. Daar ben ik ook te nuchter voor. Ik weet dat ik nooit beter word en •daarom sta Ik ook nooit voor ver rassingen'. "Wat doet ze de hele dag, behalve zwaaien naar de trambestuur ders? Mevrouw De Putter: 'Ik weef. Met mijn linkerhand, want mijn rechter wil niet meer. Lezen en schrijven kan ik ook niet, maar daar wen je wel aan. Ik maak kus sens voor het Rode Kruis of een tas voor familieleden. Ik doe er zes tot acht weken over'. Komt weer terug op de mensen van de RET, die een belangrijke plaats in haar leven Innemen. "Ze zijn een geweldige steun voor me, zegt ze eerlijk. 'Op oud en nieuw stoppen ze even voor de deur en wensen me zo met de handen sa men, gelukkig nieuwjaar. Ik heb ook nog in hun personeelsorgaan gestaan en sindsdien krijg ik het blad ook thuis. Ik hoor er gewoon bij.' Wat is haar allerliefste wens? Mevrouw De Putter: 'Als ieder een weg is, zou Ik gewoon wel eens een keertje in huis willen lopen om op te ruimen. Misschien wel een beetje vreemd, maar dat is mijn allerliefste wens'. Het Nieuw Rotterdams Toneel komt op 13 oktober, 20 januari en 29 maart naar de Stadsgehoorzaal. Ook de toneelgroep Globe heeft Vlaardlngen op haar reisschema, staan en wel op 26 november en 26 april. Op 18 september komen de ac teurs van het blijspel "Twee is te veel". Op 15 december is het to neelspel "Geld op de bank" te zien, terwijl Hartenvxouw" en 'Nu naar bed" op 15 april en 6 mei in de Stadsgehoorzaal gespeeld wor den. Jasperina de Jong is op zaterdag 8 januari met het Nieuwjaarsfesti val in Vlaardlngen en Wim Kan komt met een nieuw programma op 18 maart. Flësta Gitana, het dans feest van de Spaanse zigeuners is op 4 november door het Vlaarding- se Kunstcentrum geëngageerd. Daarnaast is men nog in onder handeling met het Philharmonisch Orkest, dat waarschijnlijk in het volgend voorjaar een concert zal geven in Vlaardlngen. Het Vlaarüings Kunstcentrum trekt gemiddeld 504 bezoekers per voorstelling. Een groot aantal Schiedammers is hij gebrek aan recreatiemogelijkheden in eigen stad aangewezen op het VKC. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse Hijswerktuigen Fabriek gaat uit breiden. Het bedrijf aan de Van Heekstraat heeft plannen een half miljoen te steken in de bouw van een kantoorpand van twee verdie pingen en een nieuwe fabriekshal. Het kantoorpand kan door het bouwsysteem (lego principe) in en kele weken klaar zijn voor gebruik. Het wachten is nog op toestem ming van de gemeente. De Schiedamse Hijswerktuigen fabriek was in Zwijndrecht. Het orderpakket is in de Schiedamse jaren zo snel gegroeid dat besloten moest worden tot uitbreiding. De nieuwe fabriekshal komt op een braakliggend terrein achter de huidige montagehal. De S-HE. fabriceert vooral kra nen voor bbuwwerken en schepen. De hal die gebouwd wordt door het bedrijf Kloppers en Zn., zal waar schijnlijk al in juni worden gele verd. De uitbreiding heeft voor de werkvoorziening weinig gevolgen. Het personeelsbestand zal met enkele kantoorkrachten worden uitgebreid. Bij de Schiedamse Hijs werktuigen Fabriek zijn op dit moment vijftien man werkzaam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse avondvierdaagse wordt gehouden in de week van 21 tot en met 25 juni en zal evenals voorgaande jaren van start gaan bij de sporthal Margriet. De inschrijfgelden zijn dit jaar omhoog gegaan. Junioren moeten 1,50 neertellen voor deel- j name en senioren twee gulden. I Leider van de avondvierdaagse is de heer J. van Dongen. De afstanden die afgelegd moe ten worden, zijn io en 15 kilometer. Men kan zich laten inschrijven bij de heren: J. van Dongen, P.J. Troelstralaan 169 en j. Bras, Ouddorpsestraat 13 en bij het WV- kantoor in het Proveniershuis. De EHBO staat langs de route om eventuele blaren door te prikken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het huisartsen tekort in Schiedam is beduidend hoger dan in Rotterdam. Het tekort is zo ernstig dat gevreesd moet worden dat de situatie uit de hand loopt. Deze waarschuwende op merkingen maakte GZ-directeur dr. J. H. Leusink tijdens een ver gadering van de raadscommissie voor de geestelijke volksgezond heid. Dr. Leusink drong er op aan na te gaan hoe het probleem kan worden opgelost. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige em Gezondheidsdienst, dr. J. Ste vens gaat een onderzoek instellen naar het aantal kinderen van nul tot vier jaar dat niet onder ge neeskundige controle staat. Het be treft hier kinderen die niet vla een consultatiebureau of een kruisver eniging in contact komen met een arts. Aan de hand van het bevolkings register is na te gaan hoeveel Schiedammertjes bulten de contro le vallen. Dr. Stevens hoopt het onderzoek binnen enkele maanden te hebben afgerond. De geneeskun dige controle is erop gericht even tuele gebreken bij de kleuter vroevtiidie on te sDoren. (Van een onzer verslaggevers) j SCHIEDAM De Spaarbank anno 1820 in Schiedam heeft eer. geheid jaar achter de rug. In hs. jaarverslag staat dat de omzet var- de bank over 1970 is uitgegroeid tc 177 miljoen Iden, de rest van de losse guldens daargelaten. Ingelegd werd voor meer dan 91 miljoen en terugbetaald voor 86 miljoen gul dens Op 31 december 1970 waren er meer dan tienduizend spaarbusjes in omloop. Iedere Schiedammer met zo'n busje spaarde daarin ge- middels 39 zwevende guldens. Een dikke elfhonderd ouderparen kregen ter gelegenheid van de ge boorte van hun baby een babyboek je aangeboden met als eerste inleg vijf gulden. Bijna vijfhonderd trot se ouders maakten van de gelegen heid gebruik en maakten een begin met de honderdduizend voor de jonge boreling. Op de scholen werd met het schoolspaarzegel-systeem bijna tachtigduizend gulden vergaard. Om even te vergelijken: in 1820, legden de eerste spaarders voor toen de spaarbank werd opgericht, 10.000 gulden in. In 1850 was dat 24.000 gulden en rond 1900 werd twee ton voor het eerst gepasseerd. Nu zitten de spaarders rond de ne gentig miljoen. Mevrouw De Putter. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gecombineerde vergadering van de vijf raads commissies over de geestelijke volksgezondheid zal niet op dins dag 15, maar op woensdag 16 juni worden gehouden. De bijeenkomst is openbaar en begint 's avonds om acht uur in de raadzaal. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse vereniging voor lichamelijke oefe ning T(ot) H(eiï) O(nzer) R(ib- benkast) installeert zich zaterdag 12 juni In het nieuwe clubgebouw in het Proveniershuis. Ter gelegen heid daarvan wordt 'n receptie ge geven die zaterdagmiddag om twee uur begint en tot vier uur zal du ren. De receptie wordt gegevnen in het Proveniershuis 27. Of de plotselinge bekendheid, die zijn ontslag heeft gekregen daaraan iets toe of af doet is ove rigens de vraag- De pater-rector van de scholengemeenschap heeft zeer duidelijk laten'weten abso luut geen prijs meer te stellen op de aanwezigheid van Pothof waarvoor hij de volgende redenen aanvoert. In de eerste plaats vond hij het lesrendement van Pothof te ge ring. Daarnaast is hij gewoon ontevreden voer het peil van de lessen en zegt h(j dat er zo veel door de ouders geklaagd is dat Pothof, of hij wilde of niet, tot niet-gewenst persoon moest worden verklaard. Als laatste ar gumenten voert de rector dan nog aan dat Pothof als persoon een slechte Indruk maakt en dat hij niet in het geheel van de school past. Om met dat laatste argument te beginnen: Daarin is de pater rector waarschijnlijk heel eerlijk. Na een bijna uitgesproken fail lissement, een paar jaar geleden, heeft het toenmalige schoolbe stuur het Spieringshoeklyceum overgedaan aan de Orde der Au- kritiek door het leven te gaan is voor geen enkele leraar, hoe goed ook, weggelegd. Het merendeel is echter bijzonder over Ton Pothof te spreken. „Ach god", zegt een oud be stuurslid van de scholengemeen schap bij het vernemen van het ontslag en in zijn stem klinkt iets door van: Zo is dan eindelijk toch gebeurd wat iedereen al lang verwachtte? Hij zegt echter. „Het was een uitstekende leraar, voor zover ik weet. En jonge knaap, die het meer dan goed met zijn leerlingen kan vinden. M'ii zoon jatte tenminste altijd mijn beste sigaren voor hem, terwijl het toch vaker voorkomt dat ze ze van de leraar zelf achterover drukken'. Dat Pothof een slechte indruk zou maken kwam het oud be stuurslid dan ook zeer onwaar schijnlijk voor. „Hij heeft alleen wat andere opvattingen over les geven enzo. Ik bedoel, hij zit lie ver tussen zijn leerlingen z'n boterhammetje op te eten, dan. dat hij tussen zijn collega's in de docentenkamer zit. Misschien is dat wat het bestuur zo heeft geërgerd". Ton Pothof gustijnen, die bij de overname bedongen dat de rector en conrec tor voortaan vanuit de Orde zouden worden benoemd, of, met andere wordeen, dat het bestuur van de school direct in handen van de orde zou worden gelegd. Nu staat de orde der Augustij nen bepaald niet bekend als broedplaats van de revolutie bin nen de katholieke Kerk. Integendeel zelfs- Ondanks het feit dat de congregatie al sinds de twaalfde eeuw het niet alleen meer hoeft te hebben van de in hun soberheid levende kluize naars die zich afzonderden van de wereld om hen heen, behoren de Augustijnen nog altijd tot de stil lere en meer behoudende onder delen van de moederkerk. En in dat deel hoort een pro gressieve historicus, die bovendien in het openbaar belijdt een in godvruchtige ogen zondige gemeenschap als een commune de beste vorm van samenleving te vinden, natuurlijk niet thuis. De ouders, die naar de direct heid van het ontslag op de rec torskamer te hoop zijn gelopen, en de leerlingen denken daar an ders over Natuurlijk zijn er ou ders geweest die bij de rector over Pothof geklaagd hebben. Zonder Misschien is het ook de manier van lesgeven geweest, wat eigen lijk de zaak nog onverkwikkelij ker zou maken dan ze zich nu al laat aanzien. Vooral voor wat de geschiedenis betreft wordt de onderwijsvernieuwing door oudere en meer behoudende onderwijs krachten graag discutabel ge steld. De oude, vertrouwde ma nieren om geschiedenis te onder wijzen kent iedere Nederder boven de vijfentwintig: zinloze jaartallen leren en alleen als je de mazzel .had, trof je een leraar die er in een goede bui een min of meer sappig verhaal omheen ver telde. Voor de rest was het mond houden en voor zoete koek aan nemen wat er in het boekje stond. De nieuwe methoden hebben daarentegen van de geschiedenis lessen één der meest kritische onderwijsprogramma's gemaakt en het is niet ondenkbaar dat dat juist de doorn in het Augustijner oog is geworden. In dat geval kan Ton Pothof echter hoe jammer dat voor hem, voor de leerlingen, de ou ders, het onderwijs en de school zelf ook is beter zorgen elders een aanstelling te krijgen. In een gevecht met eer. streng denkende congregatie is momen teel zc!f° A'frink kansloos. Mevrouw De Putter: Hier mag geen kiuaad tvoord gesproken worden over de RET.' BnHBBMBMüBWKHfciMBBMBWMBMWHÉiMMMMii IdflTinr'i .A'm I' li (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeentelijke verkeerscommissie zal op donder dag 10 juni in het stadhuis verga deren. De bijeenkomst is openbaar en begint 's middags om half vijf. Op de agenda staan: een brief van M, Cohn's Wijn Spiritualiën Handel N.V. over de uitbreiding van een parkeerverbod aan de zuidzijde van de Westvest: een brief van de oudercommissie van de Willem Gehrelsschool met een verzoek om een stopverbod in te stellen op een gedeelte van de Pe ter van Anrooylaan; een brief over de verkeerssituatie in het Prinses Beatrixpark en de bespreking van een plan over de toekomstige ver keersafwikkeling in de nieuwbouw van Kethel. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Vlaardlngen telde op 1 mei 81.265 inwoners wat betekent dat de bevolking in de maand april met vijf personen is verminderd. Vlaardlngen werd in april 433 personen rijker door geboorten of vestigingen. Er overleden echter 37 personen en 401 vestigden zich el ders. Sindes 1 januari is Vlaardlngen 168 inwoners rijker geworden. We gens geboorte kwamen er 385 Vlaar- dingers bij. maar 217 personen zijn buiten Vlaardlngen gaan wonen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse hervormde gemeente en de gereformeerde kerk van Schiedam gaan in de toe komst intensief samenwer ken. Een commissie van her vormden en gereformeerden heeft tot deze stap besloten om in 1980 te kunnen komen tot één grote protestantse kerk. Voor het echter zover is, wil men eerst de bezoekers van beide kerken aan elkaar laten wennen. Dit berichten de bladen van de twee ker ken: de Zondagsbode en het Schiedamse Kerkblad. Uit het artikel in de Zondags- bode blijkt dat er onlangs een vergadering is geweest tussen ver tegenwoordigers van beide kerk genootschappen. Gesteld werd toen dat samenwerking het enige middel is om het hoofd te bieden aan de crisis, die zich op het ogenblik in de Kerken voordoet. Wel drongen de meeste verte genwoordigers er op aan. de eerste jaren een zekere zelfstan digheid te mogen behouden. Ook zullen de contacten met de eigen kerkelijke organisaties voorlopig in stand blijven. Een van de belangrijkste taken waarvoor men zich gesteld ziet, is het formeren van hervormd-gere- formeerde werkgroepen, waarbij de wijkindeling zoveel mogelijk gelijk moet zijn. De werkgroepen zullen het gesprek, en de komen de integratie moeten voorbereiden en begeleiden. Hierbij kunnen le den van jeugdverenigingen inge schakeld worden, maar ook andere verenigingen en bestaande commissies. Volgens de Zondagsbede wil men in het najaar beginnen met bet realiseren van de plannen. Op het ogenblik is men reeds be zig met bet formeren van de werkgroepen. Om de kennisma king tussen de leden van de twee Kerken te stimuleren worden reeds gemeenschappelijke kerk diensten gehouden. 'Ook wijk- avonden, vormingswerk en ge- sprekskringen zullen voortaan een gezamenlijk karakter dragen. De beide bladen zullen aan de samenwerking bijdragen door de lezers op de hoogte te houden van de resultaten van het overleg. Verder zullen op de ker- keraadsvergaderingen vertegen woordigers van het andere kerk genootschap aanwezig mogen zijn. Beide Kerken zullen pogin gen in het werk stellen de zelf standige hervormde gemeente Kethel-Groenoord voor de sa menwerking te interesseren.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2