Vervanging Volstrekt ongevaarlijkzegt directeur TBS buizennet - te duur Eerste Bi jdorpers koken op aardgas Gebr.de Veld Ziekenhuis- afval door kinderen ontvreemd? Misstanden in iÈSÊÊÊÊÊÈ11 mem SCHIEDAM VANDAA G STEMT LUIS Verkiezings BodffiQ fttlM'FfilOT Erfopvolging Kutter in Stedelijk Museum t I V Kappers niet verplicht op vakantie T.V. DEFECT WF-scu'lptuur in schoolbal Geslaagd voor dieren-EHBO Tzjeezuszei Anne Vondeling lm I mm V B. en W. praten met SG over Bert Kaptein WOENSDAG 9 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het is de laatste tijd meermalen voorge komen dat er zich in het leidingwater roestdeeltjes bevinden. Een zeer vervelend, maar volstrekt ongevaarlijk verschijnsel, zo laat de direkteur van de Technische Bedrijven Schiedam weten. Het komt allemaal, omdat als gevolg van het warme weer het gebruik van drinkwater sterk is gestegen. „Een glaasje roestig water, my dear?" ADVERTENTIE) Wij helpen U direct boer in Bijdorp op het net worden aangesloten. Dat zul len de bewoners van de Westpolderstraat zijn. Doorspoelen !iÉ»É! Van onze verslaggever PIET KOSTER VLAARDINGEN/SCHIÉDAM "Tsjeezuü!" fluisterde An- j ut Vondeling, duidelijk zicht baar voor de oplettende toe hoorders, toen er gisteravond op de Vlaardingse afdelings vergadering van de Partij van de Arbeid een regen van klachten werd geuit over misstanden in de bejaarden flat aan de Billitonlaan. §S|f i- tills-. fggjlp f|i§ tlSSSSip mm. Vondeling was erg verbaasd over wat hij in VIaardingen te horen kreeg. tloor Hans van der Sloot vTm*KV voor ut' uimldijke Refjeerinjf. Het gaat niet best met de Schiedamse gemeenteraad. Het ene lid na het andere bedankt wegens gezondheidsredenen of wegens drukke werkzaamheden of anders wegens het minst aanvechtbare excuus, mits opgevolgd vertrek naar elders. Eiiid-exaii) iuaii di I l Roest in drinkwater Een grotere afname betekent, dat er in het buizennet een grotere stroomsnelheid ontstaat. De roest deeltjes aan de binnenkant van de metalen leidingen worden dan los- geschuurd. Omdat door de hogere temperatuur de roestdeeltjes zich makkelijker losmaken wordt het effect dubbel zo groot. Het verschijnen van roest in het leidingwater doet zich sterk plaat selijk voor. afhankelijk van de kwaliteit van de leidingen. In en kele stadswijken heeft men er veel last van. in andere komt het niet of nauwelijks voor. De bestrijding van dit euvel blijft een moeilijke zaak zolang liet buizennet nog van metaal is. Vervanging van de metalen buizen door een kunststofleiding zou de oplossing zijn. De kosten hier van zijn echter zo hoog, dat dat alleen voor Schiedam al tientallen miljoenen guldens zou gaan ver gen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Schiedam heeft besloten de ver plichte vakantiesluiting voor herenkappers op te heffen. Aanlei ding is een enquête "onder de 24 Schiedamse herenkappers, waaruit bleek dat slechts negen barbiers hun deuren tijdens de komende vakantie verplicht op slot willen doen. Het Schiedamse kappersver- zoek is het gevolg van een raadsbe sluit van vorig jaar om de onthef fing toe te staan voor dameskap- pers. De sluitingsregelingen voor an dere branches zijn niet gewijzigd. De vakantieperiode loopt, van eind mei tot half september en omvat zuivelhandel 'en winkels voor rook artikelen. De reislust van de Schiedamse middenstand ligt hoofdzakelijk in de periode tussen half juni en half juli. Het vijfde concert in de serie „Orgelconcerten van Peike Asma" in de Grote Kerk van Maassluis wordt verzorgd door Peike Asma zelf. Evenals de volgende zeven or gelconcerten. Op het programma van het vijfde concert, zaterdag 12 juni om 20.15 uur. staan de beken de Toccata over Psalm 146 <m werken van Bach, Mendelssohn, Franck, Dupré en Asma zelf. De toegangsprijs Is 1,50. voor houders van een CJP 0,50 minder. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In de wijk Bij dorp, waar men tot voor kort geen aardgas had, hebben inmiddels de eerste bewoners aan de Schietbaanstraat een aansluiting op het aardgas- net gekregen. Waarschijnlijk in augustus al zullen de laat ste klanten van de aardgas- Evt. vooraf prijsopgave """(puin»! IJduinastraat 78 a ytirx Schiedam Sgssl Telefoon 010—26 86 38 Ott'. Philips dealer Nadat enkele bewoners van Bij dorp onlangs de wens te kennen hadden gegeven graag te worden aangesloten, hebben de Technische Bedrijven in samenwerking met de Wijkvereniging Bijdorp een en quête onder de bewoners uitgevoerd naar de wensen van de bevolking. Het bleek dat tweederde deel van Bijdorp prijs stelde op een aansluiting. Voor de Technische Bedrijven was dat voldoende om de aanleg van een aardgasnet renda bel, te-'maken. In januari verleende de gemeenteraad een krediet van 75.000 gulden voor dit doel. Vorige week is begonnen met de aanleg van de hoofdleiding ür de Schietbaanstraat. Toen kwamen de huisaansluitingen en nu koken de eerste Bijdorpers al op aardgas. In het algemeen bl'bij de en quête dat er nauwe! J 3 interesse was voor het stoken o qas. Op merkelijk is dat enkele bewoners, die aanvankelijk een aansluiting hadden geweigerd, nu gevraagd hebben om ook aangesloten te worden. Het enige wat er nu aan gedaan kan worden en wat er ook aan gedaan wordt is om in die wij ken waar veel klachten voorkomen de brandkranen open te zetten. Het water spuit daar met grote kracht uit de kraan en daarmee wordt be reikt dat tenminste een groot deel van de losgestoten roestdeeltjes uit de leidingen worden gehaald. Af doende is deze methode niet. De directeur van de Technische Bedrijven Schiedam adviseert de huisvrouwen om voordat zij de was- of afwasmachine gaat gebruiken eerst te kijken of er roest in het water zit. Zo ja. dan flink de kraan openzetten en doorspoelen. i Van eèn onzer verslaggevers» SCHIEDAM De IS meter hoge plastiek die door leerlingen van de Wilton Fijenoordschool is vervaardigd ter gelegenheid van JES "71 zal woensdag 16 juni in de hal van de Willem de Zwijger- school opnieuw worden onthuld. In de plastiek zijn honderden kilo's koperen scheepsonderdelen ver werkt. De leerlingen van de WF-sehool wilden het beeld na de JES-mani- festatie weer slopen, maar gaven er na ampel beraad de voorkeur aan het gevaarte aan de SG te schen ken. Na overleg met de makers en het schoolbestuur Is daarna besloten de plastiek Kalom '71 gedoopt in de hal van de Willem de Zwijgerschool te plaatsen. De di recteur van de Willem de Zwijger- school zal Kalom woensdagmiddag officieel in ontvangst nemen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De reageerbuisjes, flesjes en chemische resten die maandagavond door kinderen wer den gevonden, zijn ontvreemd uit 'n Schiedam, zijn ontvreemd uit een container, die achter de dr. Nolet- stichting stond. Vermoedt wordt dat spelende kinderen de container hebben ontdekt en doorzocht. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis bevatte de container ongevaarlijk, huishoudelijk vuil van het laboratorium. De veilig heidsvoorschriften omtrent de af valverwerking van ziekenhuizen zijn niet overtden. „Uit vuilnis bakken langs de straat, wordt ook wel eens iets meegenomen", aldus de zegsman. (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM Van de 15 cursis ten die dit jaar de cursus dieren- EHBO hebben gevolgd, hebben er 11 aan het examen deelgenomen. Allen haalden het diploma. De ex amens werden afgenomen door prof. dr. G. H. B. Theunissen van de Diergeneeskundige Dienst in Utrecht en drs. N. F. Werkman van de Veeartsenijkundige Dienst in Den Haag. De cursus is georganiseerd door de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, afdeling Schiedam en werd verzorgd door de Schiedamse dierenarts J. J. de Ka per en de heer Spermon. Geslaagd zijn de dames: C. W. Bollekamp; E. van de Braak-Van de Hooft: A. M. L. van den Brand: D. C. W. M. Ebben: J. E. Giesselbacli-Kerkhof; J. W. Kreuk-Ten Pierik; H. Nieuw- straten-Barends en M. Vermeulen- Barends. En de heren: J. Giessel- bach; E. Seinen en A. van Tol. ':MWA De' fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Vlaardingse raad mevrouw j. Venneule- Van Dijk bracht verslag uit over de toestand in dit gemeentelijk bejaardente huis: 'Er zijn gebreken aan gebouw en aan dienstverlening. De bcwas- sing voor de bejaarden in het ver zorgingsgedeelte is zeer slecht' stelde zij met nadruk. 'Onlangs moest een echtpaar in het ver zorgingsgedeelte drie weken daarop wachten'. 'Gelukkig is daar nu een oplos sing voor', voegde mevrouw Ver- meule er aan toe. Maar er was meer aan te merken op de dienst verlening in de Billitonflat: 'De maaltijdenvoorziening is ronduit siecht', zei de fractieleidster. 'Alles wordt veel te koud geserveerd en vaak is de groente helemaal niet naar de zin van de bewoners'. De oorzaak hiervan is een foutie ve ligging van de centrale keuken: 'Als het eten bij de mensen komt is het al koud', aldus mevrouw Ver meide, Bovendien zou men in de bejaardenflat het niet zo nauw nemen met de diëten waaraan vee! bewoners zich strikt moeten hoi: den. Vaak moeten de kinderen van de Billitonflat-bewoners de kamers van hun ouders schoonmaken. Personeelsgebrek werkt dit soort misstanden in de hand. Mevrouw Vermeule: "t Is nu niet anders, we moeten het er mee doen'. Gistermiddag drukte een 88- jarige vrouw, 'die op het toilet on wel werd. op de alarmbel. Geen van de zusters reageerde. Ze zaten met hun zessen in een nabijgelegen kamertje thee te drinken. Na veel'" moeite (aldus het relaas van me vrouw Vermeule) werd een andere, bejaardenhelpster in het gebouw galarmeerd. Mevrouw Vermeule: "Naar aan leiding van een structuurrapport komen er verbeteringen. Maar dat kan niet van de ene dag op de andere'. Eén van de 33 aanwezige belangstellenden: 'Al zouden we er het meest moderne aparaat neer zetten. met het huidige personeel valt daar niets te verbeteren!'. 'Maar', zo zei de P.v.d.A.-fraetie- leidster.'de fractie blijit attent'. Een andere reactie:'Er kunnen wel allerlei dure rapporten worden gemaakt maar daar schiet je niets mee op.' En: De directrice helpt alleen mee als er een ander staat te kijken. En in het tehuis zegt men dan dat er geen personeels tekort is, maar dat zij het zo graag doet.' Verder noemt mevrouw Ver meulen het 'schandalig' dat in de Billitonflat een 88-jarige vrouw om zes uur in de ochtend werd gewekt om' te worden gewassen. Door de nachtzuster, die daarmee de taak van haar ochtend-opvolgster ver lichtte. Reactie van enkele D'66-aanwe- zlgen: 'Het wordt tijd dat men eens naar de bewonerscommissie gaat luisteren.' Raadslid F. J. Kerkhoven: 'Ik ben o-g van deze ontstellende feiten geschrokken. Schandalig dat de wethouder hier niet is. (Mevrouw Van Duijn-Spruijt was afwezig omdat zij een vergadering over het S-;. Ay V-.-: onlangs openbaar gemaakte stank rapport moest bijwonen). Enfin, na deze serie klachten, die uiteindelijk een actie van de PvdA- fractie tot gevolg moeten hebben, kapte voorzitter Schmidt de dis cussie af voor de koffiepauze. Daarna was het woord aan dr. Anne en het gestaag groeiende pu bliek over de 'grote progressieve volkspartij.' Waarvan Vondeling zich een voorstander toonde. Verder benoemde de PvdA-afdeling de heer Berkhout zonder hoofdelijke stemming tot nieuw bestuurslid. S C H I E O M Si C M Voor de raad is zoiets natuur lijk niet zo best, zeker niet als de frequentie van veidwijnen zo hoog ligt als in Schiedam. Het waarom is duidelijk. Een raad is nog altijd een bestuursorgaan dat het hebben moet van continuïteit en inzicht. Ontbreekt één van beide, dan bestaat het gevaar van niet relevante discussies, onder ling geharrewar en geruzie: kort om dan bestaat het gevaar dr' de raad zich ontwikkeld tot een or gaan dat het politiek steekspel belangrijker vindt dan het werke lijk bestuur. De Schiedamse raad maakt van tijd tot tijd de indruk hard In die richting te gaan. Overigens zit er aan die ont wikkeling een merkwaardig as pect. Tegelijk met de veranderin gen binnen de gemeenteraad houdt in Schiedam een uniek ver schijnsel op te bestaan. Als één der laatste steden In Nederland kende Schiedam namelijk nog de erfopvolging. Erfopvolging was in vroeger eeuwen een doodnormaal - nee, dood-fatsoenlijk - verschijnsel. Van 'de macht aan het volk' had nog niemand gehoord, derhalve berustte de macht bij diegenen die er - met de hand op de bijbei - het meest voor in aanmerking dachten te komen: een kleine groep rijken. En daar bleef hij, generaties lang totdat de veran deringen aan het eind van de vo rige, eeuw en het begin van deze daar rigoureus een eind aan maakten. geet mij nietjes', schrijft de Roode Trompetter in 1912: 'De lieer Jan van Katwijk, de zoo op het oog veel heeft van het meest zure t"5'pe van den fanatieken an tirevolutionair is zoowaar door de antirevolutionairen kandidaat ge steld voor district II. De katho lieken nemen die kandidatuur over. Die verkiezingstaai. waarin recht voor z'n raap de tegenstan ders met naam en toenaam zwart werd gemaakt was in die tijd zeer gebruikelijk. Reclameorganisaties die de partijstandpunten zoet ge- vooisd ten volke moesten uitdra gen. bestonden nog niet. evenmin als het wetsartikel dat propagan da ten koste van anderen ver biedt. en van die leemte werd dan ook dankbaar gebruik gemaakt. Vooral Willem Collé, S.P. - C.P.H. moest, opmerken: „Over Colié. wel de Roode Trompettier na weer eens een keer verschrikke lijk tegen hem te keer te zijn gegaan enigszins spijtig toch moest opmerken: „Over Collë. Zijn openhartig en eerlijk karak ter maakte hem vele vrienden. O ja. wij hoorden vaak van den vriendschappelijken geest die van den heer Collé uitgaat," hetgeen de Roode Trompetter er overigens niet van weerhield hem in de zelfde alinea toch nog een veeg uit de pan te geven en geen ge ringe ook. Ook de liberale wethouder C. In Schiedam is het verschijn sel, zij het in gewijzigde vorm, nog blijven voortbestaan. Van werkelijke erfopvolging is na tuurlijk allang geen sprake meer. Wei is het merkwaardige feit ge bleven dat in dc Schiedamse raad tot voor enkele jaren nog eif le den op de stoelen van hun vaders of voorvaders zaten. Inmiddels zijn er van dat aantal een paar afgegaan (vlak door uittreding». Wie de vooroorlogse politieke stukken doorkijkt kan cr merk waardige dingen in tegenkomen. Niet alleen de zetelvastheid van sommige families blijkt er zonne klaar uit, ook de politieke voor keur blijkt in een verloop van twee of meer generaties ongewij zigd.te zijn. Alleen de politieke verhoudin gen en personen zijn veranderd, hoewel je soms goed op het jaar tal moet letten vanwege de ge ringe verschillen. Neem bijvoorbeeld de volgende citaten - er zijn er honderden bewaard - waarvan sommigen nog gisteren gesproken hadden kunnen zijn. Onder de kop 'Ver- Houtman, de vader van de huidi ge. wordt nogal eens op de korrel genomen, vooral in de periode dat hij streed voor de aanleg van een driehonderd meter lang en drie nieter diep haventje, waarvoor hij een stuk Sterrenbos wilde opoffe ren. „Ga kijken." citeert de Roode Trompetter in 1929 cynisch, „Ga kijken," riep Houtman de raad toe. „en je ziet een armzalig boschje, met daarnaast een roodekoolland en aan de andere zijde een savoyekoolland. Ziet- daar de culturele waarden van die gronden." Het Sterrenbosch moest weg, zei Houtman in de raad. Schidani moest in de toekomst durven kij ken. Schiedam had rekening te houden met de op handen zijnde ontwikkelingen en Schiedam moest daarom een moderne poli tiek durven voeren. De huidige Houtman zegt pre cies hetzelfde. Alleen probeert hij juist de gemeenteraad ervan te o- vertuigen dat ze zich dringend rc- creatiegronden moet ïïinschaffer »Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM Op 22 juni komen burgemeester en wethouders in ge sprek bijeen met de stichtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap. Het gesprek vindt plaals op uitno diging van burgemeester en wet houders en zal handelen over de brief die de stichtingsraad hcel't gestuurd over dc moeilijkheden rond de openbaarheid van vergadering. In een brief verzoekt de SG de gemeenteraad om het D'66-raadslid Bert Kaptein te vervangen door een ander raadslid omdat hij de beslotenheid van vergadering van de SG heeft geschonden. Hoewel het college desgevraagd niet wil spreken over een „verzoe ningsbijeenkomst", kan het moei lijk anders zijn of burgemeester en wethouders proberen de zaak wat te sussen voordat hij behandeld wordt in de vergadering van de gemeenteraad van 28 juni. (Var» een onzer verslaggevers") SCHIEDAM In het filmpro gramma voor het komende week einde in het Stedelijk Museum in Schiedam draait een film over de Luxemburgse schilder Kutter (1894- 1941». Hij werkte enige tijd in Enkhuizen en in Amsterdam. Zijn voorliefde ging uit naar het schil deren van kinderen met ernstige en droevige gezichten. "Kampioen", een stuk, experimen teel van karakter, maar realistisch naar vorm. Ook mankte hij veel trieste landschappen. De Middel landse Zee beeldde hij uit ais een sombere en dreigende Noordzee. Het lijkt een weerspiegeling van zijn eigen melancholische gedach ten. Tot 5 juni blijft Zoitin Pecter zijn etswerk exposeren en ook duurt de tentoonstelling van eigen werk van het museum nog deze maand uit. «Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM Aan de Eerste Openbare Praktijkschool in Schie dam zijn acht kandidaten geslaagd voor het examen. Vier leerlingen moeten de schooi een jaar over doen. De geslaagden zijn: Ben Cohen, Saskia van Hesen. Cornells van 't Hof. Herman van der Horst. Elisabeth dc Jong, Henri Jurgens, Eddy Kalkhoven en Cornells Kats. («tl

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1