Belangrijke vergadering commissie binnenstad SCHIEDAM VANDAA G Be deur stond al op een kier Fracties van PvdA en D'66 gaan samen vergaderen Onbekende schenkt Schiedam f5000 Stel betaalde voetbal veilig! Fortuna VI vraagt om gemeentelijke garantie Ommezwaai gemeentebestuur Dapper wandelen in regen Herstel bij Glasfabriek Jonge loze vissertjes... lfe«llff®lSII lïctVriJcVolk DIE# WELT Hcralö^S:^ iBtünnux eurotax 15.11.22 Schiedam koerst ook Kic-mvvr «ifl feVht jnchr nir tU-ü S'-tritr.V«m}td{erc» nfe-^Wteuwë'' door Hans van der Sloot „Daarom brengen wij nu een periodiek, niet om het legei van bladen nog groter te maken, maar om onze burgers, onze handel en industrie, onze middenstand op de hoogte te brengen van de plannen, de uitbreiding, de sanering van onze stad, opdat 't geen papieren plannen mogen blijven. Dit blad zal tevens moeten zijn, de fonkeling van de ideeënrijkdom, welke én bij het stadsbestuur én zijn mede werkers én zijn burgers leven, om uit de rijkdom der ideeën, praktische plannen ten uitvoer te brengen door 'n nijvere en actieve bevolking. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente gaat een eigen voorlichtings krant uitgeven. „Ten einde tot een betere informatie van de Schiedamse burgerij te kunnen komen" worden er per maand vier pagina's ge huurd in een plaatselijk ad vertentieblad. De voorlich tingsambtenaar van de ge meente krijgt de taak om de pagina's te vullen met allerlei zaken, die in en om de ge meente leven. Dit opzienbare plan be tekent, dat de gemeente is afgestapt van haar oorspron kelijke idee om samen met de Schiedamse Gemeenschap een huis-aan-huis-blad uit te geven. De SG, die al jaren een eigen maandblad uitgeeft, ziet daardoor even een be drag van 14.000 gulden van haar begroting verdwijnen. Ruud Pillard, directeur van de SG, deelde mee, dat deze onverwachte manoeuvre van gemeente-zijde niet de vroeg tijdige dood van het SG-blad hoeft te betekenen. „Wel zul len wij ons erop beraden, wat ons in deze nieuwe situatie te doen staat". - De ommezwaai vindt vol gens de gemeente haar oor zaak in een plotselinge kos tenstijging, die inhoudt, het SG-blad met gemeente- nieuws zo'n 80.000 gulden zou gaan kosten. Nu huurt men vier pagina's per maand voor het zachte prijsje van 15.000 gulden per jaar. Twee maal per maand zul len twee gemeentelijke pa gina's worden ingevoegd in het middenkatern van „Het Nieuwe Stadsblad", adverten tie-uitgave van het Rand stad-concern. Doel van deze transactie: „Snelle en doel matige informatie over ge meentelijke zaken". De gemeenteraad moet op maandag 28 juni beslissen of Voorlichting gaat inkruipen bij het Stadsblad. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vlaardingse voetbalvereniging For tuna heeft B. en W. gevraagd zich garant te stellen voor een eventueel exploitatietekort. In een brief, die ook aan alle raadsleden is gericht, vraagt Fortuna financiële steun om het betaalde voetbal in Vlaardingen veilig te stellen. Het Nieuwe Stadsblad te midden van de internationale -pers. VLAARDINGEN Al vér voor de eerste juni begint bij jong en oud het hengelaars- bloed te kolken. En ieder jaar trekken honderdduizenden hengelaars er tijdens het eer ste weekeinde van het vissei- zoen op uit om in alle vroegte hun dobbertjes uit te gooien. „.AiriKDAG 19 JUNI 1971 HET VRIJE VOLK t"AUri TS vv'V'-SÏSSSSSW» i A i* -^5 1 s yg;, (Van eea onzer verslaggevers) SCHIEDAM De commissie Stadsontwikkeling komt volgende week maandag om acht uur in het stadhuis bijeen voor een zeer be langrijke vergadering. Gesproken gaat worden over de ontwikkeling van de binnenstad. Nadat de hele gemeenteraad op 7 mei heeft besloten te gaan werken vanuit zeven punten wordt het nu zaak de uitwerking in details ter hand te nemen. De commissie be kijkt hoe de verdere inspraak van de bevolking kan worden gereali seerd. Verder bespreekt men de komst van een Voorlichtingscen trum over de stadssanering. Er wordt voorts gepraat over het voorbereidingsbesluit voor de bin- ADVERTENTIE) nenstad, een totaal bestemmings plan voor het openbaar railvervoer, een verbetering van de relatie tus sen het station van de spoorwegen, het Singelkwartier en het stads centrum. De commissie moet ook beslissen of cr in het vervolg een waarnemer van de ontwikkelingsmaatschappij ElZPEO aan de vergadering mag j deelnemen. 1 Elk idee is welkom, wij geven er gaarne ruimte aan. Peins met ons, fantaseer met ons. o schone fantasie, en vooral werk met ons, werk met ons samen, als per soonlijkheid ons vormend in 'n rijk en bloeiend gemeensehaple- ven, tot groei en bloei van ons aller Schiedam. Met deze woorden kondigde P. M. Alberts toendertijd voorzit ter van de Schiedamse Gemeen schap in 1949 het gelijknamige blad van de jonge stichting aan. Burgemeester Peek, die met dat soort gelegenheden op z'n best was, voegde daar nog juichend aan toe: 'Dankbaar mogen wij constateren, dat Schiedam, hoe wel gelegen aan de peripherie van een wereldstad, toch met ty pisch eigen karakter van het oude stadje met zijn schilderachtige ganter geweest dan het eigenzin nig publiceren van belangrijk geachte berichten op een gehuur de pagina, terwijl dat ook nog stukken goedkoper en effectiever is dan de oplossing die B. en W. zich nu dromen- En om de goed koopte is het blijkens het raadstuk toch begonnen. Een ander punt is: Wat gaat er nu gebeuren met het blad van de Schiedamse Gemeenschap dat zich drie jaar lang secuur op samenwerking heeft vooj>*SÜ en nu plots ee» mus in de handen houdt? Het gemeentebestuur maakt zich daar geen zorgen over. Wat. de S.G. verder wil, moet zij zelf weten. Wil ze het blad voortzet ten, dan kan ze dat doen buiten verantwoordelijkheid en zonder subsidie van de overheid. Stopt ze ermee dan zal dat het gemeen- molens, mooie grachten, karak teristieke gevels en voorname patriciërshuizen behouden heeft. Moge zulks zo blijven! Ik wens, dat haar tweeledig doel: de verheffing van het Schiedamse Culturele leven en de propaganda naar buiten door deze uitgave moge worden ge diend. Tot heil van onze oude, doch met jeugdige energie naar een schone toekomst opgaande stad! Tweeëntwintig jaar later maakt dat enthousiasme aardig stoffige indruk In een koel raadsstuk stellen B. en W. de raad nu voor om na drie jaren hoopge vend overleg toch maar af te zien van het plan om in samen werking met de SG-periodiek een huis-aan-huis-blad te gaan uit geven. Gezien de zorgwekkende financiële toestand wordt het raadzamer geacht de gemeente lijke voorlichting te gaan bedrij ven vanaf een zich tegen bij zonder laag tarief aangeschaft tweetal pagina's in een plaatse lijk advertentieblad. Of dit de juiste manier is om het gemeentelijk nieuws in de publieke belangstelling te brengen is nog de vraag. Men had ook kunnen proberen de, de laatste tijd stroeve, contacten tussen overheid en pers weer wat op te fleuren. Tegenover de plaatselijke jour nalisten was dat heel wat ele- tebestuur eveneens een zorg zijn. Het gemeentelijk portret zal voortaan tweemaal per maand temidden van de goedkope aan biedingen ten volke worden ge toond. Die overeenkomst tussen het gemeentebestuur en het adverten tieblad Is overigens op andere wijze tot stand gekomen dan raadstuk .suggereert. B. en W. zeggen daarin dat vanwege de duurte van het SG.-voorstel werd uitgezien naar een goed kopere oplossing. Insiders weten e-hter zeker en het Stadhuis bevestigde dat later dat het overleg tussen het advertentieblad en het ge meentebestuur dateert van ver voordat de S.G. haar laatste be groting in handen van B, en W. gaf. De stelling van het raads stuk is daarom ook zeer aan vechtbaar. Het "mee: :tuur heeft geen uitlaatklep voor' haar pu- bliciteitsdrift gezocht cmdat het geambieerde samengaan met de S.G. haar (helaas) te duur werd Het gemeentebestuur heeft, ter wijl ze aan de ene kant nog een hoopvol overleg gaande hield tussen de S.G. en zichzelf, de deur naar het advertentieblad al op een kier staan. Het zou op z'n minst fatsoelijk zijn geweest de Schiedamse Gemeenschap die nu met een duur blad en de brokken zit, daarvan tijdig te verwittigen. (Van een onzer verslaggevers) - VLAARDINGEN Met in gang van volgende maand gaan de raadsfracties van D'66 en Partij van dë Arbeid samen vergaderen. Het in de praktijk veelvuldig gezamen lijk optreden van de dertien progressieve raadsleden heeft ertoe geieid dat men heeft besloten de aparte fractiever gaderingen af te schaffen. Dat de partijen bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen met eenzelfde verkiezingsprogramma naar buiten traden, betekende nog niet dat ze daarna ook alles sam sam gingen doen. Overigens viel de PPR af. Die haalde geen enkele zetel. Ondanks een gelijk program kwamen PvdA en D'66 wel ieder met een eigen kandidatenlijst. De socialisten veroverden twaalf ze tels, Democraten '66 kregen er drie. Twee PvdA-raadsleden werden wethouder. Logisch gevolg van een eenslui- verkiezingsprogram is een ge- ijk optreden in de Vlaar- ■ingse gemeenteraad. Vaak sprak 'en woordvoerder van PvdA of D'66 :amens be'de fracties. Aan, wat één van de PvdA-raads leden noemt, enkele communicatie stoornissen was het te wijten dat beide fracties niet direct na de ver kiezingen samen gingen vergade ren. Die communicatiestoornissen be horen sedert kort tot het verleden. En binnenkort gaan de beide raads fracties de gemeentepolitiek op vergadertechnisch efficiëntere wij ze aanpakken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een onbeken de gever of geefster heeft de gemeente Schiedam 5.000 gul den geschonken voor de bouw van het nieuwe stadskantoor. Kleine bijdrage voor nieuw stadhuis,' schreef de gulle Schiedammer of Schiedamse er nog bij. Verder niets. Het col lege heeft de schenking in dank aanvaard, en stelt de raad voor hetzelfde te doen. Voorlichting in advertentieblad (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De avondvier daagse voor de 25ste maal georga niseerd door de Maassluise Wan- dersportvereniging van de Verenigde Touwfabrieken (VTM) begon en eindigde in de regen. Vrijdag was het voor en tijdens het défilé bar en boos weer. Ondanks dat hielden de 1632 wandelaars allen getooid met bloemen en bjgestaan door zes mu ziekkorpsen en drumbands bene vens een korps EHBO'ers, tot het bittere einde dapper vol. De stromende regen kon op de laatste avond niet beletten dat ook een zeer groot aantal Maassluizers onder wie dé wethouders I. van der Knaap en J. Smit belangstelling toonden voor de 25ste avondvier daagse die op nieuw perfect was georganiseerd door de VTM. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Evenals de VRC De Coureur zal de rennersclub Schiedam zondagmorgen tegen Feijenoord uitkomen. De start van de eerste categorie van de nieuwe lingen is om negen uur. De ama teurs starten om half tien. Het college van b. en W, heeft nomen. Maar mogeijk wordt het hierover nog geen standpunt inge- verzoek van de Vlaardingse Voet balvereniging al in de eerst vol gende raadsvergadering behandeld. Het bestuur van Fortuna zegt in de brief te menen dat de vereniging minimaal recht heeft op een ga rantie bij een exploitatietekort. Via een open begroting wil Fortuna re kening en verantwoording afleggen. Over een subsidie spreekt het For- tuna-bestuur niet. Na de recente ontwikkelingen in het betaalde voetbal (sanering, waardoor 33 betaalde clubs over bleven) wil men dat het profvoet bal voor Vlaardingen blijft bestaan. De stad heeft daar recht op. Bovendien kan Vlaardinen. volgens deskundigen, als één van de 28 ge meenten in Nederland op grond van de toeschouwerscijfers er best een profclub op na houden. In dat verband wijst het bestuur op de grote recreatieve functie van het zondagse voetbal. 'Het belang van het betaalde voetbal en van de topport In het algemeen,' schrijft het bestuur, 'is dermate groot dat het in onze sa menleving niet meer is weg te den ken.' Daarbij denktFortuna niet in de eerste plaats aan de toeschou wers, maar vooral aan de jeugd die actief de voetbalsport beoefend. En de animo waarmee dat gebeurd, stijgt naarmate in de topsport (Feijenoord, Ajax) of door een club dicht bij huis (lees: Fortuna) goe de prestaties worden geleverd. En dat kan als Fortuna blijft bestaan met een redelijke financiële arm slag. Bij de handhaving van het be taalde voetbal gaat het er het For- tuna-bestuur niet om een paar spe lers een extra Inkomen te verschaf fen. Dat een speler een geldelijke vergoeding ontvangt is. zegt het bestuur, een normale zaak. Dat die bedragen bij sommige clubs vaak erg hoog zijn, vindt het bestuur een bedenkelijke zaak. De garantie is dan ook niet be doeld om een paar spelers een ex tra dikbelegde boterham te bezor gen, maar is aangevraagd om de passieve en actieve recreatie van duizenden Vlaardingers veilig te stellen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De scheidings muur (met keerwand) aan het eind van de Couwenhovenstraat langs het terrein van de N.V. Vereenigde Glasfabrieken verkeert in een zo danige toestand, dat herstel drin gend noodzakelijk is. De kosten hiervoor bedragen 30.000 gulden en zullen zo deelt het college mee samen door de gemeente en de de raad dan ook een krediet van 15.000 gulden beschikbaar te stel len, zodat direct met het herstel begonnen kan worden, B. en W. van Schiedam vragen Glasfabrieken worden gedragen. Na maandenlang hun vliegjes, spinnetjes en hengels in daarvoor ingerichte koffers te hebben laten rusten, kan de opgekropte binnen- huisspanning zich aan de rustge vende waterkant ontladen. En tij dens het visseizoen bezorgt een hengel-weekeinde velen een wel kome afwisseling met een inspan nende werkweek. Maar van maandag tot en met vrijdag wordt er ook gevist, maar dan meer door de jongeren die zich nog niet met allerlei visakte-peri- kelen hoeven bezig te houden. Gewoon een haakje aan een snoertje aan een stokje. En vissen van de Vlaardingse singels deze plaatjes geschoten van een aantal jonge loze vissertjes, bezig het ge zegde „jong geleerd oud gedaan" in de praktijk te brengen. Gewapend met zelf gemaakte hengels en schepnetten probeerden de jongens, met iets minder geduld en rust over zich dan de ervaren sportvisser, een visje te verschal ken. En als dat was gelukt was er van de collega-hengelaars steeds een enorme belangstelling En wederom onder het „jong geleerd enz." motto werd daar de kiem ge legd voor bekende visserslatijnver- halen

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1