Uitgelezen gezelschap trotseert guur weder I 'EVEN MEE' WERD VIER DAGEN CEL van rijk voor Gew. Orkest C IN E AC WERELDPREMIÈRE voor drie Verbijsterde Strasser-employé weer thuis STAMPING GROUND POPFESTIVAL KRALINGEN liiliii WêÊÊM, ROTTERDAM Boven t ruisen van het overvloedig lover in t openluchttheater Dijkzigt weerklonken gister avond vrolijke deuntjes. Het vaudeville-orkest onder chef d'orchestre Bert Nicodem bracht de Radetzky Marsch ten gehore voor een uitge lezen gezelschap, dat het gure weder getrotseerd had. I Zndi Foto's Niels van der Hoeven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na vier dagen en vijf nachten „eenzame opsluiting zonder één keer luchten" in een cel van het bureau Marconiplein zit Klaas Rietdijk (36), nog steeds wat beduusd en allerminst opgelucht, weer thuis bij zijn vrouw op het Hen drik Idoplein. Beduusd „omdat ik zoiets nog nooit heb mee gemaakt" en allerminst opgelucht, omdat hij vreest ieder moment opnieuw achter slot en grendel te zullen worden gezet. Klaas Rietdijk toch weer thuis Aan mensen, die willen léven die een straaltje hoop willen houden, ondanks het dreigend geweld waaraan onze aarde is blootgesteld, aan die mensen bevelen wij de film THE LAST VALLEY aan. Deze brengt ons terug in de bloedigste dagen van de 30-jarige oorlog, waarvan we de waanzin en de vernieti gingsdrang in onze tijd terugvinden, waarin we drie eeuwen later nog vechten om godsdienst en ras, om ideologieën en invloedsferen, om grondgebied en brute macht. THE LAST VALLEY verhaalt van mensen, die onder de harde feiten de hoop niet laten varen en.zich geheel geven om het geweld buiten hun kleine gemeenschap te houden. Daarom is de LAST VALLEY een tijd- |oze film geworden op een peil, dat zeiden wordt be- reikLWij verwachten U deze week en Vele weken daarna. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Klompé (Cultuur enz.) heeft op nieuw, „bij 'de afweging tegen elk;far van talrijke prioriteiten", beslist dat het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland geen 'rijkssubsidie krijgt. Provinciale Staten hadden in februari in een motie uitgesproken dat de financiële positie van het orkest zorgwekkend is en dat het rijk moet bijspringen (thans komt het geld voor het orkest van de provincie en een aantal gemeenten). met het optreden van 14 wereldvermaarde popgroepen. Kaarten a 3,aan de kassa verkrijgbaar. DINSDAG 29 JUNI 1971 HET VRUE VOLK PAGINA 13 Hooggeëerd Rotterdams publiek. Komt dat zien, komt dat zien. Nog de ge hele week wordt 's avonds in het openluchttheater Dijkzigt de klok terugge draaid naar het begin onzer eeuw. Tot en met zaterdag onthaalt het Ratterdamsch Artistique Vermaaksch- en O ntspanningsensemble u tegen een somma van f5,- (CJP'crs en 65-\-*ers half geld) op een tuinfeest anno 1910. Indien 't weder zidks noodzaakt, zullen de meer dan twintig artiesten hun ojitreden verplaatsen naar het Piccolothealer. Warm aanbevolen. t'v- Chef (Torchestre Bert Nicodem. Het publick laaft zich aan een kop koffie. Cantatrice classique artistique Loes Vos, middelpunt van het puik der zoete kelen. (Van een onzer verslaggevers) En met recht getrotseerd had. Want het variétéprogramma an no 1910 van- het Rotterdamsch Artistique Vermaaks- en Ont spanningsensemble mocht er waarlijk wezen. Het werd een on vergetelijke avond met een lach en een traan. Diseur artistique Louis Lemaire oogstte met zijn gewaagde grollen menige gulle lach, anderzijds liet chanteur po pulair artistique Louis Kockel- mann de toeschouwers het bloed in d'aderen stollen met zijn aan grijpend „Moeder", een klaaglied van Willy Derby, waarbij .Mamma" van Heintje Simons maar een opgewekt vertelseltje is. Maar er was meer. Cantratrice lyrique artistique Diny Paerels stal met o.a. „Kind van de zonde" van Koos Speenhoff aller harten. En cantatrlce classique artistique Loes Vos verraste met een pare lend, glaszuiver ,,Was elne Frau". Ook de soubrettes Annemarie Beulinck en Jetty Bakker, als mede de chanteurs Peter Blanker en Huub Scholten wisten te im poneren Schoonheid en techniek gingen samen, toen de firma Boerlage eenmechaniek in werking,stelde, waardóór'Het' échöniè lied '37 the side of the Zuidersea" vanaf een glasrol klonk. Het verbijsterd pu bliek hoorde ademloos toe, hoe een jazznummer uit de enorme hoorn van een koffergrammofoon schalde. In de pauze kregen de heren Louis Lemaire luistert verbijsterd naar de jazzklanken. Komisch duo Mie en Ko. Louis Kockelmann, Huub Scholten. Loes Vos, Annemar ie Beulinck Jetty Bakker en Diny Paerels. toeschouwers de gelegenheid hun dames op te fleuren met een roos. Er was gelegenheid om zich te vertreden en zich te verpozen hij een koek- en zopiekraam, alwaar versnaperingen en verversingen voor-consumptie; gereed lagen. f; Ook na de* "pauze slaagde het ensemble erin de toeschouwers te blijven boeien. Menigeen klopte het hart in' de keel, toen acrobat artistique trés populair Louis Kockelmann halsbrekende toeren uithaalde met tafel en stoel. De aanwezigen slaakten kreten van opluchting, toen de waaghals weer behouden met beide benen op de grond stond. Het komische duo Mie en Ko wist menigeen in een schaterlach te doen geraken met een proza- duet, waarvan het refrein luidde: „We hebben tante Bet vandaag begraven. Het was een dag van eten, en van laven. Ze ligt nu in de kist. En zit nu ln de grond. En wij hebben de centen en het zakie is gezond." Zo was al het gebodene een aaneeiischakeling van hoógtepun- ten, te veel 'om' op te noemen. Rest nog de orkestleden te prij zen voor de meer dan voortreffe lijke begeleiding. Geen noot was hen te -hoog. De kostumering der artiesten oogstte ook allerwegen -.bewondering. Slechts him schoei sel viel uit de toon, maar een kniesoor die daraop lette. Het opgetogen publiek beloonde de kunstenmakers aan het eind van de avond met een daverend ap plaus. De feestvreugde steeg ten top toen enig vuurwerk ontstoken werd. Triaas Rietdijk was betrokken bij de inval in het kantoor van kop pelbaas Richard Strasser aan de 's- Gravendijkwai en in diens bunga low in Den Briel. Omdat Strasser hem nog ƒ305 aan achterstallig loon en ziekengeld schuldigwas, nam hij „als onderpand" uit het kantoor een tafel met een stenen hlad mee. Vorige week woensdagavond kwamen er drie rechercheure bij hem aan <ls deur. Over wat zich toen heeft afgespeeld vertelt Klaas: «Ze vroegen of ik even mee kon komen naar het bureau. Ik vroeg: Is het voor lang? Nee, zeiden ze, voor een uurtje of zo. Toen vroeg ik of ik daarna met een politiewa gen weer naar huis kon worden ge bracht, zei een van hen: Ja. dat komt goed uit, want ik moet straks toch weer naar Zuid. Maar toen ik eenmaal op 't bureau zat, zeiden ze: „TI blijft voorlopig tot morgenoch tend pneneer Rietdijk." Die donderdag, juist toen Klaas wacht dat hij weer zou worden vrij gelaten, kreeg hij een „bevel tot inverzekeringstelling" onder zijn neus geduwd, waarin hem werd megedeeld dat hij voor twee dagen in voorlopige hechtenis zou worden gehouden wegens „openlijke ge weldpleging, diefstal door middel van verbreking en diefstal." Klaas'Rietdijk verbaast zich hier over: „Hoe kan dat nou? In de kranten heb ik gelezen, dat hoofd commissaris Wolters zelf op een persconferentie heeft gezegd dat er niet meer spreke van diefstal is geweest, maar dat wij de spullen van Strasser als onderpand hebben meegenomen." Afgelopen zaterdag werd cie voor lopige hechtenis van Klaas met nog eens twee dagen verlengd. Gistermiddag werd hij eindelijk vrijgelaten op bevel van de rechter commissaris, die dit besluit volgens Klaas heetf genomen tegen de zin van de officier van Justitie. Do laatste had hem gisterochtend na melijk nog gezegd: Jij blijft tot vrijdag in voorarrest. Klaas Riet dijk is daarom bang, dal de oilicier tegen het besluit van de rechter commissaris in beroep'zal gaan en dat hij opnieuw wordt vastgezet. Nog minder is Klaas te spre- het feit. dat hij donderdag zijn vrouw, die in het Clajraziekenhuis een operatie onderging en er vrij beroerd aan toe was, niet even mocht opzoeken. Zij had om haar man gevraagd, maar ook de smeek beden van Klaas* moeder konden de politie niet vermurwen. Nog minder was Klaas te spre ken over Strasser, die hij beschul digt van "pure oplichting en zwen del", 'Verleden week zou hij ons het achterstallige loon per cheque overmaken, maar wij hebben nog steeds niets gezien. Maar volgens mij heeft hij wel degelijk het geld om ons uit te betalen. Vanaf 1 februari had hij circa 150 mensen in' dienst voor Fluor Amsterdam. Voor een pijpfitter kreeg hij ƒ14,— per uur en voor een. fotolasser ƒ20,Je kan mij dan ook -niet wijsmaken, dat hij geen winst heeft gemaakt. Hij weigert zelfs mijn ziekengeld, dat hij reeds yan het GAK heeft ontvangen, uit te betalen. Dat is je reinste diefstal. Déze Strasser noemt zich ,Jierr", maax volgens mij is hij een van de grootste ban dieten van het westelijk halfrond. Hij moet tonnen winst gemaakt hebben, maar hij knijpt er met het geld tussenuit en laat 200 gezinnen in de kou staan. Nu worden arbei ders opgesloten, terwijl deze boef vrij rondloopt. Die zwendelaar pro beert zelfs nog een slaatje te slaan uit de plundering van zijn huis, door te zeggen dat er voor 50.000, schade is aangericht. Dat is je reinste oplichterij.' Over de civiele procedure die de werknemers tegen Strasser willen beginnen is Klaas Rietdijk weinig optimistisch'Hij zal zijn bungalow en zijn andere bezittingen wel op naam van zijn vrouw hebben gezet. Zoals altijd zal ook hier wel weer Jan met de Pet aan het kortste eind trekken.' ADVERTENTIE (Vervolg van voorpagina) De politie treft geen blaam in de affalre-Sfcrasser, zo heeft 't door de Rotterdamse politie zelfingestelde onderzoek uitgewezen. „Verscheidene getuigen", zo weet de politie te vertellen, achtten het juist dat de zes aanwezige politie mannen het handhaven van de orde als hun eerste taak zagen. Men noemt het tactisch, dat zij niet aanstonds tot arrestaties zijn over gegaan." Na de komst van de politie zouden aldus het onderzoek, zich overigens geen onregelmatigheden meer heb ben voorgedaan. Over een in Het Vrije Volk afgedrukte foto, waarop een agent bij een politieauto staat afgebeeld, terwijl op enkele meters afstand een stoel uit het kantoor word£.gedragen, zegt de politie'; „De foto is genomen, toen deze agent iemand verbond pie een verwonding had opgelopen." FIJNACKER Mr. R. F. H Hempenius is benoemd tot burge meester van Pijnacker. Mr. Hem penius (53), sinds 1959 burgemees ter van Franekeradee), zal zijn ambt op 16 juli aanvaarden. De nieuwe burgemeester is Nederlands hervormd en lid van de CHU. Gedeputeerde Staten hebben de minister nog eens uiteengezet 'dat de Gewestelijk Orkest in een drin gende behoefte voorziet. In 1970 werden 175 podiumbeurten vervuld, waarschijnlijk meer dan enig an- der. orkest in Nederland. Aan de aanvragen voor begeleiding van koren kan niet eens geheel worden voldaan. Het orkest is het enige 'provinciale' orkest dat geen rijks subsidie krijgt. Gedeputeerde Sta ten schreven de - minister'Het komt ons onaanvaardbaar en on begrijpelijk voor, dat de provincie die een kwart van de Nederlandse bevolking omvat in dit opzicht wordt achtergesteld bij andere, kleinere provincies.' Die laatste opmerking had de minister niet verwacht van GS: 'In het algemeen immers zijn de situ aties op het gebied van de kunsten te verschillend om zulke vergelij kingen te kunnen trekken. Ik wil er echter op wijzen, dat er in Zuid- Kolland twee orkesten in de sub sidieregeling zijn betrokken' (Het Residentie-Orkest en het Rotter dams Pbilharmonisch red. HW). (ADVERTENTIE) (IN BEURSGEBOUW) WOENSDAG 30 JUNI OM 22.30 UUR (Van een onzer verslaggevers) DIRKSLAND De drie mensei die een. werkverbod, kregen tijdens de uitbarsting van paratyfus in Herkingen, zullen financieel wor den sehadelooos gesteld, deelde "burgemeester Bos van Dirksland gisteren .in de raadsvergadering .mee. Het onderzoek van het Grevelin- genwater heeft een geruststellend resultaat gehad de paratufusex- plosie hield geen verband met de onzuiverheid van het water maar het is beter voorlopig toch niet in de Grevelingen te zwem men, aldus de heer Bos.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 2