Onderwijs op vakantie SCHIEDAM VAND A AG Huurprijzen semi-prof- velden niet omhoog Geslaagd voor 't eindexamen In een Maaskant show: lokkertje voor huis vrouwen rijtuiggie OP HET RANDJE... MARKT ACTIE VOERDERS OP DE Wereldwinkel start met Gram-Extern eurofax Kind bij Schiphol doodgereden Studieprogramma van 3 iaar bii NOIB ZATERDAG 3 JULI 1971 HET VRIJE VOLK ontsnapt. Op weg naar Rot terdam raakte hij met zijn lege vrachtwagen op rijksweg 20 even voorbij de afslag naar Maassluis in een slip, ramde ongeveer twintig meter vang rail, vloog er haaks half over heen en bleef schuin op het talud hangen. Pal naast de Korte Buurt die zo'n vier meter lager de rijksweg kruist door Hans van der Sloot (ADVERTENTIE) SCHIEDAM Op de plek van Sjaak de Shag- koning, onderaan bij de opgang van de Passage stonden de Schiedamse Wereldwinkeliers gister middag met een stand op de weekmarkt aan het Broersveld. Sjaak is met vakantie, zodat de wereldhervor- mers-in-de-dop voor de eerste maal buiten het ac tiecentrum Proveniershuis hun derde-wereld-waren aan de Schiedamse man konden brengen. En dat is redelijk gelukt. Voor een dikke honderd vijftig gulden aan Tanza- nia-koffie, ongepelde Viet- nam-rijst, sieraden, hout snijwerk en hippe kledij verdween in de boodschap pentassen van de huisvrou wen. Wel tegen betaling natuurlijk, want dat is be langrijk in deze wereld, hoe idealistisch je ook bent. Wa zullen het meteen maar zeggen. Deze foto is gemaakt tussen Vlaardingen en Maas sluis. In 't vanwege de lucht verontreiniging door alarmfa ses geteisterde gebied blijkt het toch nog mogelijk te zijn om onbekommerd in sen 'rij tuiggie' op een verlaten weg getje, in dit geval de Zuid- buurt, rond te toeren. De melkbussen links latend, pro beert de heer Verkade een nieuwe 'volbloed' uit, die voor het eerst voor een wagentje staat. De met volle teugen van de rit genietende Vlaar- dingers keren terug van een rijtoertje naar Maassluis. tAUln.'i o De wagen van de heer Wennekes Is rakelings langs die 'afgrond' ge scheerd en was ongetwijfeld te pletter geslagen als de vangrail hem niet had gered. Met een ge broken been en rugklachten is de chauffeur (hij was de enige inzit tende) naar het Holyziekenhuis in Vlaardingen overgebracht. Even na tien uur gisterochtend paseerde de heer Wennekes met een snelheid van tegen de zeventig kilometer per uur de kruising bij Maassluis. Voor een paar auto's die de rijksweg opdraaiden moest hij een beetje snelheid minderen. Bjj het afremmen raakt hij op het door een buitje spekglad geworden wegdek in een slip en vloog tegen de vangrail. Bij die glijpartij sneuvelden enige tientallen meters vangrail, een lantarenpaal knapte als een luciferhoutje en enkele vitale on derdelen van de vrachtwagen wer den ernstig beschadigd. Nadat de bestuurder snel naar het zieken huis was vervoerd, hebben twee kraanwagens de auto uit zijn be narde positie bevrijd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het gemeentelij ke bureau Onderwijs aan de Hoog straat 200 zal tijdens de schoolva kanties gesloten zijn. Dit houdt in dat de spreekuren van de wethou der voor Onderwijs en Culturele j Zaken, mevrouw G. D. VerweiJ-de Graaif en van de consulent toot het onderwijs, de heer A. J. Tigges, op de woensdagen 14, 21 en 28 juli komen te vervallen. De karigheid der Schiedammers heeft die van Botterdam groot gemaakt. Dat gezegde is niet van vandaag of gisteren. Jan van Ol- denbameveldt kende het al en aan hem is ook te danken dat dit gezegde tot op de dag van van daag bewaard is gebleven. Eveneens tot op de dag van vandaag bewaard gebleven, is de actualiteit ervan. Wie de finan- cieële stukken van Schiedam re gelmatig doorneemt moet toegeven dat de Schiedammers de zuinig heid hoog in 't Vaandel hebben geschreven. Deze gemeenschap beschouwt het als een eer kenne lijk om alle uitverkopen af te lopen, waar dan koopjes worden gedaan als een stadstheater, een bureau Bevolking (oud schoolge bouw), door anderen afgedankte inventaris, een sporthal (oude vliegtuighangar) en meer van dat soort dingen. Ook in de meest genereuze bui en blijkt onze ruimheid van harte nog iets heel anders te zijn dan onze ruimheid van portemonnaie. Dat ondervond bijvoorbeeld de Bond tegen het Vloeken, een ach tenswaardige organisatie die ge noopt door de steeds verder om zich heen grijpende zedenverwil dering bij B. en W. aanklopte om haar daar financieel te laten steunen in de strijd. B. en W. besliste gunstig in overweging nemend dat het vloe ken inderdaad een ernstig teken Nieuwe sabels vond de rest van het gemeentebestuur, ondanks het feit dat Schiedam ze dringend nodig had, wat al te duur. Zelfs voor een zo gewaardeerd li chaam als de stedelijke schut terij. Want gewaardeerd werd de schutterij wel. Nog geen twintig jaar voor het verzoek om die sa- beis werden de schutters nog als helden Schiedam ingehaald ,.door hunnen moed in die korte, doch roemrijke Veldtocht, (de tien daagse Veldtocht teg enBelgië) welke de eer van Oud Nederlands Krijgslieden, en ook die van Schiedams Schutterij met luister en lauweren bekroond heeft; en niet minder door hunne standvas tigheid en geduld bij het door staan van zoo vele vermoeijenis- sen en ontberingen gedurende de Vier Jaren, welke zij onder de Wapenen gestaan hebben; Dat hunnen terugkeer eene Feestdag moet zijn voor hunne Stadgenoten, eene dag van erken tenis voor de bewezene diensten; Dat de vreugde te grooter kan zijn, doordien er van de uitge- trokkenen, maar weinigen, door Gods zegen, onder de gelederen gevallen zijn:" De Rade der stede Schiedam had daarom besloten, "Als tolk der goede Burgerij, de teruggeko- mene officieren, onderofficieren en schutters welkom te heeten in hunnen Haardsteden, bij hunne T weede- hands van maatschappelijk verval mocht heten en verhoogde de subsidie met vijfentwintig per cent, ofwel, bracht haar van tien tot twaalfeneenhaive gulden per jaar. Zuinigheid, is uit dat soort din gen duidelijk is een wezenstrek van deze stad en zolang Schie dam beschikt over vroede vaderen hebben die ook nooit verzuimd dat voortdurend onder ieders aandacht te houden. Sinds de laatste honderd jaar het ge meentearchief verschaft daarover boeiende gegevens is er dan ook geen gemeenteraadsvergade ring geweest waarop het woord bezuinigen niet tenminste een maal nadrukkelijk is gevallen. 710,6 In het licht van de geschiede nis krijgt die besparingsdrift trouwens griezelige afmetingen. Elke brief gericht aan het lands bestuur is haast een eindeloze klaagzang over ons gebrek aan middelen en elke missive aan de bevolking besluit haast met te zeggen dat het om „redenen van financiële aard heiaas niet moge lijk is om Het sterkst is die drift overi gens in de vorige eeuw. Dan schrijft de Schiedamse burge meester aan de commissiaris des Konings een verzoek om een prijsopgave (de levering was weer iets anders) van zestig sabels, waarbij hij zich haast te zeggen; „zou het mogelijk zijn dat er een zestigtal liefst gebruikte of bui tenmodel zijnde sabels ten be hoeve onzer gemeente zouden ge leverd worden". Medeburgers en bij hunnen Be trekkingen: Aan den Eersten Ban der Schutterij en de Vrijwilligers, welke zich bij denzelven gevoegd hebben, dank te betuigen voor de met zoo veel ijver volbragte Dienst, en den lof te brengen, welke zij zich waardig gemaakt hebben: Het vol vertrouwen van het Stedelijke te kennen te geven, dat, wanneer onverhoopt, het uur van gevaar weder mogt aanwezig zijn, Schiedams Schutterij even volwaardig zal zijn, om naar den Strijd terug te keeren. ter be scherming en verdedigng van Vorst en Vaderland." Het klinkt prachtig, het bo venstaande officiële bedankje voor de meest roemruchte krijgs,- verrichting van deze stad, maar, evenals zoveel andere dingen lijkt achteraf ook dat een zeer goedkoop verkregen succes. Terwijl de Rotterdammers wer kelijk beleg voor Antwerpen sloe gen kwam het Schiedamse leger korps niet verder dan Willem stad, waar ze het resultaat van de verdere veldtocht in volle vre de, zonder "vele vermoeijenissen en ontberingen" hebben afge wacht. Van de beloofde feestdag dat staat daartegenover die het verheugde gemeentebestuur zo grif beloofde heeft overigens nie mand meer wat gehoord. Toen puntje bij paaltie kwam ontbrak het geld daarvoor. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Vredeswerk- groep Schledam-Wereldwtnkel heeft een lijfblad. De periodiek, die de naam 'Gram-Extern' draagt, zal waarschijnlijk eens in de twee maanden uitkomen en heeft tot doel de donateurs en andere be langstellenden op de hoogte te houden van de activiteiten van de werkgroep. Het blad is voor twee kwartjes te koop in de Wereldwin kel in het Proveniershuis. In 't eerste nummer wordt onder meer aandacht besteed aan Am nesty International, een organisa tie die zich Inzet voor de vrijlating van allen, die wegens hun politieke overtuiging gevangen zitten. Voorts wordt informatie verstrekt over 'Duns en de NAVO', 'Rlnus (Wehrmann) en Ralph (Weaver)' en de koffieactie 'Boontje komt om zijn Loontje'. Een boekbespreking, een gedicht, een tip voor een re genachtige middag (namelijk brief jes schrijven aam mensen die de activiteiten van de werkgroep in de weg staan) en een advertentie voor een 'moord'baan bij Fokker beslui ten het lezenswaardige eerste nummer van Gram-Extern. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er mag geen on derscheid gemaakt worden tussen huurprijzen die semi-prof- en ama teurclubs moeten betalen voor het gebruik van de voetbalvelden, vindt de Sportraad. Aanleiding voor deze uitspraak was een brief van SW, waarin bezwaar werd gemaakt tegen een verhoging van de huurprijs van het veld op Har- ga. Met zes stemmen voor en drie tegen, is besloten de huurprijzen van de velden op een gelijk niveau te houden. Argument: de profclubs dragen gezien de duizenden toe schouwers op de tribune veel bij aan de passieve recreatie. SCHIPHOL (ANP) De zesjari ge René Hodde uit Den Haag is vrijdag op een dienstweg bij Schip hol doodgereden. Met een broertje en nog drie vriendjes, allen met ouders kamperend op een camping in de buurt, fietste René naar Schiphol. Een auto die het vijftal Inhaalde, schepte het jongetje. Hij was op slag dood. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor het eind examen van de Christelijke Tech nische School in Schiedam zijn de volgende leerlingen geslaagd: Afdeling Metaalbe werken: J. Bal, J. van Balen. A. P. Been, A. Broekhuizen, R. van der Burg, G, L. de Bruin, J. H. Bunshoek, M. J. van Daalen, H. G. Everaarts, C. J. Goudriaan, J. G. Goudriaan, L. P. Groeneweg, J. H. van Hartings- veldt, A. Hoogerwerf, G. J. Huigen, P. Kastelein, A, Koning, R. H. de Kruif, J. Louter, W. Maris, H. J. Meerman, G. de Mos, W. C.'Nau- joks, A. van Noort, C. van Pelt, C. Reine, W. Salter, A. K. Schraal, H. J. Schreij, J. F. Tom, H. G. Troost, A. Tui tel, C. van der Velden, E. Verbaarschot, K. W. Verwaal, P. T. Visser, J. van der Vlugt, J. van der Waart van Gulik, R. Warmerdam, C. R. van Wensen, A. Wey, F. A. M. Biesmann, H. J. van der Wildt en J. L. Wijker. Afdeling Timmeren: J. Bos, H. Dolleman, J. van Doodewaard, M. B. E. van der Eng, F. Flag, C. J. de Groot, S. van der Hoogt, H. Kapel- Ie, J. C. Kapelle, W. G. H. van der Kniit, C. J. van der Linde, J. van Opijnen, P. J. Quartel, J. W. Scheepbouwer, T. Stuart, P. J. Verbeek, T. van Vliet, J. Voogt, A. H. Westerdorp, P. G. Wigmans, B. F. van der Zee en C. van Zome ren. Afdeling Motorvoertuigentech niek: J. L. C. de Bruijne, J. P. van Dijk, G. Hardeman, H. Hartman, J. A. van der Hii, J. van der Jeugd, P. E. van Klinken, H. Kortland, P. van Krimpen, A. M. Nijs, W. H. Poot, C. van Rij, M. Smit, E. Ver hagen, J. Verkade, H. Verveen, J. de Wilt, A. J. D. Wolf en J. van Zanten. Afdeling Elektrotechniek: C. Bosdijk, H. Canters, P. Dijkshoorn, J. G. Emons, C. P. Kalkhoeven, I. S. Korpershoek, P. M. Kralewski, G. J. Maan, J. C. Markus, H, Noordzij, J. A. Poot, C. van der Post, P. van Raalte, C. Schaap, P. J. Spaans. A. R. Stok. J. Storm, P. C. Verkade, H. Visser, P. de Vlie ger, K. de Vries, J. Vroombout en W. A. Westerveld. Twee leerlingen werden afge wezen. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS ..Maaskantshow" is de naam van de eerste handels- en consumentenbeurs die van 11 tot en met 23 oktober in Maassluis zal worden gehouden. Ongeveer zestig standhouders zullen die dagen met hun waren neerstrijken in een aantal beurs hallen op het gróte parkeerterrein aan de Kleinbaan. Via een grote reclamecampagne en een feestelijke entourage willen de organisatoren de hulsvrouwen uit de westelijke Rijnmond naar Maassluis krijgen. In het verleden is vaak gebleken dat grote consumentenbeurzen (Utrecht, Rotterdam, Den Haag) vaak op grote afstand van dit ge bied worden gehouden. Vandaar dat men in oktober ruim 2000 vierkante meter ver- verplaatsbare hallen gaat neerzet ten om handelaren en consumen ten in Maassluis, Vlaardingen en Hoek van Holland een „Femina- in-het-klein" te bezorgen. BREUKELEN (ANP) De Stichting Nijenrode, Nederlands Opleidingsinstituut voor het Bui tenland, in Breukelen heeft van het ministerie van O. en W. toe stemming gekregen om met ingang van 1 september te beginnen met een driejarig studieprogramma. Het diploma zal in principe toegang verlenen tot de doktorale studie bedrijfskunde van de interfaculteit van de Economische Hogeschool in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Op een haar na is gisteren de Rot terdamse chauffeur W. M. Wennekes (29) aan de dood

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1