Ton de grote onbekende micro-voetballer uit Groenoord .Nooit begrepen waarom ik er aan begonnen ben 'Houdt Schiedam Schoon' kost 25 gulden per jaar Eén konijn zaliger. m Kunst en het Volk Theedrinken bij de Proveniers POPPEIIJH Museum maakt Schiedammer kleurenkijker WK Gebr. de Veld Kwart ton schade door brand Dieven actief KOSTEN mTIEN JAAR TIJD VERDRIEVOUDIGD Schoorsteen brand Bromfietser rii rit in vaart Bejaarde man aangereden IJgP eurofax 1 1 5.1 1.22 Zes keer T.V. DEFECT Afschaffing (brom)fietsen fijn •rIJDAG 9 JULI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 19 Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBERG SCHIEDAM Ton Verhaal is een van die mensen die regelmatig op de bovenste tree van Let kampioensplatform staat zonder dat de dichtsbij- zijnde buurman daar ook maar 't flauwste benul van heeft. De sport, die hij op zulke grote hoogte beoefent, yerheugt zich dan ook in het aanzien van weinigen. Auba des van kinderen die hunke ren naar een glimp van hun idool, komen niet voor op het stille Schubertplein. Ton Verhaal: „Het was de bevestiging van m'n eigen kunnen Wij helpen U direct (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wie het jaarverslag van de gemeentelijke vervoers-, reinigings- en ontsmettingsdienst zo langs zijn neus weg doorleest krijgt onmiskenbaar de indruk, 'dat Schiedam mers meer en meer een vies volkje worden. Of en dat is dan Vde andere kant van de gemeentelijke medaille dat de VROM-diens-t zich steeds intensiever gaat bezighouden met de leuze „Houdt Schiedam Schoon". iÉSËÈÉffiS SCHIEDAM Zijn het niet de échte beroepsar tiesten die ons in duizend kreten willen verkopen dat de Kunst onder de mensen dient te worden gebracht? Kunst voor en aan 't Volk. In Schiedam is die gelou terde opzet met succes uit de artistieke verf gekomen. De Kunst die enkele maanden met zoveel drift aan de omheining van het nieuwe stadskantoor werd genageld is spoorloos ver dwenen. Hingen er twee maanden geleden nog een vijftiental schone schilder- werken, nu is er nog slechts één verpauperd en verre gend werkstuk over. Men zou vermoeden dat het Volk zich de Kunst heeft toegeëigend. Dan is het tenslotte waar 't wezen moet. Voor (Van een onzer verslaggevers) - SCHIEDAM Op vrijdag 9, zaterdag 10 en zondag 11 juli draait in het Stedelijk Museum de film „Spieï in Farben". Vrijdlag is de aanvangstijd half negen 's avonds, terwijl op zaterdag en zondag om drie uur in de middag begonnen wordt. UD 191 IS! 19! IS! IS! Ui IX 1M Ui wijsvinger Nederlands Verhaal is een grote onbekende. Maar lijdt daar als we hem z'n ircord mogen geloven (en waarom zouden we niet) in het geheel niet onder. Anton Verhaal, 28. kan toorbediende bü een Amerikaanse technische firma in Schiedam, eenvoudig gebleven, getrouwd met de fel-meelevende boekverkopers- dochter Thea, is microvoetbal kampioen van Nederland. Ton Verhaalt .Microvoetbal is een spel dat je speelt met je her sens en je wijsvinger. De mensen zeggen altijd: Oh, zeker met die stangen. Als je dat zo'n duizend keer géhoord hebt. wordt het wel vervelend. Iedereen denkt aart ta felvoetbal, maar het is heel an ders. We spelen op een egaal veld van 0,80 bij 1 meter 20 met tweeën twintig spelers die van plastic zijn en op een soort halve knikker heen en weer gepiekt worden." 'Zolang je met je voetballer het balletje raakt, mag je blijven spe len. Als de bad een tegenspeler raakt dan gaat de ander verder. Hoe moeilijker de tegenstander het mij maakt, hoe leuker de wedstrijd. Overigens mag de opponent na elke beurt z'n maatregelen nemen om met een speler mij het combineren of het schieten te beletten." Omdat Verhaal kampioen van ïoen Nederland is hij was dat ook al in 1965 werd hij in juni van dit jaar uitgezonden naar de Europa cup-wedstrijden in Londen, waar tegenstand wachtte van landen als Duitsland, België. Engeland, Zwit serland, Maltha en Wales. Een conflict over geld stak een spaak in het kampioenswiel. Verhaal vond dat hij recht had op een onkostenvergoeding, die de bond hem nukkig weigerde. "Ik vond het erg vreemd dat men mij geen vergoeding gaf. Daarom wilde ik een daad stellen. Ik heb er we kenlang over nagedacht, want ik had daar zeker grote kansen. Een clublid uit Botterdam, die wel ging, is kampioen geworden. Tweemaal heb ik hem ontmoet en één keer gewonnen. Het tweede duel was een gelijk spel." In een met microvoetbalspelen volgestouwde kelder, ergens In oud- Schiedam maakte Ton Verhaal in het begin van de jaren zestig ken nis met de sport, waarvoor hij nu wekelijks vijf maal een half uur traint. In één van de kamers van zijn nieuwbouw-woning aan het s Schubertplein sluit hij zich daar voor op. Het staat er vol met tro feeën. 'Ik heb nooit begrepen waarom ik er aan begonnen ben. Misschien omdat je alles alleen doet. Ik heb als middenvelder en spits in het vijfde van HBSS gevoetbald, ik deed aan volleybal, maar daar konden anderen de prestaties altijd naar beneden halen. Bij microvoet bal kun je meer plezier beleven aan je succes, is ook alle eer voor je zelf.' Omdat het met de publieke be langstelling voor het microvoetbal maar triest gesteld is In dit land. heeft de vereniging, waarvan Ver haal lid is de microvoetbalver eniging Rotterdam met dertien leden een public relations man in de arm genomen om een flinke portie verstandige reclame te ma ken. Welgeteld zes keer heeft die ul- tra-modeme aanpak vruchten af geworpen. De laatste zes weken hebben we al zes maal in 'de kran ten gestaan. Dat is uniek in het zeventienjarige, bestaan van onze sport. Heel vroeg hebben we een keer een verhaal in Panorama ge had. Daarop is toen flink geschol den omdat het een sarcastisch stuk was, want we worden maar zelden serieus genomen.' 'Iedereen denkt dat het een spel letje is. zo van: Dat doe ik wel even. Maar om een goeie te zijn moet je zeker vier jaar trainen.' Wat is de beste wedstrijd, die hij speelde? Verhaal (pulkt lachend aan zijn volle, donkere baard): 'Jaja. dat weet ik nog. Tegen Bertus Mulder uit Den HaagHij is daar ook voorzitter en kondigde dat duel 's middags aan met het verzoek aan het publiek om tijdens de match vooral stil te zijn. Ik won met 6-1. Het was de bevestiging var m'n eigen kunnen. Hij stond maar een punt op mij achter. Toen wist ik dat ik de titel kon grijpen.' Over z'n kampioenschap: 'Toen ik kampioen werd zei Thea tegen meWaarom geef je voor alle men-, sen niet een receptie dat hoort toch zo. Maar dat wilde ik niet. Stel dat er niemand komt. Dat is de bedoeling niet Maar geloof me, ik weet zeker dat die belang stelling er komtbeslist wel.' (ADVERTENTIE) Evt. vooraf prijsopgave Stl Liduinastraat 78 a PHIUP) ©Schiedam Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De schade die eergisteren is veroorzaakt door een heftige brand in vier schuren achter de Willemskade in de Gor zen, wordt geschat op 25.000 gul den. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Vermoed wordt, dat door de hitte een doos met teer in een van de schuurtjes is gaan branden. De vlammen werden geblust met drie nevelspuiten en een lage- drukspuit. De vier schuren zijn eigendom van de familie Romijn, Kastelijn, Looman en het aanne mingsbedrijf Kuypers. (Van een onzer verslaggevers' SCHIEDAM In een nimmer aflatend pogen hebben inbrekers in Schiedam de afgelopen nacht on gewenst bezoek op drie adressen ge bracht. In het tennispark J. van Vliet aan de Stadhouderslaan forceerden onbekenden een deur en kraakten met vakmanschap de douche-auto- maat. Buit: voor vijftig gulden aan kwartjes. De fotozaak Huize Brabant werd vannacht verrast door een kei die door inbrekers met kracht door de etalageruit werd gesmeten. Drie filmprojectors met een gezamen lijk bedrag van 1400 gulden zijn verdwenen. De firma Beveka N.V. vermist sinds vannacht een hoeveelheid si garen, een koffer, een barometer en voor vijftig gulden aan buitenlands geld. De dieven deden in beginsel een aanval op de brandkast. Daar dit apparaat niet te kraken viel, hield men het op wat losser goed. Want de kosten, dié de gemeente per inwoner maakt om alles soepel telaten draaien en Schiedam kraakhelder te houden zijn in tien jaar tüd verdrievoudigd. Het zal (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De ontsmet tingsdienst van de gemeente is in 1970 totaal 62 maal uitgerukt om de Schiedammers te heipen met de bestrijding van aller hande ongedierte. Daarvan is de rattenbestrijding het meest voorkomende werk. Voor ratten werd de dienst maar liefst 758 maal ingeschakeld- De ambtenaren op ratten- jacht gebruikten een dikke duizend kilo haver met vijftig kilo cumarine (gif) om de aangeklaagde dieren van deze aardbol te verwijderen. Totaal trof men 191 ratten aan. Om kakkerlakken te bestrij den werd vijf maal uitgerukt. Acht maal werd de strijd aan gebonden tegen de mieren, 29 keer tegen de vlooien, veertien keer tegen de wespen en drie maal tegen de Schledamse muggen. Slechts éénmaal werd alarm gegeven voor de bestrij ding van houtworm, vliegen en motten. In 1970, ao leert het jaarver slag, werden bü particulieren en van de openbare weg 245 dode dieren weggehaald. Dat waren 164 honden, 78 katten, twee eenden en één konijn zaliger. De kadavers werden afgeleverd b(j het Dierentehuis. wei met de loon- en prijsspiraai te maken hebben. In 1961 bedroegen de kosten per inwoner om de VROM lopende te houden 8,63 gulden. In 1970 was dat 25,45 gulden. Die stijging over tien jaar is heel geleidelijk verlopen. In '66 hing het bedrag rond de zestien gulden. Als je ziet hoeveel kilo de huis vuilophaaldienst gemiddeld per inwoner over een heel jaar ver schalkt. dan is dat zeker geen kat- tepis: 203 kilo per Schiedammer. Vermenigvuldigd met 83.000 en nog wat levert dat een aardige vuilnis belt op. Maar niets van al dat opgehaal de vuil blijft in Schiedam. Daar hoe- ven we ons geen zorgen over te maken. Het overgrote deel wordt af gevoerd door de VAM. een deel wordt vercomposteerd en een deel komt op belten in Vlaardingen en in Rotterdam terecht. Toch is die 203 kilo een flinke toename als .gemiddelde. In 1966 was dat cijfer 174 kilo. Dat heeft te maken met het afschaffen van het statiegeld en met de moderne ver pakkingsmiddelen. In het jaarverslag staat ook een flink gedeelte over de interne toe standen hij de VROM-dienst. Zo blijkt, dat de toestand van de ge bouwen veel te wensen over laat en 'dat het ruimte-gebrek reeds jaren bijzonder nijpend is. Maar er wordt al hard gewerkt aan de plannen 'voor een nieuwbouw, die als alles meezit in 1972 begonnen kan worden. (ADVERTENTIE) N ?v.. S><= (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ver van het don derende geweld van het Schledam se verkeer kunnen de stedelingen met ingang van volgende week maandag zich vanaf twaalf uur 's middags tot zes uur 's avonds in een landelijke rust gaan verpozen in de groene tuin van het Prove niershuis. Dat wordt gezellig thee drinken b(j de Proveniers. De bewoners van het huis begin nen maandag een theetuin in te richten, waar alle Schiedammers, jong en oud, en daartussen in, van harte welkom zijn. Wandelende moeders met kinderen kunnen zich laven aan een kopje lekkere thee. Misschien worden er ook films ge draaid en andere dingen georgani seerd. Dat staat nog te bezien. Zeggen de Proveniers: Kom rustig eens kijken ADVERTENTIE naar HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM - TEL. 26 75 52 In deze Duitse film staat de vraag centraal of demens zonder kleur kaa leven? Overal worden we door kleuren omringd. Het is zo vanzelfsprekend dat we het niet meer zien. Spiel in Farben wil de toeschouwer bewust maken van het verrukkelijke feit dat we met kleu ren leven. In de film zal de kijker „kleur" steeds opnieuw ondergaan. In het museum is bovendien dit weekeinde (de tentoonstelling duurt tot 26 juli werk te zien van Zoltin Peeter, een jonge Amster dammer die internationaal ver maard is geworden door zijn zeef- drkken en tekeningen. Etsen in gemengde techniek worden getoond van Katalin Hetei, ook tot en met 26 juli. Mary Schoonheyt heeft onlangs een foto- en geluidsreportage gemaakt op de grote museum- trappen in de linkervleugel. Het resultaat biervan reportage-ob ject 1 geheten staat voor iedere Schiedammer ten toon tot het eind van deze maand. Het zomerprogramma van het museum, dat dit jaar in het teken staat van moderne icunst uit eigen collectie laat deze maand objecten zien. Zoals bekend gaat begin augustus de expositie kemrisspul" van start. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vanmorgen om acht uur ontstond er brand in één van de schoorstenen van de grote bakkersfabriek van de firma Vlug uit Schiedam. In de pijp van één van de ovens was door oververhit ting een fiks binnenbrandje ont staan. dat door het personeel niet kon worden gebiust. De brandweer werd ingeschakeld en doofde de vlammen met één ne- velstraal. De schade staat nog niet vast, maar is niet groot. De bevoor rading van de bakkers vanaf het Broersveid, waar de bakkerij is ge vestigd, zal geen hinder ondervin den van de schoorsteenbrand. «Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met een zwierige boog belandde de 36-jarige brom fietser P. van Buuren gisteravond om precies tien voor negen in het koele nat van de Poldervaart. Hij reed daar over de gelijknamige weg en verloor door nog onbekende oor zaak de macht over het stuur van z'n bromfiets. Via een markeringspaaltje, dat 'ui met z'n voorwiel raakte, maakte liü een forse buiteling en belandde in de Poldervaart. Met een stei hoofdwonden is meneer Van Buu ren opgenomen in de Dr. Nolet- stichting. (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM Om half zes gis teravond is de 82-jarige heer C. D. J. Tweeboom uit Schiedam op de voetgangersoversteekplaats op de Koemarkt aangereden door de auto van de 23-jarige technisch teke naar W. K. De 82-jarige stak over toen het voetgangerslicht op rood stond. Achteraf bleek, dat de oude baas stokdoof is en slechts in één oog een zeer beperkt gezichtsvermogen heeft. (ADVERTENTIE) SÜITERIj U?/JNHANDEL Bezorging dooi de gehele stad

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1