eeuw en sociale strijd Jan Breur te snel veer Rinus Langkruis SCHIEDAM VAND AAG Fortuna VI in training A Israëlisch team tegen F ortuna 'Iedere dag kunnen we uit de kerk worden geschopt' Spaarbank 1820 Schiedammers exposeren in Maassluis 0m M WOENSDAG 14 JULI 19r.l HET VRIJE VOLK PAGINA 19 'haat van een klok in de ko- ilonunen van de plaatselijke l ijiaden doordringt, is weer in in het nieuws. Omdat de hui- li djge trainingsruimte in de rioormalige Hervormde Kerk op de hoek Aleidastraat- Westfrankelandsestraat ieder ogenblik de prooi kan worden van de slopershamer, is de oud-pugilist naarstig op zoek naar een nieuw pand. ïim de Haan: „Ik wed dat de vrccdc vaderen aan dc bolzssport voorbij lopen, (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Algemene Bond van Bejaarden bestaat !5 jaar. Een kwart eeuw lang ïeeft de Schiedamse bond hard gewerkt voor enerzijds ie gezelligheid onderling en mderzijds de strijd voor- een rechtvaardiger sociale positie fan de bejaarde mens. En een lórt overzicht van de afgelo pen 25 jaar leert, dat de af- ieling Schiedam op beide punten aardig geslaagd is. ten telt alleen in Schiedam üzo'n 2230 leden. (Van onze sportredactie) SCHIEDAM Gisteravond zijn op de Schiedamse wieler baan weer avondwedstrijden verreden. De sprint bij de amateurs werd nogal verras send gewonnen door Jan Breur voor de snelle Rinus Langkruis. Ook deklasse- mentsrit over 25 ronden was voor Jan Breur. Tweede werd Nico Moerman. ifvrf wMmj. Wim de Haan staat voor de nog gesloten deur van het badhuis aan de Lange Haven. (ADVERTENTIE) door Hans van der Sloot Plotseling is' er dan weer één opgedoken. Een ver meende erfgenaam van mr Servaes Pietersz. Fabri, een Schiedams priester uit de zestiende eeuw, grondlegger van het vroegere Oude Man huis en naamgever aan een smalle, vervallen straat in het oude westen. '4 II Boksers willen in het badhuis (Van, een °nzel' verslaggevers! SCHIEDAM Wim de i Haan» de Schiedanise boks- i instructeur die met de regel- f Vlnlr in In het verouderde en gesloten badhuis aan de Lange Haven heeft hij dat. samen met z'n bestuur kortgeleden gevonden. Werden vroegere suggesties soms - na een lange lijdensweg van de verantwoordelijke bestuurstafels afgeschoven, ditmaal liggen de kanskaarten van de sympathieke sportmiddenstander stukken beter. Bestuurlijk Schiedam wil het vroe gere badhuis graag een andere be stemming geven. "De leden en het bestuur hebben stad en land afgezocht naar een ander pand", verzucht De Haan. "want uit de kerk waarin we nu zitten, kunnen we elke dag wegge- schopt worden. Er moet een kleu terschool gebouwd worden. Dat is natuurlijk okee. maar als ik mijn zaaltje kwijt ben, staan mijn jon gens als straks het seizoen begint ongetraind in de ring." De boksvereniging en De Haan zelf rekenen op het gemeentebe stuur. In samenwerking met een architect is het plan voor de ver bouwing al uitgewerkt. Het lot van 40 amateurs en 1 profbokser (Ber tie Nikkel en Kuyper) ligt in han den van het stadhuis. 'We moeten een permanent gebouw hebben", zegt De Haan ernstig, "ondanks dat ik weet dat de vroede vaderen zomaar aan de bokssport voorbij lopen. Overigens: in dat badhuis is het wel een grote rotzooi. Maar het staat er voor de rest van. je leven. Een kwastje per jaar en je kunt er zelfs de nationale ploeg ontvan gen." De Haan. naast instructeur-advi seur van de boksschool, ook eige naar van een kleine snackbar aan de Westfrankelandsestraat "De Smulpaap" is ervan overtuigd dat B. en W. weinig of liever totaal geen interesse heeft voor de boks sport. In andere steden worden kampioenen ontvangen op het ge meentehuis en "krijgen een klokkie of zo", maar in Schiedam staat een boksvereniging met kampioenen als Dolf en Ton Krijgsman langs de kar;t. De Haan hierover: "Toen SW naar de ere-divisie ging, kwam er direct een actie-comité met de bur gemeester aan het hoofd om 150.000 bij elkaar te brengen voor een nieuwe tribune, maar voor een kleine vereniging, die de moeilijk ste 'jeugd van de straat houdt en richting geeft, is geen enkele be langstelling. Toch hoop ik dat ze ons een toekomst gunnen." Op het. stadhuis blijkt nog altijd geen beslissing genomen te zijn over het verzoek van De Haan. Me vrouw Verwey-de Graaff. bij 'afwezigheid van burgemeester Roelfsema, optredend als loco, zei ons: "We wachten op nog meer ge gevens, over dehuurprijs, etc. Of zijn plan een kans van slagen heeft? Het is nog niet afgewezen." Op 16 juli aanstaande viert dé rod 25 jaar vruchtbare arbeid met n receptie van twee tot vier uur middags in gebouw Arcade op de psnge Haven in Schiedam. Het was op 16 juli 1946 dat een Mta! toen al wat oudere Schie- fcffimers in navolging van hun totwdamse collegea tot de con- jsae kwamen dat er in Schiedam W organisatie moest komen om de soodnodige verbeteringen t.e bren- i® in de toen allesbehalve roos- positie van de bejaarde aens. tea zestiental bejaarden (dat *?tte toen: Ouden van Dagen) •w® op die datum bijeen, sleu- wen een bestuur in elkaar en aan .het werk. Met enthousiasme ging men op 'U om kennissen en andere be erden te bewegen lid te worden aa de bond. Het resultaat was. kt het kleine groepje uitgroeide «een flinke bond, die tot-op he- neg altijd één van de grootste dodingen in Nederland is. Met de dikke tweeduizend leden al snel de nijpende be- lADVERTENTIE hoefte aan een eigen sociëteits ruimte. Na een aantal omzwervin gen langs huur- en leenpanden kreeg de bond van de toenmalige PvdA-wethouder H. Sabel een ei gen soosruimte toegewezen in de Blauwhuisschoo] aan de Lange Nieuwstraat. Daar huist de bond nu nog. Er werd een kaartje gelegd, ge biljart. een zangkoor en een vrou wenafdeling "Onder Ons" gevormd. In de loop der jaren heeft een reeks van activiteiten plaats ge vonden. Feestavonden en midda gen, filmvoorstellingen, tochtjes met de touringcar, toernooien en concoursen, stonden en staan op het programma van de actieve bond. Op 16 juli wordt herdacht, wat- er )n 25 jaar is gebeurd. Maar ook wordt er druk doorgewerkt aan de komende tijd. De bond kan nog best wat leden gebruiken. Wie be langstelling heeft kan inlichtingen inwinnen bij L. Wielaard. Ruys- daellaan 22b. De koppelwedstrijd werd gewon nen door het duo Breur-v.d. Leist. Als tweede eindigde op één ronde achterstand het koppel Lammers- Breukel. De nieuwelingen startten met een klassementsrit over vijftien ronden met vijf sprints. Onder de renners ontstond verwarring over het aantal sprints, en dat werd Hans Schouten noodlottig. Deze dacht dat na de derde sprint het werk erop zat en stapte, toen het zover was. dan ook doodgemoede reerd van zijn fiets. Hierdoor werd hij kansloos voor het eindklasse ment. Winnaar- van de klasse mentsrit werd Hiemstra. Hans Schouten revancheerde zich echter bij het verrijden van de onbekende afstand. In een woeste nek-aan-nek-race versloeg hij in de sprint Cees Vrolijk en Hiemstra. De tijdrit over drie ronden leverde een zege op voor Cees Vrolijk met een tijd van 1.03.8. Tweede Hans Schouten 1.04.2. 'en derde Hiemstra 1.04.8. Bij de adspiranten bleek Martin Meeldijk zowel in de klassements rit en afvalwedstrijd als de race over de onbekende, afstand de sterkste te zijn. Uitslagen omnium: amateurs: 1. Jan Breur. 2. Theo v.d. Leist, 3. Nico Moerman.- Nieuwelingen: 1. Cees Vrolijk, 2. Hiemstra. 3. Cor Ouwerkerk. Adspiranten: 1. Martin Meel dijk. 2. Torque. 3. Sprang. SCHIEDAM In juni werd er bij de spaarbank. 1820 in Schiedam een forse negen miljoen gulden en iets minder temggbetaald. Een in- legoverschot ontstond van 156.740 gulden tegen 876.700 gulden vorig jaar. Het inlegoverschot over het eerste haif jaar van 1971 bedroeg 4.528.339 gulden tegen iets meer dan drie en een half miljoen gul den vorig jaar. In juni van dit jaar was de bank in totaal een dikke 93 miljoen verschuldigd aan haar 62.575 spaarders. "Tretford" tapijt, bekend om zijn degelijkheid, gaan wij nu verkopen voor .een echte Ter Meulen opruimingsprijszorg dus dat U er op tijd bij bent Origineel Tretford tapijt, ge schikt voor intensief gebruik verkopen wij nu in 13 fraaie kleuren. Deze vloerbedekking in de uitlopende breedte 120 cm, nu bij ons voor nog géén acht en twintig gulden per me ter. Tretford ftapi|f Neemt U de maat van Uw kamer mee? Morgenvroeg om 9 uur begint op de 1e etage de verkoop van dit originele Tretford tapijt in 13 kleuren w.o. goud, rood, beige, groen, enz. In de uit lopende breedte 120 cm, nu per meter voor Duur van de opruiming 15 juli for 5 augustus Géén tef. of schrift, best (Van een onzer verslaggeversi MAASSLUIS Acht- Schiedam se kunstenaars van de Schiedamse kunstenaarsgemeenschap S 45 zul len van 23 juli tot 9 augustus werk exposeren in het geineenleimisenm Zijn afkomst was hem niet aan te zien. al kan je op een uiterlijk nadat er ruim vier en een halve eeuw voorbij is gegaan natuurlijk moeilijk peil trekken. Het was een klein schriele man. sjofel in de kleren en gewapend met een uitpuilende tas vol stukken waar uit zijn afkomst duidelijk moest blijken. Het middelpunt van de papier berg, die hij op tafel uitspreidde, was een stamboom waarvan voor alle duidelijkheid, de onbelang rijke takken waren gesnoeid, en ja hoor, uit "t overblijvende stam metje bleek zonneklaar dat hij een afstammeling was van de Schiedamse priester annex reder in z'n vrije tijd. Hij was overigens niet de eer ste die op de nalatenschap van Fabri een aanslag probeerde te plegen. De erfenis van mr. Ser vaes Pietersz. Fabri is nu al een dikke honderd jaar een bron van vele, stormachtige ruzies. Fabri bestemde bij zijn dood in 1564 zesduizend Carolusguldens geen been meer inzag en de bezit tingen verkocht. Toen begonnen de ruzies. Uit alle hoeken en gaten kwa men de al dan niet vermeende bloedverwanten aandraven om ie zien of er van de opbrengst nog een graantje mee te pikken viel. Er werden brieven geschreven aan het gemeentebestuur, aan commissarissen des Konings en aan de minister. De stad benoem de een onderzoekcommissie naar de fondsen van de Oudemanhuisstichting, terwijl de e-fgenamen zich formeerden in een onderzoekcommissie die het onderzoek van de gemeentelijke snuffelaars probeerde te door gronden. Het resultaat was processen tot aan de Kroon toe. bemoeienis sen van advocaten en notarissen en een eindeloze stroom stukken waarin op hoge toon werd gesom meerd de officiële stukken vrij te geven: 'opdat wij onze onaruitge- bleken rechten gehandhaafd zui len zien, indien tenminste alles nog in orde is, en mocht er iets of alles, weg zijn, zoo bewijst dit dan beter dan iets, onze rechten. Wij hopen en wenschen vuriglijk er een gunstig einde kome aan deze belangrijke en tevens s c hreeutvend onrechtvaardige zaak.' De strijd om de erfenis duurde onverminderd voort tot 1950, toen er door het overlijden van de we duwe Noorddijk-Berkelaar abrupt Fabrifonds voor de stichting van een verzor gingstehuis voor zijn behoeftige familieleden; en bij een even tueel te gering aanbod uit die hoek. ook voor de in armoe ver vallen reders en andere burgers van Schiedam. Reeds een eeuw later bleken die zesduizend guldens, vermeer derd met een zelfde bedrag door het verwerven van rente al niet meer voldoende om het Oude Manhuis zelfstandig draaiende te houden. Er moest geld bij dat naar de toen heersende zeden dan maar moest worden opge bracht door de verzorgden zelf. De regels daarvoor waren streng. De nieuwe bewoners moes ten zelf een bed met toebehoren en eetgerei meebrengen, dat ter- stond aan hét 'tehuis verviel. Ver der verloren zij het eigendoms recht van aile goederen en van elke erfenis die hun nog te wach ten stond- Verdienden ze boven dien nog iets met arbeid dan moesten ze de Irelft daarvan' af staan aan hét tehuis. Toch was de belangstelling voor plaatsing in het Oude Man huis niet gering. Nog anderhalve eeuw bleef de inrichting voortbe staan. totdat een wet in 1811 aan de zorgeloze financiële toestand van de inrichting een einde maakte door het afschaffen van de belastingvrijheiden terugbren ging van het maatschappelijk ging van het maatschappelijk kapitaal tot een derde van de staats tarieven. Een tijdje bleef het Oude Man huis nog voortbestaan op kosten van de gemeente tot ook die in 1840 na het afsterven van de laatste commensaal er een einde aan kwam. In de tus sentijd was het Fabrifonds echter legendarisch geworden. In de volksmond omvatte het bijna het hele gemeentelijke grondbezit en moest de waarde van de door het fonds beheerde huizen alleen al geschat worden op elf miljoen gulden. De weduwe schreeuwde in elke gemeenteraadsvergadering tus sen 1915 en 1950 dan ook moord en brand, wanneer het ge meentebestuur over geld. haar geld beraadslaagde. Van tijd tot tijd luchtte ze haar hart daarover door affiches voor haar raam te hangen waarop ze al dan niet berijmd haar grieven spuide, of ze nam in de raadszaal zelf het woord, waarbij ze wet houder De Bruin eens voorspelde: 'De geesten van mijn voorvaderen zullen vannacht om je bed dan sen.' Kennelijk is dat niet gebeurd, want noch door de gemeente, noch uit het Oudemanhuisfonds dat later is opgegaan in dat van het St.-Jacobsgasthuis is ooit een cent aan de erfgenamen uitbetaald. Toch zijn de nazaten van Fabri niet helemaal rechteloos. Nog steeds kunnen ze en dat ge beurt nog herhaaldelijk vol gens de letter van het testament aanspraak maken op verzorging in het St.-Jacobsgasthuis. De strijd is niet helemaal voor niets gestreden, al is een rustig ver zorgde oude dag in een bejaar dentehuis in het schijnsel van elf miljoen gulden natuurlijk een schijntje. van Maassluis. De tentoonstelling aan de Zuiddijk 16 is van 14 tot 17 uur geopend. Verder nog op dins dagavond van 19 tot 21 uur. Er is werk te zien van Gerard Batelaan (olieverf, ceramiek). Cor Don (dichter, musicus1. Jan Noor- dergraaf 'dichter, schrijver), Jaap de Raat (olieverf, gouaches), Al- bert Slot (olieverf, waterverf), Goof Smit 'olie- waterverf, gou aches), Jaap van IJperen (dichten en Henk Zoornermeijer (olie-, wa terverf, hout.sculpturen i FOKTUNA is gisteravond voor het eerst met zijn kerngroep in training geweest. Het deed dat onder leiding van assistent- trainer Jaap Ranzijn, bij afwe zigheid van Piet de Wolf. Dc laatste keert donderdag a.s. pas terug van vakantie. De selectie is anderhalf uur bezig geweest, inclusief de nieuwelingen Jan Oisthoorn, Jan Teske. Loet Kwist en Rob v.d. Bol. Het was even wennen, verklaarde Kwist na afloop. Het ging gelijk pittig en daar moet je je op instellen. Overigens is de kennismaking prima verio-, pen, ook voor de Haagse jon gens. We zijn goed opgevangen en dat sterkt bet moreel. Op de foto ziet men op de voorgrond Jan Olslhoorn en naast hem Loet Kwist bezig met gymnastische oefeningen. ïSsï ii&tfr. r..;vi, $4* AA:-4!'Sv»fe'*-Ch W"t Van onze sportredactie) SCHIEDAM De algemeen se cretaris, de heer Klink, van de voetbalvereniging BBSS, heeft een paar drukke dagen achter de rug. Nauwelijks teruggekeerd van een vijfdaagse trip door Duitsland, waar HBSS in Hohenkierschen heeft deelgenomen aan een zeer geslaagd voetbaltoernooi, werd de heer Klink belast met het onder brengen van een Israëlitisch voet balteam dat momenteel een toer nooi door Europa maakt en van 9 tot 21 augustus in Schiedam zai verblijven. Uiteraard is het de bedoeling dat 'Hapoel' een aantal vriendschappe lijke wedstrijden zal spelen. Nu al staat vast dat op 14 augustus zal worden gespeeld tegen Fortuna VI B. Voor het spelen tegen o.a. HBSS staan de speeldata nog niet vast. Voor de training heeft Hapoe! op dinsdag- en donderdagavond de be schikking over het HBSS-terrein. SCHIEDAM De meat-Boys. een elftal samengesteld uit slagers en slachthuispersoneel. is dins dagavond zomeravond-voetbalkam pioen van Schiedam geworden. Op het terrein van SVDPW in sport park Harga wonnen de „vleesjon gens" ten aanschouwe van een paar honderd toeschouwers met 3—1 van de enige overgebleven concurrent Helios. Bij de rust was dc stand nog gelijk, 1—i. Na afloop reikte de voorzitter van de ABC-commissie, de heer A. Verlinde, de wisselbeker uit aan de aanvoerder van de Meat-Bovs.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1