Bij toerbeurt waakzame rondjes maken rond bouwerij Teunis ging met broodmes op zak het café in m Frisse wind door gemeentearchief zomerse concerten op het Oranjecarillon Wijkblad biedt meer overzicht \J' Stichting Lentefeest officieel Sr- eüi 1 •o tl 15.1 crxi-- 11.22 f' "v,l A- etfiogetL BEVOLKING MAASSLUIS GESLONKEN pnformele jbijeenkomst over fusie Nutsbedrijven m Nieuwe archivaris enthousiast Eddy P. G. laat op zich schieten Koor behaalt tweede prijs 'alle bekende* pOflËfitó/AG 15 JULI 1971 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Acht'bewo ners van het bejaardencen trum De Harg aan de Zwa luwlaan hebben een oplossing gevonden voor het teveel aan san vrije tijd. Sedert twee fmaanden lopen de beja. rde beren wacht bij een bouwerij, vlak naast het bejaarden centrum. Bij toerbeurt van een uur k maken ze hun waakzame Srj-'rondjes rond de nog in aan bouw zijnde gereformeerde kerk. „Niet zozeer als politie man," zeggen de heren, a „maar eigenlijk om ongeluk- S -ken en vernielingen te voor- -J. komen." Amateur-bewakers C. Groeneweg en C. J. Baris: even babbelen onder het werk (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Stak de stellingbouwer Teunis van Z. (46bij een vechtpartij op Katendrecht de 37-jarige Rot terdammer Jacq. Beugelsdijk met een scherp broodmes op zettelijk in de buik of han delde hij uit zelfverdediging? Officier van Justitie mr. A. Niessen hield het dinsdag bij de rechtbank op poging tot doodslag, waarvoor hij an derhalf jaar gevangenisstraf eiste. De rechtbank veroor deelde hem vanmorgen tot één jaar met aftrek. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Hoewel je daar natuurlijk tussen allerlei paperassen voorzichtig mee moet zijn, wil de nieuwe Vlaar- dingse gemeentearchivaris in zijn domein aan het Plein - Emaus een frisse wind laten waaien, Eén van de eerste dingen die de opvolger van oud-archi varis Van der Vlist, de heer Th. J. Poelstra wil gaan doen is het „open gooien" van het Vlaardingse gemeentearchief. An ders gezegd wil de in 1935 in het Groningse Marum geboren stadsarchivaris de aan zijn zorgen toevertrouwde opslagplaats van documenten voor zoveel mogelijk mensen toegankelijk maken. Archivaris Th, J. Poelstra moet een actiewervingsbeleid worden gevoerd. ADVERTENTIE 1 f t :y Waclil u voor de bejaarden „We praten eerst met de kinde ren waavroor het is.' zegt een van de acht pro deo bewakers, heer C. Groeneweg. en als ze dan vragen of «re er mogen spelen, zeggen we jongens er valt zoveel' te' verhie- len. En dat begrijpen ze-" Twee maanden terug startte de amateur—bewakingsdienst. Initia tiefnemer: de 65-plusser C. J, garis, die zelf lang niet te beroerd is om een oogje in het zeil te hou den. Hij wil de kinderen hun speelpret niet ontnemen, maar ziet anderzijds wel het gevaar van van dalisme. „Bij de bouw van De Harg is het wel voorgekomen." zegt hij ernstig, „dat het hout van het terrein werd weggesleept om er hutten van te bouwen en dat willen we voorko men." Toen we gistermiddag de heren opzochten bleek er niemand op het terrein aanwezig te zijn. ,,Ja," be kent de heer Groeneweg „we zijn siet zo jong meer en moeten 's middags wel eens een' dutje doen. Maar de rest van de dag zijn we steeds paraat." Ernstige delicten hebben de be jaarde heren nog niet geconsta teerd. Maar oplettendheid blijft jeboden. .Kennissen van mij die aan t Bachplein wonen,' vertrouwt de heer Groeneweg ons toe. „heb ben gezien, toen een aantal flats nog in aanbouw waren, dat er 's ivonds auto's stopten. Dan ging de kofferbak open en wham...weer jo 'n zootje stenen erin. Hier heb ben we dat nog niet gezien. Per slot vragen ze niet of we effe ko men kijken" (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS De Maassluise bevolking is in juni met 36 gesion- ken. Desalniettemin gaf het inwo nertal in 't eerste jaar van 1971 een stijging van 223 tot 27.592. In- Sfwnós te zien. In juni werden 74 kinderen gebo ren. Van buiten de gemeente ves tigden zich 134 mensen in Maas- "jïsluis. Daarentegen vertrokken er 532. Er waren twaalf sterfgevallen. 1V-- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De Vlaar- 'dingse gemeenteraad zal 12 augus- ,tus 's avonds om half acht infor- itneel vergaderen over de fusie van pde openbare nutsbedrijven van ■Maassluis. Vlaardingen en Schie- Jdam. Zoals bekend zou deze bijeen- 1 komst eerst op 8 juli gehouden gorden. Maar omdat de raadsver gadering van 7 juli uitliep ging dit niet door. 'Wie met een broodmes op zak op cafébezoek gaat, neemt enorme ri sico's op zich', aldus mr. Niessen. die in z'n requisitor het criminele verleden van de stellingbouwer onder meer tweemaal terbeschik kingstelling van de regering niet onaangeroerd liet. 'Hoe komt u er in hemelsnaam bij een broodmes mee te nemen als u de deur uitgaat?', riep recht bankpresident mr. A. R. Jolles uit. Het antwoord was veelbetekenend: 'Omdat ik op Katendrecht woon'. Raadsman mr. G. M. C. Bruij- nincks voegde er nog aan toe, dat z'n cliënt al eens op de Kaap be roofd was. Een duidelijk beeld van de steek partij kwam er. vooral door de ver warrende en soms ook tegengestelde verklaringen van vechtersbazen en omstanders, niet uit. De stel lingbouwer: 'Jacq. heeft de gehele nacht achter me aan gezeten. Ter hoogte van de snackbar La Bamba sprong hij plotseling boven op me. Ik kwam languit op straat te lig gen. Ik moest wel steken omdat hij ook een mes in z'n hand had. 't .,De mensen moeten weten wat er allemaal te vinden is", zegt de heer Poelstra enthousiast. „Een van de eerste dingen die ik dan ook in Vlaardingen ga doen is het sa menstellen van een archiefgids". Met dit ietwat stoffig klinkende zelfstandige naamwoord doelt hij op een populair wetenschappelijke handleiding waarmee hij elke be langstellende wegwijs in het ar chief wil maken. Een zelfde werk verscheen onder de titel .Ben Hollands stadsarchief, wegwijzer tot onderzoek" in 1969 van zijn hand. Dit. indertijd ais baanbrekend ontvangen, boekje schreef de heer. Poelstra in de tijd dat hij in dienst was van de ge meentelijke archiefdienst van Rot terdam ('66—'71 ia Daarvoor werkte hij vijf jaar bij dezelfde dienst van de gemeente Delft. De heer Poelstra begon zijn loopbaan in Groningen na enige jaren geschiedenis te hebben ge studeerd in 1960 bij de archief dienst van Amsterdam. Daar naast behaalde hij aan de rijksuniversi teit van Leiden zijn kandidaats in de rechtswetenschappen. Die archiefgids, waarmee het Vlaardingse gemeentearchief voor studenten en scholieren toeganke lijker moet worden, zal niet Poel stra's enige publikatie blijven: „Ik hoop wel publikaties te doen," zegt hij, „maar je moet niet te veel schrijven, niet te.veel hobbyist zijn." De heer Poelstra ziet zich zelf als een ambtenaar, die zich loyaal te genover iedereen opstelt. Die loya- deuren van z(jn archief ook tussen twaalf en twee wil openen. Een ander plan van deze archi- varis-nieuwe-stijl is het uitbreiden van de Vlaardingse fotocollectie. En -verder wil hij dat verslagen van de voornaamste stedelijke gebeur tenissen in het gemeentearchief worden opgenomen. „Er moet een actief wervingsbe leid worden gevoerd," stelt hij. „De indruk dat we hier in een stil dom melend gebouwtje werken, moet worden weggenomen. Vanuit de voormalige burgemees terskamer in het voormalige stad huis van Vlaardinger-Ambaebt wii drage leveren aan "t revue-achtige, deels historische spektakel ter ge- de nieuwe archivaris ook zijn bij- •legenheid van het 700-jarig bestaan van Vlaardingen. Want vanaf het jaar 1600 is er volop materiaal in het stadsarchief te vinden. iJtó (Van een onzer verslaggevers) SgVXAARDINGEN Hessei H. de stadsbeiaardier van Kat- jjkijk aan Zee en van het provincie- SWs jn Den Haag. opent .morgen- de serie zomeravondconcer- pfiL°P het Oranjecarilion van de Kerk op de Markt, p? «ft. eerste van de zeven beiaard- ijWncerten begint om 20.00 uur. Het uur durende programma opent H. de Harder met een pre- (ADVERTENTIE) 'éÊÊimtmam i -,:<a Dan volgen vier Duitse Volkiied- jes. Vervolgens Trumpet Voluntary van Jemey Clarke (165917071. wiens werk overigens vaak aan Henry Purcell wordt toegeschre ven. Daarna een gavotte van Temann en een door Staf Nees voor beiaard bewerkt menuet van Joharm Sebastian Bach. Dan volgen vier Duitse volkslied drie, vooral in corpskringen nog veel gezongen studentenliederen: lo Vivat. Gsudeamus Igituur en Ergo Bibamus. Daarna een bewerking door Leen 't Hart van Beethovens Ptir Elise. En een thema met variaties .van Staf Nees, de in 1955 overleden leermeester van de huidige Vlaar dingse stadsbeiaardier Cor Don. Hessei de Harder besluit zijn zo- meravondconeert met vier volks liedjes en een potpuiri van vakan- tieiiedjes. De volgende zomeravondconcer ten op het Oranjecarillon worden gegeven door de jonge succeevoile beiaardierster Heieen van Weel (23 juli), Hein de Ligt. nu stadsbeiaar dier van Amsterdam en Velzen (30 juli), dooro de Amerikaanse beiaardier Dick Ladd die een tour nee door Nederland maakt (6 augustus), dooor de Bossche stads beiaardier A. W. H. van Heel (13 augustus;, door de Belg Gaston van den Bergh (20 augustus) en tenslotte door de stadsbeiaardier van Rotterdam en Delft Leen 't Hart. SCHIEDAM De Maassluise organist Koos Bons geeft op zater dag 17 juli 'een concert op het klei ne Hess-orgel in de aula van het museum. Het één uur durende con cert dat onder auspiciën staat van de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum, begint om drie uur. (Van een onzer verslaggeefsters» ROTTERDAM Eddy Pieters Graafland laat zich vrijdagmiddag een uur lang bekogelen door jonge Jeugdland-bezoekers. Hij zal in het doel staan van het sportveldje bui ten de Ahoy'-hallen en alle voet ballers van Jeugdland mogen een keer een penalty op hem nemen. Wie de grote doelman passeert, krijgt een certificaat met handte kening van Eddy. Hij zal tussen twee en drie uur een 150 tot 200 ballen moeten verwerken Jeugdland krijgt morgen om twee uur bezoek van de "meisjesband de Crickets, winnaar van de Gouden Stuiver van 'Stuif-es-in'. De meis jes treden op bij de radio-studio. De hele volgende week staat het kindercircus Hoepla op het buiten- terrein. Voor de komende weken worden plannen gemaakt voor skelterwedstrijden en een Feijen- oorddag. Jeugdland duurt tot het eind van juli. Was een kwestie van de één of de ander.' Jacq. hield echter strak en stijf vol. dat hij alleen met z'n blote vuisten had gevochten en zelfs geen mes bij zich had gehad. Hij was voor z'n jongere broer Ton op gekomen. die de avond tevoren door de stellingbouwer zou zijn be dreigd. Toen was het op het nip pertje niet tot een knokpartij ge komen. Bij de steekpartij liep Jacq. zes darmverwondingen en een doorge sneden slagader op. Snel operatief ingrijpen in het Ciaraziekenhuis redde z'n leven. De stellingbouwer kwam er met een overigens fors aantal verwondingen aan het ge laat veel beter af. Raadsman mr. Bruijnincks deed een beroep op noodweer c.q. nood weer-exces. Hij voerde aan dat de steliingbouwer zich bedreigd had gevoeld en dat het middel, dat z'n cliënt onder de gegeven omstandig heden had gebruikt, beslist niet onredelijk te noemen is. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Activiteiten van de wijkvereniging Groenoord in het blad Groenoord Akkoord den worden voortaan aangekondigd met een vignet. Tijdens een be stuursvergadering die onlangs is gehouden, is een keuze gemaakt uit 15 ontwerpen. Het teken doet vol ge y de ver eniging denken a an de strakke vormgeving van de flatgebouwen. Het idee is afkomstig van de uitge ver van het blad. de heer J. Le vens. Door het vignet te plaatsen hoopt men de lezers een gemakke lijker overzicht te geven van de activiteiten van de wijkvereniging. Doordat het blad steeds groter wordt, is het volgens het bestuur steeds moeilijker om na te gaan wat er door de vereniging gedaan wordt. W - i lu. 4 'f: - .fit* A w - 8 Ti. BINNENSINGEL 165 TEl. (34} 2486, VtAARDINGEN (Van een onzer verslaggevers)' SCHIEDAM De Stichting Len tefeest is 'n feit- De stichtingsak- tle is eind vorige week officieel bij notars Van der Valk gepasserd. Voorzitter van de stichting is me vrouw' Riet Konings. .secretaris- penningmeester de heer G. Verwe.v, terwijl de heer G. P. Verhulsdonk het bestuurstrio volmaakt. Zoals bekend stelt de stichting Lentefeest zich ten doei een club huis voor invaliden in Schiedam te realiseren en bijstand te verlenen aan alle minder-validen in moei lijkheden. In april van dit jaar or ganiseerde mevrouw Konings een lentefeest in de sporthal Margriet. Daarna hebben nog enkele geldin zamelingen plaatsgevonden die ook weer de nodige financiën bijeen brachten. De komende maanden zullen nog verschillende acties volgen ten ba te van het clubhuis. Er is een op tocht gepland en in september zal er weer een feest voor invaliden komen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schiedanise koor o. 1. v. Ria Borgmeyer heeft op het internationale muziekfesti val van Llangollen in Engeland de tweede prijs behaald, De Dandy Highschool Girls uit Detroit kre- en op dit festival, dat van 6 tot 1 juli werd gehouden, de eerste prijs. Derde werd het Maria Koren uit Zweden.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1