Verkering gemeentevoorlichting met Het Nieuwe Stadsblad wekt wrevel andere advertentiebladen Stichting wil Zwaluwlaan Diefstal op auto wrakken- terrein boijwactie Afgesloten SCHIEDAM VANDAA G SPACE TOWER BEZORGT MAST MEER BEZOEK eurotax 15.11.22 Klavecimbel recital in Maassluis Zwembad zuid onder loep in besloten vergadering Gehandicapten uit Schiedam naar Vel uwe NIVON-toer füli Nadelig mm Vr ach twagen rijd1 bromfietser aan (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vier pagi ng gemeen tenieuws per maand, voor het niet te ver smaden bedrag van 15.000 harde guldens per jaar, vor- jnan de inzet van een voort durende kleinsteedse vete Sussen de in Schiedam ver schijnende advertentiebla den. Ken dikke maand geleden nam de gemeenteraad na veel kissebissen de beslissing- om die gratis stroom kopij tegen een bedrag van 15.000 pilden te plaatsen tussen de goedkope aanbiedingen in Het Nieuwe Stadsblad, huis- aan-huis randstadeditie, eigendom van de niet onbe middelde krantenbroeders Fred en Albert Sijthoff. fel 32.000 ton aan huis-, straat-, grof-, markt- en drijfvuil werd vorig jaar via het vuiloverlaadstation aan de Parallelweg afgevoerd. SCHIEDAM De gemeen te Schiedam is bijzonder in z'n sas met het vuilafvoer station aan de Parallelweg. Doordat de overlaadinrich- t-ing centraal ligt en de ge bruikte methodes eenvoudig en hygiënisch zijn, verloopt de afhandeling en verwerking van het stadsvuil vrijwel zon der problemen. Ook de vuil nisauto's hebben gezien de korte rijtijden baat bij het gunstig gelegen oyerlaadsta- tion. Vernielingen en diefstal van auto-onderdelen komen meermalen voor op het gemeentelijk autowrakkenterrein. door Hans van der Sloot Naar aile waarschijnlijkheid kan het grote bord 'Midden standswarenhuis', dat nu op de Hoogstraat hangt, er over enkele weken weer worden afgehaald. Ondanks een enthousiast begin, ziet het er niet naar uit dat het middenstandswarenhuis er ooit zal komen. li JOU. 1971 tLE'l VRIJE VUiuK. PAGINA U Da geineeiitevoorlichtingsambte- aaar, oud-Parool-journalist Dolf A, Buschkens, heeft de opdracht vier pagina 's per maand te vullen, die huis aan huis verspreid ervoor moeten zorgen, „tot een betere in formatie te komen" van Schiedams burgerij. Die pagina *s in het stadsblad Billen uitsluitend „voorlichting" geven. Nieuwswaarde zal de kopij. 20 werd plechtig beloofd, niet be vatten, Het schijnt geenszins de Strijdbijl nog niet begraven bedoeling te zijn van de gemeente om de plaatelij ke pers concurrentie aan te doen. Nu kent Schiedam meer adver tentiebladen dan het Stadsblad al leen. En allemaal zijn zij er bij zonder op gebrand om als „stads omroeper" te fungeren. De Haven loods, huis aan huis verspreid door een gelijknamige N.V., had er wel oren naar en schreef een veront waardigde brief naar de gemeente toen bekend werd dat burgemees ter en wethouders een vaste verke ring met Het Stadsblad ambieer den. De kolommen van beide bladen - vooral Het Stadsblad - vulden zich met heftige polemieken, die soms verdacht veel op journalistie ke zelfbevrediging gingen lijken. Over en weer verweet men elkaar niet „Schiedams" genoeg te zijn, minder leesdicht te zijn, enzovoorts. Die opwinding in het adverten tiebladwezen is geenszins verwon derlijk. Want aan de 15.000 gulden die de gemeente t,z.t. ongetwijfeld naar de Gebroeders Sijthoff zal gi reren. zit iets meer vast. Iets meer geld, wel te verstaan. Reken maar na: 15.000 gulden, plus het bedrag dat men uitspaart aan uitgaveri voor andere niet- commerciële bladvulling. Dat ge voegd btj een uitsparing in kosten voor foto's en dergelijke die de gemeente zelf zal gaan betalen en de gunstige werking van het feit, dat de gemeente Schiedam zich zelf ln het Stadsblad aan de man brengt. Een gunstige werking, die* mede door de vergroting van de leesdichtheid, ongetwijfeld een nieuwe reeks van adverteerders zal trekken. En de oude vast in Het Stadsblad-zadel zal houden. En dat vergaten de vroede vade ren toen zij met een royaal ge baar de belofte de raadzaal in- slingerden dat de dagbladen geen concurrentie zal worden aangedaan. Het hele geval, dat nog een rijks staartje zal hebben, kreeg een bij zonder humoristisch aspect, nu "ook het blaadje Groenoord-Akkoorden, uitgave van de wi jkvereniging Groenoord, zich in de strijd om de 'gunst van de gemeente werpt. Schrijft Groenoord Akkoorden in het julinummer: „En wie. zijn w(j om dit onze goede collega (zo mo gen we wellicht het Nieuwe Stads blad wel noemen) te misgunnen. Want met een dik advertentiecon- tract is toch elk nieuws- en adver tentieblad in zijn nopjes. Dus, ran cune kennen we niet. een tikje wrevelig zijn we weer wel." Het doet allemaal wat bedampt aan. Een klein wijkblad dat zo no dig moet. Redacteur B. D. Roza, dat moet gezegd worden, merkt dat dan ook met de nodige zelfkennis op. Hij meldt zich niet te willen meten met de andere in de stad verschijnenede advertentiebladen. „Maar met een groeiende oplage zijn we toch ook weer geen have loos ventje," vervolgt Roza en laat zijn trouwe lezers weten dat hij altijd bereid is geweest om het ge- meentenieuws „KOSTELOOS" op te nemen. En dat schijnt geen ge woonte te zijn. Besluit het artikel: „Overigens, gemeentebestuur, wij blijven even goede vrienden, het is maar dat u het weet." Je weet nooit hoe een spiering een kabeljauw aan de haak slaat. Dit artikeltje in d'Akkoorden leert dat de strijdbijl nog niet is begraven. Rond 15 augustus ver schijnen de eerste twee pagina's. Ze zullen warm onthaald worden. De kranten zullen de pagina's ongetwijfeld keuren op hun nieuws waarde en er een kritsiche recentie aan wijden. De concurrerende ad- vertentiebbladen zullen ze zonder twijfel onberoerd laten. En een ieder zal proberen uitte ER EEN KRITISCHE RECENTIE den. De concurerende advjrtentie- bladen zullen ze zonder twijfel on beroerd laten. En een ieder zal proberen uit te vinden, wat de gemeentelijke in formatie aan „beters" te bieden heeft. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Stichting Winkelcentrum Kethel wil een noodsupermarkt bouwen aan de Zwaluwlaan. De eerste paal hiervoor moet dit najaar al de pond in. De supermarkt is bedoeld als een voorlopige voorziening. Eventuele gegadigden moeten bereid zijn twee jaar lang aan het project deel te nemen. Ze kunnen rich tot 1 augustus aanmelden bij de stichting. Het grote winkelcentrum aan de Zvaïuwlaun zal naar wordt verwacht eind 1973 worden geopend. Grootwinkelbedrijven als C A, V D, en Bijenkorf Beheer <HEH£a en Bijenkorf) hebben be langstelling getoond, wat overigens niet wil zeggen dat zich zich daad werkelijk zullen vestigen in Kethel, Sinds kort blijkt ook ASwt Heijn interesse te hebben voor deelname in het grootwln- hijroject. Het bestuur van de Stichting Winkelcentrum Kethel bestaatuit vertegenwoordigers van de Schie- damse Handels- en Bedrijfsraad, Vroom en Dreesmann Rotterdam. Bijenkorf Beheer, C. en A. en het Oatwikkeiingsbureau Fintocierings Maatschappij voor Bedriifsobjecten !Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Maadagavond opnieuw worden vergaderd over «embad-Zuid. Leden van het col- *8e van B. en W. zullen hierbij wwezig zijn. De studiereis die le- Tah de Sportraad, de Stichting J^ribad-zuid en ambtenaren «eoben gemaakt naar Duitsland. *&ar e«n aantal Interpool-baden •Wd bekeken, is één van de agen dapunten. Verwacht wordt dat ook tekst van het definitieve raads- ^Mtel op deze overigens ««eten vergadering zal worden te-sproken. Verlaadstation kan 'alles' met huisvuil Jp®EDAM De gereformeerde r* van Schiedam heeft in ver- ®st de vakanties de bouwac- ,.j een nieuwe kerk in Kethel JWsjfc afgesloten. Naar bouwpre- J?11: "te- K. H. Schuring .in bet .jjwdsms Kerkblad meedeelt, Wben de leden van de kerk.nu in Aj f 280.ooo bijeengebracht. De "teiten rond de kerkbouwactie en na de vakantie worden her- .onder andere met de zoge- SISO-bazaar in de sport- (Van een onzer verslaggevers) Volgens de VROM-dienst is lief wachten echter nog op het gereed komen van een stortterrein van be perkte grootte dat geschikt is als uitwijkmogelijkheid bij stagnaties in de vuilafvoer per spoor In cijfers uitgedrukt blijkt in Schiedam het afgelopen jaar ten minste32.000 ton aan huis-, straat-, grof-, markt-, en drijfvuil te zijn afgevoerd. Aan put- en rioolmodder werd ruim 6200 ton binnenge bracht, terwijl de overlading van 6870 m3 baggerspecie in 1970 nog altijd het vermelden waard is. Het Schiedamse overlaadstation behandelde vorig''jaar 8900 ton Rotterdams huisvuil en dat is vol gens het jaarverslag, van de VROM- dienst mogelijk, omdat de inrich ting nog een overcapaciteit heeft. Het clandestien sorten van huis vuil neemt in Schiedam geen drei gende vorm aan: het blijft hin derlijk, zeggen de VROM-mensen maar het is niet verontrustend. Door regelmatig toezicht mn de gemeente-ambtenaren en de politie blijft het storten var. vuil in slo ten, haven, plantsoenen, leeg staande weilandjes en open terrei nen binnen de perken. Om de veegmaehines in sterk vervuilde straten naar behoren te kunnen laten werken, heeft de po litie in een aantal gevallen hand en spandiensten verricht hij het werd van geparkeerde auto's door een tijdelijk parkeerverbod in te stellen, een methode die goed be valt, vindt de VROM-dienst, en die zeker in de komende tijd dan nog toegepast zal worden. Dit de reeksen cijfers blijkt voorts, dat als men de afvoer van 11 auto's, drie carrier's, twee caravans, twee driewielige motor trucks en een scooter in aanmer king neemt het gemeentelijk wrakkenterrein in Schiedam best op z'n plaats is. Het terrein voor ziet in een behoefte en dat zullen de Schiedammers die af en toe auto-onderdelen komen Tenen' of zomaar wat aan hetvernielen slaan zeker met de VROM-dienst eens zijn. •De aankooop van duur, modern materieel heeft het nadelige saldo van de VROM van 700.000 gulden in '61 opgetild tot meer dan 2,1 miljoen gulden in 1970. Hieraan zijn de sterk gestegen sociale las ten én loonkosten zeker debet. Behalve met reinigen en ont smetten houden de mannen van de VROM-dienst zich ook bezig met het besturen van ambulances van de GG en GD. Zeven personeelsle den zijn hiermee dagelijks in de weer. Iii 1970 rukten ze 4500 maal uit en legden voor liet 'mooie' doel ten minste 45.000 kilometers af. MBS SWWM Logisch ook. Het totale project zou ongeveer tweeëneenhalf mil joen gaan kosten, terwijl de pan den, die men ervoor op het oog heeft plaats zouden bieden aan slechts twintig winkeliers. Dat betekent dat elke winkelier ruim één ton zou moeten fourneren om zijn plaats in het middenstands- warenhuis veilig te stellen en dat is, de situatie op de plus grand van de Schiedamse bou levards kennende. voor de meesten wat al te begrotelijk. Achteraf wordt trouwens dui delijk, dat de opzet van het mid denstandswarenhuis in meer opzichten niet zo stevig in elkaar zit. Het pand waarop belofte vol het bord „Middenstandswa renhuis" is neergehangen be hoort nog altijd aan de vorige eigenaars. Ondanks het aan dringen op een transactie binnen veertien dagen en de daaraan verbonden bedelbrieven. hun werk te kunnen verrichten zijn daarvoor te hoog. Het warenhuis komt er dus waarschijnlijk niet en het is de vraag of we daar nu zo ver schrikkelijk verdrietig om moeten zijn. Waarschijnlijkniet. Ook zonder middenstandswarenhuis kan de Vereniging van Hoogstraatwin keliers nog heel wat doen om de Hoogstraat tot een werkelijk middelpunt van de stad te maken. Een paar aanbevelingen: Ze kunner in ieder geval 's avonds de lichten in de etalaga laten branden. Wie nu na zonsonder- gand over de Hoogstaat loopt, krijg het Idee alsof Schiedam een plotselinge dood gestorven is. De ene uitstalkast na de andere toont hetzelfde diepzwarte beeld. Daarnaast zou men misschien weer eens een etalagewedstrijd W arenhuis vergaderingen en gesprekken van winkelier tot winkelier zijn de initiatiefnemers er nog steeds niet in geslaagd de voor de aanschaf benodigde drie en een halve ton op tafel te brengen. "Ik ben daar bedonderd", zegt één van de Hoogstraatwinkeliers. "Ze kunnen wel zo veel beloven. Voorlopig moest ik eerst een huurcontract tekenen voor vijf iaar zonder dat ik wist wat de huur ging worden en vooruit een rooie storten. Ze kunnen me wat." De Hoogstt aatwinkeliers strui kelden trouvens over meer onderdelen var' het plan. Zo was elke winkelier verplicht honderd vierkante meter winkelruimte te benutten voor rijn handel. Voor een modemagazijn is zoiets na tuurlijk een schijntje. Met een paar kostuumrekken zijn die hon derd meters zo gevuld, maar voor een opticien of een hakkenbar le veren die honderd vierkante meter verplichte figuren onover komelijke problemen op. De noodzakelijke investeringen om kunnen houden of in ieder geval een cursus organiseren waarop de met zijn tijd meegaande midden stander kan leren wat het uitein delijke doel is van zijn etalage en wat hij ermee kan doen. De stand van zaken zoals hij nu is, is voor eik zichzelf respec terend standscentrum meer dan verschrikkelijk. De ene etalage is nog fantasielozer dan de andere. Dc eeiï zet hem vol met waren, zoals het lijkt alsof hij hem ge bruikt als verlengstuk van zijn magazijn. de ander vergeet maandenlang te veranderen. Een derde haalt hem elke avond weer leeg en de vierde bekommert zich er weinig om dat zijn handel on der een dikke laag stof is geraakt. Als daarin ooit nog eens veran dering komt zijn we met de der een dikke laag stof is geraakt. Als daarin ooit nog eens veran dering komt zijn we met de Hoogstraat-Koop straatgedachte al een eind verder. Misschien dat dat Middenstandswarenhuis er dan ook nog wel eens een keertje zal komen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De verlenging van de Euromast met de Space Tower heeft gezorgd voor duizen den extra mastbeklimmers. Bij de openstelling van de Space Tower lag het bezoekersaantal aan de Eu romast ongeveer 25.000 lager dan in vorige jaren. Op 31 dec. van vorige jaren. Op 31 december van het afgelopen jaar was die achter stand ingehaald: er waren toen zelfs 24 519 mensen méér naar de Euromast geweest dan in 1969. Deze enthousiaste berichten •schrijft de directeur van de Euro mast N.V., A. van Raalte. in het jaarverslag dat hij de aandeelhou ders stuurt. Om het toerisme naar en in Rot terdam nog meer te bevorderen moet volgens de heer Van Raalte spoedig een 'Rotterdam Promotion Bureau' van de grond komen. Daar in zouden de instanties op toeris tisch gebied met elkaar moeten menwerken. Op het ogenblik zijn de krachten die 'in onze goede stad' werken aan het verkopen van het 'produkt Rotterdam' te veel ver snipperd. aldus de heer Van Raal te. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Zeventig Schie damse gehandicapten en hun ou ders die lid zijn van de vereniging Helpt Elkander vertrekken zater dag naar het vakantieoord De Grote Bun te in het Gelderse Nun- speet. en week lang zullen ze er blijven. Op het programma staan: een boottocht, 'n bezoek aan dc dierentuin, een filmavond, sport en spelmiddagen, en op de af scheidsavond het optreden van *n harmonie-orkest en majorettes uit Oostwolde. Ouders en kinderen stappen zaterdagmiddag om twee uur precies in de bus bij de open bare b.l.o.-school aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan. De afdeling Schiedam van "Helpt El kander" is aangesloten by de Ver eniging van Ouders en Vrienden van de Geestelijk Misdeelden. (ADVERTENTIE) MAASSLUIS Vrijdagmiddag vond op de G. A. Brederolaan een botsing plaats tussen een vracht auto van het expeditiebedrijf Van Baaien en de zestienjarige brom fietser De K. die met verwondingen is opgneomen in het Hoiyziekenhuis te Vlaardingen. De bromfiets die onder de linksafslaande auto te recht kwam, wem zwaar bescha- (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Henk Cuppers van het Telemann-ensemble geeft zaterdagavond a.s. om 8 uur een klavecimbel-recital in het Ge meentemuseum te Maassluis, Zuid- dijk 16. Werk wordt uitgevoerd van Bach, Handel en Couperin, met toelichting van de uitvoerenden. Een ieder is welkom. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Het bestuur van liet NIVON, afdeling Maassluis or ganiseert een najaarsweekeinde, met daaraan gekoppeld een auto toertocht. Het vindt plaats op za terdag 18 september tot zondag 19 september en wordt gehouden in het ABK-Natuurvriendenhuis te Eerbeek. Inlichtingen bij de heer A. van Tielen. Constantijn Huy- gensstraat 9 te Maassluis.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1