Piepjonge 47 Groenoord krijgt z'n klokken In september speeltuin in Schiedam-Oost m Is sluiting Gulf-fabriek mogelijk? Kermisspul in Stedelijk College door de knieën? SCHIEDAM VANDAA G NA 1 JAAR NOG GEEN GOEDKEURING CRM imjiifii:in gr du Ziekenomroep in de bloemen Rond 5000 Schiedammers wachten op huisvesting Wereldwinkel subsidie krijgt toch Schiedamse jeugd terug van vakantie Commissie lieeft niets te bespreken pS mirnximwÊ Raadsleden vragen: Commissie bekijkt programma museum "Wes terka venbra g 's nachts diebt Monum en ten li j s t Behoud er Slop m Jehova's Getuigen in Ahoy'-hal ZATERDAG 24 JULI 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 vl'.'k-L SCHIEDAM A.ls was hij gepleisterd tegen de muur van De Koffiepot, een etablissement aan de Hoogstraatwaar menig Schiedammer verwoede pogingen aanwendt zich een coffeïnevergiftiging te laten welgevallen, troffen wijverdiept in zijn piepjonge Hero-borrel een jongetje dat meestal niet! pleegt te luisteren naar de naam van Pascal. Summum van De Welvaartsbaby, twee jaar oud en Syberisch onder het noeste pogen hem op de gevoelige plaat vast te plakken. tm Ji Het terrein achter de Buys Ballotsingel is nu nog woest. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De dienst Gemeentewerken van Schiedam is bezig met de aanleg van een kinderspeeltuin in het oostelijk stadsdeel, achter de woningen van de Buys Ballotsingel. Hiermee komt de gemeente tegemoet aan een nijpend tekort aan speelgelegenheid voor de jongere jeugd in deze oostelijke stadswijk. Probleem was daar, dat er zo bitter weinig ruimte over was om een speelgelegenheid te bouwen. door Hans van der Sloot Nog steeds is er niets bekend over de toekomst van de Havenkerk. Het gros van de Schiedammers zal dat ook geen fluit interesseren. Voor hen is de Havenkerk niet meer dan een plomp lelijk gebouw, dat met het verstrij ken van de jaren zo mogelijk nog onaantrekkelijker is geworden dan het al was. enstencentrum- an in de ijskast (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeente Schiedam gaat drie openbare klok ken plaatsen in de wijk'Groenoord. Volgens liet Wijkblad Groenoord Akkoorden heeft Technische Be drijven aangekondigd de klokken binnenkort neer te zetten bij het winkelcentrum „De Ketel", op het Bachplein en op de Laan van Bol'es (voor de Co-op). Tot op dit moment beschikt men in Schiedam modernste nieuwbouw wijk Groenoord nog altijd niet over een openbare klok. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De vergadering van de gemeentelijke verkeerscom- missie op donderdag 12 augustus gaat niet door. Er zijn te weinig actuele agendapunten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het dienstencen trum voor bejaarden in Schiedam wil maar niet van de grond komen. Ondanks de oerdegelijke voorberei ding van de Raad voor Bejaarden- werk, ondanks de welwillende en verregaande medewerking van de gemeente en de sociale dienst, ziet het er niet naar uit, dat er met de bouw van het dienstencentrum op korte termijn kan worden begon nen. De plannen liggen op het mi nisterie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk en wachten daar sinds meer dan een jaar op de ministeriële goedkeuring. Het dienstencentrum voor be jaarden is bedoeld als een sociaal- cultureel instituut, dat zijn activi- titen kan richten op alle bejaar den. Belangrijkste aspect van het centrum is ongetwijfeld de dienst verlening aan die bejaarde mensen, die zich thuis nog kunnen redden op voorwaarde, dat zij geregelde hulp op allerlei gebied kunnen krijgen. Wordt die hulp gegeven, en dat is de taak van het centrum, dan zullen er veel minder mensen ge plaatst hoeven te worden in de vreselijke dure bejaardentehuizen en kan iedereen, die dat wil in zijn eigen omgeving worden gelaten. De bouw van een dienstencen trum voor bejaarden is voor zo'n nieuw beleid in het algemeen een strikte 'voorwaarde. Voor Schiedam geldt dat wellicht in nog sterkere mate, nu bekend is dat onder zoeken hebben uitgewezen, dat binnen een straal van één kilome ter van het nieuw te bouwen cen trum aan de Nieuwe Damlaan maar liefst 3100 bejaarden wo nen. Voor de bouw van het centrum is al 1,2 miljoen gulden geleend bij een bank. De gemeente heeft zich voor die bom geld gaxant gesteld, de plannen zijn zo goed als klaar en het wachten is op het moment, waarop Curema de plannen uit de ambtelijke ijkast haait om ze goed te keuren. Het dienstencentrum zal in prin cipe de volgende ruimten bevatten: een algemene recreatiezaal, een keuken, waarin warme maaltijden kunnen worden bereid, die huis aan huis bij de bejaarden worden be zorgd. een bibliotheek met een leestafel, een biljartruimte, een kappers- en pedicure-ruimte, een bankfiliaal, een ruimte voor be- jaardengymnastiek, een hobby ruimte, een artsenkamer, een ka mer voor een maatschappelijk werker en een volledige douche- en badruimte. Bij de planning zijn alle moge lijke sociaal-culturele instanties, die werken op het gebied van be jaarden. betrokken. J%e'- 'iv;.:-:. mfr-i.J* H&d! *<rSy (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nu de hinder, die de ethyleenfabriek van Gulf in Rozenburg tot in de verre omtrek veroorzaakt (een enorme 'eeuwige vlam', bulderend lawaai en roet- neerslag), 'ontoelaatbare vormen heeft aangenomen' willen de Rot terdamse PvdA-raadsleden W. J, v. d. Have. F. van Heezik en H. Lamberts van het college van B. en W. weten welke mogelijkheden het heeft om een sluiting van de fabriek te bewerkstelligen. Zij vragen dit met name, omdat de hinder 'ook door de Rotterdamse burgers van Hoek van Holland als zeer bedreigend wordt ervaren en aanleiding geeft tot angstgevoe lens'. De drie PvdA'ers willen nu wel eens het naadje van de kous weten. Zij willen weten wanneer en bij exact overzicht gevraagd van de bij de ethyleenfabriek gevolgde pro cedure bij de gronduitgifte en het aanvragen cq. verlenen van hin- denvets- en bouwvergunningen. Zij willen weten wanneer e bij wie de aanvragen zijn binnenge komen, die de' vergunningen heeft verleend en welke voorwaarden daaraan zijn verbonden. Tenslotte vragen zij om volledige openbaar heid van de projectbeschrijving van de ethyleenfabriek. Het enige openbare terrein, dat voorhanden was zal dan nu ook worden aangewend. Het terrein is een driehoekige lap grond van 750 vierkante meter, dat ingesloten ligt tussen de bebouwing van de Buys Ballotsingel, de Edisonstraat en de Boerhaavelaan. De ingang van de speeltuin komt te liggen aan de Buys Ballotsingel, via een gangetje naar de Beatrix- school. Nog voor de bouwvakantie is begonnen met het bouwrijp ma ken van het perceel, het storten van zand en het leggen van de drai nering. Dit werk zal binnenkort weer worden hervat en als alles op de bekende rolletjes lopen wil zullen de kinderen in september al van de speelplaats gebruik kunnen ma ken. Het bezwaar, dat het terrein zo ingeklemd ligt tussen de achter kanten van woningen heeft de Plantsoenendienst willen ondervan gen door de aanleg van een drie meter brede groenstrook rond het hele terrein, met een flink hoogop- gaande beplanting en de aanbreng van woekerende klimplanten tegen de schutting. Als speeltuigen worden er twee wippen opgesteld, twee schommels, een looprad, een glijbaan en een met bielzen afgezette zandbak. Deze speeltuigen worden vervaardigd door de gemeentelijke technische werkplaats, wat slechts bij grote uitzondering geschiedt. Ze zullen als het even kan eind augustus al worden afgeleverd. Voor de jeugd in „het oosten" betekent deze nieuwe speeltuin een verruiming van de speelgelegen heid. De gemeente hoopt nu maar, zo laat zij in een persbericht weten, dat de jeugd er zuinig op zal zijn en vooral het zo kwetsbare groen in tact wil laten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op donderdag 29 juli vergadert de commissie voor het Stedelijk Museum in 't museum aan de Hoogstraat. Op de agenda staan: het jaarverslag over 1970, 't tentoon stelltngsprogramma en de te verwachten aankopen. De bijeen komst begint om acht uur 's avonds en is openbaar. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Van 8 tot en met 30 augustus wordt in 't Schiedams Stedelijk Museum de tentoonstelling Kermisspul gehouden. Aan de hand van tekeningen, grafieken, prenten, schilderijen, voorwerpen en foto's zal een beeld worden gegeven van heden en verleden van de kennis. Tijdens deze expositie die precies in de vakantieweken valt. worden enige evenementen georganiseerd die in het kader van de tentoon stelling passen. (Van een onzer verslaggevers) SOHIEDAM De Westerhaven- brug is op vrijdag- en op zaterdag nacht wegens onderhoudswerkzaam heden voor alle verkeer gesloten. Afhankelijk van de werkzaamheden zal de brug waarschijnlijk ook op dinsdag 27 en woensdag 28 juli van 0.30 tot 6.00 uur gesloten zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Ziekenomroep Schiedam bestaat in september 12'» jaar. Ter gelegenheid daarvan zul len in de twee Schiedamse zieken huizen, het Gemeenteziekenhuis en de dr. Nolet Stichting extra repor tages worden uitgezonden. Andere punten van het jubileumprogramma zijn nog niet bekend. De program mamakers van de Ziekenomroep zullen binnenkort ook een begin maken met de verbouw van de stu dio. Dat is nodig omdat de nieuw aangeschafte apparatuur dank zij een gift van het Swarttouwfonds van 3.000 gulden een betere ver zorging behoeft dan het oude ma teriaal. waarmee tot nu toe werd gewerkt. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Schiedamse gemeentebestuur heeft de smaak van rietsuiker nog niet te pakken. De 1000 zakjes Derde-Wereld-lek kernij, die begin 'dit jaar nog bij de koffiekopjes van de raadsleden la gen. zijn „schoon" op. maar nieuwe bestellingen blijven uit. Veronder steld wordt dat het college de raads leden, die gewoon Hollandse biet suiker willen proeven, niet op het hart wil trappen. In de wandelgang van het stadhuis luchtte een enkel gepikeerd raadslid wel eens zijn ongenoegen over de politieke slag zinnen die op de zakjes stonden. Wellicht dat het gemeentebestuur ook voor dat argument door de knieën is gegaan. De verf van de pompeuze voorgevel hangt er in vellen bij, de kerkhekken zijn doorgeroest, de ramen gedeeltelijk vernield en onder de verflaag op de pila ren begint zich de ruwe steen te vertonen. Algemeen wordt dan ook verwacht dat het gebouw binnen niet al te lange tijd zal worden afgebroken: het lot van alle Schiedamse gebouwen tot dusver, die langere tijd hebben leeggestaan. En die verwachting is terecht. Het Schiedamse gemeentebe stuur heeft zich door de jaren bepaald geen geweldige naam opgebouwd als strijders voor het a rchitecconische monument. Verre daarvan Dat bewijst wel de afbraak van achtereenvol gens het Rowallenhuis, de pas torie van de Havenkerk, de had geen succes. De Havenkerk was dicht en bleef dicht. Hem afbreken was echter ook te dol en daarom besloten de eigenaren hem over te doen aan een mogelijke belangstellende. Men zit daarbij echter met één moeilijkheid. De kerk staat hoog genoteerd op de monumen tenlijst en aile onderhandelin gen worden vanuit Den Haag dan ook met argusogen gevolgd. Was dat niet het geval geweest, dan had Schiedam waarschijn lijk al lang geen Havenkerk meer gehad. Nu echter zitten we ermee. Een monument kopen is gemakkelijk genoeg, maar wat moet jé er als gemeente mee. Havenkerk Brandersbuurt en stukken van de binnenstad. Toch wordt er aan het behoud van de Havenkerk al langer naarstig gewerkt. Eerst hebberi de oud-parochianen zich met liet voortbestaan van de kerk bemoeid. De Havenkerk is de oudste van de Schiedamse roomskathoiieke kerken en bij na iedereen voelde zich er daar om mee verbonden. De Haven kerk tenslotte, verpersoonlijkte de wederopstanding van liet katholicisme in de vorig* eeuw, en bovendien, zo lelijk als hij er van buiten uitziet, zo mooi is hij van binnen. Alles wat de refor matie had overleefd, alles wat de Schiedamse kerkgemeen schap aan waardevolle kerk schatten oijeen had weten te brengen bevond zich in die Ha venkerk en weid er bij tijd én wijle in de eredienst nog ge bruikt. Daarbij, ondanks z'n af schuwelijke voorgevel waarin een afgebladderd goddelijk oog over de Lange Haven staart is de Havenkerk een unicum. Eén van de laatste echte water staatskerken. die samen met de Korenbeurs en een handvol an dere gebouwen het karakter van de Lange Haven dwingend be paalt. Wat de oud-parochianen ech ter ook probeerden, hun actie De enige oplossing zou zijn de Havenkerk te verbouwen tot een schouwburg, maar die is voor Schiedam even onbetaalbaar als nutteloos. Een schouwburg van het formaat als de Haven kerk zou heel misschien in een van de grote steden nog levens vatbaar zijn. maar voor Schie dam met zijn relatief kleine publiek, dat bovendien Rotter dam vlak naast de deur weet, en zeer geringe culturele leven, zou zo'n kunsttempel een vol maakt onhaalbare zaak beteke nen. Het vernieuwde Passage theater is al zo'n riskante on derneming. Toch heeft het gemeentebe stuur de zaak niet helemaal naast zich neergelegd. De Ne derlandse Monumenten Stich ting, die zich het lot van de Havenkerk sterk heeft aange trokken bemiddelt op het ogen blik tussen,het gemeentebestuur en de kerkelijke eigenaren en geeft met de nodige voorzich tigheid toe dat aan alle kanten de bereidheid bestaat om naar eén oplossing te zoeken. Welke dat echter worden zal is nog met geen mogelijkheid te zeg gen. Misschien dat Schiedam er plotsklaps een bestemming voor vindt. Tot die tijd lijkt de slo per echter waarschijnlijker. 'Van eer onzer verslaggevers) SCHIEDAM 240 van een wachtlijst van 5132 Schiedammers heeft het bureau huisvesting vorige maand aan een woning kunnen helpen. Aan 166 ingeschreven wo ningzoekenden en aan 74 niet-lnge- schrevenen werd een vergunning uitgegeven. Volgens opgaven van de afdeling huisvesting kregen vijf woningzoekenden een nieuwbouw woning toegewezen, 181 een vrijge komen woning, 10 personen koch ten een huis en 9 hebben een pre mie-woning gekregen. In de maand juni zijn 125 vestigingsvergunningen afgegeven. 'Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Wereldwinke liers kunnen opgelucht ademhalen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben te kennen gegeven toch te willen overgaan tot liet uitkeren van de subsidie, die de gemeenteraad van Schiedam begin dit jaar aan de Wereldwinkel toe zegde. De aanvankelijke bezwaren van GS tegen bepaalde passages uit het raadsbesluit zijn verdwenen na een nadere toelichting door het Schiedamse gemeentebestuur. De subsidie is verleend om tegemoet te komen in de kosten die gemaakt zijn bij het inrichten van de win- '?l. 'Van een onzer verslaggeversi SCHIEDAM Vandaag s een grote groep kinderen van de wijk- vereniging Nieuwland teruggekeerd van het vakantiekamp op Schou wen en Duiveland. In het plaatsje Burg-Haamstede hebben ze een w*eek lang hun kinderhart kunnen ophalen. Ook de jeugdvereniging Eldos uit Nieuwland, die vorige week zaterdag 86 kinderen in de leeftijd van zes tot en met zestien jaar met twee bussen naaar pen vakantiekamp in Austerlitz stuur de, heeft de juniorleden vandaag weer thuisgekregen. De "Eldos"- jeugd heeft er een excursie naar de Rijksmunt, een fietsenrally. een sportdag, een nachtelijke dropping en een 'bonte avond' opzitten. (Van een onzer verslaggevers' ROTTERDAM Veertiendui zend Jehova's Getuigen bevolken eind volgende week de Rotterdamse Ahoy -ha]. Van 28 juli tot en met 1 augustus wordt in het sportpaleis een van de drie jaarlijkse distrlcU- vergaderingen gehouden. Dit week einde vergaderen de Jehova's Ge tuigen in Tilburg. Daarna volgen oljeenkomsten in Rotterdam en Hilversum.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1