Gemeente secretarie langer geopend Drie sociale werkplaatsen onder één baas aan gemeente Schiedam Ze komen niet: de profs SCHIEDAM VAND AAG 1 HEUfifl Ministerie keurt bouw goed dien stencentrum Velé gulle giften voor renners Gebr. de Veld Raadslid stelt vragen over gebruik van rietsuiker A.BOT mmsmm Bromfietsen- dieven aangehouden Scii i ex I ammert j e ligt gewond in Duits ziekenhuis yfcJ Ook in IWI mini.tegels A T.V. DEFECT? FELT LUX FLQR vVOENSDAG 28 JULI 1971 HET VRIJE VOLK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afdelin gen Bevolking, Burgerlijke Stand, Militaire Zaken en Verkiezingen van de gemeen tesecretarie van Schiedam, gevestigd in de voormalige rijks h.b.s. aan de Overschie- sestraat 2 krijgt met ingang van maandag een',wijziging van de openingstijden voor 't publiek. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie- damse binnenstad wordt in rap tempo opengebroken voor parkerende automobilisten. Nadat twee weken geleden nieuwe parkeerruimte achter het Oude Kerkhof in gebruik werd genomen, is nu een ter rein in het verlengde van het Willemshofje door bulldozers geëgaliseerd en bruikbaar ge maakt om te parkeren. Het nieuwe parkeerterrein achter het Willemshofje in Schiedam. Wij heipen U direct (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De distilleerderij en likeurstokerij Daniël Visser en Zoonen „De Graauwe Hengst" heeft haar bedrijfs archief in zijn geheel geschonken aan de gemeente Schiedam. De bescheiden zullen een plaats vinden in de keider van de Openbare Gemeente Bibliotheek aan de Parkweg,' waar al speciale vlonders zijn neergezet om beschimmeling van het oude, waardevolle materiaal te voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er komen steeds meer Schiedammers bij. In de maand juni is de bevolking volgens de statistische over zichten met 77 personen toegenomen,toteen totaal van 83.596 zielen, in percentage uitgedrukt 0,09 percent. door Hans van der Sloot Een kop koffie met het soort suikerzakje waar vragen over zijn gesteld. ALLE KLEUBÉNjN V0088AAO MEBEIEN Momenteel is de afdeling open van half negen 's morgens tot twaalf uur en van half twee 's middags tot half. drie. Na 16 augus tus komt de middagpauze te ver vallen en de afdelingen zullen dan ononderbroken geopend blijven voor het publiek van half negen in de morgen tot drie uur in de mid dag. Deze openingstijden zijn in overeenstemming met die van de gelijksoortige afdelingen van de gemeente Rotterdam. Deze uitbreiding van de dienst verlening is vooral gerieflijk voor ,de mensen die op kantoren en in 'bedrijven werken; men kan voort aan zijn zaken afhandelen gedu rende de lunchpauze. Ongewijzigd blijft de opening van de afdelingen op vrijdagavond. Van zeven tot negen uur kan men dan terecht om zaken betreffende paspoorten en visakten te rege len. Voor het personeel van de afde lingen wordt het verlies van de lunchpauze gecompenseerd met een half uurtje eerder vrij. Men mag om vijf uur al naar huis gaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De sociale werk' plaatsenvan Schiedam,- Vlaardin- gen en Maassluis zullen wellicht onder een éénhoofdige leiding ko men te staan. Tussen de betrokken ambtenaren van de drie gemeenten zijn voorts besprekingen gaande over de samenvoeging van de ad ministratie en het economisch be leid. -Op dit ogenblik werken er in de sociale werkplaats in Schiedam (ge vestigd aan de Boterstraat) onge veer 65 mensen. Mocht de samen- werking van de grondkomen dan zuilen de buitenobjecten en de hoofdarbeiders in Schiedam blijven. De geestelijk gehandicapten wor den overgeplaatst naar Vlaardingen- de lichamelijk gehandicapten naar Maassluis. Daarnaast zijn er plan nen ter tafel gekomen de drie werkplaatsen in de naaste toe komst bijdragen te laten leveren aan één produkt. In de personeelssituatie van de sociale werkplaats in Schiedam heb ben zich enkele veranderingen vol trokken. Vijf pupillen zijn kortge leden te werk gesteld in het dag verblijf in Spijkenisse, terwijl een aantal lichamelijk en geestelijk ge handicapten is overgeplaatst naai de voormalige kantine tegenover de werkplaats aan de Boterstraat. t (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na meer clan een jaar wachten is nu eindelijk de goedkeuring van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk afgekomen om in Schiedam een dienstencentrum voor bejaarden te bouwen. De ge meenteraad krijgt het voorstel voor de bouw in de vergadering van augustus in behandeling. Als de raad akkoord gaat. moeten Gedeputeerde Staten het voorstel hog goedkeuren en dan kan er naar alle waarschijnlijkheid eind sep tember begin oktober met de bouw worden begonnen. Het diensten centrum wordt gebouwd aan de Honnerlage Gretelaan in Schiedam, achter het bejaardentehuis Thur- lede. Het centrum zal service gaan verlenen in de ruimste zin des woords aan alle bejaarden in Schiedam. Er komt een sociaal- medische afdeling in, een soos- ruimte. een bibliotheek en de war me maaltijdenvoorziening voor be jaarden wordt vanuit het nieuwe centrum georganiseerd. HART IS NU Als de gedeeltelijke afbraak van de LEAO-school klaar is. legt Ge meentewerken bij het parkeerter rein Oude Kerkhof een grotere, tweede inrit aan. Het deel van het schoolgebouw dat -intact blijft." wordt van het parkeerterrein ge scheiden door draadafrastering en groenbeplanting. De gemeente is niet van plan parkeervakken op de terreinen aan te brengen; het wordt aan de auto bezitter zelf overgelaten waar hij z'n voertuig neer wil zetten. Wel legt Technische Bedrijven één de zer dagen veriichtingaan. z'n voërtuig neer wil zetten. Wel legt Technische Bedrijven één de zer dagen verlichting aan.- De toplaag van de parkeer ter reinen bestaat uit hoogovenslak ken. Nadeel van dat "zachte" pro dukt is dat er na heftige regen buien kuilen ontstaan die het rij den en manoeuvreren bemoeilijken. Omdat de twee nieuwe parkeerter reinen echter tijdelijke voorzienin gen zijn. heeft Gemeentewerken weinig heil gezien in het verbete ren van de ondergrond en het aan leggen van aangepaste bestra- ting. Met een doorbraak naar de Hoogstraat willen de plannenma kers het parkeerterrein, zuidelijk van het Willemshofje voor ieder een bereikbaar maken; de voorzie ning geldt uitsluitend voor voet gangers omdat auto's alleen 's avonds en in de ochtenduren ovei de Hoogstraat mogen. Het parkeer terrein Willemshofje is inmiddels wat opgekalefaterd door de muren van enkele panden opnieuw te wit ten. Door een deel van de Laan te slopen en ook de woningen aan het W-'hofje af te breken, zullen de 2 parkeerterreien binnen afzienbare tijd tot één grote parkeergelegen heid worden samengevoegd. Ook de pandjes aan de Grofbaan zullen voor dit doel waarschijnlijk als de afbraak van de Parellelweg vol tooid is worden afgebroken. 'A, ■A ■"V' *•- -< O-V "sas SSf4** - (Van onze sportredactie) SCHIEDAM De gisteravond op de Schiedamse baan verreden wed strijden waren het aanzien alles zins waard, zoals mag blijken uit de vele gulle giften van de toe schouwers. De sprint bij de amateurs leverde een overwinning op voor Peter van Wijk niet op de tweede plaats Bram van der Molen. De premie wedstrijd over vijftig ronden lever de een overwinning op voor Henk Lammers. De strijd was wel bij zonder spannend omdat er een premie van tien gulden was uitge- pen. Niemand slaagde daarin ech ter. De nieuwelingen begonnen hun gevecht met een rit over vijftien- ronden met daar tussenin drie sprints. Alle drie werden'zé gewon nen door Hans Schouten, tweede Buying en derde Hiemstra. Evenals de klassenrit werd de afvalrit ook door Hans Schouten gewonnen, die daarna er ook in slaagde de tijdrit op zijn naam te brengen. Schouten ging zelfs zo snel dat hij slechts tienden van seconden van het baanrecord op naam van Jan Breur verwijderd bleef. Ondanks dat er maar twee deel nemers waren, was er bij de aspi ranten toch een leuke strijd. Mar tin won zowel de achtervolging als de tijdrit voor Cees van de Velden. (ADVERTENTIE) Evt. vooraf prijsopgave St. Liduinastraat 78 a Schiedam Telefoon OIO—26 86 38 Off. Philips dealer. Vorige week donderdag is begon nen met de verhuizing van het ar chief. 'De Graauwe Hengst' heeft haar archief aan de gemeente af gestaan, omdat men van de Lange Haven gaat verhuizen naar een pand aan de Noordvest. Het archief van de gemeente prijst zich zeer gelukkig met de schenking, omdat er dan nog iets van Sohiédams spirituele historie blijft behouden voor het nage slacht, dat zijn jenever vermoede lijk nauwelijks nog uit Schiedam zal betrekken. De bescheiden uit het archief kunnen lange, met geest rijk vocht overplengde verha len vertellen; dat staat vast. Het archief gaat terug tot het jaar 1800. De voorwaarde, die aan' de schenking verbonden is, is dat geen van de stukken voor 1985 mag wor den gepubliceerd, omdat er diverse stukken inzitten die van vrij recen te datum zijn. Publikatie ervan zou moeilijkheden met zich mee kun nen brengen. Het is overigens niet de eerste keer. dat de gemeente zo'n spiri tueel arijhlef krijgt aangeboden. ■Schade en Buysing, distillateurs en likeurstokers uit Schiedam schon ken hun archief reeds en met de firma Rijnbende wordt overleg gepleegd over haar archief. Het .bedrijfsarchief van 'De Graauwe Hengst" is in het begin van de jaren zestig al helemaal geïnventariseerd door een man, die toondertijd stage liep bij het ar chief der gemeente. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ze zuiien dit jaar niet optreden in Schiedam, wieier- artiesten als Jan Janssen, Peter Post en Gerben Karstens. Door een misverstand tussen de gemeente en de RC Schiedam over 'de eerste week van augustus' is de Ronde van Schiedam voor profs dit jaar on herroepelijk van de. baan. Bij het vaststellen van de datum werd van gemeentezijde aan de -eerste 'volle' week van augustus gedacht, van 7 tot 14 augustus. De RC Schiedam mikte daarente gen op de week tussen 1 en 6 augustus. Doordat er op korte ter mijn geen verandering in de wie- lerkaiender kan worden aange bracht.- zal Schiedam het daarom dit jaar zonder 'n profronde moe ten stellen. SCHIEDAM Naar aanleiding van publikaties over het feit dat de gemeente besloten heeft voorlo pig te stoppen met het verstrekken van riet- in plaats van bietsuiker heeft 't raadslid van de PPR/PvdA D. J. Rensman het college de vraag gesteld of het inderdaad waar is. dat enkele raadsleden zich. nogal gegriefd voelden door de licht-ide- ologisohe spreuken die op de riet suikerzakjes vermeld staan. Zo staat er op de zakjes met riet suiker: 'Door rietsuiker te gebrui ken, vergroot men de druk op de regeringen van rijke landen om aan de arme landen ook een plaatsje in de welvaartszon te gunnen'. En zulke zinssneden zouden be zwaren. oproepen bij enkele raads leden. Rensman wil van burgemeester en wethouders weten of er inderdaad raadsleden zy'n die hun bezwaren hebben geuit, en zo ja of burge meester en wethouders in hun overwegingen de wetenschap heb ben betrokken dat verscheidene raadsleden het gebruik van riet suiker wél op prijs stellen. ROTTERDAM Twee broers uit Schiedam zijn maandag door de po litie aangehouden op verdenking van diefstal van bromfietsen. De 20-jarige militair J. J. H. en de 18- jarige voorlader W. H. hadden twee gestolen bromnetsen in de bosjes in de Spaansepolder verstopt. Zij sloopten de brommers en gebruik ten sommige onderdelen om hun eigen voertuigen op te peppen. Vorige maand zagen- volgens dië-- zeifde gegevens. 97 baby's het le venslicht (49 meisjes en 48 jon gens), trouwden op het Schiedamse stadhuis aan de Markt 210 persor - nen. werden elf echtscheidingen of ficieel bekrachtigd en uitgesproken en stierven 45 Schiedammers (27 mannen en 18 vrouwen). In de maand juni kwamen er. van de 97 geboren baby's 5 onwettig- ter we reld en bleek er een niet levens vatbaar. In dé "leeftijdsgroep van tachtig jaar en ouder stierven vorige maand zestien personen, in de leef tijdsgroep zeventig tot en met ne genenzeventig jaar eenentwintig somen van 60 tot en met 69 jaar een Schiedammer, van 4049 jaar twee personene en in de leeftijds groep beneden de een jaar één ba by. Na hun huwelijk trokken 53 pas gehuwden in een eigen woning, (gingen ér vijf inwonen bij een van de ouders, bleven de partners van zes huwelijken elk afzonderlijk wonen, gingen 10 jong-gehuwden op kamers wonen en vestigden zich 31 {jaartjes in een andere gemeen te. In Schiedam vestigden in de juni- maa H 455 personen en vertrokken er 430 naar een andere gemeente in Nederland of naar het buitenland. Het merendeel der vertrekkenden huisvestte zich in Rotterdam (80), Vlaardingen (43), in Overijsel sel (15), in 's-Gravenhage (11), in Hellevoetsluis (11), in de provincie Noord-Brabant (9), in de provincie Gelderland (38), in het buitenland (24), in Poortugaal (6), in Ridder kerk 6) en in Delft (5 In de maand juni vestigden zich in Schiedam 135 personen uit het bpuitenlanö, 159 uit Rotterdam, 31 uit 's Gravenhage. 17 uit Vlaardin gen, 19 uit de rest van Zuid-Hol land, 14 uit de provincie Gelder land. 16 uit de provincie Noord .Holland. 12 uit Noord-Brabant. 8 uit Delft, 6 uit Indonesië (leden van een gezin), 4 uit de Nederlandse Antillen en 1 uit Suriname. Het raadslid D. J. Reesman heeft aan het college van B. en W. gevraagd waarom de gemeente Schiedam liever geen rietsuiker in de koffie en thee doet. Het antwoord op die vraag geeft hij eigenlijk zelf al. ..Bezwaren", tegt het desbetreffende raadsstuk, „van enkele raadsleden tegen po litieke uitspraken (de leus ..door rietsuiker te gebruiken vergroot men de druk op de regeringen van de rijken om aan de arme landen ook een plaatsje onder de welvaartszon te gunnen") zouden hierbij een rol hebben ge speeld" Wat had het geachte raadslid Rensman anders gedacht? Na tuurlijk heeft die politieke kant van de zaak een rol gespeeld. Wie rietsuiker gebruikt, doet dat dan ook met een bepaalde reden, zeker als die rietsuiker ook nog eens afkomstig is van instellin gen als de Wereldwinkel. Dat zoiets als het al dan niet gebruiken van rietsuiker in Schiedam de aanleiding zou zijn tot zwaarwichtige vragen in de raad en een'openbare verkette ring van zaken als hulp aan on derontwikkelde gebieden van de rechterzijde van de raad, was te voorzien. Schiedam is nu eenmaal geen stad die de progressie hoog in het neemt om stennis te trappen te gen het gevestigde orde, de ras sendiscriminatie in Zuid-Afrika, Vietnam, de Oostgroningse sta kers en onze democratische vrij heidslievende Navopartner Portu gal. en daarmee zo vindt men gaat een zichzelf respecterende gemeenschap zich ver te buiten. Twee gemeenteraadsleden ma nifesteerden dat duidelijk toen ht gemeentelijk voornemen om voortaan rietsuiker te gebruiken ter tafel werd gebracht. De één, die bij het binnensteeds suiker- verbruik meer geïnteresseerd is dan alleen als raadslid vond dat de gemeente dan wel subsidie op alle suikerwerken kon geven omdat de Wereldwinkel volgens hem ook niet zonder winsten werkt. De ander, die zich bij elke voor komende gelegenheid opwond over zedenschennende zaken als langharigen, pornografie en het langs de openbare weg procla meren van de homofilie, veroor deelde het gebruik van rietsuiker als een exponent van links dus ondemocratisch en onfatsoenlijk denken. Mogelijk heeft bij de overwe gingen van het college van B- en W. ook "n andere zaak een zij het een zeer ondergeschikte ro! gespeeld. Schiedam heeft ten op- Rietsuiker vaandel heeft geschreven. Schie dam vormt.hoe spijtig ook, als gemeenschap een uiterst bezadigd gemiddelde. Zaken als lucht en millieuverontreiniging ver mogen binnen de raad nauwelijks enige beroering te verwekken, hoewel ook wij de lucht van Per nis met volle teugen inademen. De kabouters hebben in Schie dam geen poot aan de grond ge kregen en het handjevol krakers dat zich binnen onze dorpse dre ven ophoudt, had tot dusverre goddank het fatsoen om zich al leen te vergrijpen aan eigen dommen die door het bureau huisvesting en de rechtmatige eigenaren al geruime tijd waren afgeschreven. Dat deze gemeenschap tot zo iets gedurfds in staat mocht wor den geacht als het van overheids wegehelpen van arme landen dm.v. 't consumeren van hun na- tuurprodukten, leek dan ook in hoge mate onvoorstelbaar. Het ge bruik van rietsuiker zo meent men kennelijk hier ter stede is 'n duidelijk politieke zaak, waar mee men zich confronteert met onmaatschappelijke verschijnselen zoals het langharige werkschuwe tuig, dat elke gelegenheid te baat zichte van de suikerbiet enkel zwaarwegende verplichtingen. Tot voor kort was Schiedam dé jeneverstad en jenever naar ais algemeen bekend mag worden aangenomen wordt grotendeels bereid uit de geëxtrateerde sap pen van de Zeeuwse Beta Vul garis. Sterker nog. De suikerbiet heeft voor Schiedam eens de red ding betekend toen aan 't begin van deze eeuw overal elders de kunst van het distilleren succes vol in praktijk werd gebracht. Zonder de ontdekking dat men uit de suikerbieten evenals uit granen alcohol kon bereiden was Schiedam ten onder gegaan in de concurrentie met de buitensteedse distilleerderijen. Dat dit alsnog is gebeurd Schiedam is tenslotte als jeneverstad nauwelijks nog van enige betekenis hoeft op het besluit van B. en W- natuur lijk geen invloed te hebben ge- Jiad. Peit is dat de biet ons sinds die miraculeuze redding tot op de dag van vandaag onbewust zeer dierbaar is gebleven en volgens het collegebesluit zijn heiliging moet blijven vinden in het ge meentelijk kopje koffie. Hoeveel goed we ook kunnen doen door het gebruik van rietsuiker. SCHIEDAM Bij een valpartij vorige week donderdag in de Duitse stad Esslingen is Martin van Adel uit Schiedam gewond geraakt. Martin van Adel verbleef in de Duitse stad in het kader van de jeugduitwisselingen, die door de Schiedamse Gemeenschap worden georganiseerd. Zaterdag keerde de groep die aan de jeugduitwisselin gen deelnam zonder Martin naar Schiedam terug. Hij ligt met een lichtehersenschudding en een hoofdwond in het stadsziekenhuis van- Esslingen. De directeur van de SG, R. H. Pillard. is zaterdag met een vlieg tuig naar Esslingen gereisd om het slachtoffer te bezoeken en ter plaatse het langere verblijf van de jongen te regelen. Naar het zich laat aanzien zal de jongen met een dag of tien toestemming krijgen het ziekenhuis te verlaten en terug te keren naar Schiedam. De leider van de groep, dc heer B. Kranen burg. is in Esslingen gebleven om samen met de jongefl de reis terug tc maken. (ADVERTENTIE) COMPLETE WDNINGIIÜBICHTIN6 OOSTHAVf NKA0E 56 -TEl.345165 •VLAAHDINGtN SCHIEDAM Through the eyes of a painter', een film die uitbeeldt dat de schilder door zijn vak uit te oefenen behalve de realiteit ook zijn emoties kan overbrengen op de toeschouwers. De film draait donderdag om kwart voor een 's middags, op vrij dag om half negen 's avonds, op zaterdag om drie uur 's middags en zondag om drie uur. In juli en augustus toont het museum werk uit eigen collectie, zaterdag 7 augustus om half vier in de middag opent het museum de tentoonstelling Kermisspul die tot 3 augustus zal duren..

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1