Ook de dames Vogt en Karstanje willen nu graag weg uit de buurt Ui DHS en Holy optimistisch het veld in Paalman toont be levings lessen in POPPEZIJN Schiedams oude garde en trainers gelijk op 1 eurótax 15.11.22 Gebr. de Veld Laatste honkballoodjes Bliksem slaat in hooiberg Auto tegen mast WF handballers in het zilver Brand in af va! eERGfo, Inbraak in villa TM. DEFECT (brom)fiefsen fijn (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Scheefgezakt tussen de magazijnen van Vroom it Dreesmann en dis- tïllèerderij De Kuypër, op nauwelijks vijf minuten van het Broersvesfc, ligt aan de Buitenhavenweg een van Schiedams meest vergeten wijken. Nu nog wonen er de dames Vogt eh ICarstanje (door de buurtbetiteld ais „de parels van de wijk") en huist achter de vermoeide rsami.ozijnen een handjevol steun .rekkers, autohandelaren en een enke le alcoholist. Maar lang zai dat niet meer duren. Van onze medewerker HANS VENNEKER SCHIEDAM, VLAARDINGEN Vooral voor DHS gaan de laatste loodjes in de honkbalcompetitie wel heel zwaar wegen'. De Schiedammers moeten nog vijf wedstrijden spelen, maar daar zijn nog twee duels bij tegen mede-degradatiekandidaat CW. Holy blijft rustig wachten op fouten van de twee kop lopers SCR en Geldrop. Door de keurige overwinning (1-0) afgelopen zondag tegen ditzelfde Geldrop zijn de Vlaardingers nu in puntentotaal gelijk gekomen met deze ploeg. Holy heeft echter twee wedstrijden meer gespeeld. Spelende kleuter raakt onder auto Gezond ..Welch een tempo Krakers Wij helper U direct Bromfietser rijdt op oplegger Geen gedraaf Eerste minuut L ilzendi ng VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1971 HET VRIJE VOLK PAGINA 15 Na de afbraak van de Parallel weg en de Grofbaan wil de ge meente er een punt achter zetten. Dan zal hét Nieuwstlcht met z'n roemruchte families en zijn vrij heidsdrang verdwijnen en Schie dam opnieuw een deel van zijn verleden kwijt zjjn. Het i wij n t we Schiedam: Voor Schiedam Is de situatie de laatste weken ook drastisch veranderd. „Dat is vooral (ADVERTENTIE) '.Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door bliksemin slag in een hooiberg achter de boerderij van veehouder J. v, d. E. £an de Polderweg in Kethel zijn Sistermiddag honderd pakken hooi in vlammen opgegaan- De verzeke ring dekt de schade. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Doordat hij plot seling de rijweg opliep om zijn bal te pakken, is de zevenjarige Leen- dert E. vanmorgen in de Lekstraat aangereden door een auto. De kleu ter liep een hersenschudding op. De auto werd bestuurd door de 22- jarige bankwerker A de V. gekomen door de indrukwekkende opmars van rode-lantaarndrager PSV. De Eindhovenaren wisten de laatste wedstrijden in winst om te zetten en zijn zodoende Schiedam tot op één punt genaderd. Schiedam heetf echter nog een wedstrijd min der gespeeld. Maar de dubbel tegen PSV staat nog op het programma. Zondag moet het team van voor zitter Ebben in staat worden ge acht de punten in de wacht te slepen. Dan staat de ontmoeting tegen VUC in Den Haag op het programma. En aangezien VDC af gelopen zondag nog een kansloze 124-nederlaag tegen PSV leed. moeten ook voor de Schiedammers winst tot de mogelijkheden beho ren. DHS: Ondanks de S—12-neder- laag van afgelopen zondag tegen LLC. kan DHS terugkijken-op een goed gespeelde wedstrijd. De Schiedammers hebben de opgaande ijn duidelijk te pakken en dat rechtvaardigt enig optimisme. Maar dat wordt tijd ook. want de competitie nadert met rasse schre den het einde- Gelukkig heeft het bestuur van DHS de ontmoeting tegen ABP op zaterdag kunnen verzetten, want anders had coach J- Ouweneel diverse spelers moeten missen, die ook voor de voetbalafdeling uit komen. Een eenvoudige opgave wordt het niet voor DHS, want ABP uit Wassenaar behoort tot de sterkste teams uit de derde klasse. Kansen zijn in ieder geval wel aanwezig. Daarom is de mogelijk heid volledig aanwezig revanche te nemen voor de 10ï-nèdêrlaag dié eerder in de competitie tegen ABP werd geleden. Hoe het begon. Ronde de jaren vjjftig van de 19e eeuw duiken de eerste ideeën op voor de bouw van het Nieuwsticht. In die jaren is het goed gebruik dat kinderrijke fami lies moeten leven in kamers van 5 bij 3. Om de tien jaar breken er in Schiedam epidemieën uit, die tien tallen burgers het graf injagen- Artsen van de Geneeskundigen Kring "eindelijk wakker" geven ruchtbaarheid aan het besluit dat ze het niet langer nemen. "Het lot van de arbeidersklasse moet verbe terd worden" en 'De armen zijn doelwit eener lage en baatzuchtige huurspeculatie", 'schrijven ze strijdlustig. Het resultaat verschijnt enige ja ren later op de voorpagina van de -laatselijke courant: Heden is op gericht de Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden. Het doel: rezonde en goedkope arbeiderswo ningen bouwen met het geld van aandelen. Het gros der invloedrijken houdt •!e hand echter op de binnenzak fan de 75-000 guldens die hard no- lig zijn. komt driekwart met pijn en moeite op tafel. Maar de bouw <-an het Nieuwsticht is niet meer te stoppen. "Onder begunstiging van het schoonste weder en het uitspreken van hartelijken taal", verricht bur gemeester Knappert in juli 1854 In het bijzijn van velen die voor een habbekrats de minzame weldoener willen-uithangen, de gebruikelijke eerste ceremonieën. De huisjes (afgekeken van soort gelijke wonineen in Amsterdam e» Delft) zijn voor die tiid hypermo dern. Vergeten is de vochtige bodem waaron de nandjes staan, maar dat komt pas jaren later aan het licht. In twee jaar tijd worden ze de bodem uitgestampt. ("Welck een tempo", pent een voornaam heer uit die dagen onthutst neer». De hmirprtis: f'1-30 tot een enkele en 2.- voor een dubbele woning. Maar nog altijd stukken hoger dan eerst geraamd was. 'In het jaarverslag melden de bemiddelde heren bloemrijk: "Hoe gaarne wij ook ten behoeve van onze mingegoede burgers eene la gere huur hadden aangenomen, we moeten zorgdragen dat he kapi taal behoorlijke rente afwerpt en voorkomen dat door te lage huur de lust tot bouwen aan anderen wordt ontnomen." De bewoners daarbij geholpen door de geïsoleerde ligging van de wijk maken van de buurt het onderkomen voor één grote familie ledereen kent iedereen- *s Avonds gaan de stoelen naar buiten. Men helpt elkaar bij het oplossen van de vele problemen. s Als na de Tweede Wereldoorlog de nieuwe wijk Nieuwland klaar is. de 100-jarige erfpacht van de ver eniging afloopt en de gemeente eigenaresse wordt van de buurt, blijft er van de onderlinge solidari teit weinig over. De Nieuwstichters pakken hun boeltje op en vertrek ken. De buurt gaat zichtbaar ach teruit. Van de 99 woningen die in de vorige eeuw zijn neergezet, is nu het merendeel hermetisch dicht gespijkerd. Een of twee krakers hebben zich een pandje toegeëigend. Van de oorspronkelijke bevolking is nog een klein aanta! over. onder wie de weduwen Vogt en Karstanje. Ze hebben duidelijke grieven. "Vroeger kon je je buitendeur openlaten," zeggen ze, "maar nu stelen ze je matteklopper en je vuilnisemmer. Vroeger kon je van de straat eten en nu loopt het on gedierte hier en daar de huizen uit. De gemeente stopt er iedereen maar in." Volgens de dames doet de politie ondanks stapels criminele rappor ter, maar bitter weinig. De twee dames willen echter niet fe veel zeggen, bang als ze_, zijn dat hun ramen eerstdaags worden inge gooid. Het hoogbejaarde duo: "Laatst zei een agent nog tegen ons: Je moet weg zien te komen, want het is hier niks meer voor jullie. Van wege de honden durven de kran tenjongens niet eens meer te ko men. Het -Is hier op zijn Hollands gezegd: een grote rotzooi." Buurvrouw Karstanje beaamt. "We zijn hier blijven zitten t mdat iietvroeger zo fijn was." zegt ze. Vanaf hun jeugd wonen ze in het Nieuwsticht. maar nu hoeft het niet meer. Ze willen er weg en als het kan zo snel mogelijk. De buurt zelf heeft het begrip voor de twee dames. Het zijn oude vrouwen, zeggen ze. die heimwee hebben naar vroeger. "Maar in één ding hebben ze gelijk: als er ergens in Schiedam een ander huls vrij komt, zal niemand van ons ooit nog één poot zetten in deze wijk." ADVERTENTIE Evt. vooraf prijsopgave i phÏÜp}) St. Liduinastraat 78 a /ff~\ Schiedam Telefoon 010—26 86 38 Off. Philips dealer (Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM Dertig Neder landse museumdirecteuren, onder wie Hans Paalman, directeur van het Stedelijk In Schiedam nemen eind augustus deel aan een Inter nationaal Museum Congres in Pa rijs en Grenoble. Deze congressen worden om de drie jaar gehouden. In 1965 vond het eerste plaats in Nederland, de laatste keer kwamen de museumbazen in Duitsland bij een. Het thema van het congres is ,De Musea van vandaag en mor gen"- De heer Paalman neemt als bijdrage uit Schiedam dia's mee van de belevingslessen die begin dit jaar in het museum zijn ge houden. Verder is het de bedoeling dat de deelnemers Iedere middag een kleine tentoonstelling Inrich ten waarvan het thema geheel vrij zal zijn. Het Parijse congres start op 30 augustus en duurt tot 2 september de overige dagen brengt men door in Grenoble. Tijdens het laatste congres In Duitsland werden uitstapjes ge maakt naar Tsjeehostowakjje waar onder steer bezoeken zijn ge bracht aan de ateliers van kun stenaars. Paalman heeft toen ook HANS PAALMAN contacten gelegd ten behoeve van de exposities in z'n eigen museum in Schiedam, Hans Paalman reist tevens naar Frankrijk als afgevaardigde van de sectie moderne musea en kunstui tingen. »Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM —De 12-jarige A S. moest gistermiddag met een gebro ken neus en schaafwonden worden opgenomen in de Dr. Noletstichting nadat de wagen waarin hij als pas sagier meereed op de kruising Nieuwe Damlaan-Burg. van Haa- renlaan tegen een lantaarnpaal opreed. Dc vader van het slachtof fer, de 35-jarige landbouwers- knecht N S, die de wagen bestuur de. kwam met de schrik vrij. 'Van een onzer verslaggevers' SCHIEDAM De 26-jarige bankwerker J. B. uit Delft is gis teravond op de Overschieseweg door nog onbekende oorzaak met zijn bromfiets tegen een gepar keerde truck m«t onledte- oogere den. Met een her*»—«r»v--if.i»og is hij opgenomen in de Dr. Nolet stichting. »Van een onzer verslaggevers» SCHIEDAM De handbalver eniging Wiiton-Fi.jenoord viert dit jaar het zilveren jubileum Ter gelegenheid daarvan recepiëert het bestuur op zaterdag 14 augustus in het clubgebouw in Schiedam. Een week later, op zaterdag 21 augustus organiseert de 25 jaar oude hand balvereniging een feestavond in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven 155. De /aai Is vanaf ïiaif acht open. Het feest zelf begint een half uur later. 'Van pen onzer verslaggevers' SCHIEjDAM Gisteravond om streeks tien uur is op de Viaar- dmgerdijk ter hoogte van de Rooms Katholieke Begraafplaats brand uitgebroken in een hoop afval. Met een waterstraal wist de brandweer het vuur te bedwingen. Vermoed wordt dat kinderen het vuurtje hebben veroorzaakt. tADVERTENTIE Voor naar HOOGSTRAAT 101-103 SCHIEDAM - TEL. 26 75 52 i Van onze sportredactie SCHIEDAM Ten bate van het clubhuis voor de Schiedamse inva liden hebber) gisteravond op het SVV-terrein de voetballiefhebbers kunnen genieten van een aantrek kelijke wedstrijd tussen een Schie dams elftal uit 1950 en een. team van Schiedamse oefenmeesters. Beide teams hebben fel om de zege gestreden, maar na het laatste fluitsignaal van oud-scheidsrechter Henk van de Veer hadden beide teams de punten broederlijk ge deeld: 1—1. Na de aftrap, die werd verricht door de Feijenoord-speler Piet Romeijn. begonnen de 22 spelers aan het twee maal dertig minuten durende zware karwei. Maar óh, wat kunnen die oudjes er nog veel van. Het was een lust voor het oog om 'n Cock van de Tuyn, een Lex Jansen en 'n Henk Könnman. om er maar eens een paar te noemen, te zien spelen. Geen gedraaf, maar uitsluitend goed geplaatste ballen en dat juist maakt voetbal zo aan trekkelijk. Dat er niet meer goals zijn gescoord, kwam deels door het goede ingrijpen van Jan de Rijke en bij de oefenmeesters door Pim Visser. Aanvankelijk leek het Schie damse elftal op een grote zege af te gaan, want reeds in de eerste minuut had Lex Jansen doelman Aad Kaikhoven het nakijken gege ven. Deze stand bleef echter tot. aan de rust gehandhaafd. Pas in de Saatste minuut van de wedstrijd kon Piet van Veen. nadat eerder N. Polet een strafschop zag gekeerd door Aad van Diest, de eer voor de oefenmeesters redden. Henk van de Veer liet niet meer aftrappen De Schiedamse Ziekenzorg zorgde voor een directe radio uitzending naar de Schiedamse ziekenhuizen. Gerrad Bresser op zijn hammond orgel zorgde voor een grolijke noot In het Schiedamse elftal uit 1950 speelden de volgende spelers: A. v. Die.st. G. Burger. J. Meerwijk, J. de Rijke. A v d Horst, H Könrteman L. Jansen. G. v Peit. A. v. Lith. F. v.d. Burg. C. v.d. Tuyn en K. Bua- scher. Bij de Schiedamse oefenmees ters: P. Visser. Bens, C. Dries, P. v. Veen. N. Roozen. H. Hekman. J Polet. J. D. Zwart, D. Polder en A. Kaikhoven. (ADVERTENTIE) MljllKtl UIIMUSDIL Bezorginz door de gehele stad 'Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Door een nut aan de achterzijde in te slaan, /ijn inbrekers gisteren binnen weten te komen in de villa van de familie D aan de Arit Prlnsiaan Ir» Schie dam. De famdie mist een fototoe stel ter waa-de 4H« «in en (700.- aan buitenlands geld ■li-Bi

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1