Voorrang voor lindebomen vindt Zweedse Vila m ase van •- POPPEZIJN DE PRIJZEN ZIJN NOG NIET VERHOOGD! PIET EllSEN Co. SCHIEDAM n.v Jeugd- uitwisseling Schiedamse gemeenschap weer succes eurotax 15.11.22 Gebr. de Veld l urk gedood onder exprestrein T.Y. DEFECT Hoge inruil prijzen Hoge inruilprijzen Gemeente Schiedam (brorn)fietsen fijn Kadett v.a. 6572.- Ascona v.a. 8265.- Manta v.a. 9553.- Commodore v.a. 13.446. d Rekord v.a. 9211- Admiral v.a. 18.673.- Dagelijks geopend foi 17.30 's Zaterdags geopend tot 17.00 Broersvest 74-76 - Schiedam Telefoon 010-269404 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 HET VRIJE VOLK 'PA&mA w (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na de beruchte iepziekte die een ware slachting heeft aangericht onder het boombestand heeft Schiedam voor de heraanplant op grote schaal gekozen voor de Hollandse linde. Deze boom laat. zich volgens de Plantsoenendienst "uitstekend „vormen", heelt een hoge kruin; wordt bijzonder oud en is goed bestan. tegen uit laatgassen. mmm Auto's onder lindebomen. Geen gevaar, want de bomen zijn goed bestand tegen uitlaatgassen. SCHIEDAM Zaterdag komt er een einde aan de jeugduitwisseling van de Schiedamse Gemeenschap met een aantal steden in het buitenland. Schiedamse kin deren bezochten steden in Zweden, Italië. Duitsland en Frankrijk en hun gastheren uit die landen kwamen allen twee weken na'.' Schiedam. De groepsleidkvan de jeugduitwisseling .varen gis teren in het SG-kantoor bij een om voor de laatste keer ervaringen uit te wisselen en gekke verhalen op te halen. (ADVERTENTIE) (Van onze cricketmedewerker) SCHIEDAM - De cricketcompetitie 1971 is zo langzamer hand in het eindstadium gekomen. Op vele velden wordt er al weer over hockey en voetbal gesproken. Niettemin zal' Ex celsior nog een interessante wedstrijd moeten spelen met als inzet het verdere verblijf in de'hoofdklasse. Voor Hermes DVS staat niets meer op het spel, zodat zij, bevrijd van alle zorgen, in de resterende/wedstrijden aantrekkelijk spel zal kunnen leveren. ADVERTENTIE Openingstijden afd. Bevolking c-a. Zweedss Ulla, Italiaanse Sandra, SG-bestuurd eerste paal voor winkelcentrum Koningshoek. Wij helpen U direct 1 (ADVERTENTIE) Voor naar HOOGSTRAAT 181-103 SCHIEDAM - TEL. 26 75 52 (Aile prijzen inclusief B.T.W.) Afdeling verkoop en showroom: Van het schutblad van de boom dat voornamelijk in Frankrijk, Duitsland en Rus land, wordt verzameld en ge droogd wordt de zogenaamde lindebloesemthee getrokken. - Werkzame stoffen daarin zijn wat vluchtige oliën en een stof met de ingewikkelde naam gly cosides. In Schiedam is het wel voor gekomen dat men buitenlandse arbeifjers bezig zag met het ver zamelen van de bloesems, maar de tijd daarvoor is inmiddels alweer voorbij. De linde, en. vooral de linde, bloesem staan bij de automobi listen dikwijls niet in een al te goed blaadje. De linde "druipt" namelijk en daar kunnen ge parkeerde auto's veel last van hebben. Oorzaak van al dat ongemak is de lindeluis, waarvoor juist de Hollandse linde zeer gevoelig is. Reden, waarom de-Plantsoenen dienst inmiddels heeft besloten de Hollandse linde minder te gaan gebruiken. De lindeluis vermengd met een zwarte schimmei-kleurstof 'tast de lak van de wagens ech ter niet aan. Door stevig te poetsen is het heel wel mogelijk alle "rommel" weer van de wa gen te verwijderen. De praktijk heeft uitgewezen dat de grootste problemen .zich alleen, maar voordoen bij droog weer, een fiks regenbuitje spoelt de onge rechtigheden vaak vanzelf weer weg. Toch zijn er in Schiedam ook lindesooortgp waarop de luis niet gedijt, maar 'die bomen hebben, evenals iedere andere "boomsoort, ook hun bezwaren. Zo groeit de niet zo sterke popu lier te hard, is de esdoorn ge voelig voor uitlaatgassen en veroorzaakt de lijsterbes rom mel door de rijpe, afgevallen besjes. Dat de linde in Europa een zo veel gebruikte boom is, is voor namelijk te danken aan keizer Karei de Grote, die de aanplant ervan op het platteland sbërlc .propageerde, Reeds in de Ger maanse mythologie speelde de linde een grote rol als boom waaronder de rechtspraak werd ■uitgeoefend. In de folklore wordt er oen dansje onder gemaakt, terwijl de linde daarnaast riog wel ge plant wordt als herdenkings boom en in de liefdeshistoriën vaak een belangrijke plaats in neemt. Een wel heel oud bijge loof wil dat het regenwater dat langs de stam /an de linde stroomt heilzaam werkt. Het extract van de boom werd ook vaak in de kinderpap ge mengd als zoetmiddèl. Het eni ge produkt van de boom dat he den ten dage naast de l.b.-thee, nog in de winkels te vinden is, is de lindehoning, een van de meest verfijnde honingsoor- a nice people in Van een onaer verslaggevers' En de oude koeien kwamen bij kudden tegelijk de sloot uit. Ze zijn allemaal razend enthousiast over hun bezoek aan Nederland. Bij"ster enthousiast over Schiedam. "Such a nice people in Sjiedam zegt TJUa uit Zweden. In een dub- belgiebroken Engels schildert zij alle toeristische attracties, die de groep Zweedse meisjes in de afge lopen weken hebben afgelopen. "Begeistert. meine Gruppe war sehr begeistert", meldt Duitse Dieter en de pretlichtjes vonken nog da in zijn ogen. Sandra uit Udine, Italiaans in hart. nieren en alles waarin Italiaansen maar Ita liaans kunnen zijn, roemt Neder land om de vrijheid die je er ge niet. "I-e am-e twenty-two-e. maar als ik thuis in Italië een avondje uit wil is daar officiële toestem ming voor nodig van mijn ouders. Hier kunnen jongens en meisjes van vijftien al alles." En dat vindt ze geweldig. Overigens als het om de "sjans" gaat hebben de Zweedse meisjes het gewonnen. Hebben de Zweedse meisjes hier of daar nog een onbe zoedelde Hollander opgepikt voor een korte verkering? „Oh, lots." lacht nils en maakt een gebaar, dat een regiment Hollandse min naars aanduidt. De Italianen deden het rustiger. "Nee", zegt Sandra, "Niet dat ik weet". Wat nou niet zo in de smaak is gevallen is het Nederlandse eten. Vooral in de groep van Franse Annv. een welgevormde vrouwelijke ingenieur in de scheikunde, heeft het eten de nodige problemen op geleverd. De Fransen hebben een heel andere volgorde van eten en doen het ook vier keer per dag. 's Avonds om tien uur. wanneer de mensen in Frankrijk aanschuiven voor hun "souper", kon je in Schiedam tien buitenlandse magen horen rammelen. Sandra miste natuurlijk haar spaghetti en Dieter was zeer te spreken over onze ei- genheimertjes. Het meeste opzien voor alle bui tenlanders hebben onze geïmpor teerde slapers op de Dam en in het Amsterdamse Vo ndelpark gebaard. Gemakshalve sprekende alle groepsleiders over de Amsterdamse „hippies". Een kortstondige „zit" onder het nationaal monument hebben ze dan ook allemaal ge maakt. Als ze terug gaan zullen ze al lemaal thuis hun eigen verhalen vertellen, Ulla. dat het zo goed koop was (zij kocht een dozijn lipsticks). Sandra over onze progressieve Roomse Kerk. Dieter over de "immer schmackhafte kar tof fel" en Anny over de musea. Eer- paar onderwerpen hebben zij gemeen: Radio Veronica, de opeen hoping van onze poltieke partijtjes esl.de verzuiling in heel Nederland. Sn daar weten ze allemaal vrij veel van af. ■'7. SLIJTER!) WIJNHANDEL sszorgint door de gehele stan Zondag ontvangt Excelsior he: tweede elftal van HCC. En denk nu maar niet dat dit elftal zwak ker is dan het eerste elftal. HCC ziet al jaren kans twee gelijkwaar dige teams op de been te houden, die ook allebei een hartig woordje meespreken in de strijd om het landskampioenschap. In het team van Excelsior spelen Koos Gouka en Theo Janse weer mee, die gesterkt door de vakantië- zon een extra prestatie hopen te leveren. Ook de andere speler.- hebben door de overwinning op VRA een extra mentale injectie gekregen^ Dit zal ook hard nodig zijn gezien het zware programma dat Excelsior komend weekeind te verwerken krijgt. Vrijdag speelt Excelsior een vriendschappelijke wedstrijd tegen het uit Londen komende Mediators Cricket Club:, zaterdag moeten zij tegen het- Haagsehe Quick spelen in de halve finales van de Konck- out compepitie; terwijl zondag de Thurledemensen er weer keihard tegenaan moeten gaan om van HCC II te winnen. Hermes DVS gaat naar Utrecht' toe om het dit seizoen debuterende Hercules te ontmoeten. .Hercules heeft getoond zich van geen enkele reputatie iets aan te trekken en staat dan ook mei comfortabele voorsprong op de 2e plaats. Een waarlijk grootse prestatie. Hermes DVS zal ongetwijfeld re vanche willen nemen op de afgelo pen zondag geleden nederlaag. Of Hercules hiervan het slachtoffer zal worden staat te bezien. Toch maken de Schiedammers door hun grotere routine een goede kans om de wedstrijd te winnen. Voor de afdeling Bevolking, Bur gerlijke Stand, Militaire Zaken en Verkiezingen van de gemeente secretarie van Schiedam,. Over- schiesestraat .2 (voorm. rijks-hbs), zullen met. ingang van maandag 16 augustus 1971 gewijzigde, ope ningstijden gelden, .Deze secretarie-afdeling zal op werkdagen voor het publiek onon derbroken open blijven van 8.30 urn 's morgens tot 15 uur 's middags, dus ook, gedurende de lunchpauze. Genoemde afdeling is eveneens voor het publiek geopend op vrij dagavonden van 19 uur tot 21 uur. doch dan uitsluitend voor zaken betreffende paspoorten en visakten. t VLAARDINGEN - Donderdag avond even over elf uur 'is de 43- jarige Turkse arbeider Nuri Uslu. wonende te Schiedam, op de spoorwegovergang van bet station Vlaardingen-West door de snel trein naar Hoek van Holland gegrepen. De man was op slag dood. Het slachtoffer ging na het passeren van een trein uit de rich ting Maassluis de nog gesloten overweg over en werd door de uit de tegenovergestelde richting op volle snelheid naderende sneltrein, de Lorelei-Express, gegrepen. De man, die werkzaam was op een bedrijf aan de Stephenson weg, was ter plaatse bekend. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. SCHIEDAM Het Israëlische voetbalteam Hapoel Nathanya. dat momenteel een tournee door Euro pa maakt, heeft gisteravond op het Hermes DVS-terrein zijn eerste vriendschappelijke wedstrijd tegen het Schiedamse HBSS met 2—0 gewonnen. ADVERTENTIE Evt. vooraf prijsopgave PhÜÜmI St* Eldulnastraat 78 a Schiedam Telefoon 010- 26 86 38 Off. Philips dealer OPEL Haast u! - Koop nu! Qp^

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1