Oplichters aan 't werk Gebr. de Veld B. en W. van Maassluis: LAAGBOUW IN DIJKPOLDER Gebied van 600 ha tussen en Maassluis Noodzaak Project gaat 54 miljoen gulden kosten SCHIEDAM VAND AAG Jan Breur verbetert baanrecord Joop Schop traint Excelsior-M. T V. DEFECT Meisje overreden (fOBKSDAG 1 SEPTEMBER 1971 HÉT VRIJE VOLK PAGINA 19 Wij helpen; U direct vlaardingen/maassluis Met het verschijnen van de „Voorstudie en een pro gramma van eisen ten behoe ve van het recreatieplan Vlaardingen-Oost/Maassluis- West" is een eerste stap gezet 0p weg naar de realisering van ruim 600 hectaren re creatiegebied in het hart van de Rijnmond. door Hans van der Sloot SCHIEDAM Jan Breur is er gisteravond op de Schie- damse wielerbaan in geslaagd om het baanrecord, dat op naam stond van Nico Moer man met 16,78 seconden, te rug te pakken. Hij liet de chronometers nu stilstaan na 16,56 seconden. Trainer Joop Schop in de kleedkamer van Excelsior M. Als alles goed gaat heeft Schiedam in oktober weer een Salon van de Maassteden. Eind vorig jaar werd dat heug lijke nieuws bekend gemaakt, tegelijk met 'n aantal nieuwe formules, die de in Rijnmond werkende kunstenaars on gevraagd vertegenwoordigd door de BBK zich voor die tweejaarlijkse manifestatie hadden gedacht. Hat recreatieplan op tekening. Op deze plaats in de Dijkpoider komt de laagbouw. vjjtyé' I,*. en volkstuinencomplexen gedacht. De rest van hec gebied wil men in grote trekken door middel van gedeeltelijk opspuiten in een aan trekkelijk natuurgebied herschep pen, waarin „rustzoekende recrean ten verpozing kunnen vinden." Ten slotte nog iets over de finan ciering van het 54-miljoenenproject. De .samenstellers zeggen erop te vertrouwen dat het rijk en de pro vincie Zuid-Holland de realisering door subsidies mogelijk zullen ma ken. En ter staving van dat vertrou wen geven zij hun voorstudie een citaat uit het „Meerjarenplan voor het rijksbeleid op - het gebied van de openluchtrecreatie" als motto mee:_ „Ook in de komende jaren zal 'n hoge prioriteit worden toegekend aan het tot stand komen van voor zieningen voor de dagrecreatie in i de omgeving van gebieden, waar j zich grote bevolkingsconcentraties voordoen en relatief weinig natuur lijk recreatiegebied aanwezig is". De uitvoering van het recreatie- plan Vlaa rdingen-west-Maassluis- OOst, zal in handen komen van een nog op te richten „Recreatieschap", waarin vertegenwoordigers van bei de gemeenten, het- Openbaar Li chaam Rijnmond en de provincie Zuid-Holland zitting zuilen heb ben. Een belangrijke taak van dit recreatieschap zal de aankoop van grond zijn. Van de in totaa! 610 voor recrea tie bestemde hectare grond is 60 hectare in het bezit van de ge meente Rotterdam, ongeveer 95 van Vlaardingen en Maassluis en de resterende 455 hectare is nog in het bezit van particulieren. Vari een onzer verslaggevers SCHIEDAM' De politie waar schuwt: er zijn weer oplichters op pad! Een oude dame is in Schie dam door twee mannen, vermots- lijk Hagenaars voor 288 gulden op gelicht. Dat bedrag moest zij beta len, nadat de twee heren, die hun naam niet hebben genoemd, haar schoorsteen hadden geveegd en een nisbusje had-den geplaatst. Des kundigen verklaarden, zo laat de politie weten, dat die werkzaam heden met een bedrag van vijftig gulden al ruimschoots zijn be loond. ADVERTENTIE Evt. vooraf prijsopgave pumps! St. Udulnastraai 78 a - ,-cp\ Schiedam ■-. (szSfj Telefoon 010—268638 - Off,'Phflipi dealer iVan een onzer vetslaggevers i MAASSLUIS Laagbouw in de Dijkpoider is het verlangen van het Maassluise college van bur gemeester en wethouders, dat tot uiting komt in een aantal voorstel len aan de gemeenteraad. In de nieuwbouwwijk wil het gemeente bestuur zo'n 350 eengezinswoningen realiseren, nu het bestemmingsplan Dijkpoider 1 door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is goed gekeurd. Besprekingen met Muijs en De Winter's Bouw- en Aanr.:..-'r s- bedrijf N.V. hebben geleid tot een plan voor de bouw van honderd ééngezinswoningen in de woningwet - sector. Het college heeft van dit plan een raadsvoorstel gemaakt en ver meldt daarbij dat het enigszins afwijkt van het ingediende bouw plan. Burgemeester en wethouders vin den dat achteraf geen bezwaar om dat de privacy van de toekomstige bewoners gewaarborgd is en er voor een ruime parkeermogelijfcheid ge zorgd zal worden. Elke woning moet eon woonka mer. keuken, hal, borging cp de begane grond, drie slaapkamers, een douchecel en een zolder "bevat ten. De huizen worden voorzien van een centrale verwarming. De huur prijs zal, naar voorlopig geschat wordt, ƒ256.20 per maand bedra gen. Haast deze honderd woningwet woningen wil het gemeentebestuur ook 120 eengezinswoningen en 75 garageboxen in de particuliere sec tor laten bouwen. Omdat burge meester en wethouders vinden dat er in Maassluis een grote behoefte bestaat aan deze huizen, hebben zij contact opgenomen met eveneens Muijs en De Winter. Er is al over eenstemming met dit bedrijf over de verkoop van de benodigde grond. Het college stelt de raad voor deze grond aan liet bouw. en aanne mingsbedrijf te verkopen. Het derde voorstel aan de raad gaat over de bouw van 123 wonin gen en 86 garageboxen in de premie- verkoopscetor Hiervoor is contact gezocht met de Bouw- en Aannc- mingsmaatschappij Klndregt N.V. die gezegd heeft deze huizen te wil len bouwen. Als de raad akkoord gaat met de verkoop van grond aan Kindregt kan met de bouw worden begonnen. De goedkeuring van de raad aan dit laatste voorstel is echter lang niet r.eker omdat diverse commis sieleden bedenkingen hebben tegen de bouw van deze 123 woningen in de premie-verkoópsector. (Van een onzer verslaggevers) Volgens de laatste ramingen ffloet er in 1990 in en rond het gebied van Rijnmond ongeveer 4000 hectare beschikbaar zijn om circa 210000 mensen genoeg ruimte voor dagrecreatie te bieden. Ruim een zevende deel daarvan gaat dus gerealiseerd worden in de buffer zone tussen Vlaardingen en Maas sluis, die aan de noordzijde wordt begrensd door het plan Midden- Delfland en aan de zuidkant door het Schreur. In ongeveer tien jaar zou dit hele project de geraamde kosten zijn 54 miljoen gulden moeten kunnen worden uitgevoerd. Daarvoor is nodig dat het noorde lijk deel. om als recreatiegebied geschikt te worden gemaakt, met baggerspecie wordt opgespoten. Hoewel er landelijk en regionaal een aantal normen over de toe komstige behoefte aan recreatiege bieden bestaat. kunnen de samen stellers van de voorstudie geen duidelijk beeld geven van het te verwachten bezoek. Andere facto ren (het .rapport spreekt van kwa litatieve aspecten) hebben dan ook de doorslag gegeven bij de plannen het- gebied tussen Vlaardingen en Maassluis als recreatiegebied-in te richten. Die factoren zijn tussen Hoek van Holland en Capelle aan den IJssel Is dit de enige strook waar dagrecreatie aan de rivier mogelijk is, door de aanleg van', een 'verbin dingsweg met' Midden-Delfland ontstaat voor de bewoners van dit gebied meer keus in recreatiemoge lijkheid, door aansluiting van het plan gebied bij Midden-Delfland ont staat een definitieve bufferzone tussen de uitbreidingen van Vlaar dingen en Maassluis. de groenvoorzieningen kunnen een wapen zijn tegen de sterke luchtverontreiniging to het Rijn mondgebied, het geplande gebied is voor de bevolkingen van Vlaardingen en Maassluis direct bereikbaar,mak kelijker dan andere recreatiegebie den zoals Midden-Delfland en de groengordel bij Rijnpoort, en tenslotte verwachten de, plannenmakers dat door een goede spreiding van de voorzieningen op drukke dagen verkeersopstoppingen vermeden kunnen worden. Het geplande recreatiegebied kan bovendien, gezien tie ligging links en rechts van rijksweg 20, een aan trekkelijk oord voor dagjesmensen uit Rotterdam-West en Schiedam worden. Maassluis en vlaardingen zijn in de meeste wijken, zo stelt het rap port. behoorlijk voorzien van stadsgroen en recreatieve voorzie ningen. In het gezamenlijk recrea tiegebied zal echter nog ruimte De noodzaak van een recrea tiegebied tussen Viaardingen en Maassluis wordt nog eens dui delijk onderstreept door de har de cijfers. In de Randstad Hol- I-nd vindt men per hoofd van de bevolking de minste recrea tieruimte: voor Schiedam, Vlaardingen cn Maassluis is dit vier vierkante meier. Dit getal steekt schril af bij het cijfer dit voor de bevolking in de rest van Nederland geldt: 1000 vier kante meter. Tevens blijkt uit enig cijfer materiaal dat wat betreft na tuurgebied (bassen, duinen, stranden en- oevergebied) de Rijnmond bitter arm is; er is 2375 hectare oftewel 3,9 pereent van het totale Rijnmondgebied. Dit percentage is voor de rest van Nederland 12,8. moeten zijn voor sportvelden, volkstuinen en andere stedelijke recreatievoorzieningen. Voorlopig heeft nien voor die doelen 120 van de ongeveer 600 hectaren gereser veerd. De rest zal worden besteed aan dagrecreatie met een regionaal karakter. In een ideeënschets hebben de samenstellers, vertegenwoordigers van de gemeentebesturen en ge meentelijke diensten van Maas sluis en Vlaardingen, een stede bouwkundig bureau en adviseurs van de Grontmij, enkele gedachten neergelegd over de indeling van het gebied. De Eendenkooi moet haar hui dige karakter behouden. Er omheen komt een bosgebied voor „stille re creatie." Het gebied tussen de Poeldijkse wetering en rijksweg 20 wordt hoofdzakelijk parkgebied voor dag recreatie. Dit deel wordt gedeelte- Recreatie in bufferzone Hoewel hierna Nico Moerman, Kn furieuze poging deed om het piepjonge record te verbeteren, slaagde hij daar niet in. Hij liet eeo tijd afdrukken van 16,63 secon den, waarmee hy echter wel sneller Ws dan ooit tevoren. De adspiranten -reden een klas- a^flentsrit over tien ronden en een afvalrace. Beide onderdelen werden Sfwormen door JanVooys. De klas- sanentsrit voor nieuwelingen over ™fntig ronden werd verrassend te wormen door John Smits. Tweede x? „dercle werden respectievelijk «artin van Leeuwen en Klaas Koetjes. Het laatste onderdeel, een kop- peiwedstrijd voor amateurs, was evens het meest pijnlijke van. de S*avond- Halverwege de koers otstond er een grote valpartij, waarbij onder meer Breur en Van 'tem. waren betrokken. Omdat en- Wie..reonens zo in de vernieling ra.en sommigen bleven mtou- reniang- krimpend van de pijn op «t asfalt liggen schoot de wed- "rifdleiding de koers af. De wedstrijden van gisteravond ™ren tevens de laatste die dit sei- öp öe Schiedamse wielerbaan wreden werden. Aileen begin ok tober zal nog het kampioenschap Zuid-Holland voor amateurs Wer vijftig kilometer in Sohiedam Plaatsvinden, (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Trainer 1. van Buytenen van Excelsior- Maassluis heeft met ingang van vandaag ontslag gevraagd. Dit heeft het nieuwe bestuur van de Maassluise zaterdagmiddag voetbalvereniging in een com muniqué meegedeeld. Als re denen voor zijn ontslag wordt de slechte gezondheid van de heer Van Buitenen opgegeven. Gisteravond heeft de Schie dammer Joop Schop de taak van de vertrokken oefenmeester overgenomen. Hij zal het Maas sluise elftal elke dinsdag- en donderdagavond trainen. Zater dags zal hij het elftal bij de wedstrijden begeleiden. Schop, die voor de Maasslui- zers geen inbekende is hij trainde Excelsior al eens eerder blijft echter trainer van de Schiedamse zondagvereniging DHS. Ondanks de zware last van het trainen van twee clubs, wilde hij Excelsior niet in de steek laten. Omdat de Schie dammers op zondag spelen en Excelsior-M op zaterdag voet balt, kon hij deze twee trainer- schappen verenigen. De bedoeling daarvan is, vol gens de BBK om van de Salon een volstrekt democratisch ge beuren te maken. Zo zal er niet ianger een selectiecommissie zijn die de toonbaarheid van het werk beoordeelt en wordt het impopu laire gebruik van -de „gescheiden borrel" afgeschapt. Op dat laatste kan natuurlijk, niemand iets tegen hebben. Juist oor de mensen die werden ge weigerd. was de gedachte dat for tuinlijker collega's rijkelijk wer den onthaald tal werd dat na tuurlijk altijd overdreven) ter wijl zij niet meer waard werden geacht dan een kopje koffie, een extra bittere pii. De afschaffing van de selectie commissie is ecliter om twee re denen een minder gelukkig voor stel. De eerste zal door elke zich- te schilderijen en uit gips en pa pier maché in elkaar geflansde ",,b eeldhouwwerken" overblijft waarvoor de term „shit" een nauwelijks voldoende omschrij ving geeft. De kunstenaars zelf blijken van die classificatie, ondanks woedende protesten, vaak ook overtuigd. Anders is het tenmin ste niet te verklaren dat een groot aantal de werken laat waar ze bezorgd zijn: In het Stedelijk Museum, dat aan de afwerking, het opbergen, bewaren en vorde ren van bewaarloon elk jaar weer de handen vol heeft. De tweede reden is. dat de Sa lon door het vervallen van de selectiecommissie één van haar meest karakteristieke eigen schappen verliest. De jurering, gaf, hoe ondemocratisch de BBK Beetje dun zelf respecterende kunstenaar als onzin van de hand worden gewe zen. maar bleek daarom in de praktijk niet minder waar. Mani- efstaties als de Salon blijken een magische aantrekkingskracht uit te oefenen op de kunstenaars bij gelegenheid. Op jongens die doorgaans veel schilderwerk in hun gesprekken doen maar nimmer de intentie hebben om ook eens iets te ma ken. Juist zij grijpen uitgaande van de gedachte dat de jury het toch wel niet zal zien zo'n manifestatie aan om hun 'naam tussen de werkelijke kunstenaars -te krijgen. Zonder succes meestal, iyant de jury, die natuurlijk niet- op het artistieke achterhoofd ge vallen is. doorziet de grap na tuurlijk. wel, niet als gevolg dat er van elke selectie een! verzame ling rammelende objecten,, slech- dat ook vindt, toch een bepaalde spanning die door de kunstenaars zelf eigenlijk wel werd gewaar deerd. De Salon werd dan ook meer dan als overzichtstentoon stelling beschouwt als een gede gen steekproef, waarop ieder die voldeed aan een paar redelijke normen zijn kunnen mocht tonen. Zwaar waren die normen niet, ai wii de BBK met de waarschu wing voor ongezonde competitie, uitdrukkelijk anders doen gelo ven. Wie de voorgaande salons heeft bezocht, weet uit ervaring dat -de kunstenaar het wel heel bont moest maken, wilde, hij zich geen plaats 'op de Salon kunnen veroorloven en dat amateurs en zeer jonge studenten aan de aca demie evengoed kansen hadden als de grote jongens uit Rotter dam. lijk opgehoogd, terwijl de water stand blijft gehandhaafd. In de waterpartijen kan men vissen of spelevaren. Tegen de Vlaardingse Westwijk zijn enkele sportvelden geprojecteerd. Terwille van de landschappelijke variatie bestaan er geen plannen het gebied tussen de Poeldijkse Wetering en de spoorlijk Schie damHoek van Holland ook op te hogen. Aan de oostkant van dit ge bied is ruimte voor een scholen gemeenschap en enkele sportvel den gereserveerd. De bestaande be bouwing langs -de Zuidbuurt kan gedeeltelijk een recreatieve be stemming krijgen. Men denkt hier bij aan een restaurant, een kinder boerderij en voorzieningen voor de ruitersport. Tegen Maassluis-oost zijn ook weer enkele sportvelden- In de Potgieterstraat is gister middag de drie-jarige Sylvia Prijn onder een auto gekomen, toen ze plotseling overstak. Met een her senschudding is zé in het Gemeen teziekenhuis opgenomen, de auto werd bestuurd door de 21-jarige P. J. van L. uit Schiedam. De 15-jarige mej. M. H. uit Schiedam, is gistermiddag onwel geworden toen ze in de Lange Kerkstraat fietste. Ze liep een. kniewond op, omdat ze tegen een andere fietser botste en viel. Na de behandeling van haar knie in het Gemeenteziekenhuis mocht ze naar huis. SCHIEDAM Gistermiddag is de 17-jarige loodgieter A. v. O. uit Schiedam met inwendig letsel oo- genomen in de Nol et - sti ch tï noOp het fietspad lar.g de Burg. Knan- pertlaan heeft hij genrobeerri tvc fietsers en een bromfietser tegelijk in te halen. De twee fietsers vielen. De duo-passagier van de heer A. v. O., de 52-jarige J. B. v. O., liep lichte schaafwonden op.

Het Vrije volk | 1971 | | pagina 1